wmaraci reklam

if Else Problemi

5 Mesajlar 759 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Dbm012 Dbm012 http://dbmwebdesign.de Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Datacenter / IT Operations Mgr
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad M** P**
  • Mesajlar 66
  • Beğeniler 23 / 16
  • Ticaret 2, (%100)
Merhaba arkadaslar,

opencart ile yaptigim bir proje var ve bu projede ürün secenekleri var yani örnegin ürün t-shirt ve secenek olarak beden ölcüleri var s,m,l,xl vs...

Projede ürünlerin herhangi bir secenegi stokta kalmayinca secenegin yaninda otomatik olarak "Ön Siparis" yazisinin cikmasi icin *.tpl dosyasinda asagidaki kod blogunu kullandim

if ($option['value'] <= 0){echo $option['value'] . '
Ön Siparis';}

else { echo $option['value']; }?>

Yukarida gördügünüz gibi kod blogu eger secenek stok verisi sifira esit yada daha kücük bir sayi ise secenegin yaninda "ön siparis" yazisi beliriyor buraya kadar hersey iyi hos güzel..

Sorunuma gelince... Ürün secenekleriyle if ve else kodu tam olarak düzgün calismiyor.. Ne gibi ? Söyle anlatayim;

Ürün secenegimiz yani bedeni XL olsun ve bu XL ölcüsünde olan ürünün stok bilgisi 0 ise yada daha kücükse (eksiler) ozaman seceneklerin yaninda "ön siparis" olarak cikiyor ama eger stok degeri "1" ise "Ön siparis" yazisi yine cikiyor yani olmamasi gereken birsey...

Tahmin ediyorum opencart ürünün sepete atildigi andan itibaren gecici olarak stok sayisini -1 hesapliyor ve dogal olarak ürün stok verisi "1" ise sifira düsüyor ve bu kod da haliyle sifira esit bilgisi ile "Ön Siparis" yazisini gösteriyor...

Bu tabi sadece benim tahminim ama baska neden olabilir yada nasil engellenebilir bilmiyorum.

Biraz uzun oldu sanirim kusura bakmayin artik ama konu hakkinda bilgisi olan arkadaslar yardimci olabilirlerse sevinirim.

wmaraci
reklam

dorime dorime WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek serbest
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 34
  • Beğeniler 1 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
sorun sadece stok 1 olan ürünlerdemi yaşanıyor. yani stok 1 olan ürün sepete atılmışsamı?

dorime dorime WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek serbest
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 34
  • Beğeniler 1 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
denemek lasım ama kodundada bir hata olabilir. if kullanmadan sadece echo $option['value']; dediğinizde stok yazıyormu? birde seçenekleriniz bir kaç tane olabilir hangi seçeneğin hangi stoğu bunun için bir döngü yada ön tanımlama yapmak gerekir diye düşünüyorum

emrshn emrshn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek otomasyon
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad E** Ş**
  • Mesajlar 425
  • Beğeniler 9 / 51
  • Ticaret 0, (%0)

if ($option['value'] <= "0") {
echo $option['value'] . '
Ön Siparis';
} else {
echo $option['value'];
}

?>

$option['value'] 0 a eşit yada 0 dan küçük ise , $option['value']; Ön Siparis. demişssiniz.

Değilsede $option['value']; demişssiniz. Burda koşulun bir amacı yok. onu görüyoruz . Çünki sonuç değişmeyecek . ayrıca $option['value'] de ne geliyor . nerden geliyor ?

EK: koşulu ön siparis yazısı için kullanıyorsunuz, onu yeni gördüm .

echo $option['value']; bu değerden ne geliyor sorguda öncelikle onu bi gör . 0 dan küçük oluyor mu hiç, yada 0 a eşit oluyormu . ona göre . tekrar koşulunu bi kontrol et .

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Dbm012 Dbm012 http://dbmwebdesign.de Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Datacenter / IT Operations Mgr
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad M** P**
  • Mesajlar 66
  • Beğeniler 23 / 16
  • Ticaret 2, (%100)
Arkadaslar ilginiz icin tesekkür ederim fakat sorun sanirim baska biryerde o yüzden simdilik bu konu silinebilirse sevinirim.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al