wmaraci reklam

VPS Sunucuya Masaüstü Ortamı Nasıl Kurulur? Detaylı ve Videolu Anlattık..

15 Mesajlar 4.744 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

alkinkasap alkinkasap girişimci, öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 27.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek girişimci, öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 277
  • Beğeniler 67 / 66
  • Ticaret 4, (%100)
Artık çoğu webmaster Vps sahibi. Kimi çok para veriyor, kimi benim bu yazımda anlattığımı uygulayıp az para veriyor çok verim alıyor.
Linux vps veya sunucusuna masaüstü kurmak isteyenler için internette çok çok fazla kaynak var. Ben size kolaylaştırılmış ve sade hali ile anlatmak istedim. Bunun için bir de video kaydettim. İsterseniz sitedeki konumdan tam açıklamaları ve videoyu görebilirsiniz ya da burdan adımları takip edebilirsiniz. Ubuntu 12.10 x64 içindir yaptığım anlatım.

Video ve tam yazı için link.

Öncelikle root olarak giriş yapıyor ve aşağıdaki kodu uyguluyoruz

apt-get -y install ubuntu-desktop tightvncserver xfce4 xfce4-goodies

Sonrasında vnc isimli bir kullanıcı oluşturuyoruz.

adduser vnc
passwd vnc

vnc kullanıcısını root gibi kullanmak isterseniz (öneririm) aşağıdaki komutu uyguluyoruz. Komutu uygularken root olarak giriş yaptığınızdan emin olun.

echo "vnc ALL=(ALL) ALL" >> /etc/sudoers

vnc için şifre belirlememiz gerekiyor. bunun için vnc kullanıcısına geçiş yapıyor ve şifreyi belirliyoruz:

su - vnc
vncpasswd

tekrar root olmak için

exit

komutunu uyguluyoruz. bundan sonra ilk işimiz aşağıdaki satırları belirlediğim dosyaya eklemek olacak. eğer dosya yok dosyayı kendimiz yaratmalıyız.

nano /etc/init.d/vncserver

bu dosyanın içine girmemiz gereken içerik:

#!/bin/bash
PATH="$PATH:/usr/bin/"
export USER="vnc"
DISPLAY="1"
DEPTH="16"
GEOMETRY="1024x768"
OPTIONS="-depth ${DEPTH} -geometry ${GEOMETRY} :${DISPLAY}"
. /lib/lsb/init-functions

case "$1" in
start)
log_action_begin_msg "Starting vncserver for user '${USER}' on localhost:${DISPLAY}"
su ${USER} -c "/usr/bin/vncserver ${OPTIONS}"
;;

stop)
log_action_begin_msg "Stoping vncserver for user '${USER}' on localhost:${DISPLAY}"
su ${USER} -c "/usr/bin/vncserver -kill :${DISPLAY}"
;;

restart)
$0 stop
$0 start
;;
esac
exit 0

bundan sonra

nano /home/vnc/.vnc/xstartup

içine aşağıdakileri yerleştiriyoruz:

#!/bin/sh
xrdb $HOME/.Xresources
xsetroot -solid grey
startxfce4 &

dosya izinlerini aşağıdaki gibi güncellememiz gerekiyor

chown -R vnc. /home/vnc/.vnc && chmod +x /home/vnc/.vnc/xstartup
sed -i 's/allowed_users.*/allowed_users=anybody/g' /etc/X11/Xwrapper.config

vnc server dosyanının chmod iznini veriyor ve vnc serverı başlatıyoruz

chmod +x /etc/init.d/vncserver && service vncserver start

wmaraci
reklam

TayfunTR TayfunTR Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek WebMaster
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad T** T**
  • Mesajlar 83
  • Beğeniler 13 / 6
  • Ticaret 1, (%100)
Teşekkürler güzel anlatım olmuş

• Üyelik 29.04.2024
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Ticaret , (%)
yazını okudum ve yorum bıraktım birde burdan sorayım dedim yazıyı yazdığın sitede digitalocean.com barındırıyorsun ns baktım CLOUDFLARE kullanıyorsun göremedim günlük kaç k hit alabilir ortalama ve abanun cent os mu abuntu mu kurayım abuntuyu beğendim bir fark var mı hız falan

• Üyelik 27.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 277
  • Beğeniler 67 / 66
  • Ticaret 4, (%100)
ben şu anda sitelerimi centos sunucuda barındırıyorum yukarıda ilk verdiğim linke girersen onunla ilgili yazımı görebilirsin. ubuntu ve centos aslında büyük bir fark yok arada istediğini kullanabilirsin. günlük kaldırabileceğin hit sitenin scripti ve teması ile vs çok alakalıdır. en düşük paket ile günlük 5k'dan 40k'ya kadar hit kaldırabilirsin ama söylediğim gibi scriptin yapısı ve temizliği gibi şeyler ile çok ilgilidir bu.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 29.04.2024
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Ticaret , (%)

alkinkasap adlı üyeden alıntı

ben şu anda sitelerimi centos sunucuda barındırıyorum yukarıda ilk verdiğim linke girersen onunla ilgili yazımı görebilirsin. ubuntu ve centos aslında büyük bir fark yok arada istediğini kullanabilirsin. günlük kaldırabileceğin hit sitenin scripti ve teması ile vs çok alakalıdır. en düşük paket ile günlük 5k'dan 40k'ya kadar hit kaldırabilirsin ama söylediğim gibi scriptin yapısı ve temizliği gibi şeyler ile çok ilgilidir bu.

