wmaraci reklam

Seo Konusunda Benden İpucu

17 Mesajlar 2.415 Okunma
wmaraci reklam

ferhatcevik ferhatcevik WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek .
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 381
  • Beğeniler 79 / 100
  • Ticaret 13, (%100)
+1
Birazdan kravat takmış adam küçük resimli seocular bombalayacaklar linç girişimi başlayacak hazırlıklı ol :D

wmaraci
reklam

BigSEO BigSEO Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 18.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Engineering
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 1763
  • Beğeniler 52 / 621
  • Ticaret 54, (%94)
Bazıları çok boş konuşsa da haklısın.

hairmed hairmed WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Full Stack Web Developer
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad T** Ü**
  • Mesajlar 141
  • Beğeniler 14 / 66
  • Ticaret 5, (%100)
Maalesef biz sadece backlink alarak her şeyin olacağına inanıyoruz. Olmuyor. Ha keşke olsa. Emek ve zaman harcamadan yeterince para ödeyerek her kelimede çıkabilsek. Ben backlink değersiz demiyorum, sadece eskisi gibi değerli değil.

Bunu bizzat Matt Cutts da söyledi. Samimiyetle, backlink yüzünden kaliteli içeriğe sahip, kullanıcı dostu sitelere bir dönem haksızlık ettiklerini açıkladı. Şu son 2 senede bu haksızlığı düzeltmeye çalışıyorlar. Eskiden Google güzel backlink toplayan siteleri hemen yukarıya çıkıyordu. Sitede ne olup bittiğiyle pek ilgilenmiyordu. Şimdi ilgileniyor. Ziyaretçi sitede ne kadar süre kalmış, kaç sayfa tıklamış, sayfalar ne kadar sürede açılmış, sayfaların boyutları ne, site mobil uyumlu mu, hızlı mı, kullanıcı dostu mu, yeni nesil web standartlarına uygun mu, böyle yüzlerce parametreyi inceliyor artık.

Özellikle hız konusuna takmış durumdalar. Geçtiğimiz Şubat ayında bununla ilgili resmi bir açıklama da yapmışlardı. Zaten pek çoğu kişi biliyordur, Mobil aramalarda altyapısı güçlü, hızlı sitelerin yanına bir "Hızlı" işareti ekleyip test ettiler. Bu sene içinde bunun aktif olarak tüm ülkelerde yayına geçmesi bekleniyor. Bu noktada yeni nesil, Mobil uyumlu, kullanıcı dostu sitelerle site içi SEO'ya ağırlık verirsek bunun karşılığını fazlasıyla alacağımızdan eminim.

İstediğin kadar backlink al. Sitene gelen ziyaretçi sayfanda 1 dakikadan az duruyorsa sonunda mutlaka tarihin arka sayfalarına gönderir seni Google. İş backlink almakla bitmiyor. Ziyaretçiyi sitede tutmak önemli. Bunun içinde siteleri geliştirmek gerekiyor. Sayfaların hızlı açılması, resimlerin hızlı yüklenmesi, makalelerin okunabilir olması ve en önemlisi ziyaretçiyi site içinde gezinmeye, doğru bağlantıları tıklamaya teşvik etmek gerekiyor. Bunun için de ciddi bir emek harcamak, her şeyi planlı yapmak gerekiyor.

Yani Wordpress'te makalenin altına "ilgili başlıklar" eklentisini yüklemekle olmuyor bu işler. Yazının içinde kullanıcıyı doğru yönlendirmek gerekiyor. Mesela bir annelik/aile sitesinde makalenin içinde hamilelik belirtilerinden bahsediyorsunuz... Bulantı, kusma, baş dönmesi gibi sebepleri sıralıyorsunuz. Bunun yanında sitenizde hamilelikte bulantılarla ilgili bir yazı var. Hemen o hamilelik belirtilerini sıraladığınız paragrafın altına büyük puntolarla dikkat çekecek bir başlık eklemelisiniz. "Hamilelik bulantılarını azaltmanın yolları" diye. Gerekirse başlığı ilgili bir resimle daha da dikkat çekici bir hale getirmelisiniz. Bu sayede ziyaretçiyi hamilelik bulantıları sayfasına geçirebilirsiniz. Aynı şekilde o sayfada da sitenizin başka bir bölümüne tıklaması için teşvik edebilirsiniz.

