wmaraci reklam

Türkçe Karakterli URL ?

27 Mesajlar 9.652 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

zoeken zoeken Hosting Sağlayıcısı Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Hosting Sağlayıcısı
  • Konum Nevşehir
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 119
  • Beğeniler 18 / 15
  • Ticaret 1, (%100)
Arkadaşlar merhaba,

Birşey danışmak istiyorum. Yeni bir websitesi geliştiriyoruz.

Sayfa içerisinde URL lerinde değerleri şu şekilde olsa google veya diğer arama motorları açısından herhangi bir sorun teşkil eder mi ? URL kısmında da bu şekilde gözükecektir.

ÖRNEK :

1 -> /Fıstıkçı-Şahabı-Eve-Götürdüm.html

2 -> /Fistikci-Sahabi-Eve-Goturdum.html

Sizce hangisi arama motorları tarafından sicak bakılandır ? Bu şekilde bir URL yapısı kullansak hem arama hem sıralamada hemde indexleme açısında bir sorun olur mu ?

Teşekkürler.

wmaraci
reklam

projeyardim projeyardim WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek Mimar
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 107
  • Beğeniler 3 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
2. seceneğiniz olan ingilizce karakterleri tercih etmeniz kesinlikle doğru yöntemdir. Çünki Türkçe karakter yapısı dünyadaki hiçbir sistem üzerinde düzgün veya düzgün demiyim de doğru kelimeyi bulamadım ama tam olarak desteklemez. Türkçe karakter sadece Türkiye'ye özgü bir durumdur ve internette aslında herhangi bir geçerliliği yoktur. Olayı sadece google açısından düşünmeyin bakış açınızı genişletin ve kesinlikle 2. alternatifi kullanın . Ayrıca ö,ü,ı gibi türkçe karakterleri kullanmanız ziyaretçilerinizi de hiç bir yarar sağlamaz aksine herkes adres yazımlarında ingilizce karakter kullanmaya alışık olduğu için ilerde bu sizin için büyük bir sorun teşkil edecektir.
kulturelbellek zoeken AvangeQuick

kişi bu mesajı beğendi.

www.projeyardim.com

• Üyelik 02.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum Nevşehir
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 119
  • Beğeniler 18 / 15
  • Ticaret 1, (%100)

projeyardim adlı üyeden alıntı

2. seceneğiniz olan ingilizce karakterleri tercih etmeniz kesinlikle doğru yöntemdir. Çünki Türkçe karakter yapısı dünyadaki hiçbir sistem üzerinde düzgün veya düzgün demiyim de doğru kelimeyi bulamadım ama tam olarak desteklemez. Türkçe karakter sadece Türkiye'ye özgü bir durumdur ve internette aslında herhangi bir geçerliliği yoktur. Olayı sadece google açısından düşünmeyin bakış açınızı genişletin ve kesinlikle 2. alternatifi kullanın . Ayrıca ö,ü,ı gibi türkçe karakterleri kullanmanız ziyaretçilerinizi de hiç bir yarar sağlamaz aksine herkes adres yazımlarında ingilizce karakter kullanmaya alışık olduğu için ilerde bu sizin için büyük bir sorun teşkil edecektir.

İlginiz için çok teşekkür ediyorum, uyarınız dikkate alınarak 2. seçenekte ki gibi verdirttik. :) Tekrar ilginiz için çok teşekkür ederim :)

projeyardim projeyardim WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek Mimar
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 107
  • Beğeniler 3 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
Rica ederim iyi çalışmalar
zoeken

kişi bu mesajı beğendi.

www.projeyardim.com
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

MaskedSouL MaskedSouL WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Gümrük
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 122
  • Beğeniler 7 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
Zoeken, arkadaşımızın dediği gibi 2. seçenek olmalı

Günün büyük bir kısmını web'de geçiren insanlar türkçe karakterleri unutmuş olmalı artık url satırlarında yanlışıkla basan bile yok :)

• Üyelik 02.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum Nevşehir
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 119
  • Beğeniler 18 / 15
  • Ticaret 1, (%100)

MaskedSouL adlı üyeden alıntı

Zoeken, arkadaşımızın dediği gibi 2. seçenek olmalı

Günün büyük bir kısmını web'de geçiren insanlar türkçe karakterleri unutmuş olmalı artık url satırlarında yanlışıkla basan bile yok :)

Evet, malesef artık beynimize enjekte edildi; bilgisayarda türkçe karakter kullanılmaz !!! kelimesi :D yazı yazarken bile dikkat ediyorum açıkcası :)

Şu an 2. seçenekte ki gibi belirledik arkadaşlar sağolun teşekkür ediyorum :)

tsunami tsunami WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek öğrenci web master
  • Mesajlar 156
  • Beğeniler 13 / 25
  • Ticaret 0, (%0)
ingilizce karakter her zaman yararınıza olacaktır. bazı ingilizce karakter desteklemeyen aramam motorlarında sorun teşkil edecektir. Google Türkçe karakter ile aranan kelimeleri ingilizceye çevirerek arıyor ve buna göre bir algoritması var.

• Üyelik 02.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum Nevşehir
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 119
  • Beğeniler 18 / 15
  • Ticaret 1, (%100)

tsunami adlı üyeden alıntı

ingilizce karakter her zaman yararınıza olacaktır. bazı ingilizce karakter desteklemeyen aramam motorlarında sorun teşkil edecektir. Google Türkçe karakter ile aranan kelimeleri ingilizceye çevirerek arıyor ve buna göre bir algoritması var.

Aslında bizim de düşüncemiz bundan çok farklı gelişmişti. Genelde anahtar gelime giren bir kişi, türkçe karakterler içeren bir kelime ile arama yapıyor. Google eğer karakterleri temizlemez ve ekrana basarsa arama sonuçlarında iyileştirme olur düşüncesindeydik.

Fakat biraz daha bunu araştırmak gerekiyor :) şu an 2. seçeneği kullanıyoruz

Muntazam Muntazam Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 11.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 9
  • Beğeniler 2 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
SEO açısından bir zararı olmuyor Türkçe karakterin. Ancak arkadaşlar geniş düşünme konusunda haklı. Çalıştığım firmaya ait Emlakfırsatları.com da bu şekilde alınmış.
zoeken

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 02.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum Nevşehir
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 119
  • Beğeniler 18 / 15
  • Ticaret 1, (%100)

Muntazam adlı üyeden alıntı

SEO açısından bir zararı olmuyor Türkçe karakterin. Ancak arkadaşlar geniş düşünme konusunda haklı. Çalıştığım firmaya ait Emlakfırsatları.com da bu şekilde alınmış.

IDN alan adlarında herhangi bir sıkıntı olmuyor eve google aramasında olduğu gibi yansıyor. Fakat .com/xxxxxxx.html uzantısında herhangi bir sorun oluyor mu açıkcası orasını pek kestirebilmiş değilim. Geniş düşünmek konusunda haklı evet. Bir kaç araştırma da bulundum fakat benim bahsettiğim gibi herhangi bir türkçe url kullanan kişi/kuruluş lara rastlamadım.

Biraz daha araştırmanın yararlı olacaktır mutlaka :) Çunki daha önce ki mesajımda da belirttiğim gibi Türkiye de bir çok anahtar kelime ile arama yapılırken anahtar kelime içerisinde türkçe karakterde kullanılıyor. Eğer google girilen harflere göre değeri yükseltiyorsa muhtemelen bahsettiğim şey işe yarayacaktır.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al