wmaraci reklam

Nginx kurmayı düşünüyorum (?)

7 Mesajlar 1.439 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

webloggi webloggi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web & Medya
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** H**
  • Mesajlar 2165
  • Beğeniler 925 / 926
  • Ticaret 12, (%100)
Günaydın herkese...

Şuanda openlitespeed kullanıyorum. Ancak son zamanlarda aşırı popüler olması nedeniyle küçük bir vps alıp Nginx kurmayı (denemeyi) düşünüyorum.

Litespeed vs Nginx olarak baktığımda ikiside kafa kafaya desek yeridir sanırım. Açıkçası kafam biraz karışık. Wordpress kullanacağım için bahsi geçen müthiş zor olan htaccess olayında zorlanacağımı düşünmüyorum açıkçası.

Sormak istediğim bazı şeyler var. Sizce yönetim paneli kurmalı mıyım? Fastpanel benzeri basit/kolay bir panel tercih etmek yanlış mı olur? Ya da bu kadar zahmetin içine dalmışken direk ftp/ssh üzerinden yönetim sağlamamda sakınca olur mu?

Konu hakkında fikirlerinizi bekliyorum.

Ek olarak karşılaştırmalara baktığımda (litespeed in kendi yaptığı testi dikkate almıyorum) ufakta olsa bir tık daha openlitespeed in verimli olduğunu görüyorum. (Örn; https://wpspeedmatters.com/openlitespeed-vs-nginx-in-wordpress/ )

Ancak openlitespeed bildiğiniz gibi tek site kurulumlarinda max performans veriyor. Yaklaşık 7 websitem var. Aslına bakarsan 4ü aktif trafik alan hatta güncel siteler bile değil ancak bazı sebeplerden kapatmak istemiyorum. Sırf bu sebeple ngnix in daha performanslı olacağını düşünmek hata mı acaba?

Şimdiden teşekkürler.

wmaraci
reklam

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Güzel bir konu açmışsınız ve ben gözden kaçırmışım :)

Plesk hem Nginx hem de Litespeed ile güzel adapte edilmiş durumda son zamanlarda. Ve çok hafif bir panele sahip, güncellemelerde en ufak bir problem yaşamıyorum cPanel ile kıyaslandığında.

Nginx Plesk üzerinde hazır geliyor zaten. Litespeed ise eklenti olarak kuruluyor ve sadece Nginx devre dışı bırakmak yeterli oluyor.

Nginx de site sayısı önemli değildir, ekstra bir ücret istemez.

Litespeed ise tek site için ücretsiz lisansı vardır.

Birden fazla site olacaksa mecbur Nginx kullanmalı ya da Vds Core özelliğine göre Litespeed lisansı satın almalısınız.

Gerçi artık cPanel 'in yaptığı saçma aşırı zam politikasından sonra ''paylaşımlı'' adı altında uygun fiyatla lisans satışı yapan yerler var. Ben bile düşünüyorum kullanmayı. Malum kur artışından sonra gelen saçma zamlarla başka seçenek bırakmadılar.

Gelelim openlitespeed konusuna; performans açısından yeterli bulmuyorum açıkçası. Cyberpanel ile iyi uyum sağlıyor ancak Cpu konusunda zayıf kalıyor bir çok sitede.

Nginx ile bazı sitelerde Wp Rocket gibi premium cache eklentisi kullanmak zorunda kalınabiliyor; bana göre tek dezavantajı bu Litespeed kıyaslamasında.

Litespeed Web Server üzerinde en ideali de Litespeed Cache eklentisi oluyor. Bu açıdan baktığımızda sitelerin genel durumunu gözden geçirmek ve ona göre karar vermek gerekir bence.

Ya da çok önem verdiğiniz bir wordpress site varsa o siteyi başka bir hostingde barındırabilirsiniz. Diğer siteler Nginx üzerinde kendi sunucunuzda barınır.

https://prnt.sc/w0z9el misal burada yer alan 4 Core ile 8 GB Ram bence iyi özellikler. Buna uygun bir Vds ise ortalama 110 TL civarı aylık. Yani tek site için 15 TL gibi bir bedelle hosting hizmeti almak daha mantıklı bence.

Bu aşamada maliyetler devreye giriyor.

Misal bir Opencart sitede bulunan modül nedeni ile Nginx üzerinde First Byte Time süresinde başarı sağlanamadı. Bunun üzerine Litespeed olan bir hosting paketi alarak Litespeed Cache yükledim siteye ve First Byte Time süresini iyileştirdim.

