wmaraci reklam
lidertakipci

Eski Oyunlar Neden Unutuluyor?

9 Mesajlar 1.025 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

3525 3525 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 27.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2967
  • Beğeniler 1073 / 440
  • Ticaret 0, (%0)
Bugün sizler için Eski oyunlar hakkında konuşacağız bir nevi piyasayı irdeleyeceğiz. Öncelikle şunu diyelim, bazı kemikleşmiş oyunlar dışında büyük bir kısmı tamamen unutulmuştur.

Aslında eski oyunların tarih olmalarında birçok sebep yatmaktadır, bunlardan en büyük sebep hatalı zamanlamalarına kurban gitmiştir. Ayrıca eski oyun şirketlerin büyük bir kısmı artık yoktur, dediğimiz gibi hatalı zamanlama yüzünden kendi sonlarını getirmiştir. Sadece suçu zamanlamaya atmayalım fakat daha birçok sebebi var yazmaya devam edelim.

Bize göre asıl en büyük sorun, dil kullanımıdır. Bir oyunu çoklu dil yapmak güzeldir fakat sadece Japonca dayatması insanlar oynadığı oyundan soğumasına en büyük sebebiyettir. Fakat, sadece İngilizce yaparsan ve iş yerin Japonya’daysa durum daha vahîmdir. Bunun en iyi çözümü yapılan oyunu çoklu dil yaparak sağlanmaktadır. Eğer çoklu dil yapmazsanız, İngilizce’si kötü olan kişiler sizden soğuyabilir.

Bir diğer etkende sürekli bıkkınlık veren Japon RPG oyunları, sürekli yazı okumayan insanlar bu tip oyunlardan dolayı eski şirketlerin batmalarına hak vermektedir. Japon RPG oyunları içinde dil kullanımı hakkında dediklerimin hepsi sonuna kadar geçerli olup, oyunların hepsi uzundu.

Maalesef o zamanların bir sorunu daha vardı, kayıt özelliği yoktu, onun yerine Password yani şifre sistemlerini oyunun içine entegre ederek yaparlardı, fakat eski oyunların bir güzelliği daha vardı bazı oyunlar harbi zordu. Oynarken yanmamaya gayret edilirdi ama oyuncu bir kere oyunda yandı mı oyun o kişi için çok zorlaşmaktadır.

Bu yazıyı burada sonlandırırken, kısaca sizlere söylemek istediğim eski oyunlara bir kerecikte olsa şans vermenizdir. Mümkünse grafiklerine çok takılmadan oynarken çok eğlenebileceğiniz oyunlar bulmanız çok kolay olacağını söylemek isterim.

Saygılarımızla.

Oyunlar Sırasıyla
1: Balloon Fight NES/Famicom Oyunu
2: Legend of the Ghost Lion oyunun Japonca sürümüdür. Oyunun Adı: White Lion Densetsu’dır.
3: 3×3 Eyes – Juuma Houkan – Super Famicom Oyunu
4: Konami Krazy Racers Game Boy Advance oyunu

Alıntı
http://www.rijitsu.com/eski-oyunlar-neden-unutulmaktadir

wmaraci
reklam

luxfm luxfm WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Ziraat Katılım I.T
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 1460
  • Beğeniler 372 / 371
  • Ticaret 9, (%100)
benim atari de oynadığım şövalyeli bir oyun vardı gri bir zırhı vardı iskelet,kargalar vs vardı.Çok güzeldi be çok aradım ama bulamadım gitti hatırlayan bilen varsa yazarsa çok sevinirim :)
3525

kişi bu mesajı beğendi.

3525 3525 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 27.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2967
  • Beğeniler 1073 / 440
  • Ticaret 0, (%0)
luxfm O dediğin oyun Castlevania Japonca adıyla Akumajou Dracula mı?

ebagcuvan ebagcuvan emrebagcuvan.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek --
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 2908
  • Beğeniler 716 / 715
  • Ticaret 8, (%100)
Contra var abi unutulur mu :D
3525

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

AtakanAtes AtakanAtes 1881 - 193∞, özlemle... E-Mail Onaysız
  • Üyelik 05.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Yazılım Tek.
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 2867
  • Beğeniler 54 / 747
  • Ticaret 25, (%100)
Evimde hala ateri var ve sıkıldıkça mario ile tank'ı oynuyorum :)
3525

kişi bu mesajı beğendi.

ekbilisimm ekbilisimm ek-bilişim Kullanıcı
  • Üyelik 25.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek mühendislik öğrencisi
  • Konum Konya
  • Ad Soyad F** E**
  • Mesajlar 557
  • Beğeniler 137 / 114
  • Ticaret 8, (%100)
Eski oldukları için unutuluyorlar

MertUslu MertUslu Estağfirullah Kullanıcı
  • Üyelik 06.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ademoğlu
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** U**
  • Mesajlar 1022
  • Beğeniler 240 / 291
  • Ticaret 3, (%100)
Ya arkadaş, benim küçükken bilgisayarda oynadığım bir oyun vardı, böyle metin2 gibiydi ama offline'dı, görev falan alınıyordu, dönemine göre acaip bir oyundu, at falan alınıyordu, çocuk kafası ingilizce 0 ozamanlar ama basılacak şeylerin sırasını öğrenmişim arada bir at alıp çok mutlu oluyordum atı öldürüyorlardı bidaha alamıyodum falan, adını hatırlayamıyorum, çok üzüyor. Bir de iskeletli bir oyun vardı, biz bi şövalyeydik iskeletlerle bir zindanın alt katlarına ine ine savaşıyorduk, iskeletlerden item falan düşüyodu, böyle zırh kılıç balyoz falan, sonra böyle fıçılar vardı, fıçılardan iskelet mi çıkıyodu item mi çıkıyodu onu tam hatırlamıyorum, o oyunu da unuttum, bi de korku oyunu vardı, böyle biz bi adamdık, bi yerlerde geziyoduk, böyle evlerin giriş çitinde falan kanatlı heykeller vardı, o heykellere yaklaşınca canlanıp bize saldırıyolardı, baya korkardım onu da unuttum. biliyorsanız yazarsanız çok makbule geçer, özellikle iskeletli olanı :)

luxfm luxfm WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Ziraat Katılım I.T
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 1460
  • Beğeniler 372 / 371
  • Ticaret 9, (%100)
agg1401 yok dostum o değil ya :S

demircanuzer demircanuzer Yazılım Uzmanı Kullanıcı
  • Üyelik 29.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Dijital Pazarlama & SEO Uzmanı
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad D** U**
  • Mesajlar 1320
  • Beğeniler 270 / 414
  • Ticaret 24, (%100)
SunSky
sherwood dungeon
Hocam şunu anımsattı bana ya bende arıyordum şimdi 2009 konuşmalarında buldum şansıma.
Az oynamazdım.

Dijital Pazarlama ve SEO Uzmanı: Demircan Uzer - demircanuzer.com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al