wmaraci reklam

Mobil programlamaya nerden başlamalı?

21 Mesajlar 2.161 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

ismail03 ismail03 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Ameliyathane Hemşiresi
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad I** Ç**
  • Mesajlar 2633
  • Beğeniler 344 / 487
  • Ticaret 12, (%100)
İyi günler şuan sadece php html biliyorum hangi programlama dilinden başlarsam sıkılmadan kendimi geliştiririm?
Önerilerinizi bekliyorum

wmaraci
reklam

LazCoder53 LazCoder53 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Rize
  • Ad Soyad E** H**
  • Mesajlar 893
  • Beğeniler 621 / 208
  • Ticaret 0, (%0)
Android, kotlin'e destek vermeye başladı. Kotlin ile başla derim. Şuan udemy'de indirim var
ismail03

kişi bu mesajı beğendi.

May the force be with us...

• Üyelik 28.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad I** Ç**
  • Mesajlar 2633
  • Beğeniler 344 / 487
  • Ticaret 12, (%100)

LazCoder53 adlı üyeden alıntı

Android, kotlin'e destek vermeye başladı. Kotlin ile başla derim. Şuan udemy'de indirim var
yapısı kolay mı hocam yani öğrenen kişiye zor gelmesin php gibi olsun 😄

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Java, Javascript yada Python tavsiye ederim.
ismail03

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 28.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad I** Ç**
  • Mesajlar 2633
  • Beğeniler 344 / 487
  • Ticaret 12, (%100)
Peki ilk hangisine başlamalı?

cihaneken adlı üyeden alıntı

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
İşte orası biraz karışık. Bu dilleri araştırıp aklına en yatanı ve senin için en faydalı olacağını düşündüğün hangisi ise ondan başlaya bilirsin.

Bende bu aralar bu dil incelemeleri yapıyorum. Şuan biraz javascript'e yöneldim sadece mobil değil her alanda gereken bir dil.

Java zaten mobil programlamanın temelini oluşturuyor diyebiliriz. Bazı arkadaşlar, Google desteklediği için kotlin'i öneriyor fakat bu olay biraz siyasi bir olay gibi. Google Java tarafından sürekli olarak davalar ile cebelleşiyor android platformunda telif hakkını ihlal ederek java dilini kullandıkları için Google da bu işlere alternatif ararken kotlini çıkarttı fakat işin komik tarafı şu ki kotlin kendi başına bir dil değil. Derlenmesi ve çalışması için yine Java alt yapısı gerekiyor.
Ayrıca sadece mobil değil genel anlamda tüm sistemlere yönelik bir programlama dili Java

Python ise en başından beri çok sevilen bir dil, son bir kaç yıldır ise yapay zeka konusundaki gelişmeler ve popülerliği nedeniyle oldukça fazla ilgi gören bir dil çünkü şuanda en büyük açık kaynak yapay zeka projeleri python ile çalışmakta.

Bu üç dilde sadece mobil değil her alanda kullanılabilecek diller ve önleri oldukça açık görünüyor.

Kotlin motlin ben şuan için pek güvenemiyorum. Bu gün android için kotlin öğrenirsin yarın bir bakmışsın android ortadan kalkmış. Bu android yüzünden başından beri Google'ın başı çok fazla ağrıdı ve derde girdi. Harıl harıl alternetif seçenekler peşindeler. Hatta şuan bildiğim kadarı ile android işletim sisteminin yerini alacak başka bir işletim sistemi üzerinde çalışılıyor.

Ayrıca bu Google'ın sağı solu belli olmuyor bak mesela Node.js yi destekliyordu geliştiriyordu angular çıkarttı halbuki ikisi de Javascript altyapısında çalışıyor ve ikisi de benzer işler yapıyor ama çıkartıyor işte, sürekli yeni şeyler deniyor tutan tutuyor tutmayan kaybolup gidiyor.

Bu yüzden tavsiyem iyi araştır bilgi edin incele, bu gün bir dil öğrenmeye başlarsın yarın dili kullanan kalmaz sen harcadığın zamana yanarsın. Geleceği açık görünen, her sisteme ayak uyduran, kitlesi sağlam olan dillere yönel.
ismail03 ibandoletta

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad I** Ç**
  • Mesajlar 2633
  • Beğeniler 344 / 487
  • Ticaret 12, (%100)

LazCoder53 adlı üyeden alıntı

İşte orası biraz karışık. Bu dilleri araştırıp aklına en yatanı ve senin için en faydalı olacağını düşündüğün hangisi ise ondan başlaya bilirsin.