Demem o ki bazı sitelerde en iyi performansı Nginx veya Litespeed ile yakalarsınız. Tema eklentiler vs olumlu / olumsuz etkendir her zaman.

Vds üzerinde Nginx kullanıp değer verdiğiniz tek site için ayrıca host hizmeti alabilirsiniz.

Ama bu varsayımdır sonuçta. Hepsi de Nginx üzerinde iyi netice verebilir. Nihayetinde tüm siteler için paylaşımlı hosting kullanmaktan daha iyi performans alırsınız.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın :)
lastpavel

kişi bu mesajı beğendi.

Fearlessleon Fearlessleon Yak ! Kullanıcı
  • Üyelik 02.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** Y**
  • Mesajlar 206
  • Beğeniler 18 / 50
  • Ticaret 6, (%100)
Ben de yakın zamanda plesk+nginx+wp rocket yolunun yolcusu olacak gibiyim.

• Üyelik 16.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web & Medya
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** H**
  • Mesajlar 2165
  • Beğeniler 925 / 926
  • Ticaret 12, (%100)

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

Güzel bir konu açmışsınız ve ben gözden kaçırmışım :)

Plesk hem Nginx hem de Litespeed ile güzel adapte edilmiş durumda son zamanlarda. Ve çok hafif bir panele sahip, güncellemelerde en ufak bir problem yaşamıyorum cPanel ile kıyaslandığında.

Nginx Plesk üzerinde hazır geliyor zaten. Litespeed ise eklenti olarak kuruluyor ve sadece Nginx devre dışı bırakmak yeterli oluyor.

Nginx de site sayısı önemli değildir, ekstra bir ücret istemez.

Litespeed ise tek site için ücretsiz lisansı vardır.

Birden fazla site olacaksa mecbur Nginx kullanmalı ya da Vds Core özelliğine göre Litespeed lisansı satın almalısınız.

Gerçi artık cPanel 'in yaptığı saçma aşırı zam politikasından sonra ''paylaşımlı'' adı altında uygun fiyatla lisans satışı yapan yerler var. Ben bile düşünüyorum kullanmayı. Malum kur artışından sonra gelen saçma zamlarla başka seçenek bırakmadılar.

Gelelim openlitespeed konusuna; performans açısından yeterli bulmuyorum açıkçası. Cyberpanel ile iyi uyum sağlıyor ancak Cpu konusunda zayıf kalıyor bir çok sitede.

Nginx ile bazı sitelerde Wp Rocket gibi premium cache eklentisi kullanmak zorunda kalınabiliyor; bana göre tek dezavantajı bu Litespeed kıyaslamasında.

Litespeed Web Server üzerinde en ideali de Litespeed Cache eklentisi oluyor. Bu açıdan baktığımızda sitelerin genel durumunu gözden geçirmek ve ona göre karar vermek gerekir bence.

Ya da çok önem verdiğiniz bir wordpress site varsa o siteyi başka bir hostingde barındırabilirsiniz. Diğer siteler Nginx üzerinde kendi sunucunuzda barınır.

https://prnt.sc/w0z9el misal burada yer alan 4 Core ile 8 GB Ram bence iyi özellikler. Buna uygun bir Vds ise ortalama 110 TL civarı aylık. Yani tek site için 15 TL gibi bir bedelle hosting hizmeti almak daha mantıklı bence.

Bu aşamada maliyetler devreye giriyor.

Misal bir Opencart sitede bulunan modül nedeni ile Nginx üzerinde First Byte Time süresinde başarı sağlanamadı. Bunun üzerine Litespeed olan bir hosting paketi alarak Litespeed Cache yükledim siteye ve First Byte Time süresini iyileştirdim.

Demem o ki bazı sitelerde en iyi performansı Nginx veya Litespeed ile yakalarsınız. Tema eklentiler vs olumlu / olumsuz etkendir her zaman.

Vds üzerinde Nginx kullanıp değer verdiğiniz tek site için ayrıca host hizmeti alabilirsiniz.

