wmaraci reklam

1 Sunucuya 4 site açmak istiyorum

12 Mesajlar 2.915 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

bnrdediki bnrdediki WM Aracı Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek topograf
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad B** T**
  • Mesajlar 36
  • Beğeniler 19 / 17
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar herkese. Benim 1 adet Ssd VDS/VPS Sunucum var.
İçerisinde centos 7 kurulu. Lakin ipv4 yok. yani bana bir ip verdiler bende onu cloudflare ile bağladım mı yönlendirdim mi ne yaptımsa, bu sunucuya 1 adet site kurdum çalışıyor.
Şimdi ben bu sunucuya 4 farklı web sitesi daha kurmak istiyorum tabi 4 tane de ftp.

Benim ipv4 ihtiyacım oldugunu söylediler, serverı aldığım yer.

İlk sorum 4 web site için 4 adet ipv4 mü alacağım ?

İkinci sorum ipv4 alınca şu an aktif olarak çalışan siteye herhangi bir işlem yapmam gerekecek mi ?

Üçüncü sorum, mesela coludflare giriyorum diyorki sitenizi kaydedin işte ismini bana verilen ip yi yazıyorum. Domaini aldığım yere gidip NS adreslerini ekliyorum. Peki 4 farklı domaine cloudflare dan NS adresi ekleyince, bu 4 farklı domain aynı ip adresine yönlenecek yani hangi ftp hangi domaine ait bunu nasıl anlıycak :) Tam anlatamadım bunu sanırım

wmaraci
reklam

webloggi webloggi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web & Medya
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** H**
  • Mesajlar 2165
  • Beğeniler 925 / 926
  • Ticaret 12, (%100)
Son 15 dk'dır konuyu anlamaya çalışıyorum. Vps sunucu aldınız ve size paylaşılan ip mi tanımladılar? Böyle bir şey mümkün mü?

Vps sunucuda neye göre site barındırma limiti koymuşlar? Ipv4 yokta ipv6 varsa daha çok site barındırabilmeniz anlamına gelmiyor mu?

Sunucu konusunda muazzam bilgiye sahip değilim açıkçası ama bir yerlerde net bir şekilde tuhaflık var... 2. Soruya geçeyim en iyisi...

İp değistirirseniz cloudflare üzerinden ip adresinizi yenisi ile değiştirmeniz gerekir.

3. Sorunun cevabi ise dns ayarları yaparken ilgili domain, ip ve ftp ilişkilendiriliyor. Yani sizin extra bir sorun olmadikca nameserver' ı cloudflare'a, cloudflare iplerini sunucuya yönlendirmeniz yeterli. Sunucu üzerindende domaini eklemeniz gerek elbette.

Daha fazla bilgiye sahip hocalarım konuya bakarsa benide etiketleyin lütfen gerçekten merak ettim
birsevda

kişi bu mesajı beğendi.

Umitunal Umitunal Webfaresi.net Kullanıcı
  • Üyelik 06.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek webfaresi.net r00tadmin
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad Ü** Ü**
  • Mesajlar 997
  • Beğeniler 379 / 378
  • Ticaret 27, (%93)
Başka firma bulun bir vds'e ters proxy cpanel istediğiniz kadar eklenti site kurun ugrasmayin

Webfaresi.net Beklerim

LovAd LovAd Freelance Yazılımcı Kullanıcı
  • Üyelik 15.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 209
  • Beğeniler 13 / 53
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam sunucu firmanızdan bir hayır gelmez acilen değiştirmenizi öneririm, çünkü ben yıllardır vps kullanıyorum ve şuanda da vps sunucum var. Tek bir tane ip4 adresi ile bir sürü site barındırabilirsin. Ben yerli firmaları hiç kullanmadım hep ovh kullandım, önceden ovh sadece vps alırken ücretsiz bir ip4 adres veriyordu şimdi ise ücretsiz bir tanede ip6 adres vermişler, geçenlerde yeni vps aldım ovhden 2 adet ip vermişler biri ip4 diğeri ip6 ve ben 20 siteyi tek vpsde barındırıyodum önceden.

StilPut İnternet Hizmetleri
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 26.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek topograf
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad B** T**
  • Mesajlar 36
  • Beğeniler 19 / 17
  • Ticaret 0, (%0)
Cevaplar ve ilginiz için teşekkür ederim. Öncelikle sunucularımı aldığım şirketten gayet memnunum. Neredeyse her gn saldırı yediğim halde sıkıntı yaşamıyorum. Ben aslında anlatamadım yani çok bilgim olmadıgından.
Şimdi benim 6-7 tane sunucum var. Her sunucu da 1 web site var tıkırında calışıyor. Sunucu kurulum özelliklerinde mesela şey seçeneği var: ipv4 upgrade ipv6 upgrade bunlar ücretli 4.45 euro felan. Bunlara hic dolunmadım bilgim olmadıgından. Biraz okudum arastırdım mesela ipv4 şeymiş bana verilen ip sadece ben kullanıyorum ama şu anda ipv4 satın almadıgım için o ip baska sunucularda lullanıyor galiba. Şimdi ben yeni sunucuya 1 değil 4 tane site kurmak istiyprum. Bu ipv4 ü satın aldım elimde 1 adet ip var: 4 tane doman aldım sunucuda 4 tane ftp oluşturdum. Benim anlamadığı şu; her domaini cloudflareye tanıtıyoruz ordaki ns ler alıp domainin ns lere ekliyoruz. Elimde değil 1 ip var. Bu domainlerin kafası karışmıyor mu yani cloudflare hep aynı ns veriyor domain hangi frp benim nasıl anlıyor sonucta hepsinin ip aynı

• Üyelik 26.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek topograf
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad B** T**
  • Mesajlar 36
  • Beğeniler 19 / 17
  • Ticaret 0, (%0)
Bir de bu sunucuları nereye yedekleyebiliriz. Mesela sunucularımın alanı 80 gb her gun yedek alıyor 3 gnlük yedeki sunucuda tutuyor. 30 gb yedek alıyor yer kalmadı. Yani bu sunucuların yedeğini ben elle bilgisayarıma alsam yoksa haftalık yandex e mi aldırsam büyük firmlar bu işi nasıl hallediyor.

