wmaraci reklam

Basit usulde mükelleflik ve freelance web tasarım

17 Mesajlar 4.539 Okunma
wmaraci reklam

GokhanGORAL GokhanGORAL peugeotturkey.com Kullanıcı
  • Üyelik 07.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** G**
  • Mesajlar 584
  • Beğeniler 24 / 117
  • Ticaret 2, (%100)
Merhaba arkadaşlar,

Bu ara yaptığım bazı işlerde müşteriler artık faturaları kendi adıma kesmemi istiyor. Şuan bir firmada da ssk lı olarak çalışıyorum. Basit usulde vergi mükellefi olup bu şekilde fatura kesip, freelance çalışanınız varmı ? Varsa şartları ve giderleri nelerdir ?

Bilgisi olanlar paylaşırsa çoğu kişinin işine yarayan bir başlık olabilir

wmaraci
reklam

umittopcan umittopcan Tanıtım Yazısı ve Grafik Kullanıcı
  • Üyelik 24.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Operatör
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Ü** T**
  • Mesajlar 698
  • Beğeniler 34 / 123
  • Ticaret 39, (%100)
Vergi mükellefi olmanın basit usulü varsa banada haber verin :) Şirket kurmanız gerekmekte başka türlü fatura kesemezsiniz kimseye(en azından ben öyle biliyorum).

• Üyelik 07.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** G**
  • Mesajlar 584
  • Beğeniler 24 / 117
  • Ticaret 2, (%100)
bende araştırıyorum çoğu sitede yazıyor kazancım senelik 84000 sınırını imkanı yok bulmaz senede bu sekilde en fazla 20 bin tl lik fatura keserim o yüzden muhasebeciye de cok fazla para vermek istemiyorum alternatif arıyorum

kadir001 kadir001 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek online sales maneger
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad G** Y**
  • Mesajlar 341
  • Beğeniler 298 / 66
  • Ticaret 16, (%100)
basit usulde kdv ödemezsiniz (yani kdv tahsilatı yapmazsını) haliyle her ay 28lira civarı kdv beyanameside ödemeziniz.
sigortalı değilseniz bağkur ödemek durumunda kalırsınız (sigorta varsa bağkur düşüyor)
muhasebe ücreti aylık 20-30 max 50tl civarlarındadır.
basit usul hadleri aşmadıkça candır :)
fakat çalıştığınız firmalar ile freelance çalışanlar için bir sistem var kısa araştırırsanız bulabilirsiniz. bir nevi müstahsil makbuzu ile çalışan sistem gibi düşünebilirsiniz.

Ek Olarak: 84 000 tl demişsiniz fakat ürün alış satışlarındaki haddir o hizmet için ayrı limitler var ama oda 20 küsürlerde 24 yada 28olabilir google da var.

Ek Olarak: ayrıca her iş için basit usulde kabul olmuyor onlarında bir sınırlaması var.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 07.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** G**
  • Mesajlar 584
  • Beğeniler 24 / 117
  • Ticaret 2, (%100)

kadir001 adlı üyeden alıntı

basit usulde kdv ödemezsiniz (yani kdv tahsilatı yapmazsını) haliyle her ay 28lira civarı kdv beyanameside ödemeziniz.
sigortalı değilseniz bağkur ödemek durumunda kalırsınız (sigorta varsa bağkur düşüyor)
fakat çalıştığınız firmalar ile freelance çalışanlar için bir sistem var kısa araştırırsanız bulabilirsiniz. bir nevi müstahsil makbuzu ile çalışan sistem gibi düşünebilirsiniz.

Ek Olarak: 84 000 tl demişsiniz fakat ürün alış satışlarındaki haddir o hizmet için ayrı limitler var ama oda 20 küsürlerde 24 yada 28olabilir google da var.

Ek Olarak: ayrıca her iş için basit usulde kabul olmuyor onlarında bir sınırlaması var.

evet sınır 35 bin TL miş oda yeterli zaten üstünü kazandımı firma kurmak daha mantıklı. ben şuan sadece haftasonları değerlendirmek ve fatura kesemediğim kulüp ve firmalarda fatura kesemiyorum dememek için uygun bir çözüm arıyorum.

kadir001 kadir001 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek online sales maneger
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad G** Y**
  • Mesajlar 341
  • Beğeniler 298 / 66
  • Ticaret 16, (%100)
fatura kesmesenizde google da freelance vergilendirme diyearadığınızda yine sorularınıza cevapbulabilirsiniz.

• Üyelik 07.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** G**
  • Mesajlar 584
  • Beğeniler 24 / 117
  • Ticaret 2, (%100)
kuzenimde web hosting işi yapıyor oda basit usulde tutuyormuş muhasebesini problem olmuyormuş.
Bilgilendirme için teşekkür ederim

nuktoprak nuktoprak Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Dijital Pazarlama
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 266
  • Beğeniler 72 / 69
  • Ticaret 28, (%100)
Reklam ve tanıtıma giren hizmet basit usul ile vergilendirilemez. En alt kademe alabileceğiniz vergilendirme şahıs şirketi olacaktır.

• Üyelik 07.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** G**
  • Mesajlar 584
  • Beğeniler 24 / 117
  • Ticaret 2, (%100)

nuktoprak adlı üyeden alıntı

Reklam ve tanıtıma giren hizmet basit usul ile vergilendirilemez. En alt kademe alabileceğiniz vergilendirme şahıs şirketi olacaktır.

ben aslında yanlış yazmışım başlıkta ben ağırlıklı olarak web yazılımları yapıyorum. crm ve otomasyon sistemleri gibi

EmirTAS EmirTAS Yazarım! Kullanıcı
  • Üyelik 25.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazar, çizer, biçer!
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 661
  • Beğeniler 24 / 189
  • Ticaret 8, (%100)

kadir001 adlı üyeden alıntı

20 - 30 ve max 50 TL Muhasebe ücreti asla bulamazsınız.
Hiç kimse yapmaz o fiyatlara çünkü forumda çiklet satmak değildir muhasebe işi.
Ücretler her yerde minimum belirli seviye altına inmemektedir. Sınırlama var.
Sizin burada tek yapacağınız bir kurumsal web tasarım firmasıyla anlaşıp onlardan fatura kesmelerini istryebilirsin. Bu durumda sadece KDV odersiniz. Aslında aynı mantığa çıkıyor işin sonunda siz KDV ödemiş oluyorsunuz.

Eğer çok tanıdık bir şirket ise indirilecek ve ödenecek KDV nizi takip eder, her tasarımda kdvnizi düşürebilirsiniz.

Gökten deniz yağsa, aramızdan su sızmamalı.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al