wmaraci reklam

Litespeed ve Nginx hakkında

9 Mesajlar 1.747 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

gencturk gencturk WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 48 / E
  • Meslek Internet
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 112
  • Beğeniler 11 / 10
  • Ticaret 1, (%100)
Herkese merhabalar ,

öncelikle zor geçen şu Corona günlerinde herkese sağlıklı günler dilerim. Her şeyin başı sağlık..

Şimdi gelelim sizlerin bilgi ve tecrübesine sığınarak çözmek istediğim soruna, sorun diyorum zira son bir hafta 10 gündür serveri çeşitli denemeler yapmak için yaklaşık 7,8 defa formatladım. Şimdi fazla aktivasyon sonucu kitlenen lisansın cPanel tarafından açılmasını beklerken sizlere sormak isterim.

Son günlerde yaptığım denemelerde (kendimi geliştirmek için) Litespeed , Engintron , Redis kurulum ve denemeleri yaptım. Bazı temalarda Engintron ( nginx ) ile temaların çok daha performanslı olduğunu fark ettim.

Sizlerden ricam, kullanmakta olduğum VPS Contabo firmasında ve 10 çekirdek ile 50 GB RAM Centos 7 iyi bir VPS server diyebileceğimiz sunucum için tavsiyenizi vermenizdir.

Centos 7 + cPanel/WHM + Nginx (orjinal kurulum) + Redis
Centos 7 + cPanel/WHM + Nginx ( Engintron ) + Redis
Centos 7 + cPanel/WHM + Litespeed ile devam mı ?

NOT : Centos 7 + cPanel/WHM dışında bir tavsiyeniz olur ise Contabo ile görüşerek sözleşme değişimine gitmem gerekebilir. VPS alırken Centos 7 + cPanel/WHM ile başlamıştım

Farklı önerileriniz varsa onlarıda öğrenmek isterim. Konuya katılım gösteren tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Ayrıca umarım yüksek katılım ile konu benim gibi arada kalıp karar vermekte zorlanan diğer arkadaşlar içinde faydalı bir konu olur.

wmaraci
reklam

impjix impjix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 2426
  • Beğeniler 809 / 814
  • Ticaret 17, (%100)
Merhabalar,

Benim de Contabo’da Centos7 + Whm/cpanel + nginx 8cpu 16gb ram sunucum var ayrıca bir de yine Contabo’da Centos7 + Cyberpanel + Litespeed bir sunucum daha var.

İkisinde de aynı temayı kullanan 2 farklı sitem barınıyor. İkisinin de performansı aynı, cyberpanelde stabilite sorunları yaşıyorum sadece.

Dediğiniz gibi temadan temaya değişiklik gösteriyor, sizin altyapınızda hangisi daha iyi performans veriyorsa orada ilerleyin hocam, şu şekilde daha iyi olur demek pek olmuyor bence, deneyip gözlemlemek gerek.

• Üyelik 15.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 48 / E
  • Meslek Internet
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 112
  • Beğeniler 11 / 10
  • Ticaret 1, (%100)
Merhaba impjix cevabın için teşekkür ederim. Nginx'i direkt orjinal kurulum olarak mı kullanıyorsunuz yoksa Engintron yada cpnginx gibi panel ile mi kurdunuz ? Bir kaç gün önce yaptığım denemelerde Engintron ile nginx ve redis çok iyi bir netice vermişti.

smumcu59 smumcu59 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.02.2020
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Webmaster - Developer
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad S** M**
  • Mesajlar 94
  • Beğeniler 15 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
Tercihim : Centos 7 + cPanel/WHM + Nginx ( Engintron ) + Redis
gencturk

kişi bu mesajı beğendi.

https:/yemeklegel.com

YemekleGel Online Yemek Siparişi Platformu
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

impjix impjix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 2426
  • Beğeniler 809 / 814
  • Ticaret 17, (%100)

gencturk adlı üyeden alıntı

Merhaba impjix cevabın için teşekkür ederim. Nginx'i direkt orjinal kurulum olarak mı kullanıyorsunuz yoksa Engintron yada cpnginx gibi panel ile mi kurdunuz ? Bir kaç gün önce yaptığım denemelerde Engintron ile nginx ve redis çok iyi bir netice vermişti.

Easyapache 4 de direkt kurulum yaptım, eski sunucumda engintrondu ama bi fark göremedim. Postmetada 4 milyon row var ve sitede sorgu yüksek olan sayfalar aşırı yavaş. Bilginiz varsa önerilere açığım. Tabloda her şey indexli fakat fayda etmiyor.

• Üyelik 15.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 48 / E
  • Meslek Internet
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 112
  • Beğeniler 11 / 10
  • Ticaret 1, (%100)
impjix bildiğim kadar , Easyapache 4 de direkt nginx kurulum işlemi henüz BETA aşamasında. Bu nedenle sorun yaşıyor olabilirsin, en azından ben öyle düşünüyorum. centOS 7 + Whm/cPanel ile yaptığım denemelerde en iyi sonucu ---> centOS 7 + Whm/cPanel + Engintron ile nginx verdi.

Eğer centOS 7 + WHM/cPanel kullanacağım ve nginx olsun diyorsanız. Engintron kesinlikle tavsiye ederim. Tabii ek olarak Redis kurulumu yaparsanız bence çok iyi sonuç alırsınız.
impjix

kişi bu mesajı beğendi.

lastpavel lastpavel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek E-Ticaret
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad P** A**
  • Mesajlar 1146
  • Beğeniler 339 / 339
  • Ticaret 2, (%100)
eğer panel lazım değilse

ubuntu 20 + Nginx + Redis +cloudflare eğer site wp ise + wp rocket ile keyfinize bakabilirsiniz.
impjix gencturk sworks

kişi bu mesajı beğendi.

cliaweb cliaweb Web Hosting Sağlayıcı Kullanıcı
  • Üyelik 05.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Hosting Sağlayıcısı
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad R** Y**
  • Mesajlar 1020
  • Beğeniler 356 / 356
  • Ticaret 8, (%100)
Merhaba gencturk

Nginx i reverse proxy olmayan modda php-fpm ile kullanabilirsiniz. Redis ile de önbellek + sql önbeğini performans amaçlı yapılandırabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Linux Hosting | Linux Reseller | VPS | VDS https://www.cliaweb.com - İletişim : +90 (850) 885 10 39

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Nginx için easyengine gibi hazır çözümlere göz atabilirsiniz. İyi bir performans alırsınız özellikle WP sitelerde.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al