Derdimiz sitemize giren her bir ziyaretçiden maksimum verim almak olmalı... Sitemize her gün 50 kişi giriyorsa bu 50 kişiye en azından 500 sayfa tıklatmalıyız. O kadar sayfayı tıklatabilirsek kullanıcıların sitede kalma süresini de artırmış oluruz. Aynı zamanda içeriklerimiz okunabilir olursa bu içerikleri sosyal medyada paylaşmalarını sağlayabiliriz... Önemli olan bunu başarmak. Bunu başardığın an zaten Google seni yavaş yavaş sıralamalarda ön plana çıkarıyor. Hakkını veriyor.

İşte bu yüzden her gün 10 alt sayfa yapmak yerine dolu dolu 1 sayfa yapın diyorum. İş anasayfada değil, alt sayfalarda bitiyor. Bunu anlamak zorundayız. Büyük harflerle yazayım. SEO ALT SAYFALARDA BAŞLAR. Önce alt sayfalara çalışılır. Çünkü doğal olan budur... Hem de avantajlıdır. Google zaten ciddi trafiği olan jenerik aramaların altına ilgili küçük aramaları koyuyor. Koymakla kalmıyor, Adwords araçlarında tıklama hacmini de veriyor. Alın o alt başlıklardan birini. O başlıkla ilgili 300 kelimelik değil, 1000 kelimelik bir makale yazın. Aralarına dikkat çekici resimler ekleyin, videolar bulun ekleyin. Bu şekilde onlarca sayfa yapın. Her sayfayı makalenin içinde bir diğerine bağlayın/yönlendirin. Bakın birkaç aya neler oluyor...

Saglikveyasam.com var. Sadece alt sayfalara çalışıyorlar. Anasayfada herhangi bir kelimede çıkmak gibi bir dertleri yok. Dikkatli inceleyin. Doğru çalışıyorlar. Backlink çalışması da yapıyorlar tabi. Rakibim oldukları için SEMRush'la her adımlarını takip ediyorum. Siz de böyle siteleri takip edin. Bir makaleyi yazıp siteye eklemekle olmaz. Önceki sayfada bahsettiğim o makaleyi servis etme işini özenle yapmak lazım.

Sizi temin ederim bütün bunların yanında backlink küçük bir şey kalıyor... SEO emek işidir. Zaman işidir. Sabır işidir.
GuestLion navydiver Siberdanismanlik

kişi bu mesajı beğendi.

GuestLion GuestLion WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** Ö**
  • Mesajlar 852
  • Beğeniler 340 / 340
  • Ticaret 39, (%100)
Backlinler konusunda herkesin bir fikri var elbette fakat ortak görünen o ki çoğu kişi ufak ufak artık backlinkler pek işe yaramıyor şeklinde genel bir kanıya kapılmış gibi görünüyor. Peki backlinkler artık işe yaramıyor mu veya ne kadar yarıyor?

Benim düşüncelerime göre değil gerçek verilerime göre; Google kullanıcı deneyimine dikkat ediyor olsada bu sıralamaya henüz etki etmiyor. Eğer içerik tamamen çöpse sıfırsa ancak o zaman geriliyor. Tabi bu sektör ortalamasına da bağlı. Nöbetçi eczane arayan biri telefonu alıp siteden çıkıyorsa bu kullanıcı açısından faydasız site olur mu? Üstelik tekrar geri dönen takipçisi olmaz bu türden sitelerin ve hemen çıkma oranıda gayet yüksektir.

Backlinkler hala en büyük etkiye sahip SEO çalışmalarıdır. Ama değişen önemli bir şey var; heryerden alınan backlinkler değil. Hitli siteden backlink aldım, pr9 du falan pek işe yaramıyor. İçerik benzerliği tüm kriterlerden önce geliyor.

Kaliteli backlink tanımı köküyle değişti kanımca. Kalitenin artık daha global bir tanımı var. Google da bu tanıma uygun düzeyde algoritmalar üretiyor. Şurada basit bir videoyla kalitenin sağlam bir tanımını yapmıştım. Ürün yada hizmetlerin ihtiyacı karşılama olayı. Kaliteli backlink nedir? Sizin içeriğin backlink alınan sayfa ile ihtiyaçları karşılıyor olması.

