wmaraci reklam
lidertakipci

Bir Makale Yazarı İçin Gelecek Planlaması ve Kazanç Sistemi

8 Mesajlar 1.751 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

sinnerxx sinnerxx WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Mesajlar 68
  • Beğeniler 1 / 14
  • Ticaret 4, (%100)
Öncelikle konuyu okuyup Makale Farklı şey, Özgün Yazı farklı şeydir sorununa takılıp kalacaklar henüz ilk paragrafta iken yavaş yavaş başka bir sayfaya geçsinler. Çünkü amacımız detaylardaki şeytana ulaşmak değil.

Makale Yazarı Neden Olunur?

Öncelikli olarak makale yazarı olmanın Tek Sebebi para lazım olmasıdır. Bazen 5-10 TL bile büyük bir kurtarıcı olabilir ve bir kişi ilk olarak o dönem Makale Yazımı ile tanışır.

Makale yazmak asla zengin edecek bir şey değildir. Aksine hasta edebilir, gözleri ağrıtabilir, belli bir süreç sonunda artık yazmaktan bıkkınlık verebilir. O sebeple uzun soluklu bir çalışma değildir makale yazarlığı.

Makale Yazarı Nasıl Düzenli Kazanır?

Alanınızı Seçin

Öncelikle şunu bilmek gerek. Eğer bu işten devamlı kazanç sağlayacak iseniz o zaman kendi sitenizi açacaksınız. Çünkü bazen 1 ay sonra bazen 2 sene sonra artık makale yazmak size sıkıcı gelecek, pazardaki 3-5 kuruşluk fiyatlar artık kazanç haline gelmeyecek kadar küçülecektir.

Bu sebeple bu işe başladığınızda ilk olarak hangi konulardan zevk aldığınız bulun. Her konuda yazmak ayrı bir şeydir. Bir konudan zevk almak ayrı bir şeydir.

Örneğin ben bu işe başlayalı 4 sene olmak üzere. İlk dönemler her konuda yazarken Teknoloji ilgi alanım oldu. Sağlık da yazdım Diyette, Tuvalet Taşları hakkında makale de hazırladım Uçan Balonlarla ilgili de. Ancak en sevdiğim alan Teknoloji idi.

Kısacası sevdiğiniz alanı keşfedin. Yazmaktan sıkılmayacağınız tek alanı bulun.

Kendinize bir site açın

En sevdiğiniz alanı bulduysanız kendinize bu alandan bir site açın. Alan adına, SEO ya takılmayın. Başkasına 10 adet yazarsanız kendinize de 3 adet yazın, yayına alın.

Zamanla site bir şeyler getirmeye başlayacaktır. Bazen 1 ay bazen 2 yıl. O sizin içeriğinize, verdiğiniz öneme, yaptığınız SEO ya göre değişir.

İçerik girmeyi asla kesmeyin. Başkasına her yazdığınız 2 makaleden sonra kendinize 1 makale hazırlayın. Bu sayede geleceğe de yatırım yapmış olursunuz.

Gün gelip her konuda yazmaktan sıkıldığınızı anladığınız gün artık sadece sevdiğiniz konuda kendi sitenize içerik girmeye başlayabilirsiniz. İşte o zaman kazançlarınız Uzun Vadede olacaktır ve kendi adınıza çalışma fırsatına sahip olacaksınız demektir.

Boşlamayın, Emek Verin, Zaman Verin

Kendinize açtığınız siteyi asla boşlamayın. 3-4 site açıp aralarında da kalmayın. Onlara zaman ayırın, içerik girin, yorumlara cevap verin. Gerekirse SEO yapın, Tema yapın. Ama onlara değer verin. Çünkü belli bir süreç sonunda Makale yazmak çok da cazip gelmeyecektir.

Kısacası bir makale yazarak hayatınızı geçirmeniz mümkün değil. Özellikle şu aşamada bu imkânsız gibi bir şey. 3-4 saat bilgisayar başında gözleriniz ağrır gelen para günde 10 – 20 TL dir. Birde pazara fiyat kıranlar girince işler iyice sarpa sarar dibe iner.

O sebeple bir yandan kazanç sağlarken bir yandan da başlarının da kazandığı SİTE içine giriş yapın. Birileri sizden aldığı makaleler ile size ödediğinden fazlasını kazanıyor ise o zaman sizde kendi makaleleriniz ile daha fazlasını neden kazanmayasınız ki.

Kısacası artık bir adım atma zamanı. Durun, Düşünün ve geleceğe yönelik ilk adımı atın.

Bir hatamız varsa affedin. Siz de görüşlerinizi Yorumlayarak destek olun.

