wmaraci reklam

İslami Web Site

10 Mesajlar 828 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

leo7 leo7 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Networking
  • Konum Adana
  • Ad Soyad F** S**
  • Mesajlar 32
  • Beğeniler 3 / 7
  • Ticaret 2, (%50)
www.islamizm.com dini bilgiler, sünnetler, hadisler doğrultusun da dinimizin farz ve sünnetlerini bir arada bulabileceğiniz web site. Zamanla içerik bakımından zenginleştirilecektir.

wmaraci
reklam

27207 27207 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)
Site güzel hocam hayırlı olsun fakat "izm" eki fikir akımları için kullanılan bir ektir. İslam dini bir akım değildir. Bunu domain bulmakta zorlandığınız için aldığınızı umuyorum.

birhabervar birhabervar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
PHPacemisi

Site güzel hocam hayırlı olsun fakat "izm" eki fikir akımları için kullanılan bir ektir. İslam dini bir akım değildir. Bunu domain bulmakta zorlandığınız için aldığınızı umuyorum.

Hocam "İslam dini bir akım değildir"den kastınız nedir? Elbette İslam bir akımdır. Hatta çok baba bir akımdır, köküne kadar bir akımdır. Fikirdir. Değişik bir görüştür. İslamizm kullanımda da vardır ancak çok tercih edilmez.

Çünkü -izm İslami kodlar ile çok alakalı değildir, Müslüman toplumların da dilinden çıkmış değildir. Ayrıca -izm eki, eklendiği yere zarar da verebilmektedir. Çünkü -izm bir fanatiklik kazandırır. Fanatik İslam dediğimiz şeyi İslamizm olarak ifade edebiliriz. Ayrıca Politik İslam dediğimiz kavramı da İslamizm olarak ifade edebiliriz. Türkçe'den başka her dilde de bu ifadeler için İslamizm kullanılmaktadır. Hatta Wikipedide İslamizm başlığı da vardır ve burada da aynı şeylerden bahsediyor.

Wikipediden:This article is about an Islamic political ideology and political movement.

Mealen: "Bu başlık İslami politik ideoloji ve politik hareketiyle alakalıdır" şeklinde yazıyor.

Dolayısıyla "islamizm" ismini alanadı bulmakta zorlandığı için aldığına katılıyorum. Çünkü İslamı çok da şirin gösteren bir alanadı değil. Ancak İslam'ın bir akım olmadığını katiyetle kabul edemem. :)

Ancak site, İslamda Devlet Yönetme İlkeleri / Şeriat alanına kayarsa daha doğru bir düzleme oturur diye düşünüyorum.

Aynı wikipedi sayfasının Türkçesi

http://www.wiki-zero.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvJUM0JUIwc2xhbWMlQzQlQjFsJUM0JUIxaw

İngilizcesi

http://www.wiki-zero.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvSXNsYW1pc20
Vovcu

kişi bu mesajı beğendi.

eksiblog eksiblog Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek HAKKI SAVUNAN
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 90
  • Beğeniler 10 / 16
  • Ticaret 0, (%0)
https://www.yenisafak.com/yazarlar/ergunyildirim/islamizm-ve-islamlama-37864

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)
birhabervar Olurmu hocam. Fikir akımları insanlar tarafından oluşturulur, yayılır, eleştirilir ve buna bağlı olarak kabul görür veya görmez. Zaman içinde değişikliğe uğrar, yayıldığı yere göre mutasyon geçirir, çeşitli durumlara göre adapte edilir. İslam böyle mi? İslam kul yapısı değil öncelikle ve değiştirilemez. Ya kabul edersin ya etmezsin. Müslümanlaşma akımı dense olabilir ama islam akımı olamaz. Kelime anlamına dikkat edilirse o tabir ters düşer.
Birde hocam Wikipedia kaynak olarak ne kadar güvenilir ki? Kaynak olarak gösterilemez. Zaten verdiğiniz linkteki yazının kaynağı biraz garip.
http://t24.com.tr/haber/prof-kara-her-musluman-islamci-degildir,210796
Özellikle "İslamcılık Bütüncüldür" başlığı çok kafa karıştırıcı. Ama ben senin dediğini anladım hocam, ben işin terimsel boyutuna değindim alan adından dolayı.
birhabervar

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
PHPacemisi Hocam kesinlikle alan adının makul ve müspet olmadığı konusunda hemfikiriz.

Ancak olaya evrensel bakmak gerektiği zaman hala İslam'ı bir fikir akımı olarak kabul edebiliriz görüşündeyim. Çünkü teker teker ilerleyecek olursak;

Dinlerin peygamberleri o fikri ortaya çıkaran kişi olarak kabul görüyor. İslamda Hz. Muhammed, Hristiyanlıkta Hz. İsa bu alandadır. Ancak Hristiyanizm kullanımı da Hristiyanlıkta yine politize olmuş hali temsil eder.

