wmaraci reklam

Frameworkler Hakkında

16 Mesajlar 1.686 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

ChecK ChecK www.hburaktasyurek.com Kullanıcı
  • Üyelik 27.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Server Uzmanı ve Php Dev.
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 542
  • Beğeniler 78 / 121
  • Ticaret 28, (%100)
Merhaba arkadaşlar,
Uzuuun zamandır php ile uğraşıyorum ve 5 senedir de php geliştiricisi olarak projelerde çalışıyorum. Bir proje geliştirirken Core PHP kullanıyorum. Bu arada core derken öyle direk dalmıyorum. Hoşuma giden veya işime yarayacak classlarla çalışıyorum. Kendi kendime küçük bir framework de kurdum diyebilirsiniz.

Ancak bu sıralar müşterilerim framework kullanmamı isteyerek projeler geliştirmemi istemeye başladı. Destek konusunda sıkıntı vermediğim için şimdilik sorun çıkarmıyorlar core ile çalışmama ama sanırım bu bir sıkıntı olacak.

Daha önce 2-3 tane framework denedim ama beni çok kısıtlıyorlar ve bunu aşmak için ekstra uğraşmam gerekiyor. Core ile daha hızlı yazıyorum.

Yine de bir adım atıp yavaştan 1 tanesine gireyim diyorum. Sizden de fikir alayım dediğim. Kullandığınız frameworkleri ve size hoş gelen yanlarını yazarsanız sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...

wmaraci
reklam

WPdestek WPdestek WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 27.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 357
  • Beğeniler 170 / 140
  • Ticaret 19, (%100)
Laravel veya lumen, ikisi araştırmanı google arttılarını eksilerini benden daha detaylı yazmışlar o yüzden son zamanların en iyi ve hızlı framework bence, hatta lumen konusunda ilerlerseniz mutlaka bana haber verin :) projemize sizide dahil edelim.

• Üyelik 27.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 542
  • Beğeniler 78 / 121
  • Ticaret 28, (%100)
WPdestek laravele bir türlü ısınamadım nedense. Ama lumen'e bakacağım teşekkürler.

wpuzman wpuzman WordPress Developer Kullanıcı
  • Üyelik 13.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad B** M**
  • Mesajlar 2773
  • Beğeniler 293 / 949
  • Ticaret 33, (%100)
codeigniter veya laravel diyeceğim. fakat laravel son yıllarda popülerlik açısından bütün frameworkleri solladı. o yüzden laravel bir tık önde. En yakın zamanda ben de başlayacağım.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 27.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 542
  • Beğeniler 78 / 121
  • Ticaret 28, (%100)
bilimokur aynen öyle maalesef. Route sistemini giç sevmiyorum ya. Neden bilmiyorum ama.

kelebek kelebek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 3142
  • Beğeniler 60 / 764
  • Ticaret 5, (%100)
Larevel kullanımı biraz daha kolay ve daha popüler olduğu için tavsiye edebilirim. Benim yakın zamanlarda öğrenmeye başladığım phalcon'u da önerebilirim. Şuan en hızlı framwork phalcon :)

https://phalconphp.com/

Not: Bir sorunla karşılaştığınızda çözüm bulmak birazcık zor oluyor. (Popülerliği biraz az olduğu için...)

hsntngr hsntngr Kontör at Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Full Stack Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 1155
  • Beğeniler 99 / 327
  • Ticaret 3, (%100)

ChecK adlı üyeden alıntı

bilimokur aynen öyle maalesef. Route sistemini giç sevmiyorum ya. Neden bilmiyorum ama.

Hocam framework kullanacaksınız hemen hemen popüler bütün frameworkler MVC modelleme ile çalışıyor. Bu yüzden ister istemez mvc mantığı ile kodlamak zorunda kalıyorsunuz.

Ama güncel framework özelliklerini kullanarak core takılacaksanız Symfony paketlerini kullanabilirsiniz, genel olarak bir çok paket birbirinden bağımsız, kolayca projenize entegre edebilirsiniz. Popüler bazı frameworklerde symfony - zend altapısını kullanıyor. (Laravel gibi) (gerçi bu paketlerini kullanınmanız durumunda ne kadar "core" yazılım olur bilemiyorum tabi)

Ama frameworkler güzeldir hocam. Kod yazması ve geliştirmesi daha basit. Zibilyon tane paket ve kütüphane var. Core yazarak 6 ayda yazacağınız bir projeyi framework ile 1 ayda yazabilirsiniz.

Sadece hazır kod olması yönünden değil, geliştirme açısından da çok kolaylık sağlıyorlar. Mesela klasik bir controller sınıfı hazırlıyorsunuz temel şemayı tek tek yazmak yerine laravelde "php artisan make:controller" komutunu kullanarak controller oluşturabilirsiniz "resource" diyerek crud methodları dahil oluşturur. (corede bunun için gelişmiş bir ideye - phpstorm- ve interfaceye ihtiyacınız var)

Manuel test verisi (veritabanında) oluşturmak zorunda kalmazsınız, factory - faker yapısı sayesinde 1 dakikada binlerce test kayıtları oluşturubilirsiniz. (Hatta birbiri ile ilişkili tablolar için bile kayıt oluşturabilirsiniz)

Frameworklerin bir çoğu ORM (object relational mapping) kullandığı için daha kolay sql yazarsınız. Queryiniz daha kolay okunabilir ve daha kolay geliştirebilir. Karmaşık sql kodlarını daha basit şekillerde yazabilirsiniz.

