Termal Macun İşlemci İlişkisi

8 Mesajlar 1.522 Okunma
smmexpress

ztekin ztekin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad Z** T**
  • Mesajlar 163
  • Beğeniler 83 / 28
  • Ticaret 1, (%100)

Merhaba arkadaşlar sizlere yine önemli bi konu hakkında basit dilim döndükçe bilgi vermek istiyorum. Bilgisayarınız arada kapanma yaşıyorsa sizinde termal macun sürme işlemi yapmanız gerekebilir. Nescafenizi alıp okumaya başlayabilirsiniz :)

Termal Macun Nedir Ne İşe Yarar ?

Termal Macun fiyatı min. 15-20 tl olan işlemci ile soğutucu arasındaki hava boşluklarını yok ederek ısıyı soğutucuya ileten jel.Termal macun havadan daha çok metalden daha az iletkenliğe sahiptir.Elektronik cihazların devrelerinde ısıyı uzaklaştırmak için soğutucu olarak kullanılır.

Termal Macun Temizleme / Sürme

Yukarıdaki gibi kurumuş macunla yada daha beteri ile karşılaşabilirsiniz. hiç dert etmeyin temizlemek için özel araç gereçlerini duydum ama ben hafif peçeteyi ıslatıp temizledim cam gibi olmuştu sizde deneyebilirsiniz.Temizleme işlemini yaptıktan sonra Küçük bezelye taneciği kadar üzerine macununuzu sürün. bıçak ve benzi gibi düz aletlerle iyice yaydırın sonra kapatıp en az 3-5 yıl bu derdi çekmekten kurtulun Kalitesine göre dayanıklılık süresi değişmektedir 7-8 yıla kadar dayandığı görülmüştür :)

Termalmacunu fazla sürersem daha çok etki eder gibi düz mantık düşünmeyin dediğim gibi bezelye taneciği gibi ufak sürüp yaydırmanız yeterli olacaktır.Fazlası iletken özelliğini kaybına sebeb olabilir.

Eksik bilgi veya anlamadığınız yer olursa bildirmenizi isteriz .Teknotag’lı günler dileriz Hoşçakalın :)

Kaynak : http://www.teknotag.net/termal-macun-islemci-iliskisi/

wmaraci
reklam

defensive defensive WM Aracı E-Mail Onaysız
  • Üyelik 29.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 893
  • Beğeniler 14 / 167
  • Ticaret 35, (%100)
gerçekten güzel bir makale olmuş teşekkürler piyasada bulunan işlemci macunları 5 TL'den başlıyor 35 TL'ye kadar gördüm. 5 TL'ye aldığım macun 6-7 ay kadar götürdü. Daha iyi bir macunda bu süre artacaktır fakat 3 yıl gidebileceğini zannetmiyorum
ztekin

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 22.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad Z** T**
  • Mesajlar 163
  • Beğeniler 83 / 28
  • Ticaret 1, (%100)

defensive adlı üyeden alıntı

gerçekten güzel bir makale olmuş teşekkürler piyasada bulunan işlemci macunları 5 TL'den başlıyor 35 TL'ye kadar gördüm. 5 TL'ye aldığım macun 6-7 ay kadar götürdü. Daha iyi bir macunda bu süre artacaktır fakat 3 yıl gidebileceğini zannetmiyorum

Öncelikle yorumladığınız için teşekkür ederim.Hocam 3 yıl'a kadar gittiğine bizzat şahit oldum kendi masaüstü bilgisayarımda :)

defensive defensive WM Aracı E-Mail Onaysız
  • Üyelik 29.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 893
  • Beğeniler 14 / 167
  • Ticaret 35, (%100)

TeknoMaster adlı üyeden alıntı

Öncelikle yorumladığınız için teşekkür ederim.Hocam 3 yıl'a kadar gittiğine bizzat şahit oldum kendi masaüstü bilgisayarımda :)

bu masaüstü bilgisayarda bu şekilde olabilir. Ben laptop'da denedim bu şekildeydi.
ztekin

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 22.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad Z** T**
  • Mesajlar 163
  • Beğeniler 83 / 28
  • Ticaret 1, (%100)
Haklısınız farklılık gösterebilir :)

Shrikeen Shrikeen Frontend Developer Kullanıcı
  • Üyelik 24.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Front End Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Ş**
  • Mesajlar 2933
  • Beğeniler 745 / 744
  • Ticaret 60, (%100)
Bu termal macunu bazıları aşırı derecede fazla sürüyor. Sonra bilgisayarım açılmıyor diyor. :) Bir kere bana bilgilsayar getirdiklerini adamın biri bütün termal macunu işlemcinin üzerine boşaltmıştı :D
ztekin

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 22.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad Z** T**
  • Mesajlar 163
  • Beğeniler 83 / 28
  • Ticaret 1, (%100)
:D Daha uzun dayansın diyedir

Korgoth Korgoth WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** E**
  • Mesajlar 63
  • Beğeniler 1 / 14
  • Ticaret 0, (%0)
Faydalı bir makale elinize sağlık. Benim de bir arkadaşım ağlayarak laptop'unu getirmişti, " Oyuna giriyorum 2 dakika sonra kitlenip kapanıyor " diye ağlıyordu, yeni laptop bakalım deyip duruyordu. Dedim dur bi dakika bi açıp bakalım iki dakika içini açıp tamamen kurumuş macunu görünce gülmüştüm. Bazen en basit bilgiler hayat kurtarıyor sanırım :)
ztekin

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al