wmaraci reklam

Siteler Arası Anlık Stok Güncelleme

13 Mesajlar 1.846 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

etkiliadam etkiliadam WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 251
  • Beğeniler 28 / 51
  • Ticaret 11, (%100)
Merhaba, bir iş için şöyle bir şey yapmam lazım. Kendi sitemden müşterilerim için xml vereceğim. Ürün bilgileri ve stok durumlarını içerek bu xml'i sitelerine ekleyip benim ürünlerimi satacaklar.

Takıldığım nokta şu; Hem ben kendi sitemde ürün sattıkça tüm müşterilerimin sitesinde de stok eksilecek, hem herhangi bir müşterim ürün sattıkça ben ve diğer müşterilerin sitelerinde stok eksilecek.
Sorun şu ki her müşterimin sitesinin yazılımı farklı olabilir.

Aklıma şöyle bir şey geliyor. Ben kendi sitemden her 15dk da bir otomatik olarak xml oluşturur ve ortak bir alana yükletirim. Müşterilerim de benzer bir cron işlemi ile xml'i otomatik olarak alır ve kendi sitelerini güncellerler. Benim satış yapıp stoğu düşürdüğümde karşı siteleri bu şekilde güncelleyebilirim. Ama herhangi bir müşteri satış yaptığında nasıl bir yol izleyebilirim?

Ya da bu xml için tüm bunları yapan otomatik yöntemler var da ben mi çok cahilim (böyleyse mutlu olurum :) )

wmaraci
reklam

ibrahimemur ibrahimemur WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad I** E**
  • Mesajlar 78
  • Beğeniler 3 / 12
  • Ticaret 2, (%100)
Merhaba,

Bence her bir sistem için api yapman gerekli.

Php asp .net ayrı ayrı api yazdırıp bayilerinin ve kendi sistemine yükleyip her stok hareketinde bu apiyi tetikleyerek ilgili işlem yaparak güncel stoğunu oluşturabilirsin.

Bunun haricinde belli bir sürede güncelleyim veya manuel yüklensin bunlar sağlıklı olmuyor.

İyi çalışmalar.

LifeTime LifeTime WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek PHP Developer
  • Konum Kahramanmaraş
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 110
  • Beğeniler 42 / 14
  • Ticaret 2, (%100)

ibrahimemur adlı üyeden alıntı

Merhaba,

Php asp .net ayrı ayrı api yazdırıp bayilerinin ve kendi sistemine yükleyip her stok hareketinde bu apiyi tetikleyerek ilgili işlem yaparak güncel stoğunu oluşturabilirsin.

Bunun haricinde belli bir sürede güncelleyim veya manuel yüklensin bunlar sağlıklı olmuyor.

İyi çalışmalar.

arkadaşın dediği gibi api ile bu işi çözebilirsin. stok bilgileri json ile alınıp güncellenebilir

AhmetKarabulut AhmetKarabulut WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1077
  • Beğeniler 361 / 361
  • Ticaret 33, (%100)
Hocam bunun yerine stok alanı için ortak bir database kullanmayı deneseniz ? Yani tek bir database tüm alanlara baksa, güvenlik için bunu apiyle falan da sağlayabilirsiniz.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 23.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 251
  • Beğeniler 28 / 51
  • Ticaret 11, (%100)

ibrahimemur adlı üyeden alıntı

Merhaba,

İyi çalışmalar.

LifeTime adlı üyeden alıntı

arkadaşın dediği gibi api ile bu işi çözebilirsin. stok bilgileri json ile alınıp güncellenebilir

AhmetKarabulut adlı üyeden alıntı

Hocam bunun yerine stok alanı için ortak bir database kullanmayı deneseniz ? Yani tek bir database tüm alanlara baksa, güvenlik için bunu apiyle falan da sağlayabilirsiniz.

Kendim php ile güzel bir api oluşturabilirim, fakat sorun şu. Benden stok çekecek olan kişinin sitesi belli bir sistemle çalışıyor. Kendi sitesini benim apime entegre etmek için ona uygun yazılım yapılması lazım ve bu her farklı site için baştan yapılması lazım.

Ortak veritabanında da dediğim gibi her sitenin yazılımı, sistemi farklı olduğu için ortak bir db yapısı uyum sağlayamaz.

Şuan xml ile ürün yükleyenlerin nasıl yaptığını araştırıyorum. Sonuçta benim xml ile vereceğim alanlar belli. Ama her sistemin ürün tablosu farklı. Nasıl aynı xml ile farklı tablolara veri yükleyebiliyorlar, her xml için manuel kodlama yaptıklarını sanmıyorum. Bunu çözersem aynı mantıkta nasıl yapacağımı da çözerim gibi geliyor.

YazilimMimari YazilimMimari Eski adi: Turgay Can Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Engineering Director
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)
XML'in data modelini objeye map edip, kendi DB data modeline göre işlem yapıyordur.

Herkesin kendi DB data modeli farklı ise, mecburen yazılımda farklıdır :)

XML için dinamik mapping yapabilsen dahi arka planda farklı data modeller içinde benzer mapping ya da iş kurallarını mecburen manuel yazmak zorundasın ;)

---

Merkezi bir ürün kataloğu olup, farklı siteler gelip bu merkezi ürün kataloğundan beslenmesi bu tür işlerde şart diğer türlüsü işin içinden çıkman çok zor. Senkronizasyon problemleri ile uğraşırsın.