Frameworklerin Dİ - dependency injection- container'leri olduğu için her seferinde bir sınıfı manuel bir şekilde diğerine enjekte etmek zorunda kalmazsınız. aynı sınıfı farklı sınıflarda tekrar tekrar oluşturmak ileride yaptığınız değişikliklerde tüm bü sınıfları kontrol etmenize neden olabilir. Frameworklerin sahip olduğu container'lerin böyle bir faydası var. Single responsibility principle ilkesine uygun olarak sınıflarınızı oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. Heleki Repository pattern tercih ediyorsanız, bu container'lar çok faydalı.

Projeyi sizden devralan kişi kodunuzu daha rahat geliştirir, veya bir sene önce hazırladığınız bir proje önünüze geldiğinizde siz de daha rahat düzenlersiniz. Eğer sabit bir patterniniz yoksa, her projede farklı şeyler deneyip, kendinizi geliştirmeye çalışıyorsanız framework kullanmak ileriye dönük olarak işinize yarar. Çünkü laravelin yapısı bellidir, bir sene sonra da gelse 5 sene sonra da önünüze gelse ne yapacağınızı nasıl hareket edeceğinizi bilirsiniz. Scripiti yeniden keşfetmezsiniz.

Ne bileyim çeşit çeşit faydaları var hocam, güzel bence frameworkler.
Yeninesil44

kişi bu mesajı beğendi.

UNKEF UNKEF WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ARGE
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 2423
  • Beğeniler 995 / 744
  • Ticaret 17, (%100)
Bir zamanlar laravel dediğimde, "ya bu da çok iğrenç" diyorlardı bana. Acaba ne durumda...

SancarSaran SancarSaran WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Programcı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 319
  • Beğeniler 4 / 111
  • Ticaret 0, (%0)
Code Igniter.

Şahinci Framework'ü. Tüm 3. dünya ülkeleri bunu kullanır. Yeterli ingilizce olmadığı için diğer frameworkler deki karmaşık teknikleri kullanamadıkları için buna abanırlar.

Geliştirmesi 5 sene önce bitti. Okulun birine devretmişler. Yeni versiyon yok. En azından MVC sunuyor. Gördüğüm en dangalak güvenlik sistemine sahip. Ben uzak duruyorum, seveni çok. Biri biz birtek bunu kullanıyoruz derse, anlaki bir şeyden anlamıyorlar. Seni geliştirmekten çok kısıtlar.

Zend. Ortamın Ağır abisi. Çok ağır, fazla ağır. Çok çok fazla ağır. Şu anda 3. versiyon. İşler büyüdüğünde çok yavaş kalıyor. Hep yavaş. Lakin enterprayz da çok kredisi var.

Smyphony.
Kullanmadım, derli toplu ucu açık bir framwork. Türkiyede hak ettiği yerde değil.

Laravel.
Yazılımı hızlı geliştirmeye odaklanmış bir framework. Tavsiye ederim. Çok kolay yazılım geliştirebilirsin. Hazır bir sürü paketi var.

Nasıl anlatayım şimdi. Düzgün çalışan, performans sıkıntısı olmayan sınırsız kategori sistemi lazım oldu. Önce sql teorisi buldum, sonra uyguladım 2 haftamı aldı. Sonra baktım hazır paketi var. Tık tık.

Yavaş mı ? Yavaş. Öyle hız diye delirdiğin durumlarda, backendi laravel ile yapıp front end için custom yazabilirsin.

Phalcon
İyidir hoştur, çok hızlıdır. Yok öyle bildiğin gibi değil. Akıllara ziyan hızlıdır. Çok uzun süredir kullanıyorum. Favori framework ümdür. Yük, performans sorunların varsa adama çağ atlatır. Yani Laravelin 256 ramda çatladığı yerde sen 16 mb lık instance ile koşarsın.

Kurması, alışması zordur. Hostingde çalışmaz, vps ister. Laravel gibi çatara patara yapamazsın.

Şimdi ben ne yapıyorum dersen. Müşteriye göre, az parası var, hemen iş istiyor. Laravel vereyim abime yapıyorum. Hem müşteri memnun hem ben.

Derse ki, dünyayı kurtaracağız, parasını da vereceğiz fazladan da bekleyeceğiz. Phalcon ile yazıyorum.

Ha eğer iş uzay teknolojisi gerektiriyor ise. Google GO kullanıyorum. O ayrı bir dünya.

Tavsiye dersen, Laravel öğrenin gençler. Hem kod yazmanız düzelir, hem iş teslim süreniz epeyce kısalır. Sağlam türkçe kaynakta var, forumda var. Laravel türkiyenin tepesindeki adam da işine sahip çıkan temiz bir arkadaş. Daha ne istiyorsunuz ?

Frameworklere bakıp aklınızdan bu ne amk diye geçiyorsa bilinki başınızı daha yeterince belaya sokmadığınızdan, cahillikten öyle diyorsunuz. Öğrendikten sonra diyeceğiniz. Beynimi seveyim neredeymiş benim aklım daha önce.

Ayrıca, frameworkler, autocomplete desteği olmayan editörler ile verimli olmaz. Bu yüzden. PHP Stormdur veya en azından phpEdit tir. Bulun kurun kullanın.
ismail03 asinan Yeninesil44

kişi bu mesajı beğendi.

Jelibon Jelibon WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Php Developer
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** E**
  • Mesajlar 93
  • Beğeniler 16 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
Birde yii2 var :poo::poo::poo::poo::poo:

https://github.com/ahevr
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al