wmaraci reklam

Google Botları FreshBot’un (Sürekli Güncellenme) Önemi

6 Mesajlar 5.703 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

vBulletinMasterTR vBulletinMasterTR Emre Bartın - Google TR Telefon Onaysız
  • Üyelik 10.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek SEO | Bilişim | Elektronik | Özgün Makale - Tanıtım Yazısı Yazarlığı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 132
  • Beğeniler 23 / 33
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar

Bu makalemde sizlere Google Botlarından biri olan FreshBot’un önemini anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle Google Botlarının ne yaptığını açıklayalım:

Google Botları, Dünyadaki web sitelerini, sayfalarını herşeyini tarar ve veri tabanına kaydeder. Daha sonra indexleme işlemi gerçekleşir yani bu sayfaları arama sonuçlarına ekler.

Google Botlarının önemi saymakla bitmez, eğer sitenize Google Bot gelmiyorsa indexlenmemenizde doğaldır.

Google Bot nasıl gelir?

Özgün içerik, yoğun hit, yararlı ve kaliteli içerik, sitenize herkesin başka sitelerden link vermesi sonucu Google Bot sitenizde sürekli dolaşarak sayfalarınızı en hızlı şekilde tarar ve indexler.

Peki bunlar bizim sitemizde yoksa ne yapacağız?

Hızlı indexlenmek için bazı Ping servisleri mevcut:

www.pingler.com (En iyisi)
www.googlepinger.com
www.ping.fm
www.pingomatic.com
www.autopinger.com gibi siteler bulunmaktadır. Bu sitelere girerek içeriğinizi Pingleterek Google’a haber verebilirsiniz. Bu işlemi yaptığınızda Google Bot saniyeler içinde sitenize gelecektir.

Peki bu FreshBot ne yapıyor ve bize yararı nedir?

Çoğu SEO Danışmanı meslektaşım bu olayı biliyordur, sitelerin Google Bot tarafından sürekli takip edilmesi, ve içeriğinin dakikalar içerisinde indexlenmesi. En önemli olan şey ise sitenizin 10-16 DK. gibi zaman aralıklarında güncellenmesi.

Bu FreshBot bize uğrar mı? diye soracak olursanız, çok çalışmanız gerek. Hemde çok… FreshBot gerçekten kaliteli sitelere uğrar ve rakiplerinizin bir adım önüne geçersiniz.

FreshBot’un uğradığı siteler hangileri? içlerinde Türk siteler ve forumlar var mı?

Elbette var, başlıcalarını sayalım:

Haber sitesi olarak:

www.cnn.com
www.bbc.co.uk
www.news.google.com - www.news.google.com.tr
www.tr.yahoo.com
www.ekolay.net
www.haberturk.com
www.hurriyet.com.tr

Forum sitesi olarak:

www.forumgercek.com
www.forum-ozledim.net
http://forum.shiftdelete.net
www.fulldonanim.com

Webmaster Forumu olarak:

www.webmastersitesi.com/index.php
www.***.net/index.php
www.fuub.net/index.php
www.forum.iyinet.com

FreshBot’un sıklıkla uğradığı sitelerdir. Webmaster Forumları arasında özellikle iyinete çok sıklıkla uğramakta ve sürekli güncellemektedir. Haber siteleri arasında ise en çok cnn.com ‘a uğramakta ve güncellemektedir.

FreshBot’u sitemize nasıl getiririz?

Site içi optimizasyon teknikleriyle, çok fazla içerik açılması sitenin sürekli güncel kalması, sitenizin bir SEO Hosting’de barınması, ve çok yoğun hitler almanız FreshBot’u sitenize getirebilir ve sıklıkla uğramasını sağlayabilir. Domainin yaşlı bir domain olmasıda FreshBot’un gelmesine faktör olabilir.

FreshBot’un görevini gösterelim:

Önceden benim bir diğer sitemede FreshBot uğrardı ve siteyi göründüğü gibi dakikalar içerisinde sürekli güncellerdi. Açılan konular anında indexlenirdi.

Şimdi FreshBot getirmeye yönelik çalışmalar yapacağım. bu şekilde ağırlıklı çalışmalara başlayacağım, inşallah iyi sonuçlar alacağız. FreshBot getirme konusunda hepinize başarılar diliyorum.

