Etiket Bulutlarının SEO'ya Etkisi

4 Mesajlar 1.211 Okunma
smmexpress

canatasever canatasever Can ATASEVER Kullanıcı
  • Üyelik 30.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad C** A**
  • Mesajlar 593
  • Beğeniler 126 / 86
  • Ticaret 7, (%100)
WordPress’in hangi sürümüyle gelmişti hatırlamıyorum ama ilk çıktığı zamanlar oldukça popülerdi “Etiket Bulutları”. Sitelerin genelde yan menülerinde, yazılara girilen etiketlerden site genelinde en çok kullanılanları listelenirdi. Daha çok kullanılanlar daha kalın, daha belirgin olur; daha az kullanılanların ise yazı fontu daha küçük olurdu.

Şu sıralar ise WordPress (ya da Blogger, Joomla, hiç fark etmez; hepimiz için durum aynı!) kullanan blog yazarlarının aklına gelen sorulardan birisi de şu: “Etiket bulutu SEO’ya nasıl etki eder?”

İlk zamanlarında popüler olduğu kadar faydalı da olan etiket bulutları, artık eski etkinliğini kaybetmiş durumda. Aşağıda bir video paylaşacağım. İngilizce bilen arkadaşlar, Google WebSPAM ekibinin başında bulunan Matt CUTTS‘ın bu konuyla ilgili resmi cevabını dinleyebilirler. İngilizce bilmeyenler için videonun altında gerekli açıklamaları yapacağım.

Matt CUTTS özetle şunu söylüyor:

Etiket bulutları eskiden popüler ve faydalıydı, ancak artık değiller. Az sayıda etiket sayfanıza zarar vermez, ancak bir “etiket bulutu”, sayfanızdaki link çıkışlarını arttıracağı için sayfanızın istatistiğine zarar verir.

Google’ın WebSPAM ekibinin başındaki insandan bu cevabı duymak, bu konudaki soruların da önüne geçiyor olsa gerek. Etiket bulutu kullanmamanızı öneriyorum!

Kaynak: http://www.candanblog.com/etiket-bulutu-ve-seo/

wmaraci
reklam

Jih4d Jih4d Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Ne iş olsa yaparım abi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 229
  • Beğeniler 0 / 136
  • Ticaret 2, (%100)
1 yaşını geçmiş siteler için yararı olacaktır ancak yeni siteler için dediğiniz gibi zararlı.

Zen Zen WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Web
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1061
  • Beğeniler 16 / 189
  • Ticaret 1, (%100)
Etiket bulutları daha çok siteden konu çalmaya gelenlerin işine yarıyor artık. Normal kullanıcı anlamıyor ki etkiket bulutunun ne olduğunu yanlış birşey midir diye tıklamaya bile çekinenler çoktur mutlaka. :)

video için teşekkülrler seo'ya katkısı olmamasına rağmen birçok kişi hala kullanıyor.

canatasever canatasever Can ATASEVER Kullanıcı
  • Üyelik 30.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad C** A**
  • Mesajlar 593
  • Beğeniler 126 / 86
  • Ticaret 7, (%100)

Zen adlı üyeden alıntı

Etiket bulutları daha çok siteden konu çalmaya gelenlerin işine yarıyor artık. Normal kullanıcı anlamıyor ki etkiket bulutunun ne olduğunu yanlış birşey midir diye tıklamaya bile çekinenler çoktur mutlaka. :)

video için teşekkülrler seo'ya katkısı olmamasına rağmen birçok kişi hala kullanıyor.

Aynen öyle, ben uzun zaman önce bırakmıştım kullanmayı. Geçenlerde, yeni hazırladığım web sitesi için kullansam mı diyip bir araştırma yapınca bu bilgilere ulaştım. Paylaşayım dedim :)

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al