wmaraci reklam

Frameworkler Hakkında

16 Mesajlar 1.694 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

hsntngr hsntngr Kontör at Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Full Stack Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 1155
  • Beğeniler 99 / 327
  • Ticaret 3, (%100)

SancarSaran adlı üyeden alıntı

Code Igniter.

Şahinci Framework'ü. Tüm 3. dünya ülkeleri bunu kullanır. Yeterli ingilizce olmadığı için diğer frameworkler deki karmaşık teknikleri kullanamadıkları için buna abanırlar.

Geliştirmesi 5 sene önce bitti. Okulun birine devretmişler. Yeni versiyon yok. En azından MVC sunuyor. Gördüğüm en dangalak güvenlik sistemine sahip. Ben u...

Hocam phalcon hakkında bir şey sormak istiyorum. Şu an üzerinde çalıştığımız bir proje var ve ön taraf için hız çok önemli. O yüzden interaktif olmasına rağmen jquery bile çekmedik, css framework kullanmadık vanilla yazıyoruz her şeyi..

Sizce yii mi kullanalım yoksa phalcon mu ? ikisini de daha önce kullanmadım ama ikisi içinde performans canavarı diyorlar siz hangisini öneririsiniz ?

wmaraci
reklam

SancarSaran SancarSaran WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Programcı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 319
  • Beğeniler 4 / 111
  • Ticaret 0, (%0)
Statik html yap daha hızlı çalışır :)

yii kullanmadım yorum getiremem.
Yani nasıl anlatalım. Sende opel astra olsun, bunların biri ferrari, diğeri porsche. Geldiğin yere göre fark gani. Bu değil de şu demek için ikisinide çok iyi kullanman gerekir ki aradaki farkı göresin.

Ha sen öntaraftaki cache yi, efendim resimler için cdn i. düzgün kurmaz isen ne kurarsan kur farketmez.

Bazen hiç kurtarmıyor. Zend framework te bir proje yapmıştık çok şenlikli, verdik cacheyi şunu bunu. Zendin bütün kütüphaneyi toplayıp yüklemesi, databaseden veri çekmekten uzun tutuyordu. yani öyle durumlar bile olabiliyor.

Ve unutmayın bizim işlerde, prematüre optimizasyon bütün kötülüklerin anasıdır.
hsntngr

kişi bu mesajı beğendi.

ismail03 ismail03 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Ameliyathane Hemşiresi
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad I** Ç**
  • Mesajlar 2633
  • Beğeniler 344 / 487
  • Ticaret 12, (%100)

Code Igniter.

Şahinci Framework'ü. Tüm 3. dünya ülkeleri bunu kullanır. Yeterli ingilizce olmadığı için diğer frameworkler deki karmaşık teknikleri kullanamadıkları için buna abanırlar.

Geliştirmesi 5 sene önce bitti. Okulun birine devretmişler. Yeni versiyon yok. En azından MVC sunuyor. Gördüğüm en dangalak güvenlik sistemine sahip. Ben uzak duruyorum, seveni çok. Biri biz birtek bunu kullanıyoruz derse, anlaki bir şeyden anlamıyorlar. Seni geliştirmekten çok kısıtlar.

Zend. Ortamın Ağır abisi. Çok ağır, fazla ağır. Çok çok fazla ağır. Şu anda 3. versiyon. İşler büyüdüğünde çok yavaş kalıyor. Hep yavaş. Lakin enterprayz da çok kredisi var.

Smyphony.
Kullanmadım, derli toplu ucu açık bir framwork. Türkiyede hak ettiği yerde değil.

Laravel.
Yazılımı hızlı geliştirmeye odaklanmış bir framework. Tavsiye ederim. Çok kolay yazılım geliştirebilirsin. Hazır bir sürü paketi var.

Nasıl anlatayım şimdi. Düzgün çalışan, performans sıkıntısı olmayan sınırsız kategori sistemi lazım oldu. Önce sql teorisi buldum, sonra uyguladım 2 haftamı aldı. Sonra baktım hazır paketi var. Tık tık.

Yavaş mı ? Yavaş. Öyle hız diye delirdiğin durumlarda, backendi laravel ile yapıp front end için custom yazabilirsin.

Phalcon
İyidir hoştur, çok hızlıdır. Yok öyle bildiğin gibi değil. Akıllara ziyan hızlıdır. Çok uzun süredir kullanıyorum. Favori framework ümdür. Yük, performans sorunların varsa adama çağ atlatır. Yani Laravelin 256 ramda çatladığı yerde sen 16 mb lık instance ile koşarsın.

Kurması, alışması zordur. Hostingde çalışmaz, vps ister. Laravel gibi çatara patara yapamazsın.

Şimdi ben ne yapıyorum dersen. Müşteriye göre, az parası var, hemen iş istiyor. Laravel vereyim abime yapıyorum. Hem müşteri memnun hem ben.

Derse ki, dünyayı kurtaracağız, parasını da vereceğiz fazladan da bekleyeceğiz. Phalcon ile yazıyorum.

Ha eğer iş uzay teknolojisi gerektiriyor ise. Google GO kullanıyorum. O ayrı bir dünya.

Tavsiye dersen, Laravel öğrenin gençler. Hem kod yazmanız düzelir, hem iş teslim süreniz epeyce kısalır. Sağlam türkçe kaynakta var, forumda var. Laravel türkiyenin tepesindeki adam da işine sahip çıkan temiz bir arkadaş. Daha ne istiyorsunuz ?