Dinler değişir, dinlerin içine değişik yorumlar girer. Dinin genel çerçevesi aynı kalır ancak içerik çok sapabilir. islamda Şii ve Sünni, Hristiyanlıkta Ortodoks, Katolik ve Protestanlık buna örnektir.

Dinler yayıldığı yere göre de değişebilir ki, önceki örnek buna da örnektir. Daha detaylı bir örnek verecek olursam, [bildiğim kadarıyla] Sünni İslam'da bir yerinizin kanaması abdestinizi bozarken Şii İslam'da kanın bir limiti vardır abdesti bozması için. Bu durum, o dini benimseyen insanların bölgelerinde yaşanan savaşlara göre şekillendiği rivayet edilir. Bu mutasyona da bir örnek olabilir.

Bir de verdiğiniz linkte Panislamizm diye bir tabir var. Bu tabir tüm müslümanların birleştirilmesini sembolize ediyor ki, bu da siyasal bir reaksiyondur.

Wikipedi'yi ben de bir kaynak olarak kabul etmiyorum. En azından bir yerde kaynak olarak alsam bile doğruluğunu kontrol ediyorum. Ancak tabir olarak islamizm olduğunu ve hangi tabir için kullanıldığını göstermek maksadıyla bunu kullandım. Kontrol ederseniz bu hususta bir yanlışlık yok.

Dinleri semavi ve semavi olmayan şeklinde ayırdığımız zaman -izm eki bir problem olarak ortaya çıkıyor. Ancak Budizm için bunu kullandığımızda bütün budistler akla geliyor. Onlara göre de bizim dinimiz semavi değil. Dolayısıyla kafalarda bu ayrımı yapanlar da bizleriz diye düşünüyorum.

İslam'ı bir fikir akımı olarak görmemin sebeplerini de açıklamam gerekir diye düşünüyorum: İslam, bir felsefedir. Din felsefesidir. Bir dine inandığınız zaman o dinin bir felsefe olduğunu kabul etmeyebilirsiniz. Çünkü doğrudan teslimiyet gerektirir. İslam da kelime itibariyle teslimden gelir. Dolayısıyla eleştirmeye, düşünmeye ve dolayısıyla değiştirmeye aykırıdır. İşte bu yüzden değiştirilmediğini savunuruz. Halbuki, sadece Kuran-ı Kerim değiştirilmemiştir. Ayetler üzerinden değişik yorumlar yapılması suretiyle yine de değişime uğramıştır. Bunun dışında başka filozoflar da İslam'a katkı sunmuşlardır. Bunların en meşhuru da bana göre Mevlana'dır.

Bu çerçeveden baktığımız zaman İslam gayet muazzam bir fikir akımı olarak öne çıkıyor. Sadece fikri ortaya atanda bir muamma bulunuyor. Ancak tebliğciler dinler için fikir sahibi sayılabiliyor.

Ancak, din felsefesinin öğrettiği gibi teslimiyetçi ve sorgulamadan yaklaştığımız taktirde evet, İslam doğrudan Allah tarafından gönderilmiştir, evet değişime uğrayamaz, mutasyon geçiremez, değişemez. yaklaşık 1400 yıllık tecrübelerimiz bize bunun tam tersini söylese de buna inanmak mecburiyetindeyiz yoksa dinin dirliği tehlikeye düşer.

nettebilgi nettebilgi Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** O**
  • Mesajlar 1454
  • Beğeniler 254 / 430
  • Ticaret 8, (%100)
her sonuna izm gelince akımmı oluyor Fetişzmde hadi bir fikir akımı diyelim sadizmdemi bir akım :S
birhabervar CihatOzgen

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
nettebilgi kardeşim –izm tam olarak ne işe yarıyor çok su götürür bir mesele. Şimdiye kadar hep dinler açısından baktık. Güzel bir yere ekmişsin konuyu. Güzel bir forum oluyor. Belki biraz bulunduğu yerdeki amacını aştı ama çok güzel bir tartışma başladı.

Bana –izm genel itibariyle fanatiklik bildiriyor gibi geliyor. Anladığım kadarıyla genel kullanımı da bu yönde. Ama tabii ki istisnaları vardır, şu an aklıma gelmedi, belki de yoktur.

Politik şeyler genel itibariyle fanatik görüşlerden beslendiği için bu şekilde gelişmiş olabilir.

• Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)
birhabervar Hocam bu tartışmalar iyi yerlere çıkmaz hiç :) Arkadaşa sitesinde başarılar dileyip ayrılıyorum :) :)
birhabervar

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
PHPacemisi Aynı fikirdeyim. Ben de en iyisi enerjimi bu konuda bir yazı yazarak boşaltayım. En azından belki bana bir fayda sağlar :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al