Kaynak benim. İlla bir kaynak gösterilecek ise o zaman http://www.kadirakbalik.com.tr olsun.
harry

kişi bu mesajı beğendi.

Her Yerde Tek Bir Ses...
wmaraci
reklam

harry harry Kabul Edilmedi Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Emlak Danışmanlığı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 94
  • Beğeniler 85 / 14
  • Ticaret 25, (%100)
yazı için teşekkürler, birkaç ilave de ben yapmak isterim, siteye gelenlerden olabildiğince mail adresi ve bilgi alabilmek önemli, bu mail adreslerini tek bir havuzda toplayıp bu kişileri ara ara beslemek (feed) önemli, haftada bir ücretsiz güzel bir yazılım gönderilebilir, işe yarar bir site paylaşılabilir, bu havuzdaki kişiler bir takım ilgi alanlarına göre segmentlere ayrılarak da paylaşım yapılabilir ve bu sayede iletişim sıcak tutulur, özel gün ve haftalarda bu kişilere kutlama tebrik maili gönderilir, tabii ki iş bununla da sınırlı değil, hani bunun bize getirisi diyecek olursanız, her 5 paylaşıma 1 tane de satış amaçlı mail atabilirsiniz veya paylaşım içerisine satış referans kodlu link koyabilirsiniz vs. önemli olan sürekli mail adresi toplamak, okurla iletişimi canlı tutmak, sizi sürekli hatırlamalarını sağlamak, bu arada da ilgilenenlere satış yapmak...

Almina Almina WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / K
  • Meslek Genel olarak makaleci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1066
  • Beğeniler 111 / 210
  • Ticaret 2, (%100)
:) Ben genelde, konuları açan, ya da cevap yazanların nicklerine bakmadan önce yazıyı okurum, hatta, cevap yazarken isim de kullanmam, ama, Sinnerxx çok güzel bir yazı olmuş, teşekkür etmek amaçlı nicke baktım, sonra da seni tanıdım, aynı dönem bir sitede birlikte makale yazmıştık, bir kadın sitesiydi... diyip işin bu kısmını geçiyorum :)
Paylaşım gerçekten çok güzel olmuş, bana da site işine başladığım günleri hatırlattı. Ben de 2.5 senedir bu işle uğraşıyorum. 2.5 sene öncesinde sadece bir makale yazarı idim. Makalelerini yazdığım kişilerle genelde arkadaş olduk, kalıcı dostluklar kurduk, bana güzel bir yol gösterdiler, konuda da belirtildiği gibi dediler ki: ''Sen bu makaleleri yazdığında, sana her bir makale için belirli bir ücret ödüyoruz. Ama sen makale yazmayı bıraktığın anda kazançların direk kesilecek. Kendi sitelerini açıp kendine de makale yazmalı, ve bundan daha fazlasını kazanmalısın...'' Düşündüm, gerçekten de doğru söylüyorlardı. Adamlar bana kazançlarının tamamını veriyor olamazlardı öyle değil mi? Mutlaka kendilerine de kalıyordu, benim yazdığım makalelerle benden daha fazla kazanıyorlardı ki bu işi bana yaptırıyorlardı... O halde başlamalıydım.
Sinnerxx'e katılmadığım tek konu ise şu: Tek bir alana takılıp kalmak pek de avantaj sağlamıyor. Şöyle ki: siteler sürekli olarak özgün içerik istiyor, hem de zamanla artan miktarda. Bu nedenle sürekli aynı şeyleri yazmak bir zaman sonra sıkıyor. Gün içerisinde aynı konudan 20 konu yazmak başka, bir konudan 3, bir konudan 5, bir konudan 2... yazmak başka. Bence açılan siteler farklı alanlarda açılmalı...
Makale yazarlığından site adminine dönüşen kişilerde şöyle de bir takıntının oluştuğunu düşünüyorum: (En azından bende var) Kendi sitelerimin makalelerini başka bir makale yazarına yazdırmak bana göre değil... İnsan kendi için daha bi farklı yazıyor sanki... Bilmiyorum yanılıyor muyum :)

• Üyelik 27.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Mesajlar 68
  • Beğeniler 1 / 14
  • Ticaret 4, (%100)
Her yerde aynı nick ile dolaştığım için tanınmak kolay oluyor :)

Ben kendimdem haraketle yazdım konuyu. Elimdeki tüm siteleri kapatma yoluna gittim. Çünkü artık SAĞLIK, KADIN, DİYET, ESTETİK yazmak bana ölüm gibi geliyor.