Frameworklere bakıp aklınızdan bu ne amk diye geçiyorsa bilinki başınızı daha yeterince belaya sokmadığınızdan, cahillikten öyle diyorsunuz. Öğrendikten sonra diyeceğiniz. Beynimi seveyim neredeymiş benim aklım daha önce.

Ayrıca, frameworkler, autocomplete desteği olmayan editörler ile verimli olmaz. Bu yüzden. PHP Stormdur veya en azından phpEdit tir. Bulun kurun kullanın.

İyi bi anlatım tekniği. Kodlama üzerine olan kanallarda bu tür anlatıma sahip kişi sayısı çok az

hsntngr hsntngr Kontör at Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Full Stack Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 1155
  • Beğeniler 99 / 327
  • Ticaret 3, (%100)

Statik html yap daha hızlı çalışır :)

yii kullanmadım yorum getiremem.
Yani nasıl anlatalım. Sende opel astra olsun, bunların biri ferrari, diğeri porsche. Geldiğin yere göre fark gani. Bu değil de şu demek için ikisinide çok iyi kullanman gerekir ki aradaki farkı göresin.

Ha sen öntaraftaki cache yi, efendim resimler için cdn i. düzgün kurmaz isen ne kurarsan kur farketmez.

Bazen hiç kurtarmıyor. Zend framework te bir proje yapmıştık çok şenlikli, verdik cacheyi şunu bunu. Zendin bütün kütüphaneyi toplayıp yüklemesi, databaseden veri çekmekten uzun tutuyordu. yani öyle durumlar bile olabiliyor.

Ve unutmayın bizim işlerde, prematüre optimizasyon bütün kötülüklerin anasıdır.

site birden fazla dilde hizmet verecek hocam statik yemiyor :) ama phalconu bir deneyim diyorum bakalım ne olacak. Zaten proje kendimize ait, bir sıkıntı olursa değiştiririm

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

SENibrahim SENibrahim ibocum Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad İ** Ş**
  • Mesajlar 4598
  • Beğeniler 1727 / 1541
  • Ticaret 15, (%100)
Laravel en hızlı alt yapı diye düşünüyorum :)

Herkez hata yapabilir, pardon herkes. | ibocum.com

SancarSaran SancarSaran WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Programcı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 319
  • Beğeniler 4 / 111
  • Ticaret 0, (%0)

hsntngr adlı üyeden alıntı

site birden fazla dilde hizmet verecek hocam statik yemiyor :) ama phalconu bir deneyim diyorum bakalım ne olacak. Zaten proje kendimize ait, bir sıkıntı olursa değiştiririm

Niye yemesin ?. Tüm dil değişkenlerini javascripte koy, o javascript ti de. Direkt index html içine embed et.

Bir tanede index.html jeneratörü yaparsın. editlersin tıklandınmı statik html üretir.

Hatta daha güzeli var. Sayfada çıkacak resimleri, base64 encodeye çevirip direkt olarak index html içine gömersin. Evet index.html boyu büyür ancak sunucuya yapılacak olan istek sayısı azalacağı için hız epeyce artacaktır.

Koyarsın nginx'i statik moda. birde restful login logout veveya userbar çakarsın. 1sn nin altında gezersin muhtemelen.

İşin şakası bu, ancak optimizasyonun sonu yok. Netice de mesele aradaki balansı bulmakta. 1 sn daha kısacağım diye 3.5 ay kasarsan olmaz.

Phalcon meselesine gelince. Frameworkler arası geçişi kolay yapabiliyorsan dene tabii. Birde extension compile etmen gerekecek, zor iş olduğundan değil. Ancak linux konsola girip kaynak kodu github dan indirip, derleyip webserver a modul olarak eklemen lazım.

Laravelle temel farkı şu. Hızlımı he hızlı orası fayda sağladığı bir alan. CPU yükünü küllüm düşürür ancak asıl faydası ram yükünü düşürmekte. Yani Laravel artık 128 hatta 256 da dönüyor.

E bizde 32gb server var desen de neticede bir limitasyon. Proje yaparken ederken çok sıkıntı olmaz ancak tutturunca da başlar sunucuyu ezmeye, işte o noktada phalcon çok efektif. Kendin özellikle saçmalamadıysan 16 mb çok rahat yetiyor. dolayısı ile bir sunucudan aldığın verim katmerli şekilde artıyor.

Patrondan ek sunucuyu, 300 aktif kullanıcıdan sonra istemek var, 2000 aktif kullanıcıdan sonra istemek var.

Tabi laravel ile geliştirmek halen daha çok hızlı. Ancak dediğim gibi bir orta nokta bulma meselesi ve bu orta nokta projeye göre değişiyor.

Değiştirme meselesine gelince. Oda yine çalıştığın proje ile alakalı. Şimdi benim en son yazdığım proje bir yemek fabrikası yönetim sistemi Laravel de yazıldı. Bitmemiş hali 100.000 satırdan fazla (sadece php tarafı).Bu haldeki bir projeyi, dayı biz beğenmedik, karşıdaki frameworkçü abiye gidiyoruz diyerek a dan b ye taşıyamazsın.

O yüzden projenin başında iyi karar vermelisin. Bunun için tecrübe lazım. Oda elini ateşe sokup yakarak oluyor.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al