wmaraci reklam

Vps Yönetimi Nasıl Yapılır

12 Mesajlar 2.162 Okunma
wmaraci reklam

afd afd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Yalova
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 22
  • Beğeniler 10 / 5
  • Ticaret 1, (%100)
Merhabalar;
Bir hevesle vultr'dan vps paketi satın aldım. Vesta panel kurdum, 3 adet domain yönlendirdim. 2'sine herhangi bir script-kod vs yüklemedim tamamen default ayarlarda kaldı. Birisine wordpress yükledim, siteyi bakım moduna aldım ve tema güncelleme-düzeleme, içerik ekleme, eklenti kurma gibi işlemleri hallederken birde baktım ki Internal Server Error 500 hatası almaya başladım. vultr hesabımdan cpu kullanım yüzdeme baktığımda yüzde 50-60'lara kadar çıktığını görüyorum. Hemen ardından site 500 hatası veriyor. Siteye gelen bir trafikte yok; sadece ben düzenleme yapıyorum. Bu durumun çözümü için cache eklentileri de kurdum. Lakin sürekli 500 hatasını almaya devam ediyorum. Birkaç gün kendi haline bıraktım ve MariaDB'nin kendini kapattığını gördüm.

İlk defa VPS hizmeti satın aldım, biraz acemiyim.
İşletim sistemim; CentOS 7 64bit
Vesta Panel
Sunucu 1GB RAM 25GB SSD

www.yourwebsite.com/wp-admin/maint/repair.php
Şöyle bir URL ile DB'nin sorunlarını çözmeye çalışsam da başarılı olamadım. Bu adresteki uygulamayı zaten çalıştıramıyorum.
define('WP_ALLOW_REPAIR', true);
Değerini değiştirip URL'ye gittiğimde ise; sitemin linkini internet tarayıcısına girdiğimde minecraftla alakalı -tahminimce- dosyalar görüyorum, siteye FTP ile bağlandığımda sadece wordpress ile ilgili klasörler var. (false değerini verip önbelleği temizlediğimde siteye giriş yapabiliyorum)

Burada nasıl bir yol izlemeliyim? CPU kullanım oranını nasıl daha düşürebilirim? Reseller hosting hizmeti atın aldığımda günlük 100-200 hitli sitelerim sorunsuz bir biçimde yönetiliyorken, neden sunucu aldığımda sitenin daha hiç hit yokken hata alıyorum sizce?

Önerilerinize istinaden;
Yeni bir sunucu oluşturma, işletim sistemi değiştirme, kontrol paneli değiştirme gibi işleri tekrardan yapabilirim. Optimum performansa çıkmak için neler yapmalıyım neyi nasıl seçmeliyim?

İlginiz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar dilerim.

wmaraci
reklam

myKnow myKnow Sys & Network Sec Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 328
  • Beğeniler 26 / 64
  • Ticaret 1, (%100)
Vestacp de veritabanı optimizasyon sürekli çökme oluyor zaten ama boş sitede olması garip dilerseniz ubuntu kurup easyengine kullanabilirsiniz
afd

kişi bu mesajı beğendi.

sorueki sorueki WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)
1Gb ram li makinede panel kullanmamak lazım. Panelsiz php+mysql+apache+phpmyadmin dörtlüsünü kurup, domaini ip adresinize yönlendirin. En kaliteli çözüm bu olacaktır. Panel ile de olur fakat panelin tükettiği ram miktarını hesaba katmalısınız. Makine kullanmaktan vazgrçmeyin. Araştırın ve kendiniz çözün.
afd

kişi bu mesajı beğendi.

Durgun sular derin akar.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
Hata 1: 1 GB ramli makinaya panel kurmak
Hata 2: panelin sağlıklı çalışmasını beklemek

Panel kuracaksanız minimum 4 gb ramli bir VPS kullanımı önerilir, Lakin boş yere para vermek dışında faydası olmaz.

Panelsiz kullanmak en iyisi.
afd

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

BerkayYerbasan BerkayYerbasan SunucuOptimizasyonu.com Kullanıcı
  • Üyelik 20.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Computer Engineer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 294
  • Beğeniler 127 / 54
  • Ticaret 4, (%100)
LEMP olarak kullanabilirsiniz performansli olur.
afd

kişi bu mesajı beğendi.