Makale yazan: Emre B.
Yazılan site: www.vbulletinworld.com - www.seoengine.gen.tr
Makale tarihi: 08.02.2012
Makale alıntı değildir.
Kaynak: http://www.vbulletinworld.com/google-botlari-freshbotun-onemi-11306.html - http://www.seoengine.gen.tr/google-botlari-freshbotun-surekli-guncellenme-onemi/

Yakında bu konu hakkında bir videolu anlatımda yapmayı düşünüyorum. :)
deeprock2

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

deeprock2 deeprock2 runApp Kullanıcı
  • Üyelik 07.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Mobil ve Web Geliştirme
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad F** M**
  • Mesajlar 1095
  • Beğeniler 270 / 270
  • Ticaret 12, (%100)
Freshbot hakkında açıklayıcı bir malake olmuş. İlk defa bu konu hakkında bir yazı okumuş oldum. Teşekkürler...

Freezby Freezby IMZA YASSAKK :) Kullanıcı
  • Üyelik 08.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Tamsurum.net
  • Konum Kırklareli
  • Ad Soyad F** S**
  • Mesajlar 1359
  • Beğeniler 88 / 287
  • Ticaret 5, (%100)
Pingler'i uzun süredir kullanıyorum gerçekten çok etkili. Özellikle sitenizde özgün paylaşımlarınızı toplu yapıyorsanız ( Haber sitesi vs ). Kesinlikle Pingler ile sitenizi pingletin ve botları çağırın. Bu hem sitenizin daha çabuk indexlenmesini sağlar, hemde özgün içeriğinizin çalınması durumunda alacağınız +1 puanların çalınmasını engeller.

Şayet birisi özgün paylaşımınızı kopyalayıp kendi sitesinde yayınlar ve sizden önce indexletirse google sizi kopya site olarak algılar.

• Üyelik 10.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 132
  • Beğeniler 23 / 33
  • Ticaret 0, (%0)

deeprock2 adlı üyeden alıntı

Freshbot hakkında açıklayıcı bir malake olmuş. İlk defa bu konu hakkında bir yazı okumuş oldum. Teşekkürler...

Rica ederim. Görüşleriniz bizi yönlendirmek ve bilgilendirmek açısından önemlidir.

Yakında Video'lu olarakta anlatmayı düşünüyorum. O dahada açıklayıcı olacaktır.

Amaç; İstikrar, Kalite, Özgünlük! sizlerede bunu verebildiysem ne mutlu diyelim. :)

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Metin Metin metinli.com Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek SEO Analisti ve Siber Güvenlik
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1399
  • Beğeniler 61 / 582
  • Ticaret 18, (%94)

vBulletin MasterTR adlı üyeden alıntı

FreshBot gerçekten kaliteli sitelere uğrar ve rakiplerinizin bir adım önüne geçersiniz.

Freshbot her siteye uğrar, indexlenmenin olduğu her yerde bu bot vardır. (Deep Crawl ve Freshbot ayrılmaz bir ikilidir.)

İnternette bir kaç sitede bulunan yanlış yorumlamalardan ötürü bu şekilde hatalı yönlendirmeler mevcut. Anlattığınız konu aslında bir kaç noktada sekteye uğramış.

Mantık şu şekildedir;

Deep Crawl'ın işi tamamen önceden sıraya koyulmuş ve arama motoru veritabanına pinglenmiş (bir bakıma az - çok değerlendirilmiş ifadesini de ekleyebiliriz) linkleri indexlemektir. Bu bot asla yeni link arayışına girmez. İllegal içerik olsun / olmasın her türlü veriyi, hiçbir ayrım yapmadan indexler. Sonrasında ise indexlediği verileri SERP botları belirli kriterlere göre (en alakalı sonuçtan, en alakasız sonuca doğru) bu siteleri listelerler.

Freshbot ise Deep Crawl botuna yardım amacıyla yeni pinglenmiş linkleri, veritabanına kaydeder. Hangi linklerden hangi linklere geçildiğini bir site haritası şeklinde belirler. Duplicate URL'leri ayırır. (Farklı sayfalardan aynı konuya, linke geçilebilir. Bunların tekrar değerlendirmeye alınmaması için sadece bir tanesini siteharitasında bir yere koyar.) Sonrasında ise bu harita üzerine gelen backlinklere göre önem sırasını Deep Crawl botuna bırakır.

Yani indexleme olayı dolaylı olarak Freshbot'un etkisindedir. Bu botlar eskiyen anlatımlardan ötürü 3-4 ayda bir uğruyor tarzında piyasada saçma sapan bilgilerle donatılmıştır. Gerçekten Google'ın resmi blogunu, Larry Page'i, Sergey Brin'ı, Craig Silverstein'ı takip etmek bu kadar zor olmamalı.

