wmaraci reklam

Dosyaları Sıkıştırıp Arşivlemek

7 Mesajlar 833 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Merhaba arkadaşlar
Gün geçtikçe bilgisayarımızda kullandığımız her şeyin boyutu artıyor, filmler,resimler,müzikler,programlar,kitaplar vs. Ben uzun süre kullanmayacağım dökümanlarımı genelde winrar veya 7zip ile sıkıştırıyorum dosyanın türüne bağlı olarak da bir sıkıştırma yöntemi belirliyorum dosyaların içeriklerine göre %10-%90 arası sıkıştırma yapabiliyorum fakat bazı dosyalarda Ultra Sıkıştırma yapmak bir nevi zulüm.
Örneğin 3-4 GB bir dosyayı ultra sıkıştırma yaparak büyük ölçüde alandan kar ediyorum fakat bir dosyayı sıkıştırmak 5-6 saat sürüyor. Bu da haliyle uygulanmasını zorlaştırıyor.
Siz büyük boyutlu dosyalarınızı ne şekilde saklıyorsunuz, ne şekilde sıkıştırıyorsunuz. Burada bahsettiğim 100-200 GB lık bir veriden bahsetmiyorum 1TB ve üstü verileri ne şekilde saklıyorsunuz yada saklıyormusunuz?

Fikir ve yöntemlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

wmaraci
reklam

darkthepro darkthepro WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum ABD
  • Ad Soyad C** B**
  • Mesajlar 1809
  • Beğeniler 2 / 459
  • Ticaret 5, (%100)
dosyaları saklamak ise 1. ücretsiz cloud veya download siteleri var yada 2. fiziksel olarak hdd koyabilirsiniz 3. olarak sıkıştırma yönteminde uzun sürmesi ve çok iyi sıkıştıramaması sizin sisteminizden kaynaklanan bir durum yüksek boyutta ram ile hızı ve iyi bir işlemcinin üstesinden gelemeyeceği bir şey yok
cihaneken

kişi bu mesajı beğendi.

ogzhnbaygul ogzhnbaygul WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 283
  • Beğeniler 31 / 71
  • Ticaret 0, (%0)
İ7 6700k olan bir sistem için o kadar dosyayı sıkıştırmak çocuk oyuncağı diyebiliriz sıkıştırma işini cpu yaptığı için ne kadar iyi cpu o kadar iyi ve kısa işlem.

• Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
ogzhnbaygul evet dün test verilerini gördüm haklısınız intel serisi sıkıştırma konusunda açık ara önde. Dediğin işlemci i7 6700k 4.0 Ghz ile 7.5 GB dosyayı 3.5 dakikada falan sıkıştırıyor.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 06.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 283
  • Beğeniler 31 / 71
  • Ticaret 0, (%0)
cihaneken sıkıntı o güçte işlemciye para vermek k serisi işlemciler gerçekten çok pahalı birde varmı bilmiyorum ama gpu üzerinden dosyasıkıştırma yapan sıkıştırıcılar varmı bir araştır istersen. Sonuta gpu matematik işlemlerinde cpu dan kat be kat üstün sıkıştırma algoritmalarında da iyi olacağı kesin ama kullanıcılara sunulmuş bir program var mı onu bilmiyorum.

• Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
ogzhnbaygul biraz araştırma yaptım Nvidia nun geliştirmiş olduğu CUDE isimli bir proje var bazı kişiler bunun üzerinde çalışmalar yapmaya başlamış. Fakat malesef geliştirme aşamasında olan bir proje fakat bazı test verilerinde gördüğüm kadarıyla büyük oranda bir fark var ortada. Umarım vatandaşlar projeyi bitirip piyasaya sürebilirler.

http://www.wave-access.com/public_en/blog/2011/april/22/breakthrough-in-cuda-data-compression.aspx#.V5IAOEuLRR1

Elin gavuru neler üzerinde çalışıyor, bizim yazılımcılar daha web tasarımla, bot programlarıyla uğraşıyor. Bu yönden taktir ediyorum bu yabancıları.
ogzhnbaygul

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 06.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 283
  • Beğeniler 31 / 71
  • Ticaret 0, (%0)
cihaneken aslında bizde de cuda mimarisi üzerine araştırma yapan mühendisler var fakat bilgi paylaşımı yapmıyorlar. Bu veriler büyük bir ihtimal lzma algoritmasıdır bu algoritma paralel işlem yürüten çekirdek mimarileri için verimli değil bunun yerine paralel işlemlerde kullanılabilecek bir algoritmalar geliştirilmeye çalışılıyor ama test aşamasında oldukları için daha yayınlamıyorlar. Birde bu sıkıştırma algoritmaları 2. dünya savaşında kriptocu matematikçiler tarafından geliştirilen algoritmalar o kişiler kadar matematik ile kafayı bozmuş insan bulmak zor bundan dolayı sıkıştırma ve şifreleme konuları biraz yavaş gelişiyor.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al