wmaraci reklam

Twitter Kullanıcılarının Dikkatine!

14 Mesajlar 3.097 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)

Birkaç gündür timeline (Twitter yayın akışında) da daha önce takip etmediğim kişilerin yazılarını görmeye başladım..İlk başta yanlışlıkla takip ettiğimi düşünsem de bu kişilerin sayısının arttığını görünce merak ettim..Tam bu sırada Ntv’de yayınlanan haberi gördüm.

Twitter’da 1000 Takipçi 100 Lira adlı habere göre;

Twitter’da takipçi sayınızı on binlere ulaştırabilir ya da adını duymadığınız birilerini takip ediyor olabilirsiniz.

Sosyal medyanın milyonlarca kullanıcısı bulunan alanı Twitter’da artık parayı bastıran yeni takipçiler edinebiliyor.

Twitter’ın açığından yararlanan 17 yaşındaki B.,D. ‘makul’ bir ücret karşılığında dakikalar içinde binlerce takipçi ekleyebiliyor. Üstelik şifrenizi de vermenize gerek kalmadan. Takipçi tarifesi şöyle: 20 bin takipçi 1000 TL., 10 bin takipçi 500 TL., 1000 takipçi 100 TL. Üstelik habersizce sizin takipçiniz haline gelen Twitter kullanıcıları durumu fark edip sizi bırakır diye 20 bin alana 3 bin takipçi de bedava.

Haberi okuduktan sonra bir yazılımcı olarak ilk şüphelendiğim yer uygulamalar oldu..Çünkü bilgisayara bulaşan herhangi bir virüs yada trojanla yapılacak birşey olma ihtimali çok az olduğundan dolayı uygulamalarımı tekrardan gözden geçirmeye karar verdim..

Uygulamalarımda 2-3 tane birçok kişinin kullandığı Türkçe uygulamalar vardı..Bu uygulamalardan en çok dikkatimi çekenlerse ise Twitpuanı,Twitsıralaması,Twitter’ım Ne kadar eder gibi aslında çok basit görünen uygulamalar vardı..

Haberdeki mantığı daha da kavradığım da facebook uygulamalarının kurbanı olan binlerce insanımıza bu kez de twitter da tuzak kurulduğunu düşündüm..Birilerinin sizin haberiniz olmadan sizin üzerinizden rand sahibi olmasını engellemek amacıyla da böyle bir yazı yazmak istedim.

Az önce twitterım da bir kişinin yazısını gördüm..Yazıya baktığımda o kişiyi takip etme ihtimalim çok düşük olduğundan dolayı şüphem gittikçe arttı (Beyoğlu Belediye başkanının daha önce hiç adını duymamışken neden takip edebilirdim ki?)

Geçen günlerde yine benzer bir uygulama aynı saat içerisinde birkaç arkadaşımın duvarında aynı şeyleri paylaşınca (Twitter puanı vs gibi) açıkcası şüphelenmiştim..Yazma izni olan uygulamaların sadece bizim istediğimiz zamanlarda tweet atmadığını gördüm..

Bu nedenle sizlere twitter’da yem pozisyonuna düşmemek için birkaç tavsiye hazırladım..Kendimde bu yeme düştüğümden dolayı paylaşmak istedim.

Twitter uygulamalarınızı kullandıktan sonra revoke edin yani kaldırın.. (https://twitter.com/settings/applications)
Eğer bir uygulama sitesine twitter hesabınızla (Twitter login sistemiyle) üye olmamışsanız direk olarak hesaplarını kaldırın.
Özellikle twitpuanı ve bilmediğiniz (facebook,friendfeed,android,digg tarzı siteler haricinde) uygulamaları direk olarak kaldırın..
Ve güncel olarak arada takip ettiğiniz kişileri kontrol edin..Ve gereksiz , istem dışı uygulamaları silin direk..

—-

İspat: Son takipçilerime baktığımda şöyle birşeyle karşılaştım..Takip ettiğim son 5 kişiden Avea dışındakileri kendim takip etmedim.

Takip ettiğim kişilerin 4 ünde de ortak olarak takip ettiğim 2 arkadaşım vardı..Yani 3 müzde o kişileri aynı anda nedense takip etmeye başlamışız..

Ardından sorduğum kişilerde ortak olarak kullandığımız TwitPuanı uygulamasını gördüm..Bu uygulama ile bizden habersiz olarak para karşılığında takip etmek zorunda bırakılmamız nedeniyle uyarmak istedim..