Eskiden kaliteli backlinkin Google ın belirlediği temel bir tanımı vardı. Ölçümü de pr ile yapılıyordu. Şimdi kaliteli backlink siteye göre değişiyor. Örneğin bir film sitesi için ihtiyaçlara denk gelen kalite başka film siteleri haberleri veya benzer sitelerden backlink alması kaliteli backlink demek iken bir kadın sitesinden backlink alması daha az kaliteye işaret ediyor.

Peki o zaman akıllara şu soru gelmiyor mu? Siz bir kadın makalesinde bir filme gönderme yaptınız ve o filmin adından da bizim film sitemize backlink verdiniz sonuç ne olurdu? Şimdi bu türden bir link doğallığın en kralı değil midir? Gerçekten de bir konuda bir yazı yazıldığında içinde farklı bir ifade geçiyorsa bu kelimeden wikipedia gibi o kelimeyi açıklayan alakalı sitelere link verilmez mi?

Şimdi alakalı bir siteden link alıyorsanız çoğu zaman bu reklama girmez mi? Ben film izle diye bir makale yazdım ve izleme sitesine link verdim. Bu doğal bir kullanıcı davranışı mı oluyor?

Kim ne derse desin backlink halen etkilidir ancak şekli kalıcı olarak değiştirilmiştir. Ayrıca bu backlinki sağlam bir makaleyle ilintilendirirseniz ödülü çok daha az linkle yükselmek olacaktır değil mi?

Önce içerik sonra backlink... Ama kaliteli!!! backlink... Soru şu... Şu makalem için hangi linkler Google / Kullanıcı gözünde kaliteli doğal backlink olur? Yoksa 100 tane pr 9 linkte alsanız pek işe yaramıyor.

Ama sizinle alakalı gerçekten pr li linkler ise çok işe yarıyor değil mi? Ama çakma pr olmayacak. Düşmüş domaini alıp pr li diye satmak ne kadar doğru? Yani oradan alınan backlinkler faydalı mı sizce? Eğer Google yeni PR güncellemesi yapsaydı o içi doldurulmuş pr li link pr 0 olacaktır belki de.

Ayrıca unutulmamalı ki artık link verilmeyen url ler Google için daha doğal oluyor giderek.

Saygılar

Ek Olarak: Hadi birde ek yapalım. Footer linkler nasıl işe yarar? İlgili siteden alınacak sadece ana sayfadan tek çıkışlı ve nofollow footer linkler işe yarıyor. Yoksa 1000 sayfadan link çıkışlı bir footer cezaya neden olabilir. Bu yüzden nofollow almakta fayda var.

Ama en sağlıklısı tek link çıkışıyla footer link almaktır.
hairmed Avi Siberdanismanlik

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

hairmed hairmed WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Full Stack Web Developer
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad T** Ü**
  • Mesajlar 141
  • Beğeniler 14 / 66
  • Ticaret 5, (%100)
Backlink konusunda size katılıyorum. Kaliteli backlink önemli. Ben zaten backlinke gerek yok demiyorum. Böyle bir şey mümkün değil. Önce kaliteli site diyorum, sonrası dediğiniz gibi kaliteli backlink. Ama ölçüsünde. Zamana yayarak. Yoksa bende backlink çalışması yapıyorum. Ama backlink satın alarak değil. Backlinklerimi kendim yaratarak.
GuestLion

kişi bu mesajı beğendi.

wonderkid wonderkid WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Seo Executive
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Z** Y**
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 31 / 21
  • Ticaret 1, (%100)

ferhatcevik adlı üyeden alıntı

+1
Birazdan kravat takmış adam küçük resimli seocular bombalayacaklar linç girişimi başlayacak hazırlıklı ol :D

Aahahhahahahhaha:D

BySaNCeZ BySaNCeZ WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek ö.g.g
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 1194
  • Beğeniler 405 / 330
  • Ticaret 9, (%100)
bilgi için teşekkür ederim

Her Kul Kendi Kaderini Yaşarmış..
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al