Ama bu varsayımdır sonuçta. Hepsi de Nginx üzerinde iyi netice verebilir. Nihayetinde tüm siteler için paylaşımlı hosting kullanmaktan daha iyi performans alırsınız.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın :)

Yılmaz abi değerli fikirlerin için çok teşekkür ederim. Aslında son zamanlarda 524 hatalarına denk geliyorum. Çok ufak anlık sorunlar olsa bile can sıkmaya yeterli oluyor. 3 cpu 4 ram bulunuyor. Açıkçası site içi optimizasyonumda bir sorun olmadığına eminim. Hatta veritabanı kaynakli bir sorun olabileceğini düşünüp temiz bir kuruluma geçme zahmetine de girdim. Sonuçlarda farklılık göremedim.

Hizmet aldığım firmadan sunucuyu optimizasyonlu olarak aldığım için kafam biraz karışık. Dün vultr den bir deneme hesabi açıp nginx için denemeler yaptım. Site hızı anlamında yine bir fark görmedigimi söyleyebilirim. Tabi burda en önemli faktör nginx i default halde kullanmamdan sanırım. Çünkü saatlerce okumama rağmen ne yapacagima dair hic bir şey anlamadım 😅

Sanırım ya Nginx sunucuya geçip işin uzmanı birinden optimizasyon hizmeti almam gerek ya da dediğiniz gibi önemli olan siteyi litespeed/nginx kullanan bir cloud hostinge taşımam gerek.

Dürüst davranmak gerekirse vps/vds konforuna alıştıktan sonra hosting kullanarak ne kadar memnun kalırım o konuda da şüphelerim var. Bugün cloud hosting denemesi yapmayı düşünüyorum.

Fearlessleon adlı üyeden alıntı

Ben de yakın zamanda plesk+nginx+wp rocket yolunun yolcusu olacak gibiyim.

Aslında bana kalırsa pagespeed ninja gibi ücretsiz (her temada doğru çalışmayabiliyor ya da ciddi bir emek isteyebiliyor) bir eklenti bile Nginx te güzel performans veriyor. Tabi pagespeed ninja nın siteyi neredeyse tamamen statik hale getirmesininde bir etkisi olabilir.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Uzun yıllardır bu işlerin içinde yer alan biri olarak özellikle yurtdışında bir çok firma ile çalışma fırsatım oldu. Ve bu sayede bizim firmaları da kıyaslama şansım oluyor yaşadığım tecrübeler nedeniyle.

Ama Vultr sanıldığı kadar iyi performans sağlamıyor maalesef. Özellikle First Byte Time süresinde istediğim verimi alamadığım bir yer oldu.

Şimdi bir Türk firmasından Almanya Lokasyon Hetzner sunucu hizmeti ile paylaşımlı hosting hizmeti ve başka bir Türk firmasından da Reseller hosting hizmeti alıyorum.

Çünkü bazı siteler Nginx ile çok iyi performans gösterirken bazıları da Litespeed ile ciddi performans gösteriyor.

Diyeceksiniz ki ne gerek var yahu topla bir yere hepsini :) Aslında öyleydi zaten. Ama ben hız takıntılı biri olduğum için deneme/yanılma yöntemleri ile farklı yerlerde barındırma ihtiyacı hissettim. Biraz masraf ediliyor elbette bu süreçlerde. Ama değer diye düşünüyorum.

Bence birden fazla sitesi olanlarda ''özellik ve değer sıralamasına göre'' bunu yapmalıdır derim.

Nginx için ufak detaylar:

Plesk Panel üzerinde Gzip aktif etme: bunu yapmayı ihmal eden çok site sahibi oluyor

https://support.plesk.com/hc/en-us/articles/213380049-How-to-enable-disable-gzip-compression-in-nginx-on-a-Plesk-server

Ayrıca;

Ek Apache Direktifleri:

[
ExpiresActive On
FileETag None
ExpiresDefault "access plus 14 days"
ExpiresByType image/jpg "access plus 1 month"
ExpiresByType image/gif "access plus 1 month"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 1 month"
ExpiresByType image/png "access plus 1 month"
ExpiresByType text/css "access plus 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access plus 1 month"
ExpiresByType text/javascript "access plus 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access plus 1 month"
ExpiresByType application/javascript "access plus 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access plus 1 month"
ExpiresByType text/css "now plus 1 month"
ExpiresByType image/ico "access plus 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access plus 1 month"
ExpiresByType text/html "access plus 1 days"
][/PHP]

yukarıdaki kodları hem HTTP hem de HTTPS olan yere eklemelisiniz.

