wmaraci reklam

SEO İçin String Nasıl Olmalı?

8 Mesajlar 1.064 Okunma
smmexpress

yms yms WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 277
  • Beğeniler 39 / 62
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar.

Ürün detay sayfasının ve arama sonuçları sayfasının URL'si nasıl olsa arama motorlarının hoşuna gider :)

Mesela; Samsung Galaxy S4 şeklinde bir arama yapıldığında, sonuç sayfasının URL'si abece.com/Arama?k=Samsung_Galaxy_S4 şeklinde olsa iyi midir? Yoksa "_" yerine "-" mi kullansam? Ya da daha farklı bir string mi olmalı?

SEO'dan hiç anlamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim :)

@Bean Love getLove()
wmaraci
reklam

turkedition turkedition WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcılığı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** A**
  • Mesajlar 435
  • Beğeniler 90 / 80
  • Ticaret 1, (%100)
abece.com/Arama/Samsung Galaxy S4 olmasını tavsiye ederim. Google sorguları sevmez. Ayrıca boşluklar sorun yaratmaz, Google bütün karakterleri destekler ve boşluğun hiçbir zararı yoktur. Sadece ziyaretçileriniz URL'yi kopyalarken kötü bir görüntü oluşabilir ama seo açısından doğrusu budur.
mcr4pisback yms birsevda

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 04.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 277
  • Beğeniler 39 / 62
  • Ticaret 0, (%0)
Cevabınız için teşekkür ederim hocam. Lâkin söylediğiniz şekilde nasıl yapacağımı bilmiyorum. ASP programlama dilini kullanıyorum. /Arama/Samsung Galaxy S4 yaparsam "Samsung Galaxy S4" kısmı bir dizin olarak algılanacak ve sayfayı bulamayınca da hata verecek. Yok mudur bunun başka bir yolu?

@Bean Love getLove()

pckedisi pckedisi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek coder
  • Mesajlar 25
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Genelde - kullanılır

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 04.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 277
  • Beğeniler 39 / 62
  • Ticaret 0, (%0)

pckedisi adlı üyeden alıntı

Genelde - kullanılır

Evet hocam, onu ben de fark ettim. Arama motorları için "-" ile "_" arasında fark olup olmadığını merak ediyorum açıkçası. Bu karakterleri boşluk yerine kullanacağım. Genelde kullanılan "-" olduğuna göre, benim isteğimi bu karakter karşılayabilir sanırım.

@turkedition'un dediğini yapabilmem için 404 Hata Sayfası ayarlamam gerekiyor ancak ben lokalde IIS ile değil, BabyWeb denilen basit bir uygulama ile çalışıyorum Windows sürümünden dolayı. Bunda hata sayfalarını ayarlayamadığım için stringlere yönelmem gerekiyor. Maalesef PHP, gücünü bir kez daha gösterdi bana. Windows'un saçmalıklarına mahkum ediyor beni ASP.

abece.com/arama?k=Samsung-Galaxy-S4-ID şeklinde yapmaya karar verdim.

@Bean Love getLove()

SuhaMete SuhaMete SEO Danışmanı Kullanıcı
  • Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)
Alttan tire kelimelere eklenen ek için normal tire ise iki kelime arasındaki boşlık için. Örneğin; besiktas_in-amblemi gibi. Fenerli olmama rağmen bu saatte bu örnek aklıma geldi. Google sorguları sevmez diyen kişiye de wordpress de sorgular halinde yapılmıyor mu aramalar? Wordpress webin yüzde 20sini kaplamıyor mu? Kaplıyorsa ve bu hata mevcutsa vay halimize. Yanlış biliyor olabilirim düzeltmeni isterim öyleyse.
yms

kişi bu mesajı beğendi.

turkedition turkedition WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcılığı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** A**
  • Mesajlar 435
  • Beğeniler 90 / 80
  • Ticaret 1, (%100)
Arama sistemi arama motorları için değil kullanıcılar için olduğundan bunun bir önemi yok. Bu yüzden Wordpress'in buna dikkat etmediğini düşünüyorum. Google'ın sorguları sevmediğini, bizzat Google tarafından hazırlanan, arama motoru optimizasyonu rehberinde görebilirsiniz.

http://static.googleusercontent.com/media/www.google.com/tr//webmasters/docs/search-engine-optimization-starter-guide.pdf

- ile _ arasında fark yok diye düşünüyorum.

https://www.google.com.tr/search?q=mustafa+kemal+atatürk

Buraya baktığınız zaman 1. sonuçta wikipedia var ve _ kullanılmış. 3. sonuçta ise - kullanılmış. Google söz konusu iki sonuçta da URL'de Mustafa Kemal Atatürk yazan kısmı koyu göstermiş yani bu, o sonucun çıkmasında URL'nin de etkisi olduğunu gösteriyor.

Cevabınız için teşekkür ederim hocam. Lâkin söylediğiniz şekilde nasıl yapacağımı bilmiyorum. ASP programlama dilini kullanıyorum. /Arama/Samsung Galaxy S4 yaparsam "Samsung Galaxy S4" kısmı bir dizin olarak algılanacak ve sayfayı bulamayınca da hata verecek. Yok mudur bunun başka bir yolu?

Normalde bu şekilde dizin olarak algılanır. .htaccess ile Arama klasörünü bir php dosyasına, aramayı sorguya yönlendirmeniz gerekir.
yms

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 04.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 277
  • Beğeniler 39 / 62
  • Ticaret 0, (%0)
Verdiğiniz örnekteki sıralamada, stringlerden çok PR değerinin ağır bastığını düşünüyorum. Zîra Wikipedia, Google nezdinde ayrı bir öneme sahiptir zannımca. Mübalağa etmek istemem ancak Wikipedia stringlerinde, kelime yerine wikipedia.com/wiki?456 şeklinde ifadelere yer verse bile üst sıraları rahatlıkla görür.

Alâkanız ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim üstadlar. Dijital âlem öğrenmekle bitmiyor. Sâyenizde eksikleri giderip, kaliteleri şeyler koymaya çalışıyorum ortaya.

@Bean Love getLove()
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al