wmaraci reklam

Seo İle İlgili 4 Önemli İpucu

13 Mesajlar 2.296 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

sosyofikir sosyofikir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Mimar - Blogger
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** U**
  • Mesajlar 539
  • Beğeniler 92 / 58
  • Ticaret 8, (%100)

Merhaba arkadşlar öncelikle seo nedir ? Önemli seo ipuçları nelerdir ? Neden seo yapmalıyız onlara bi açıklık getirelim. Yalnız burada bildiğimiz gibi diğer sitelerde anlamadığımız terimler kullanıyorlar belki webmaster'lığa yeni başladık ve hiçbir kelimeyi bilmiyoruz yani o kadar komplike anlatımlar var ki ben de anlayamıyordum işte ondan şimdi sizlere yazıyorum. Hala da anlayamadıklarımız seo ayarları var neyse sözü fazla uzatmadan geçelim konumuza.. SEO = Search Engine Optimizasyon yani, arama motorlarının sitenizdeki içeriği kolaylıkla algılamasına ve insanların sizin sitenize bloğunuza kolayca ulaşabilmesini sağlayan Meta tag kodlarıdır. Genellikle profesyonel webmasterlar tarafından uygulanan bu sistem, bloglara da uygulanabilmektedir.

Seo için;
1. Dosyaları iyi adlandırmak gerekir
Dosya yüklerken ve ya resim adını belirli bir isim koymak lazım yani örneğin araba resmi ise x marka araba ise xmarkaaraba.jpg gibi. IMG02056.jpg.

araba.jpg Daha iyi

IMG02056.jpg. Kötü

araba.jpg nasıl bir etiket resim için ?
Hayır bu etiket yeterli olmaz.

Resim etiketi ve resim adı ne olmalı ?
xmarkaaraba.jpg

2. Tag kullanımı

Haydi gelin size alt etiketininin kullanımını anlatalım.

not: Şimdilerde blogger yeni arayüzü sizlere daha rahat bir yöntemle alt tag kullanımını mümkün kılıyor. Ama sonuç olarak amaç yine aynı.

i) Kötü seo

ii) Daha iyi Seo
Blue ball

iii) En iyi seo için

Plastic Blue Ball

Gerçekten de alt=" buraya yazdığınız etiketler yazınızın değerini %60 -70 oranında arttırır."

;)

Yazı kalitesinin iyi olması
3. Bildiğiniz gibi yazının özgün olması vs. çok önemli ayrıca başlıkta öyle.

XML Sitemap ve robots.txt oluşturun
4. Bu iki nokta gerçekten de blogger'ınızın dünyaya açılabilmesinin en önemli yollarıdır. Robots.xml şöyle olur.

User-agent: Googlebot
Disallow: /*/feed/$
Disallow: /*/feed/rss/$
Disallow: /*/trackback/$
User-agent: *
Disallow: /wp-
Disallow: /feed/
Disallow: /trackback/
Disallow: /rss/
Disallow: /comments/feed/
Disallow: /page/
Disallow: /date/
Disallow: /comments/

http://www.xml-sitemaps.com/ sitemap oluşturmak için.
Blogger için ==> www.siteadresiniz.com/atom.xml

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana Umarım işinize yarar hocam.

Kaynak : http://www.sosyofikir.com/2012/03/seo-icn-4-onemli-ipucu.html
İngilizce Kaynak: http://www.mintblogger.com/2008/12/5-best-seo-tips-for-bloggers.html

Sosyofikir.Com Kaliteli güncel blog
wmaraci
reklam

beyanet beyanet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 213
  • Beğeniler 24 / 45
  • Ticaret 0, (%0)
Faydali bir yazı, elinize sağlık.

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)
Fazla amatör olmuş. Bir de hangi yabancı siteden aldığını da yazının altında belirtseydin(aynı şekilde kendi sitende de) daha etik bir davranış olurdu.

• Üyelik 28.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Mimar - Blogger
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** U**
  • Mesajlar 539
  • Beğeniler 92 / 58
  • Ticaret 8, (%100)

NuCLeuS adlı üyeden alıntı

Fazla amatör olmuş. Bir de hangi yabancı siteden aldığını da yazının altında belirtseydin(aynı şekilde kendi sitende de) daha etik bir davranış olurdu.

edit: haklısın hocam, daha dikkat edeceğim

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

TuncaySahin TuncaySahin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** Ş**
  • Mesajlar 897
  • Beğeniler 172 / 134
  • Ticaret 0, (%0)
Faydalı bir makale
sosyofikir

kişi bu mesajı beğendi.

Sana göre aptalca,bana göre şaheser.

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)

sosyofikir adlı üyeden alıntı

:) hangi yabancı siteden mi ? alıntı bir yazıdan bahsetmiyoruz. Bu arada amatör veya değil neden böyle yazıların altına yazarın yazılarını kötü etkileyici yorumlarda bulunuyorsun anlamıyorum neyse :) kolay gelsin daha iyisin evet inanılmaz amatörce. Gerçekten anlamıyorum. Bu arada "blue ball" yazınca alıntı olmuyor alıntı yazı demek direkt kopyalayanan yazı demektir. Bir yazı okunup kafada yorumlandığında sonrasında yazıldığında alıntı olmaz.

