wmaraci reklam

bilgisayarım kapanıyor.

13 Mesajlar 1.611 Okunma
smmexpress

Expert Expert Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 80
  • Beğeniler 17 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
Pentium4 3 ghz işlemci
Foxcon 915 serisi onboard ekran vsli anakart
ddr2 1 gb 667 mhz ram
donanım bu sistem win 7 profesional 32 bit ekstra filezilla hariç program yok webde gezinirken tasarımı abartılı herhangi bir siteye girdiğimde yada dailymotionda video izlerken tak diye kapanıyor elektrik kesintisi gibi ne donma nede bluscreen vs yok ısınmadan diye düşündüm işlemcinin stok fanını değiştim kasa içi havalandırma fanınıda öyle biraz zaman kazandım 3 5 dk da kapanırdı eskiden şimdi 1 saat falan dayanıyor. Sorun nerde olabilir farklı bakış açısı ve farklı teorilere ihtyacım var.

// hddyi dün değiştirdim gayet yeni, anakart ve ramde bir haftalık falan.

wmaraci
reklam

Extreme Extreme WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 45 / E
  • Meslek Bilişim Sektörü
  • Mesajlar 233
  • Beğeniler 9 / 17
  • Ticaret 5, (%100)
bence artık o sistemin değişim zamanı gelmiş. 10 yıl olmuş nerdeyse..

• Üyelik 09.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 80
  • Beğeniler 17 / 9
  • Ticaret 0, (%0)

Extreme adlı üyeden alıntı

bence artık o sistemin değişim zamanı gelmiş. 10 yıl olmuş nerdeyse..

en değişmiş hali bukadar :) ses sistemini çıkarsak 300 tlye yakın masraf çıkardı bi süre idare etmesi gerek...

Extreme Extreme WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 45 / E
  • Meslek Bilişim Sektörü
  • Mesajlar 233
  • Beğeniler 9 / 17
  • Ticaret 5, (%100)
ben komple değişimden bahsetmiştim.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 09.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 80
  • Beğeniler 17 / 9
  • Ticaret 0, (%0)

Extreme adlı üyeden alıntı

ben komple değişimden bahsetmiştim.

bu arada size cevap yazarken gene kapandı meret en azından bir ay falan idare etmeli :D overlocka falan zorlucam en son.

3525 3525 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 27.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2967
  • Beğeniler 1073 / 440
  • Ticaret 0, (%0)
İşletim sistemi bilgisayarınızı zorladığı için olabilir mi?

• Üyelik 09.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 80
  • Beğeniler 17 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
win 7 starterde daha uzun zaman aralığına sahipyit home basic de biraz daraldı profesional de durum bu xpye dönsem tamamen düzelirmi acaba düşünüyorum ama win 7 ramı daha optimimum seviyede kullanır yani xp daha çok kasacaktır işlemcide %60 civarı en fazla...

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
Sanırım aynı sorun, ben de yaşadım. Videolarda, ağır flashlarda, herhangi bir oyunda (oyunları pek açmıyordu zaten) bazen de durup dururken reset atıyordu, reset atarken bazen ekranda rastgele çizgiler. Sistemde hiçbir sorun yoktu, CMOS'u sıfırlayıp birkaç işletim sistemi denemiştim. Driver vs. sorunu çözmedi. Donanım kaynaklı bir problem olduğunu anlayınca kasayla haşır neşir oldum.

Yeni taktığım işlemci yüzünden Power'ın yetersiz geldiğini düşünmüştüm, alakası yok. Ekran kartına bakarken bir anormallik görmedim, ama ne olur ne olmaz diye başka ekran kartı taktım, sorun çözüldü. Ekran kartını tekrar inceledikten sonra kondansatör uçlarının şiştiğini gördüm, hocama gösterdim ısınma kaynaklı olabileceğini söyledi. Senin gibi ben de ekstra soğutma yapmıştım ama fayda etmemişti, kondansatör zarar görünce geri dönüş pek olmuyor maalesef. Anakart 0 değilse hasarlı olabilir.

Video ve ağır sitelerde resetliyor diyince aklıma bu geldi, ama benim ekran kartım ayrıydı. Sen yine de bir yerlerden ekran kartı bulup görüntüyü bu ekran kartından almayı dene. Herhangi bir ekran kartı olabilir, ben 32 MB ekran kartı kullandım test ederken.
Expert

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 09.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 80
  • Beğeniler 17 / 9
  • Ticaret 0, (%0)

Batuhan adlı üyeden alıntı

Sanırım aynı sorun, ben de yaşadım. Videolarda, ağır flashlarda, herhangi bir oyunda (oyunları pek açmıyordu zaten) bazen de durup dururken reset atıyordu, reset atarken bazen ekranda rastgele çizgiler. Sistemde hiçbir sorun yoktu, CMOS'u sıfırlayıp birkaç işletim sistemi denemiştim. Driver vs. sorunu çözmedi. Donanım kaynaklı bir problem olduğunu anlayınca kasayla haşır neşir oldum.

Yeni taktığım işlemci yüzünden Power'ın yetersiz geldiğini düşünmüştüm, alakası yok. Ekran kartına bakarken bir anormallik görmedim, ama ne olur ne olmaz diye başka ekran kartı taktım, sorun çözüldü. Ekran kartını tekrar inceledikten sonra kondansatör uçlarının şiştiğini gördüm, hocama gösterdim ısınma kaynaklı olabileceğini söyledi. Senin gibi ben de ekstra soğutma yapmıştım ama fayda etmemişti, kondansatör zarar görünce geri dönüş pek olmuyor maalesef. Anakart 0 değilse hasarlı olabilir.

Video ve ağır sitelerde resetliyor diyince aklıma bu geldi, ama benim ekran kartım ayrıydı. Sen yine de bir yerlerden ekran kartı bulup görüntüyü bu ekran kartından almayı dene. Herhangi bir ekran kartı olabilir, ben 32 MB ekran kartı kullandım test ederken.

hep aklımın bi köşesinde ekran kartı ihtimali var önceki bilgisayarımdada aynı sorunları yaşadığımda ekran kartını çıkarınca düzelmişti ama böyle bir donanıma gidipte 1 gb ekran kartı almak falan abest kaçar diye daha basit yöntemlerle çözüm arayışına giriştim. Çok teşekkür ediyorum bi bakiniym.

Freezby Freezby IMZA YASSAKK :) Kullanıcı
  • Üyelik 08.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Tamsurum.net
  • Konum Kırklareli
  • Ad Soyad F** S**
  • Mesajlar 1359
  • Beğeniler 88 / 287
  • Ticaret 5, (%100)
Ekran kartı ve Ramleri çıkartın. Bios pilini çıkartın. Sonra ekran kartı ve ramlerin ALTIN renkli kısımlarını bir silgi ile iyice silin. parladığını göreceksiniz. Slotları da ince bir fırça ile iyice temizleyin. Isınma için güney köprü ve kuzey köprü çiplerini kontrol edin. Güney köprüde aşırı ısınma varsa Anakart çöptür.

Ekran kartındaki fanı kontrol edin, fan yoksa ilave fan takın. O/B ekran kartı varsa onla deneyin. Termal macunları yenileyin. İşemcinizi çıkarıp slot temizliği yapın. Power Supply açıp detaylı temizleyin.

Sorununuz umarım çözülür.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al