Siz sitenizi gerçekten iyi şekilde doldurun, bu botlar sürekli olarak sizlerle olur zaten. İnternette ise sitenize giren Google Bot'unun (sitelerinizin istatistiklerinden inceleyebileceğiniz ip numaraları mecvut) hangi bot olduğunu değerlendirebileceğiniz yabancı adresler bulunmaktadır.

Bırakın bir botun işlevini anlatamayacak şekilde bilgisiz olan sözde SEO uzmanlarını, gidin ve gerçekten bu işin tarihini yazmış kişileri takip edin derim.

Sözüm konuyu açan arkadaşa değil, bu tür konuları yanlış yorumlamaya sebebiyet veren sahte SEO uzmanlarınadır.

Yazar, yazılım geliştirici, SEO Analisti ve siber güvenlik uzmanı.

• Üyelik 10.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 132
  • Beğeniler 23 / 33
  • Ticaret 0, (%0)

Metin adlı üyeden alıntı

Freshbot her siteye uğrar, indexlenmenin olduğu her yerde bu bot vardır. (Deep Crawl ve Freshbot ayrılmaz bir ikilidir.)

İnternette bir kaç sitede bulunan yanlış yorumlamalardan ötürü bu şekilde hatalı yönlendirmeler mevcut. Anlattığınız konu aslında bir kaç noktada sekteye uğramış.

Mantık şu şekildedir;

Deep Crawl'ın işi tamamen önceden sıraya koyulmuş ve arama motoru veritabanına pinglenmiş (bir bakıma az - çok değerlendirilmiş ifadesini de ekleyebiliriz) linkleri indexlemektir. Bu bot asla yeni link arayışına girmez. İllegal içerik olsun / olmasın her türlü veriyi, hiçbir ayrım yapmadan indexler. Sonrasında ise indexlediği verileri SERP botları belirli kriterlere göre (en alakalı sonuçtan, en alakasız sonuca doğru) bu siteleri listelerler.

Freshbot ise Deep Crawl botuna yardım amacıyla yeni pinglenmiş linkleri, veritabanına kaydeder. Hangi linklerden hangi linklere geçildiğini bir site haritası şeklinde belirler. Duplicate URL'leri ayırır. (Farklı sayfalardan aynı konuya, linke geçilebilir. Bunların tekrar değerlendirmeye alınmaması için sadece bir tanesini siteharitasında bir yere koyar.) Sonrasında ise bu harita üzerine gelen backlinklere göre önem sırasını Deep Crawl botuna bırakır.

Yani indexleme olayı dolaylı olarak Freshbot'un etkisindedir. Bu botlar eskiyen anlatımlardan ötürü 3-4 ayda bir uğruyor tarzında piyasada saçma sapan bilgilerle donatılmıştır. Gerçekten Google'ın resmi blogunu, Larry Page'i, Sergey Brin'ı, Craig Silverstein'ı takip etmek bu kadar zor olmamalı.

Siz sitenizi gerçekten iyi şekilde doldurun, bu botlar sürekli olarak sizlerle olur zaten. İnternette ise sitenize giren Google Bot'unun (sitelerinizin istatistiklerinden inceleyebileceğiniz ip numaraları mecvut) hangi bot olduğunu değerlendirebileceğiniz yabancı adresler bulunmaktadır.

Bırakın bir botun işlevini anlatamayacak şekilde bilgisiz olan sözde SEO uzmanlarını, gidin ve gerçekten bu işin tarihini yazmış kişileri takip edin derim.

Sözüm konuyu açan arkadaşa değil, bu tür konuları yanlış yorumlamaya sebebiyet veren sahte SEO uzmanlarınadır.

Hocam eline sağlık. Yanlışımız olmuş olabilir. Affola. Benim SEO konusunda 2 yıllık bir tecrübem var. FreshBot'u bir videolu anlatımda duydum. Mantığını anlayıp kafamda FreshBot'u analiz ettim. Ortaya böyle güzel, uzun bir makale çıktı. Elimden geleni yapmaya çalıştım.

Hocam yazına tekrar döndüğümde;
Makalede olan şeyleri söylüyorsun. Yanlış bir şey olduğunu düşünmüyorum. Eğer yanlışım varsa çekinmeden değinebilirsiniz.

FreshBot: Sayfanızın en popüler, en hit sayfalarıyla ilgilenir. Bu sayfaların çok trafik aldığı Google tarafından fark edildiğinde ise sürekli sayfalara girerek sayfayı veri tabanına kaydeder ve sürekli günceller (info) ardından Deep-Crawl indexlenme botunu çağırır ve bu botta indexlenmeyi gerçekleştirir. Olay budur.
İlginize, alakanıza çok teşekkür ederim.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al