Php ayarlarında: FastCGI ile! Bunu FPM olarak bırakanlar oluyor; CGI olmalıdır..

memory_limit : 1024

max_execution_time : 3000

max_input_time : 6000

bu şekilde ayarlanırsa alt yapı güçlü olacaktır.
webloggi

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 16.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web & Medya
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** H**
  • Mesajlar 2165
  • Beğeniler 925 / 926
  • Ticaret 12, (%100)

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

Uzun yıllardır bu işlerin içinde yer alan biri olarak özellikle yurtdışında bir çok firma ile çalışma fırsatım oldu. Ve bu sayede bizim firmaları da kıyaslama şansım oluyor yaşadığım tecrübeler nedeniyle.

Ama Vultr sanıldığı kadar iyi performans sağlamıyor maalesef. Özellikle First Byte Time süresinde istediğim verimi alamadığım bir yer oldu.

Şimdi bir Türk firmasından Almanya Lokasyon Hetzner sunucu hizmeti ile paylaşımlı hosting hizmeti ve başka bir Türk firmasından da Reseller hosting hizmeti alıyorum.

Çünkü bazı siteler Nginx ile çok iyi performans gösterirken bazıları da Litespeed ile ciddi performans gösteriyor.

Diyeceksiniz ki ne gerek var yahu topla bir yere hepsini :) Aslında öyleydi zaten. Ama ben hız takıntılı biri olduğum için deneme/yanılma yöntemleri ile farklı yerlerde barındırma ihtiyacı hissettim. Biraz masraf ediliyor elbette bu süreçlerde. Ama değer diye düşünüyorum.

Bence birden fazla sitesi olanlarda ''özellik ve değer sıralamasına göre'' bunu yapmalıdır derim.

Nginx için ufak detaylar:

Plesk Panel üzerinde Gzip aktif etme: bunu yapmayı ihmal eden çok site sahibi oluyor

https://support.plesk.com/hc/en-us/articles/213380049-How-to-enable-disable-gzip-compression-in-nginx-on-a-Plesk-server

Ayrıca;

Ek Apache Direktifleri:

[
ExpiresActive On
FileETag None
ExpiresDefault "access plus 14 days"
ExpiresByType image/jpg "access plus 1 month"
ExpiresByType image/gif "access plus 1 month"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 1 month"
ExpiresByType image/png "access plus 1 month"
ExpiresByType text/css "access plus 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access plus 1 month"
ExpiresByType text/javascript "access plus 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access plus 1 month"
ExpiresByType application/javascript "access plus 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access plus 1 month"
ExpiresByType text/css "now plus 1 month"
ExpiresByType image/ico "access plus 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access plus 1 month"
ExpiresByType text/html "access plus 1 days"
][/PHP]

yukarıdaki kodları hem HTTP hem de HTTPS olan yere eklemelisiniz.

Php ayarlarında: FastCGI ile! Bunu FPM olarak bırakanlar oluyor; CGI olmalıdır..

memory_limit : 1024

max_execution_time : 3000

max_input_time : 6000

bu şekilde ayarlanırsa alt yapı güçlü olacaktır.

Çok teşekkür ederim abi senin fikirlerin her zaman çok değerli. Bu kadar detaylı destegin için tekrar teşekkürler
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

Dbm012 Dbm012 http://dbmwebdesign.de Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Datacenter / IT Operations Mgr
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad M** P**
  • Mesajlar 66
  • Beğeniler 23 / 16
  • Ticaret 2, (%100)
Bende 2 sene önecsine kadar uzun zaman Hostinglerle calistim fakat performans olarak yeterli bulmadigim icin sonunda vps e gecis yaptim ve 2 yildir Centos Web Panel Pro kullaniyorum ve cok memnunum ve kesinlikle tavsiye ederim.

Suanda CWP de kullandigim web server su sekilde nginx-varnish-apache ve sadece apache ile kiyaslarsak arada gercekten cok büyük fark var.

Birde Cyberpanel var tabiki onuda denedim fakat sundugu imkanlar nedeni ile CWP de kalmayi tercih etim. Host üzerinde kac site barindiracagina göre degisir ama CWP yada Cyberpanel kullanmani öneririm.

CWP ücretsizde kullanabilirsiniz ama yillik ücreti gercekten cok uygun CWP Pro lisans yillik 11.99$.
Pro versiyonunu kullanmayacaksan eger ve panel e ücret ödemek istemiyorsan Cyberpanel en iyi alternatif diye düsünüyorum.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al