Katalog için performans vs düşünülürse Mongo DB kullanılabilir.

https://www.linkedin.com/in/turgaycan/
Kaliteli kod yazılır.. (Günlük/Saatlik ücreti ile)

• Üyelik 23.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 251
  • Beğeniler 28 / 51
  • Ticaret 11, (%100)

YazılımMimarı adlı üyeden alıntı

XML'in data modelini objeye map edip, kendi DB data modeline göre işlem yapıyordur.

Herkesin kendi DB data modeli farklı ise, mecburen yazılımda farklıdır :)

XML için dinamik mapping yapabilsen dahi arka planda farklı data modeller içinde benzer mapping ya da iş kurallarını mecburen manuel yazmak zorundasın ;)

---

Merkezi bir ürün kataloğu olup, farklı siteler gelip bu merkezi ürün kataloğundan beslenmesi bu tür işlerde şart diğer türlüsü işin içinden çıkman çok zor. Senkronizasyon problemleri ile uğraşırsın.

Katalog için performans vs düşünülürse Mongo DB kullanılabilir.

Hocam merkezi bir katalog olması benim de işime gelir ama dediğim gibi karşı taraftaki sitelerin yazılımları farklı farklı olacağı için her site sahibi, bu katalogdaki verileri kendi veritabanlarına entegre etmek için bir döngü kurmak zorundalar. Xml olarak değil de mysql ya da mongo kullansam da aynı şey oluyor. Her site bu verileri kendilerine entegre etmek zorunda.

Ki entegrasyonu geçtim, bir de her satış işlemi yaptıktan sonra ana veritabanındaki stoğu güncellemesi, ardından da diğer tüm sitelere bunu belirtmesi (ki güncel stoğu alıp kendilerini güncellesinler) gerekiyor. Çok çetrefilli geliyor bana

KarakayaEmre KarakayaEmre WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 526
  • Beğeniler 146 / 145
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba

Müşterileriniz ;

1. Sadece sizden mi xml çekecekler?

2. Müşterilerinizin kullandığı yazılımlar xmlleri cron vb. şekilde belirli periyotlarda kontrol ediyor mu? Yoksa bir kere çekildikten sonra bir daha xml kontrolü yapmıyorlar mı?

http://www.emrekarakaya.com.tr/

• Üyelik 23.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 251
  • Beğeniler 28 / 51
  • Ticaret 11, (%100)

KarakayaEmre adlı üyeden alıntı

Merhaba

Müşterileriniz ;

1. Sadece sizden mi xml çekecekler?

2. Müşterilerinizin kullandığı yazılımlar xmlleri cron vb. şekilde belirli periyotlarda kontrol ediyor mu? Yoksa bir kere çekildikten sonra bir daha xml kontrolü yapmıyorlar mı?

Müşteriler henüz belli değil ama sadece benden xml almayacaklar, başka yerlerden de alacaklar.
Müşterilerin hepsinin siteleri farklı altyapılarda olabilir bunu bilemiyorum, bu nedenle yazılımları xml'i ne şekilde ne sıklıkla kontrol edecek bilemiyorum.

Ben kendim bir otomatik kontrol sistemi yaparım, xml'i de ortak bir alanda anlık güncellenebilir şekilde tutarım. Müşterim olan sitelerin iplerine de okuma yazma yetkisi veririm. Fakat bu durumda her müşterinin sitesinin yapısına göre özel düzenlemeler yapmam gerekiyor. Piyasadaki otomatik xml yükleyen sistemler bunu nasıl yapıyor? Yani ben ahmet mehmet olarak sıfırdan bir eticaret sitesi kodlarım, veritabanı yapım tamamen farklı. Bunu otomatik olarak nasıl yükleyebiliyorlar ki??

YazilimMimari YazilimMimari Eski adi: Turgay Can Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Engineering Director
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)

etkiliadam adlı üyeden alıntı

Hocam merkezi bir katalog olması benim de işime gelir ama dediğim gibi karşı taraftaki sitelerin yazılımları farklı farklı olacağı için her site sahibi, bu katalogdaki verileri kendi veritabanlarına entegre etmek için bir döngü kurmak zorundalar. Xml olarak değil de mysql ya da mongo kullansam da aynı şey oluyor. Her site bu verileri kendilerine entegre etmek zorunda.

Ki entegrasyonu geçtim, bir de her satış işlemi yaptıktan sonra ana veritabanındaki stoğu güncellemesi, ardından da diğer tüm sitelere bunu belirtmesi (ki güncel stoğu alıp kendilerini güncellesinler) gerekiyor. Çok çetrefilli geliyor bana

Her site kendi veritabanını değil, sadece sağlanılacak yeni veritabanını kullanacak :)

Kısacası varolan yazılımlarda data source değişimi olacak.

Değişimi minimum halde yapabilmek için, tüm sistemlerin veri modelini alıp, hepsi için min. eforlu olabilecek veri modelini belirleyip, sonrasında ilgili değişiklikleri sitelere yaptırmak en basit çözüm, diğer türlüsü size sadece müşteri şikayeti, yüksek operasyon maliyeti çıkarmaktan başka bir şey değildir.

Kolaylıklar.

https://www.linkedin.com/in/turgaycan/
Kaliteli kod yazılır.. (Günlük/Saatlik ücreti ile)
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al