freelance iş ilanları

Silinen veriyi silmeme ?

8 Mesajlar 1.457 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

durancan durancan Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 97
  • Beğeniler 57 / 17
  • Ticaret 0, (%0)
Biliyorum başlık biraz karışık aslında nasıl anlatıcağımıda tam bilmiyorum. Bir Gayrimenkul E-ticaret sitesi kodladım fakat sorunum şurda ilan yükleniyor ilanlar tablosuna ilanı sildiğimde bir önceki ilan o ilana kayıt ediliyor ?

yani diyelim 100 numaralı gayrimenkul ilan var ve biz bunu sattığımız için sildik veritabanındaki en son ilan numarası 99 oldu fakat yeni bir ilan yükleyince veritabanında 100 numaralı yeni bir ilan oluşuyor. Fakat biz müşteriye 100 numaralı ilana bakın dediğimizde yeni yüklenen ilana bakmış oluyor.Halbuki orda ilan bulamaması lazım.

yani istediğim tam olarak verilerin atlıyarak gitmesi olayı en son 100 id li ilan varsa onu sildiğimizde ve yeniden ilan yüklediğimizde 100 olarak devam etmesin 101 olarak devam etsin silinen ilanı atlama olayını nasıl yapabilirim ? sanırsam sql ile ilgili bir durum bu php ile ilgili olduğunu sanmıyorum.

Yardım edecek olan herkese şimdiden teşekkürler...

wmaraci
reklam

jasper jasper WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek öğrenci
  • Mesajlar 262
  • Beğeniler 17 / 46
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam MySQL de ilan id ye Auto i. Verirseniz Boyle bir sorun kalmaz diye biliyorum otomatik id arttirir
durancan

kişi bu mesajı beğendi.

favoridus.com

bl4cksta bl4cksta Yazılım Mühendisliği Kullanıcı
  • Üyelik 26.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad K** K**
  • Mesajlar 44
  • Beğeniler 6 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
Mysql'de Primary Key (Birincil Anahtar) değerine sahip kolunuza AUTO INCREMENT verirseniz kendi kendine arttırır.Aynı şekilde Mssql'de IDENTITY ve Oracle'da da Sequence işlemleri aynı şekilde primary key değerlerinizi arttırmanıza yarar.Hatta detaylı bir kurcalama sonunda 100 den başlasın 10 ar 10 ar saysın yada 36 dan başlasın 3 er 3 er arttırsın gibi özelliklerde verebilirsiniz.

Saygılarımla, Kolay gelsin.
durancan

kişi bu mesajı beğendi.

http://tr.rankvapor.com

ofisdergisi ofisdergisi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 3
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
yukardaki yazılanlar sorunun net cevabı ya bende bir fikir vereyim dedim :)
arşiv gibi bir şeyde olabilir... satılanı silmezsiniz üzerinde satıldı yazar arşivde olur yada referanslarda gösteririsiniz ? veri id'ye dokunmazsınız...

ofis dergisi
wmaraci
wmaraci

BuckBarry BuckBarry WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** Ö**
  • Mesajlar 972
  • Beğeniler 34 / 164
  • Ticaret 7, (%100)

ofisdergisi adlı üyeden alıntı

arşiv gibi bir şeyde olabilir... satılanı silmezsiniz üzerinde satıldı yazar arşivde olur yada referanslarda gösteririsiniz ? veri id'ye dokunmazsınız...

tamda bunu söyleyecektim arkadas söylemiş. bunu yaptığınızda hem silme gibi bir derdiniz olmayıp 100 den sonra 101. ilan gelecek. hemde referans gibi olacak. şunu saattık bunu sattık gibi.

durancan durancan Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 97
  • Beğeniler 57 / 17
  • Ticaret 0, (%0)
"AUTO INCREMENT" yapınca sorunum çözüldü herkese çok teşekkür ediyorum :)

bonibon adlı üyeden alıntı

tamda bunu söyleyecektim arkadas söylemiş. bunu yaptığınızda hem silme gibi bir derdiniz olmayıp 100 den sonra 101. ilan gelecek. hemde referans gibi olacak. şunu saattık bunu sattık gibi.

ofisdergisi adlı üyeden alıntı

evet fakat bunu yaparsak haftada 1.000 (ve her ilanda yüzlerce özellik) ilan girilen site için mysql tablosu bayağı bir şişer ve sanırsam sitede kasmaya sorun olur (olmasa bile yedek alırken sıkıntı yaşarız.)

jasper jasper WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek öğrenci
  • Mesajlar 262
  • Beğeniler 17 / 46
  • Ticaret 0, (%0)

durancan adlı üyeden alıntı

"AUTO INCREMENT" yapınca sorunum çözüldü herkese çok teşekkür ediyorum :)

evet fakat bunu yaparsak haftada 1.000 (ve her ilanda yüzlerce özellik) ilan girilen site için mysql tablosu bayağı bir şişer ve sanırsam sitede kasmaya sorun olur (olmasa bile yedek alırken sıkıntı yaşarız.)

hocam onun içinde bazı çözümler vardır illla ben çok detaylı bilmiyorum ama araştırarak bulabilirsin diye düşünüyorum. eğer böyle bir sistem olmasaydı google ı düşünsene database verisi ne kadar şişkindir aklım bile almıo :D

favoridus.com

bl4cksta bl4cksta Yazılım Mühendisliği Kullanıcı
  • Üyelik 26.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad K** K**
  • Mesajlar 44
  • Beğeniler 6 / 11
  • Ticaret 0, (%0)

jasper adlı üyeden alıntı

hocam onun içinde bazı çözümler vardır illla ben çok detaylı bilmiyorum ama araştırarak bulabilirsin diye düşünüyorum. eğer böyle bir sistem olmasaydı google ı düşünsene database verisi ne kadar şişkindir aklım bile almıo :D

Hocam google gibi sistemler mysql,mssql v.b. kullanmıyorlar no-sql kullanıyorlar zaten google'in yapısının temelinde de tree mantığı yatıyor o yüzden de şişmiyor.

http://tr.rankvapor.com
wmaraci
Konuyu toplam 5 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 5 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al