Lütfen TwitPuanı ve bilmediğiniz tüm uygulamaları https://twitter.com/settings/applications sayfasından kaldırınız..

Yazı Beyazıt Kölemen'e aittir.
Kaynak: http://www.anarschi.com/twitter-kullananlarin-dikkatine
bd aDesigner Psycho

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Anarschi Anarschi Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek High Professional Student in G
  • Mesajlar 372
  • Beğeniler 82 / 243
  • Ticaret 0, (%0)
bende tam buradakileri uyarıyım diycektim.teşekkürler atakan.
Atakan Onur07 WebKing26

kişi bu mesajı beğendi.

DemAktas DemAktas DemAktas Kullanıcı
  • Üyelik 02.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Hentbol Hakemi
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 242
  • Beğeniler 17 / 25
  • Ticaret 0, (%0)
Teşekkür Atakan. Gerçi twitter kullanmıyorum :) Bu yüzden sıkıntım yok fakat çok ilgimi çekti yani. Bakıyorumda millet çok zeki ama bu beyni boş şeylere harcıyorlar.
Atakan

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)

Beyaz adlı üyeden alıntı

bende tam buradakileri uyarıyım diycektim.teşekkürler atakan.

Asıl bu faydalı yazıyı yazdığın için ben teşekkür ederim Beyazıt abi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

FriedeKind FriedeKind Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1431
  • Beğeniler 101 / 123
  • Ticaret 0, (%0)
sende son takip ettiklerinin aynısını bendede var atakan bir şeyler dönüyor sanırım konuyu açman iyi olmuş
Atakan

kişi bu mesajı beğendi.

escaperx escaperx Web Developer Kullanıcı
  • Üyelik 03.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Sistem Yöneticisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 408
  • Beğeniler 253 / 44
  • Ticaret 1, (%100)
Uyarı için sağol, bende de var.

ResulCoskun ResulCoskun Hop Dedik. Kullanıcı
  • Üyelik 23.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Bilmiyorum :D
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** C**
  • Mesajlar 686
  • Beğeniler 169 / 96
  • Ticaret 13, (%100)
Evet 18 yaşındaki bir gençin twitterda bulduğu açık diye yazıyordu gazetede dikkatli olmamız lazım adamlar bizim üzerimizden para kazanıyorlar:S

[HEMEN ÇEKİM] Ücretsiz 100 LBC coin almak şuan ki değeri 21.6$

DeLi1SeY DeLi1SeY 1881 - 193∞, özlemle... Kullanıcı
  • Üyelik 24.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 1385
  • Beğeniler 232 / 263
  • Ticaret 2, (%100)
cocuga helal olsun diyorum :D isin yolunu bulmus biz adsenseden uploaddan yok surdan burdan 2 kurus alalım derken :D adam köseyi dönüyo:)
Onur07 Riza

kişi bu mesajı beğendi.

Belki bir gün dünyadaki tüm kadınları anlayabilirim, ama Google'ı hiç bir zaman anlayamayacağım.

feylesof feylesof Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 11.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 85
  • Beğeniler 0 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Kişiyi tanıyorum, MSN'imde ekli. Ben de twitter takipçi sağlama işi yapıyorum, bu işlemin de nasıl yapıldığına dair çok detaylı bilgim mevcut. İstesem ben de aynısını yapabilirim ancak bu hiç etik değil.

Ama şu açıdan bakarsak, bu bir açık değil uygulamaları yüklerken her şeye izin veriyorsunuz, bu nedenle yasal bir yaptırımı olacağını düşünmüyorum. Yine de hiç hoş ve etik değil bu iş.

• Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)

feylesof adlı üyeden alıntı

Kişiyi tanıyorum, MSN'imde ekli. Ben de twitter takipçi sağlama işi yapıyorum, bu işlemin de nasıl yapıldığına dair çok detaylı bilgim mevcut. İstesem ben de aynısını yapabilirim ancak bu hiç etik değil.

Ama şu açıdan bakarsak, bu bir açık değil uygulamaları yüklerken her şeye izin veriyorsunuz, bu nedenle yasal bir yaptırımı olacağını düşünmüyorum. Yine de hiç hoş ve etik değil bu iş.

Merak ettiğim birşeyi sormak istiyorum. Aslında bazı uygulamalarda "sizin adınıza takip etme" ibaresi yok. Bu madde olmadığı zaman haberimiz olmadan takipçi eklenemez herhalde, değil mi? :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al