Amacım kötü yorumlar yazmak değil. Senin eleştirileri kaldırabiliyor olman lazım. Bak ben sana eksiklerini söyleyeyim.

Bir kere yazıyı şu siteden aldığın belli. http://www.mintblogger.com/2008/12/5-best-seo-tips-for-bloggers.html (Google'da Blue ball şeklinde aratınca direkt olarak site çıkıyor.). Senin yazıyı başka siteden Türkçe'ye çevirerek ve kendi yorumları da eklemende yanlış bir şey yok.

Bir yazı okunup kafada yorumlandığında sonrasında yazıldığında alıntı olmaz.

Verdiğim linkteki yazıyla seninkini karşılaştırınca, senin kendi yorumlarını yazı içerisinde çok fazla göremedim açıkçası. Alt etiketinin kullanımını anlatmışsın. Peki alt etiketi ne?. Ne işe yarar?. Bunlar yazının içerisinde yok. Ben bu anlattıklarını biliyorum ama siteni ilk defa ziyaret edecek bir kişinin yerine kendini koy. En azından bir iki cümleyle yazdığın şeyleri açıklaman daha iyi olurdu.

Siteden blue ball örneğini direkt olarak almışsın. Örneği değiştirebilirdin ki onunla bile uğraşmamışsın. Yabancı sitedeki yazıyı yazan adam bazı şeyleri az da olsa ne işe yaradığını açıklamış. Sen açıklama dahi yapmadan kestirip atmışsın.

Örnek senin yazın;
Dosya yüklerken ve ya resim adını belirli bir isim koymak lazım yani örneğin araba resmi ise x marka araba ise xmarkaaraba.jpg gibi. IMG02056.jpg.

Diğer sitedeki yazı;
Choosing a file name that correctly describes the context of the image makes it easy for the indexing bots to categorize it in a better way. Wrong way to name the above image is IMG02056.jpg.

Anladığım kadarıyla İngilizce'nin yettiği ölçüde bir şeyler yapmaya çalışmışsın. Seni suçladığım yok. Yazıların yerleşimi, kullandığın resimler vs hepsi kötü bir görüntü oluşturuyor. Yanlış anlama ama senin yazın diğer siteye göre çok çok amatörce olmuş.

Yine de emek vermişsin. Buna saygım sonsuz. Yazının sonuna yabancı sitenin linkini eklemenin etik açıdan daha doğru olacağını söyledim.

Şöyle demişsin,
Bu arada amatör veya değil neden böyle yazıların altına yazarın yazılarını kötü etkileyici yorumlarda bulunuyorsun anlamıyorum

Amatör olduğunu söylemem çok mu kötü?. Ben sırf amatör dedim diye insanlar senin siteni ziyaret etmeyecek mi?. Senin mantığına göre şöyle yapmak lazım. Bir yazı gördüğümüzde, eğer bu yazı iyiyse "Süper bir yazı. Teşekkürler" diyelim. Kötü bir yazıysa sesimizi çıkarmayalım. Yorum bile yapmayalım. Sence bu doğru mu?. Yaptığın yanlışların başka türlü nasıl farkına varacaksın?. Benim yanlışım varsa insanların beni uyarmasını isterim. İster iyi bir dille söylesinler, ister kötü bir dille. Yeter ki yorumda bulunsunlar. Bu arada iyi veya kötü yorumları kabullenmeyi öğrenmen lazım. Herkes her şeyi sevmek veya beğenmek zorunda değil, değil mi? :)
contentwriter

kişi bu mesajı beğendi.

Aliihsansaran Aliihsansaran Türk büyüktür,üstündür! E-Mail Onaysız
  • Üyelik 07.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** S**
  • Mesajlar 1568
  • Beğeniler 31 / 308
  • Ticaret 2, (%50)
Adam haklı beyler.

• Üyelik 28.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Mimar - Blogger
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** U**
  • Mesajlar 539
  • Beğeniler 92 / 58
  • Ticaret 8, (%100)
Onu diyecektim hocam :) yazıdan sonra iyi ki sen yorum yazdın yoksa bekleyemeye devam edecektim. Gerçekten bazen gözden kaçırabiliyoruz. Daha dikkatli olmak lazım bu konularda Teşekkür ederim Nucleus Bundan sonra daha dikkatli olacağım bu çok yararlı oldu.
:) Vardır ya bir deyim baya fırın ekmek yemek lazım :)
NuCLeuS

kişi bu mesajı beğendi.

Ali Ali Blogger Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 309
  • Beğeniler 22 / 24
  • Ticaret 1, (%100)
Hocam anlayamadığım benim sitemde işe yaradı demişsin.Ama robots.txt dosyan başka.

http://www.sosyofikir.com/robots.txt

(Yoksa hep böyle mi görünüyor?)

• Üyelik 28.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Mimar - Blogger
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** U**
  • Mesajlar 539
  • Beğeniler 92 / 58
  • Ticaret 8, (%100)
robotstan bahsetmiyordum kardeşim, alt taglarını kullandm google'dan daha çok ziyaretçi alıyorum demek istedim

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al