• Üyelik 26.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek topograf
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad B** T**
  • Mesajlar 36
  • Beğeniler 19 / 17
  • Ticaret 0, (%0)

tolhur adlı üyeden alıntı

Son 15 dk'dır konuyu anlamaya çalışıyorum. Vps sunucu aldınız ve size paylaşılan ip mi tanımladılar? Böyle bir şey mümkün mü?

Vps sunucuda neye göre site barındırma limiti koymuşlar? Ipv4 yokta ipv6 varsa daha çok site barındırabilmeniz anlamına gelmiyor mu?

Sunucu konusunda muazzam bilgiye sahip değilim açıkçası ama bir yerlerde net bir şekilde tuhaflık var... 2. Soruya geçeyim en iyisi...

İp değistirirseniz cloudflare üzerinden ip adresinizi yenisi ile değiştirmeniz gerekir.

3. Sorunun cevabi ise dns ayarları yaparken ilgili domain, ip ve ftp ilişkilendiriliyor. Yani sizin extra bir sorun olmadikca nameserver' ı cloudflare'a, cloudflare iplerini sunucuya yönlendirmeniz yeterli. Sunucu üzerindende domaini eklemeniz gerek elbette.

Daha fazla bilgiye sahip hocalarım konuya bakarsa benide etiketleyin lütfen gerçekten merak ettim

Evet sanırım bana paylaşılan ip verdiler yani benim ip baskaları da kullanıyor. İpv4 alırsam sadece bana ait oluyor. Ayrıca herhangi bir limitm yok site sınırı traffik sınırı sadece kafam bir ip ile 4 site cloud flare konusunda karışıyor

inside inside İlaydam Kullanıcı
  • Üyelik 16.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Operaio Specializzato
  • Konum Çorum
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 244
  • Beğeniler 49 / 48
  • Ticaret 4, (%100)
Kısaca Bir sunucu Bir İP adresidir.

Bir sunucuya istediğiniz kadan site kurabilirsiniz, lakin VPS potansiyeli kadar.
Her site Aynı İP üzerinde çalışır, Farklı İP adresi isterseniz bulunduğunuz şirketten takep edebilirsiniz tabiki ek ücret gerekir.

Cloudfare kavramı kısaca, Sunucu panelinden sitelerine host açtıktan sonra Cloudfare üzerinden cloudfarenin verdiği name serverlerini her alan adına tamınlayacaksın daha sonra A ve www recordlarını girip bu sayede alan adı açtığın host bağlanacaktır.
bu kadar.
bnrdediki

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 26.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek topograf
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad B** T**
  • Mesajlar 36
  • Beğeniler 19 / 17
  • Ticaret 0, (%0)

inside adlı üyeden alıntı

Kısaca Bir sunucu Bir İP adresidir.

Bir sunucuya istediğiniz kadan site kurabilirsiniz, lakin VPS potansiyeli kadar.
Her site Aynı İP üzerinde çalışır, Farklı İP adresi isterseniz bulunduğunuz şirketten takep edebilirsiniz tabiki ek ücret gerekir.

Cloudfare kavramı kısaca, Sunucu panelinden sitelerine host açtıktan sonra Cloudfare üzerinden cloudfarenin verdiği name serverlerini her alan adına tamınlayacaksın daha sonra A ve www recordlarını girip bu sayede alan adı açtığın host bağlanacaktır.
bu kadar.

inside Tam anlatamasam da söylemek istediğimi anlamışsın ve bana çok açık güzelce cevaplamışsın. Çok teşekkür ederim. Çok sağol. Peki mesela sunucumun yedeğini nereye alabilirim ? Sunucu şu an yedeğini kendi içine oluşturuyor ama alan doluyor bu seferde.

inside inside İlaydam Kullanıcı
  • Üyelik 16.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Operaio Specializzato
  • Konum Çorum
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 244
  • Beğeniler 49 / 48
  • Ticaret 4, (%100)
bnrdediki yedekleme şirketten sirkete değişiklik gösterir, kimi farklı bir sunucuya yedek alır, kimi sorumluluk istemez yedeği kendimiz almamız gerekebilir.
Şirketler hizmet gereği kendi dedicate serverlerine vps ler için yedekleme emri verir, bunun dışında kendi kullandığın panel de aynı işlemi yapar ve iki yedek olmuş olur.
Ben şahsen kendi control panelinden yedeklerini kapattım şirketin yedekleme sistemini kullanıyorum Yedek yayınlandığı zaman indiriyorum ve siliyorum. Ara sıra kendim yedek alıyorum sistemi beklemeden.

Yani şirketinle görüşüp kendin karar vermelisin hocam
Eğer şu an yedek yer kapliyorsa bilgisayara indirip vps den silebilirsin.
bnrdediki

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al