wmaraci reklam

Acemi Oyun Geliştiriciler İçin Oyun Motoru Tavsiyem

14 Mesajlar 3.834 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

ulas ulas C# & ASP.NET Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Full Stack Developer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 1403
  • Beğeniler 404 / 404
  • Ticaret 18, (%100)
Oyun geliştirmek ve ticari bir kazanç elde etmek isteyen herkesin bu yazıyı sonuna kadar okumasını öneriyorum. Öncelikle hangi platformda hangi tarzda oyun yapacağınıza karar vermelisiniz, yani mobil platformlar için 2 boyutlu oyun mu yoksa bilgisayar veya diğer platformlar için 3 boyutlu oyunlar mı geliştirmek istiyorsunuz. Yada mobil platformlarda 3 boyutlu oyun mu geliştirmek istiyorsunuz. Bunları kararlaştırdıktan sonra benim yaptığım tercihi size anlatarak iş sonunda veya başında hangi programı almanız gerektiğini az çok anlayacaksınızdır.

Unity 3D: Oldukça kaliteli üzerinden her türlü oyunun geliştirilebileceği bir oyun motorudur. PC den mobile bir çok platforma desteği vardır. Yani mobil için geliştirdiğiniz oyunu bir kaç değişiklik ile PC için de çıkarabilirsiniz. Gel gelelim ki bu oyun motorunun başındaki beyler yaptığımız oyunu satmamıza kolay kolay izin vermiyor. Özellikle de Türkiye şartlarında bu oyun motorunu satın almak(kiralamak) çok ağır bir yük. Şuan ki fiyata göre aylık 125 dolar ödeyerek bu oyun motorunu kiralıyorsunuz, tabi güzel yanı oyunu satmadan önce bir çok özelliği deneme imkanınızın olduğu free versiyonun olması. İş ticari kazanç elde etmeye gelince bu parayı bayılmak zorundasınız. Bu yüksek fiyatları ödeyemem, 2 boyutlu oyunla başlayayım kendimi geliştirmiş olurum hemde ticari gelir elde edeyim diyorsanız, aşağıda bulunan program için verdiğim detaylı bilgiyi de okuyun.

Construct 2: Bu oyun motoru sadece 2 boyutlu geliştirmeye izin veriyor fakat platform desteği oldukça geniş, Unity de olduğu gibi bir çok platforma desteği bulunmakta. Türkiye şartlarına göre fiyatı oldukça makul ulaşılabilir derecede. Ve aylık ödeme felan yok, direk tek ödeme yapıyorsunuz ürün ömür boyu sizin olarak kalıyor, şuan ki fiyatı 370 TL olması gerek. Free versiyonu da var fakat size oyunu geliştirmek için sadece 100 event hakkı vermekte, yani 100 eventden sonra oyun için kod yazamıyorsunuz, özellik ekleme hakkınız kalmıyor. Fakat programın tek seferde alınabiliyor olması acemi oyun geliştiriciler için 2 boyutlu oyun geliştirip küçük çaplıda olsa gelir elde etmeleri için gayet iyi bir fırsat.

Benim tercih ettiğim oyun motoru Construct2 oldu. Forumlarında oldukça aktifler, bu motor üzerinden yapılmış bir çok oyunu sitelerinin Arcade bölümünden inceleyebiliyorsunuz. Oyun motorunun güzel özelliklerinden birisi de İngilizceyi az çok bilen herkesin kod bilmeden oyun yapabilmesini sağlamasıdır. Yani tam acemiler için, girişimciler için başlangıç noktası denilebilecek bir oyun motoru, oyununuzu az çok geliştirdikten sonra 370 liralık Personel pakete geçin ve oyununuzu geliştirip yayınlayın ve satışa sunun. 5000 dolar civarı bir gelir elde ettiğiniz vakit Business pakete geçin onu da tek seferlik ödeme olarak alıyorsunuz daha da ödeme felan olmuyor istediğiniz gibi gelir elde ediyorsunuz, hak talep etmiyorlar. Bu oyun motoru üzerinden elinizden gelenin en iyisini yaptığınız taktirde çok iyi işler çıkacağından eminim yeter ki ciddi olun, bunun bir iş olduğunun farkında olun.

Oyunu sadece hobi olarak geliştirmek isteyenler zaten bu yazıyı okuduysa tamamen unutabilirler veya bir gün kararları değişirse yol almalarında, karar vermelerinde yardımcı olabilir. :)

Kaynak: Acemi Oyun Geliştiriciler İçin Oyun Motoru Tavsiyem

NOT: YAZIYI 20-25 DK GİBİ BİR SÜREDE HIZLICA YAZDIM, YAZIM HATALARI İÇİN KUSURA BAKMAYIN UMARIM İSTEDİĞİM MESAJI SİZLERE AKTARABİLİRİM.
shateiel unalank

kişi bu mesajı beğendi.

technovenue.com
wmaraci
reklam

unalank unalank WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek güvenlik
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Ü** S**
  • Mesajlar 541
  • Beğeniler 53 / 40
  • Ticaret 18, (%100)
Bilgilendirme için tşkler,bende bir çok oyun motoru denedim ama senın Construct 2 dediğin oyun motoru çok hoşuma gitti açıkcası kodla oyun yazmak çok zor benim için bence uygun olan oyun motoru bu güzel Construct 2..
Son bir ekleme fiyat hakkında 299tl :http://store.steampowered.com/app/227240/Construct_2/
ulas

kişi bu mesajı beğendi.

egn egn Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Evde Kendi Halinde Grafiker
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 136
  • Beğeniler 81 / 60
  • Ticaret 3, (%100)
Eğer ultra acemiyseniz Buildbox 2 Drag/ Drop sistemi ile çalışıyor 0 kod öneririm.
unalank ulas

kişi bu mesajı beğendi.

