wmaraci reklam

Bir blogger adayı atasözü: Blogger mı Wordpress mi?

6 Mesajlar 1.067 Okunma
smmexpress

ResitCicek ResitCicek chilicodes.com Kullanıcı
  • Üyelik 13.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Editör
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad R** Ç**
  • Mesajlar 1310
  • Beğeniler 139 / 307
  • Ticaret 18, (%100)
Blogger olmak isteyenlerin en çok sorduğu sorudur. Bol bol araştırmalar yapılır, forumlarda “blogger mı kullanayım wordpress mi” diye sorulur, wordpress denilirse aslında gönlü bloggerdan yana olan arkadaşımız son kozunu oynar, “peki blogger ile başlayıp blogum tutunca wordpresse geçsem?”.

Şimdi diyeceksiniz ki sen ananın karnından wordpress kullanmayı bilerek mi doğdun? Hayır. Ben de ilk başta blogger kullandım hatta açtığım blog henüz duruyor arada dertlenmek için açıp bakarım o hallerime. Bu defa fazla uzatmayacağım, konuya geliyorum.

Blogger kullanmak kötü mü?

Aslında hayır, hatta Google sıralamalarında ve indexlenme süresinde Blogger’ın WordPress’ten daha önde olduğunu savunanlar var. Google, Blogger kullanıcılarını kayırıyor mu bilemem ama gerçekten Blogger ile çok hızlı yükselme sağlanabiliyor. Tabi .blogspot.com’dan bahsetmiyorum, eğer com,net,org alan adı alıp Blogger servisine bağlarsanız kısa sürede üç bölmeli anahtar kelimelerde ön sıralarda olabilirsiniz. Ama WordPress’ten çok daha iyi olduğunu düşünmüyorum, arada ufak bir fark var.

Blogger aslında yeni kullanıcıların tercih etmesi gereken bir servis. Blogger’da tasarımınızı, blog kurmayı ve geliştirmeyi çok öğrenemezsiniz fakat yazmayı öğrenebilirsiniz. Günlük yaşantınızda veya makalelerde ne kadar iyi bir üsluba sahip olursanız olun blog yazmak çok daha fazla şey istiyor. Ya da bana öyle geliyor bilmiyorum. Blogunuzda çok okunmak istiyorsanız insanları sıkmamanız gerekiyor. (bkz: blogger Ahmet sevdiğimiz bir bloggerdı, yazmayı çok iyi bilirdi, mesela ben bilmem)

Blogger için uygun insan tipleri şunlar olabilir:

Yeni başlayıp kendini geliştirmek isteyenler.
Detayları önemsemem, insanlar yazımı okuyabilsin yeter.
Ücretsiz olsun.
Bu şekilde düşünüyorsanız blogger kullanabilirsiniz. Tabi blogunuzu bir yere kadar geliştirebilirsiniz. Bir yerde tıkanacaksınız ve sürekli gelişim içinde olacağınızdan bir süre sonra blogger size yetersiz gelecek.

WordPress daha mı iyi?

Şimdi çok daha iyi diyemem. Ama geliştirmeye çok müsait. Hatta uslu bir çocuk olursanız bir gün kendi temanızı yapabilirsiniz. Temalar Blogger’daki gibi kolayca düzenlenmiyor ama çok daha detaylı şekilde düzenleme yapabiliyor, bileşenler yükleyebiliyorsunuz. Admin paneliyle daha detaylı ayarlara ulaşabiliyorsunuz. Detaylarla uğraşmak istiyorsanız en ufak detayına kadar blogunuzu düzenleyebiliyorsunuz ve daha görsel bir blog sahibi oluyorsunuz. (bkz: blog blog için midir, toplum için mi)

WordPress’te biraz daha fazla uğraşırsınız ama sonunda tam istediğinize ulaşırsınız bana göre. Blogger kullanan çoğu kişi bir süre sonra WordPress’e dönüyor. Tabi Blogger, WordPress’ten çok daha güvenli çünkü Blogger, Google kaynaklarında barınıyor. Ayrıca WordPress için bir hostinge ve alan adına ihtiyacınız oluyor. (WordPress.com dan Blogger gibi ücretsiz blog ta açabilirsiniz.)

