wmaraci reklam

Alexa'da düşmek!

11 Mesajlar 1.457 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

birhabervar birhabervar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar merhaba,

Forumda çok fazla online olamıyorum ama her gördüğümde yanlış anladığım bir konu var. artık yerleşmiş olduğu için düzeltmesi neredeyse imkansız ancak paylaşmak istedim.

Hemen hemen herkes alexa'da başarılı olduğunu vurgulamak için sıralamamız düştü diyor.

Bir arkadaşımla yıllar önce bir projeye başlamıştık. İlk webmaster'lık deneyimimdi. Sadece yazılara odaklanıyor, SEO işini de öğreniyordum. Telefon açıyor, sevinçli bir şekilde Alexa'da tam 1000 sıra düştük, 5000 sıra düştük falan diyor. Yahu deli misin? Nasıl düşeriz deli gibi yazı yazıyoruz. Her şeyi uyguluyoruz. Yükselmemiz için ne yapmamız lazım? Diye soruyorum.

Yok ya niye yükselelim, ne güzel düşüyoruz işte.

Allah Allah bu terslikte bir iş var!

Yani, mantıken düşmek olumsuz çağrışımı olan bir kelime. Gözden düşmek, yere düşmek, kötü yola düşmek vs.

Yükselmek ise olumludur. Mehmet Emin Yurdakul'un sevdiğim bir beytidir:

Yüksel ki yerin bu yer değildir
Dünyaya gelmek hüner değildir

Düşmek ve yükselmek terimlerinin beynimizde bıraktığı intibayı bir kenara bırakıp bir de Alexa realitesine bakalım. Alexa siteleri sıraya koyan bir araç. En iyi siteden başlar ve her siteye bir sıra numarası verir. Dolayısıyla bir listeleme metodu izler. Listelerde de 1 numara en altta değil, en üstte olur. Yani ters orantılıdır. Sıra numaramız düştükçe sıralamamız yükselir.

Eğer hedefimizde bir site varsa, misal Google'ı geçmek istiyorum. Google'ın sıra numarası 1. Ben de diyelim 4000. Sıradayım dünyada. Sıralamam 3000'e çıkarsa, Google ile aramdaki site sayısı 2999'a düşmüş oluyor. Bu durumda düşmek kabul. Ama doğrudan sıralamamızı söyleyerek düştü demek bana garip geliyor.

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Siz sıralamanız olumlu yönde değişince hangisini kullanıyorsunuz ve neden?

Böyle bir sohbet konusu başlatmak istiyorum. =)

wmaraci
reklam

athirsizi athirsizi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.03.2020
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 530
  • Beğeniler 328 / 197
  • Ticaret 0, (%0)
Hiç bunu düşünmemiştim. :)
birhabervar

kişi bu mesajı beğendi.

Ujolume Ujolume WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Grafik,Web Tasarım
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** E**
  • Mesajlar 43
  • Beğeniler 7 / 7
  • Ticaret 5, (%100)
Alexa verileri trafik verileridir. Trafik arttıkça sıralaman düşer. E-ticaret ise sıralamaya çok takılmamak gerekiyor. Blog tarzı bir site yönetiliyorsa trafik artmıyorsa yazı kategorilerini ve özgünlüğü arttırmanız gerekiyor.
bymuratmis turkeytrick birhabervar

kişi bu mesajı beğendi.

✅En Uygun 🔥 Freepik 🔥Envato Elements | Shutterstock 7,5₺| Office | Windows | Alexa | Moz 🎨Canva Pro

mehmet01 mehmet01 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 327 / 328
  • Ticaret 1, (%100)
Ben de aynı şekilde garip buluyorum düşme tabirini. Normalde her sırslamada ve listelerde 1 numara en üste yazılır, onun altına 2, 3, 4... diye devam eder. Futbol liglerinde, yarışmalarda, okul puanlarında vs... Kimse 1 numarayı en alta gelecek şekilde yazmaz. O yüzden 5. sıradaki biri 1. sıraya düşmez, yükselir. Alexa olayndaki bu tabire hiç alışamadım ve hiç alışamicam. Ben 5000.sıradan 4000.sıraya yükseldim diyorum.
birhabervar

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)

Ujolume adlı üyeden alıntı

Alexa verileri trafik verileridir. Trafik arttıkça sıralaman düşer. E-ticaret ise sıralamaya çok takılmamak gerekiyor. Blog tarzı bir site yönetiliyorsa trafik artmıyorsa yazı kategorilerini ve özgünlüğü arttırmanız gerekiyor.

İşte sorduğum şey aslında o. Sıralama düşer mi yükselir mi? Trafik arttıkça başka sitelerin önüne geçiyoruz. Bu düşüş mü, yükseliş mi oluyor?

mehmet01 mehmet01 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 327 / 328
  • Ticaret 1, (%100)
Bence yükseliş denmeli. Sonuçta her ilerleme bir piramit sistemine göre hayal ediliyor. Geliştikçe, güçlendikçe, ilerledikçe piramitin altından üstüne (tepe noktasına) çıkılır. 1 numara da tepededir.

Ama şimdi şu açıdan da düşünüyorum da, alexa sırasından bahsederken genelde büyük rakamlar söylenir ve cümle işinde 'sıralama' tabiri kullanılmazsa 'düşer' demek de yanlış olmaz. Bakın mesela;

1) Sitem alexa'da 3000. sıradan 2000. sıraya yükseldi.
2) Sitem alexa'da 3000den 2000e düştü.

İkincisinde sayısal olarak bir düşüş ön planda oluyor sanki. Haliyle o da yanlış olmaz çünkü 1000 sayılık bir düşüş var. Sıra sayısı 3000den 2000e düşmüş oluyor.

Sonuç olarak her ikisi de yanlış sayılmaz gibi geliyor bana şuan ama hâlâ ikincisine gıcık oluyorum, ben birinciyi kullanmaya devam edecem :))
birhabervar

kişi bu mesajı beğendi.

SENibrahim SENibrahim ibocum Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad İ** Ş**
  • Mesajlar 4598
  • Beğeniler 1727 / 1541
  • Ticaret 15, (%100)
Düştü değil, sıraya geldik daha doğru. Fakat Google amca Alexayı bırakalı çok fazla oldu. O yüzden Alexaya bakmayın kullanıcılara odaklanın.
birhabervar

kişi bu mesajı beğendi.

Herkez hata yapabilir, pardon herkes. | ibocum.com

Ozi Ozi . Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Devoloper
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 3052
  • Beğeniler 1 / 941
  • Ticaret 50, (%100)
Aşağıdan yukarıya düşülmez, haliye 1.000 sıradan 10.000 sıraya düştüm denilmiyor yükseldim deniliyor, her kelime farklı cümle içerisinde yeni anlam kazanır.
birhabervar

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
@Ozi sıralama olarak 1000 mi yukarıda oluyor, 10000 mi?

Ozi Ozi . Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Devoloper
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 3052
  • Beğeniler 1 / 941
  • Ticaret 50, (%100)
Soruyu değiştirip ben sorayım. 1000'in yukarıda olma ihtimali nedir
birhabervar

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al