wmaraci reklam

Facebook'un Tüm Rehberinizi Sizden İyi Bildiğini Biliyor muydunuz?

6 Mesajlar 1.679 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Being Being İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Metin Yazarı/Editörü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
Kişisel veri güvenliği zaafiyetimiz, Setup > Next > Next > Next Ulan! > Finish be! butonlarıyla koyun koyuna başladı. Mega şirketler çarşıda salınıp bize ürünler sunduğunda biz de önceki deneyimlerimize dayanarak “incelemeden kurma” alışkanlığıyla devam ettik. Verilerimiz konusunda A sınıfı bir psikopat sosyopat kadar takıntılı olduğumuzda kafamızı gizli sekmeden dışarı çıkaramayacağımız ortada. Ve fakat yine de asgari düzeyde hassasiyetle yaklaşmak, kendi selametimiz hanesine okkalı bir artı puan sayılabilir.

Facebook kullanıyorsanız muhtemelen, Next’in Next’i kovaladığı aşamaları seke seke geçerek kendinize bir hesap oluşturdunuz ve ardından Facebook Messenger’ı kullanmaya başladınız. Atladığınız ufak bir nüans var: Facebook, Messenger’ı kullandığınız günden itibaren telefonunuzdaki tüm numaraların kime ait olduğunu biliyor!

Kendiniz denemek isterseniz Facebook hesabınız açık bir internet tarayıcısı veya mobil cihazınızdan https://m.facebook.com/mobile/messenger/contacts/linke bi’ göz atabilirsiniz. İlk başta bunlar sıradan veriler gibi görünse de Facebook Messenger’ın, rehberinizden sildiğiniz kişileri kayıt altına almaya devam etmesi gibi tuhaf bir huyu var. Örneğin 2-3 sene kadar önce rehberimden sildiğim onlarca kişinin Facebook tarafında zabıt tutulması, şirketlerin veriler söz konusu olduğunda “ne anasının gözü, ne yaban çakalı” olduğunu tekrar anlamama yardımcı oldu.

Gizliliği poşete koyup bir kenara bırakalım, Facebook Messenger’ın bu özelliği hafiften işime yaramadı desem yalan olur. Zira, buradaki liste yardımıyla kaybettiğim bazı numaraları tekrar kazanma şansı yakaladım. Benim kaybettiğimi Facebook’un kaybetmemesi ironik değil mi?

Eminim benim gibi “kişisel veri alerjisi” olan dikkatli kullanıcıların çoğu henüz Facebook’un bizden bu denli veri gondiklediğini bilmiyordur, haksız mıyım?

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir. Bir de hiçbir şeyi çalamayacak olanlar vardır.
wmaraci
reklam

TalhaAslan TalhaAslan Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek developer
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 540
  • Beğeniler 128 / 126
  • Ticaret 49, (%98)
Sayende kaybettiğim 3 numara vardı. Onları aldım diğerlerini sildim. Tabi dblerininden silerlerse :D
Being

kişi bu mesajı beğendi.

alexbaysu alexbaysu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisliği
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 312
  • Beğeniler 18 / 90
  • Ticaret 21, (%100)
Facebook'un kuruluş amacının sosyal medya olduğunu düşünenler var hala ne yazık ki. Big Data dediğimiz olayın dünya üzerindeki en iyi örneğidir Facebook.
Being

kişi bu mesajı beğendi.

worldww worldww Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 2112
  • Beğeniler 626 / 737
  • Ticaret 4, (%100)
Facebook hakkında başka bir anım:
Faha önce telefon numaram ile hiçbir Facebook hesabım yoktu. Kayıt oldum, tel onayı yaptım. 5 dk sonra reklam smsi geldi. Arada bi hala geliyor reklam mesajları.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

dafidak dafidak Üyeliği Durdurulmuş Kullanıcı
  • Üyelik 03.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek serbest meslek
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** A**
  • Mesajlar 299
  • Beğeniler 236 / 74
  • Ticaret 8, (%100)
kısa süre önce hattımı kaybetmiştim aynı numaram ile yeni hat aldım bir çok kişinin numarası yoktu bu sayan de hepsini buldum paylaşım için saolun

xLyra xLyra Göründüğü gibi değil.. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Adıyaman
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 717
  • Beğeniler 63 / 244
  • Ticaret 1, (%100)
Maalesef ki biliyoruz hocam. Bu konu biraz risk taşıdığı için açma gereğinde bulunmamıştım bende.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al