Profesyonel Sunucu Optimizasyonu ve Fazlası

https://sunucuoptimizasyonu.com

creed74 creed74 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** T**
  • Mesajlar 977
  • Beğeniler 33 / 388
  • Ticaret 45, (%100)
afd

cpu aşımından bahsetmişsiniz ama vpsnizin özelliklerini verirken size ayrılan cpu dan bahsetmemişsiniz..

Not: 4 yıldır iyi optimize edilmiş 2gb ram'i olan ve cpanel yüklü centos bir vps de 8 wordpress site barındırıyorum ve hiç sorun yaşamadım.

• Üyelik 22.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Yalova
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 22
  • Beğeniler 10 / 5
  • Ticaret 1, (%100)
creed74

VPS sunucularda da böyle bir kısıtlama var mıydı bilmiyorum.

creed74 creed74 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** T**
  • Mesajlar 977
  • Beğeniler 33 / 388
  • Ticaret 45, (%100)
afd

vps sunucularda size özel bir cpu olmaz, shared hostinglerde olduğu gibi bir cpu limitiniz olur, örneğin 500mhz cpu limiti veya 1 çekirdek cpu limiti gibi, fakat bu maksimum kullanım limitidir, örneğin size bir cpu çekirdeği atanmış olabilir, sunucuda 8 çekirdekli bir işlemci vardır ama 15 vps oluşturulmuştur. Her bir vps 1 çekirdeğe kadar işlemci kullanabilir anlamına gelir fakat o an kalan neyse siz onu kullanabilirsiniz, dolayısıyla sunucuda bulunan diğer vps lerin o an için kullandıkları cpu sizi etkiler..

Önce size tahsis edilen cpu oranını öğrenin, ben piyasada 500mhz kullanım limiti olan vps bile gördüğümden (ki bu ortalama 2.5 ghz lik bir çekirdeğin %20 si anlamına gelir) sizin sorununuz cpu limitinizle alakalı olmalı..
afd

kişi bu mesajı beğendi.

guven5 guven5 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 58 / E
  • Meslek bilgisayar teknisyeni
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** P**
  • Mesajlar 138
  • Beğeniler 7 / 17
  • Ticaret 0, (%0)
bende 2 GB ram li ve 10 GB sdd li ovh var ama ram ucu ucuna yetiyor, tabi acik baska uygulamalar da var sistemi en cok vnc zorluyor, cs 1.6 serverler icin fast download trafigi de var, yoksa wordpress sorunu hic yasamadim.

fikir versin diye asagidaki reme bakabilirsiniz

afd

kişi bu mesajı beğendi.

blonde-lovers.com kaliteli makalelerinizi ucretsiz yayinlayin.

• Üyelik 22.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Yalova
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 22
  • Beğeniler 10 / 5
  • Ticaret 1, (%100)

creed74 adlı üyeden alıntı

afd

vps sunucularda size özel bir cpu olmaz, shared hostinglerde olduğu gibi bir cpu limitiniz olur, örneğin 500mhz cpu limiti veya 1 çekirdek cpu limiti gibi, fakat bu maksimum kullanım limitidir, örneğin size bir cpu çekirdeği atanmış olabilir, sunucuda 8 çekirdekli bir işlemci vardır ama 15 vps oluşturulmuştur. Her bir vps 1 çekirdeğe kadar işlemci kullanabilir anlamına gelir fakat o an kalan neyse siz onu kullanabilirsiniz, dolayısıyla sunucuda bulunan diğer vps lerin o an için kullandıkları cpu sizi etkiler..

Önce size tahsis edilen cpu oranını öğrenin, ben piyasada 500mhz kullanım limiti olan vps bile gördüğümden (ki bu ortalama 2.5 ghz lik bir çekirdeğin %20 si anlamına gelir) sizin sorununuz cpu limitinizle alakalı olmalı..

anladım; vultr'a mail atıp detayları öğreneceğim. ilginize teşekkürler.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al