Ancak TEKNOLOJİ alanı beni sardı. Mobil olur İşletim Sistemi olur. O işin içerisindeki her alanda rahatlıkla içerik üretiyorum.

Şuan 1 sitem var üzerine titrediğim. Aylık kazancı 200 Doları aştı bu ay. Allah Bereket versin. Günde 3-4 yazı yazıyorum ama yazamadığım zamanda kimseden azar işitmiyorum. 1 hafta bakmasam bile site getiriyor bana kazancını.

Kısacası BALIK TUTMAK ile BALIK ÜRETEN ÇİFTLİk kurmak arasındaki fark gibi bu sistem. Ya her gün gider BALIK TUTAR ve o gün karnınızı doyurursunuz, yada Balık Tutmadaki becerileriniz ile insanlara BALIK TUTACAKLARI bir yer açıp gelenden kazanırsınız. Sizde ayak ayak üstüne atar yatarsınız :)

Her Yerde Tek Bir Ses...
wmaraci
wmaraci

Almina Almina WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / K
  • Meslek Genel olarak makaleci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1066
  • Beğeniler 111 / 210
  • Ticaret 2, (%100)
Aynen, katılıyorum sana, kazancına da MAŞALLAH :) Ama sen yine de tek sitede takılıp kalma, malum dalgalanmalar vs hiç ummadığın bir anda etkiliyor.
Umarım bu konu makale yazarı arkadaşlara bir şeyleri anlatır. 1 TL - 1.5 TL'ye yazı yazmak bir süre sonra gerçekten sıkar arkadaşlar :)

• Üyelik 31.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 94
  • Beğeniler 85 / 14
  • Ticaret 25, (%100)

sinnerxx adlı üyeden alıntı

Her yerde aynı nick ile dolaştığım için tanınmak kolay oluyor :)

Ben kendimdem haraketle yazdım konuyu. Elimdeki tüm siteleri kapatma yoluna gittim. Çünkü artık SAĞLIK, KADIN, DİYET, ESTETİK yazmak bana ölüm gibi geliyor.

Ancak TEKNOLOJİ alanı beni sardı. Mobil olur İşletim Sistemi olur. O işin içerisindeki her alanda rahatlıkla içerik üretiyorum.

Şuan 1 sitem var üzerine titrediğim. Aylık kazancı 200 Doları aştı bu ay. Allah Bereket versin. Günde 3-4 yazı yazıyorum ama yazamadığım zamanda kimseden azar işitmiyorum. 1 hafta bakmasam bile site getiriyor bana kazancını.

Kısacası BALIK TUTMAK ile BALIK ÜRETEN ÇİFTLİk kurmak arasındaki fark gibi bu sistem. Ya her gün gider BALIK TUTAR ve o gün karnınızı doyurursunuz, yada Balık Tutmadaki becerileriniz ile insanlara BALIK TUTACAKLARI bir yer açıp gelenden kazanırsınız. Sizde ayak ayak üstüne atar yatarsınız :)

Birkaç merak ettiğim nokta var cevap verirseniz sevinirim, bana da yön verecektir. Sitenizde Google Adwords üzerinden mi kazanıyorsunuz? İçerik Türkçe mi? Bir de günlük tekil ziyaretçi sayınız nedir?

• Üyelik 27.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Mesajlar 68
  • Beğeniler 1 / 14
  • Ticaret 4, (%100)
Sitem TAMAMEN TÜRKÇE. Asla İNGİLİZCE siter açmam. Siteyi açma amacım kazanmak değildi. Yardımcı olmaktı.

Site 2 seneyi geçti açılalı. Son 6 ayda 4K dan başlayan ve şuan günlük 10K ya ulaşan bir Sayfa Ziyareti var.

Kazancım Google ADWORDS üzerinden. Ek olarak gelen Reklam Teklifleri, Link Alımları, Makale Reklam alımları dahil değil.
harry

kişi bu mesajı beğendi.

Her Yerde Tek Bir Ses...

• Üyelik 31.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 94
  • Beğeniler 85 / 14
  • Ticaret 25, (%100)

sinnerxx adlı üyeden alıntı

Sitem TAMAMEN TÜRKÇE. Asla İNGİLİZCE siter açmam. Siteyi açma amacım kazanmak değildi. Yardımcı olmaktı.

Site 2 seneyi geçti açılalı. Son 6 ayda 4K dan başlayan ve şuan günlük 10K ya ulaşan bir Sayfa Ziyareti var.

Kazancım Google ADWORDS üzerinden. Ek olarak gelen Reklam Teklifleri, Link Alımları, Makale Reklam alımları dahil değil.

hmm anladım, çok teşekkürler, bol kazançlar ;)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al