benim sormak istediğim şey şu abantu çok kay geldi masaüstü bağlantısınla sen niye centos kullanıyorsun merak ettim bende almak istiyorumda masaüstü olduğu için daha mı yavaş zaten amacım bir kere sistem kurup panel üstünden
devam etmek istiyorum zaten çok fazla panel işim yok sadece domain eklemek için gireceğim

• Üyelik 27.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 277
  • Beğeniler 67 / 66
  • Ticaret 4, (%100)

weborgencisi adlı üyeden alıntı

benim sormak istediğim şey şu abantu çok kay geldi masaüstü bağlantısınla sen niye centos kullanıyorsun merak ettim bende almak istiyorumda masaüstü olduğu için daha mı yavaş zaten amacım bir kere sistem kurup panel üstünden
devam etmek istiyorum zaten çok fazla panel işim yok sadece domain eklemek için gireceğim

abantu-ubuntu

kolaylık zorluk açısından ssh kullandığında bir farkları yok ubuntu ile centosun. niye centos kullanıyorum çünkü ilk kurduğum centos'du ve bana hiç zorluk çıkarmadı. zaten sitelerimi barındırdığım sunucumda masaüstü ortamı kurmadığım için değiştirme ihtiyacı da duymadım.

lakin masaüstü ortamı kuracaksan ubuntu öneriyorum ben. bana daha kolay geliyor kurulum vs gibi işlemleri ki uygulama bulmak açısından da zorluk yaşamıyorum ubuntuda. yalnız şu var masaüstü ortamı kuracaksan vps'ne masaüstü ortamı kaynaklardan bir miktar yer mutlaka. bunun için sitelerini de aynı sunucuya koyacaksan en azından 1 gb ramli bir vps kullanmanı öneririm. panel olarakta gene önerilerimi ve kurulumlarını yazımda belirtmiştim.

• Üyelik 29.04.2024
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Ticaret , (%)

alkinkasap adlı üyeden alıntı

abantu-ubuntu

kolaylık zorluk açısından ssh kullandığında bir farkları yok ubuntu ile centosun. niye centos kullanıyorum çünkü ilk kurduğum centos'du ve bana hiç zorluk çıkarmadı. zaten sitelerimi barındırdığım sunucumda masaüstü ortamı kurmadığım için değiştirme ihtiyacı da duymadım.

lakin masaüstü ortamı kuracaksan ubuntu öneriyorum ben. bana daha kolay geliyor kurulum vs gibi işlemleri ki uygulama bulmak açısından da zorluk yaşamıyorum ubuntuda. yalnız şu var masaüstü ortamı kuracaksan vps'ne masaüstü ortamı kaynaklardan bir miktar yer mutlaka. bunun için sitelerini de aynı sunucuya koyacaksan en azından 1 gb ramli bir vps kullanmanı öneririm. panel olarakta gene önerilerimi ve kurulumlarını yazımda belirtmiştim.

ubuntu da cpanel kullanılamıyormuş galiba internetten araştırdım
hostgator centos kullanıyor ben düşündümde hostgator aynısını kurayım bari cpanelden girdim hostagotor bilgileri bu
Program
Version
Apache:
2.2.25
CentOS:
CentOS release 6.5 (Final)
cPanel:
11.36.2 (build 12)
Curl:
7.12.1
MySQL
5.5.33
phpMyAdmin
3.5.5
Python:
2.6.6
Program
Version
Perl:
5.8.8
PHP:
5.2.17
ionCube Loader:
4.2.2
Zend Optimizer:
3.3.9
Ruby:
1.8.7
Rails:
2.3.18
OpenSSL:
1.0.1e-fips

0mh3r 0mh3r Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Ö** **
  • Mesajlar 273
  • Beğeniler 8 / 34
  • Ticaret 4, (%75)
beyler sunucunun özellikler iyi değilse önermem çünkü cpu ve ram kullanıyor

• Üyelik 29.04.2024
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Ticaret , (%)
bence bir anket açmak lazım hangisi diye abuntu mu centos mu fedora mu

• Üyelik 27.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 277
  • Beğeniler 67 / 66
  • Ticaret 4, (%100)

weborgencisi adlı üyeden alıntı

ubuntu da cpanel kullanılamıyormuş galiba internetten araştırdım
hostgator centos kullanıyor ben düşündümde hostgator aynısını kurayım bari cpanelden girdim hostagotor bilgileri bu
Program
Version
Apache:
2.2.25
CentOS:
CentOS release 6.5 (Final)
cPanel:
11.36.2 (build 12)
Curl:
7.12.1
MySQL
5.5.33
phpMyAdmin
3.5.5
Python:
2.6.6
Program
Version
Perl:
5.8.8
PHP:
5.2.17
ionCube Loader:
4.2.2
Zend Optimizer:
3.3.9
Ruby:
1.8.7
Rails:
2.3.18
OpenSSL:
1.0.1e-fips

cpanel kullanmayı bırakalı çok oluyor yalnız bildiğim kadarı ile ubuntuya da cpanel kuruluyor. gene de bazı sorunlar yaşama ihtimaliniz var. benim bildiğim böyle.

Ek Olarak:

0mh3r adlı üyeden alıntı

beyler sunucunun özellikler iyi değilse önermem çünkü cpu ve ram kullanıyor

aynen masaüstü ortamı cpu ve ram kullanıyor gene de 512 mb ram ve 1 core yavaşta olsa yeterlidir ama aynı sunucuda sitelerde bulunacaksa 1gb veya üstü ram gereklidir kesinlikle.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al