Bende bu aralar bu dil incelemeleri yapıyorum. Şuan biraz javascript'e yöneldim sadece mobil değil her alanda gereken bir dil.

Java zaten mobil programlamanın temelini oluşturuyor diyebiliriz. Bazı arkadaşlar, Google desteklediği için kotlin'i öneriyor fakat bu olay biraz siyasi bir olay gibi. Google Java tarafından sürekli olarak davalar ile cebelleşiyor android platformunda telif hakkını ihlal ederek java dilini kullandıkları için Google da bu işlere alternatif ararken kotlini çıkarttı fakat işin komik tarafı şu ki kotlin kendi başına bir dil değil. Derlenmesi ve çalışması için yine Java alt yapısı gerekiyor.
Ayrıca sadece mobil değil genel anlamda tüm sistemlere yönelik bir programlama dili Java

Python ise en başından beri çok sevilen bir dil, son bir kaç yıldır ise yapay zeka konusundaki gelişmeler ve popülerliği nedeniyle oldukça fazla ilgi gören bir dil çünkü şuanda en büyük açık kaynak yapay zeka projeleri python ile çalışmakta.

Bu üç dilde sadece mobil değil her alanda kullanılabilecek diller ve önleri oldukça açık görünüyor.

Kotlin motlin ben şuan için pek güvenemiyorum. Bu gün android için kotlin öğrenirsin yarın bir bakmışsın android ortadan kalkmış. Bu android yüzünden başından beri Google'ın başı çok fazla ağrıdı ve derde girdi. Harıl harıl alternetif seçenekler peşindeler. Hatta şuan bildiğim kadarı ile android işletim sisteminin yerini alacak başka bir işletim sistemi üzerinde çalışılıyor.

Ayrıca bu Google'ın sağı solu belli olmuyor bak mesela Node.js yi destekliyordu geliştiriyordu angular çıkarttı halbuki ikisi de Javascript altyapısında çalışıyor ve ikisi de benzer işler yapıyor ama çıkartıyor işte, sürekli yeni şeyler deniyor tutan tutuyor tutmayan kaybolup gidiyor.

Bu yüzden tavsiyem iyi araştır bilgi edin incele, bu gün bir dil öğrenmeye başlarsın yarın dili kullanan kalmaz sen harcadığın zamana yanarsın. Geleceği açık görünen, her sisteme ayak uyduran, kitlesi sağlam olan dillere yönel.

yorumunuzdan python ve javayı inceleyeceğim javascript javanın bi alt ürünü gibi bişey değil mi?

PhonexPHP PhonexPHP WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek PHP Geliştiricisi
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad G** D**
  • Mesajlar 86
  • Beğeniler 8 / 42
  • Ticaret 0, (%0)
PHP bildiğini söyleyen birinin java ile javascriptin ayrımını bilmemesi :O
LazCoder53 serhatboss

kişi bu mesajı beğendi.

tugrayaldiz tugrayaldiz tugra.dev Kullanıcı
  • Üyelik 02.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci, Web Developer
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad T** Y**
  • Mesajlar 481
  • Beğeniler 98 / 140
  • Ticaret 10, (%100)

ismail03 adlı üyeden alıntı

yorumunuzdan python ve javayı inceleyeceğim javascript javanın bi alt ürünü gibi bişey değil mi?

İkisi de çok farklı şeyler. Mobilde olduğum için uzun uzun yazamayacağım.
Sorunuza gelince python ya da kotlin ile başlayabilirsiniz ikisinin de yapılarına göz atın hangisi kolayınıza geliyorsa onunla başlarsınız.

• Üyelik 28.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad I** Ç**
  • Mesajlar 2633
  • Beğeniler 344 / 487
  • Ticaret 12, (%100)
Olay bilmeme değil farklı programlama dili olduğunu biliyorum . Bir arkadaşım yanlış hatırlamıyorsam alt dalı benzerliği var javayı bilen javascripti bilir kolay öğrenir demişti aklımda kalmış dalga geçmek yerine yardımcı olmak zor olmasa gerek. Php konusunda şuan mvc(asp.netle karıştırdığımı söylemeni önlemek için symfony Codeigniter titan 2 yapısını çözmeye çalışıyorum)
:)

PhonexPHP adlı üyeden alıntı

PHP bildiğini söyleyen birinin java ile javascriptin ayrımını bilmemesi :O

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al