Eğer yorum yapmak isterseniz yazımın tamamı :) = http://www.resitcicek.com/civil-war-blogger-vs-wordpress/

wmaraci
reklam

Darknet Darknet Blogger Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1108
  • Beğeniler 125 / 293
  • Ticaret 25, (%100)
Blogger sadece blog yazmak için çok idealdir. Sınırsız host, aynı anda 50 bin kişi bile olsa blogger altyapılı sitede kasma olmaz. Belki wordpress kadar opsiyonel değil fakat bence wordpressten daha basit bir arayüzü var. Eğer özel bir şeyler yapmayı düşünmeyip kişisel bir blog yazmayı düşünen varsa blogger'ı öneririm. Wordpress host ve arayüz bakımından blogger'ın eline su dökemez. Ama opsiyonel olma bakımından wordpress daha iyi diyebilirim. Açıkçası bunu kullanım amacı belirler.
contentwriter mert47

kişi bu mesajı beğendi.

Ata48 Ata48 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 2
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
bence blogger :)

mert47 mert47 Seversin... Kullanıcı
  • Üyelik 25.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Akademik
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 460
  • Beğeniler 559 / 158
  • Ticaret 2, (%100)
Blogger başlangıç, wordpress ise uzmanlıktır görüşünü savunuyorum.
Ancak şunları da ilave edeyim; blog işine yeni başlayacaksanız veyahut sadece yazı yayınlar gerisine karışmam diyorsanız blogger da pekala kolay arayüzü ile işinizi fazlasıyla görecektir.

Sitenin her alanına müdahil olmak istiyorsanız bence wordpress uçsuz bucaksız bir deryadır.

fmoyuncusu.com
wmaraci
wmaraci

aktuelsoylesi aktuelsoylesi Kaliteli Marka Domainler Kullanıcı
  • Üyelik 18.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek uzman
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 2421
  • Beğeniler 1553 / 787
  • Ticaret 22, (%100)
yıllarını bloggera vermiş biri olarak diyebilirim ki wordpress bin kat daha iyi

ResitCicek ResitCicek chilicodes.com Kullanıcı
  • Üyelik 13.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Editör
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad R** Ç**
  • Mesajlar 1310
  • Beğeniler 139 / 307
  • Ticaret 18, (%100)

Darknet adlı üyeden alıntı

Blogger sadece blog yazmak için çok idealdir. Sınırsız host, aynı anda 50 bin kişi bile olsa blogger altyapılı sitede kasma olmaz. Belki wordpress kadar opsiyonel değil fakat bence wordpressten daha basit bir arayüzü var. Eğer özel bir şeyler yapmayı düşünmeyip kişisel bir blog yazmayı düşünen varsa blogger'ı öneririm. Wordpress host ve arayüz bakımından blogger'ın eline su dökemez. Ama opsiyonel olma bakımından wordpress daha iyi diyebilirim. Açıkçası bunu kullanım amacı belirler.

alperenyld adlı üyeden alıntı

Blogger daha kolay kullanışlı ve bende bloggerlara yardım etmek için forum kurdum desteklerinizi beklerim http://bloggerforumu.com

mert47 adlı üyeden alıntı

Blogger başlangıç, wordpress ise uzmanlıktır görüşünü savunuyorum.
Ancak şunları da ilave edeyim; blog işine yeni başlayacaksanız veyahut sadece yazı yayınlar gerisine karışmam diyorsanız blogger da pekala kolay arayüzü ile işinizi fazlasıyla görecektir.

Sitenin her alanına müdahil olmak istiyorsanız bence wordpress uçsuz bucaksız bir deryadır.

aktuelsöylesi adlı üyeden alıntı

yıllarını bloggera vermiş biri olarak diyebilirim ki wordpress bin kat daha iyi

Genel olarak aynı görüşteymişiz :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al