ulas ulas C# & ASP.NET Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Full Stack Developer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 1403
  • Beğeniler 404 / 404
  • Ticaret 18, (%100)

unalank adlı üyeden alıntı

Bilgilendirme için tşkler,bende bir çok oyun motoru denedim ama senın Construct 2 dediğin oyun motoru çok hoşuma gitti açıkcası kodla oyun yazmak çok zor benim için bence uygun olan oyun motoru bu güzel Construct 2..
Son bir ekleme fiyat hakkında 299tl :http://store.steampowered.com/app/227240/Construct_2/

unalank Faydalı olması beni çok mutlu etti, umarım güzel işler başarırsınız. Fiyat konusu sadece Steam için geçerli galiba.

technovenue.com
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

unalank unalank WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek güvenlik
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Ü** S**
  • Mesajlar 541
  • Beğeniler 53 / 40
  • Ticaret 18, (%100)
steam genelde ucuz oluyor alacak olursa dıye ucuz yerı onerdım sadece:) kolay gelsın

Hellyeah Hellyeah WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 280
  • Beğeniler 38 / 59
  • Ticaret 0, (%0)

egn adlı üyeden alıntı

Eğer ultra acemiyseniz Buildbox 2 Drag/ Drop sistemi ile çalışıyor 0 kod öneririm.

Setup ve malum dosyasını bulamadım acaba varsa link atabilir misin

HELLYEAH - I dont care anymore

• Üyelik 01.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 136
  • Beğeniler 81 / 60
  • Ticaret 3, (%100)
youtube koydum 50binde buildbox telif attı bana-

Şöle kurucaksın. Sende istediği dosyayı internetten indirceksin google Export Modules+License download yaz cıkıcaktır karşına hatta bir forum var orayı tavsiye ederim ilk başta cıkar genelde.

veya fullprogramindir'de tam sürüm olabilir hiç indirmedim, ordan ama araştırırken vardı.

ondan sonra internet şart internet olmazsa program açılmaz haberin olsun.

• Üyelik 01.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 136
  • Beğeniler 81 / 60
  • Ticaret 3, (%100)
KODSUZ MOBİL OYUN YAPMA PROGRAMI/ BUİLDBOX 2 / TÜRKÇE KILAVUZ / NASIL KULLANILIR
http://onevix.com/kodsuz-mobil-oyun-yapma-programi-buildbox-2-turkce-kilavuz-nasil-kullanilir/

ErcanDinsel ErcanDinsel E' Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Grafiker. / ercandinsel.org
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad E** D**
  • Mesajlar 670
  • Beğeniler 54 / 241
  • Ticaret 1, (%100)
Öncelikle yazdığın makaleyi okudum. Zaman zaman doğru bilgiler versende, çoğu kişiyi yanlış yönlendirirsin. Unity hakkında yazdıkların için yanlış ve eksik bilgilerin var. Dediğin gibi unity ile 2d veya 3d istediğin platforma oyun yapabilirsin, ancak bahsettiğin şekilde bir fiyatlandırma yok. Unity'i tamamen ücretsiz olarak kullanabilir, ticaret yapabilirsiniz. Aşağıdaki bırakacağım linke bakarsan, gerekli açıklamalar var, ancak ben özet geçeyim. Yaptığınız oyundan yıllık 100bin doların üstünde gelir elde edersen aboneliğini yükseltmek zorundasın. Bu yükseltme aylık 35 dolar. Eğerki yıllık 200bin doların üstünde gelir elde edersen aboneliğini pro versiyona yükseltmelisin. Pro versiyonda aylık 125 dolar, tıpkı belirttiğin gibi. Pro versiyonda herhangi bir gelir sınırlaması yok. Aylık 125 dolara tek kişisel unity aboneliğine sahip olursun. Ancak bir işletme için birden fazla çalışana alacaksanız unity'i onlarla iletişime geçip fiyat almalısın.

Tamamen unity'i es geçip unreal engine4 oyun motorunu kullanabilirsin, oyun motoru tamamen ücretsizdir ancak ticaret'e girer oyundan para kazanırsanız ve bu kazandığınız miktar 3000 dolar'ı geçerse, oyun motoru için %5 pay vermek zorundasın. Ayrıca çokda sevdiğim bir sloganları var "we succeed when you succeed"
Bahsetmiş olduğunuz diğer oyun motoru hakkında çok fazla bir bilgim yok ancak tamamen ücretsiz bir oyun motoru kullanmak istiyorsanız "godotengine" kullanabilirsiniz.

Yazıyı 20-25 dakika yazmış olduğunuz için imla hatalarını göz ardı edebilirim, ancak vermiş olduğun hatalı bilgileri es geçemezdim.

https://store.unity.com/?_ga=2.58953581.1167842025.1497226397-196743608.1497226397

darkthepro darkthepro WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum ABD
  • Ad Soyad C** B**
  • Mesajlar 1809
  • Beğeniler 2 / 459
  • Ticaret 5, (%100)
unity kadar optimizasyon için ölen oyun olamaz bunu geçtim hileye korsana en açık oyun motorundan biri her şeyi geçtim bütün özellikleri ücretsiz sana vermiyor mesela ? multiplayer oyuncu sınırı personel kullanım yada kazandığın para limiti geçerse üyelik almak zorundasın bunun yerine UE4 al oyun gibi arayüzü var bence çok kolay ve basit paketleriyle bluescriptleri yada hazır temalarıyla kolayca oyun yapılabilir en azından unity gibi saçma limiti yok %5 bağlılık parası var oda çok bir şey değil zaten UE4 sahip firması dünyanın en fazla oyun haklarına sahip firması steam en sağlam rakip olmaya geliyor

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al