wmaraci reklam
lidertakipci

Görsel Hırsızlığı

23 Mesajlar 2.434 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Ozzyfb Ozzyfb ozancorumlu.com Kullanıcı
  • Üyelik 05.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 277 / 210
  • Ticaret 2, (%100)
Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle açacak başlık bulamadım. Hırsızlık ağır oldu biliyorum. Kusura bakmayın.

Çok da umrumda değil en azından şu etapta fakat biraz önce büyük bir sitenin benim bir haberde kullandığım görseli afırdığını fark ettim. Hatta acemiler benim görselin sağ alt köşesine koyduğum logomu silememişler ya da silmeyi unutmuşlar, ben de buradan fark ettim :D

Bu gibi durumlarda DMCA vs. ile de korunmuyorsa içerik yapılabilecek bir şey var mıdır ?

İlgili link : http://www.mebpersonel.com/sinavlar/teog-proje-yarismalarinda-ek-puan-kaldirildi-h169052.html

Fotoğrafın sağ alt köşesinde silmedikleri/silemedikleri logomu görebilirsiniz.

Aylık 150k+ Tekil Özgün Eğitim Sitesi Reklam/Tanıtım Yazısı

http://goo.gl/YZb0E2
wmaraci
reklam

TeamScriptim TeamScriptim WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Isparta
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 963
  • Beğeniler 90 / 202
  • Ticaret 11, (%100)
Vay arkadaş site alexada müthiş yerde ama yaptığına bak :D

Mustafa Kemal ATATÜRK!

• Üyelik 05.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 277 / 210
  • Ticaret 2, (%100)

TeamScriptim adlı üyeden alıntı

Vay arkadaş site alexada müthiş yerde ama yaptığına bak :D

Bu alemde sanırım ... olmak gerekiyor. Ben bir öğretmen olarak en ufak şeyde dahi yok insanların haklarına mı girerim, yok telif hakkı mı olur bla bla kendimi boşa yiyorum sanırım. Kimsenin kimseye bi yaptırım vs. yok vallahi.

Neyse, dedim ya çok umrumda değil. Zaten haberi de büyük sitelerden copy paste yapmış direkt. Siteye baktım, herhangi bir ajans vs. ye de abone değil. Burada konu açıyoruz, insanlar site büyüyünce ajanslar başına bela olur, bla bla bir sürü şey söylüyorlar. Al işte.

Hadsbecs Hadsbecs Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 24.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Kars
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 19 / 20
  • Ticaret 0, (%0)

Ozzyfb adlı üyeden alıntı

Bu alemde sanırım ... olmak gerekiyor. Ben bir öğretmen olarak en ufak şeyde dahi yok insanların haklarına mı girerim, yok telif hakkı mı olur bla bla kendimi boşa yiyorum sanırım. Kimsenin kimseye bi yaptırım vs. yok vallahi.

Neyse, dedim ya çok umrumda değil. Zaten haberi de büyük sitelerden copy paste yapmış direkt. Siteye baktım, herhangi bir ajans vs. ye de abone değil. Burada konu açıyoruz, insanlar site büyüyünce ajanslar başına bela olur, bla bla bir sürü şey söylüyorlar. Al işte.

haklısınız hocam şu görsel hırsızlığı konusunda ise;

İlk olarak o görsel çalınmadan/alınmadan önce google tarafından görsel bölümüne indexlenmiş ise 1-0 öndesiniz demektir çünkü görseli ilk defa siz yüklediğinizden dolayı kırpsalar dahi google bunu farkediyor.

Çünkü google sitedeki resim hırsızlığınada karşı önlemini almış durumda bu yüzden sitenizdeki görseller çalınırsa dert etmeyin eğer görseli kırpsalar yada üstlerine logolarını bassalar dahi google'nin gözünden kaçmıyor.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 05.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 277 / 210
  • Ticaret 2, (%100)

Hadsbecs adlı üyeden alıntı

haklısınız hocam şu görsel hırsızlığı konusunda ise;

İlk olarak o görsel çalınmadan/alınmadan önce google tarafından görsel bölümüne indexlenmiş ise 1-0 öndesiniz demektir çünkü görseli ilk defa siz yüklediğinizden dolayı kırpsalar dahi google bunu farkediyor.

Çünkü google sitedeki resim hırsızlığınada karşı önlemini almış durumda bu yüzden sitenizdeki görseller çalınırsa dert etmeyin eğer görseli kırpsalar yada üstlerine logolarını bassalar dahi google'nin gözünden kaçmıyor.

Zaten haberi benden 2 gün sonra yayınlamışlar dostum. Onu geç, logom var yahu sağ altta :D

Hoş bu durum şu an hoşuma gitti, site kısa zamanda bir yere geldi ve bunu bu tarz şeylerde de görebiliyorum da. Orta ve uzun vadede sinir bozucu bir hal alabilir. Sizlere danışmak istedim neler yapılabileceğine dair sadece.

43699 43699 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 04.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 210
  • Beğeniler 9 / 38
  • Ticaret 2, (%100)
Şimdi olaya şu açıdan bakmalısınız; Kullandığınız görsellerin kullanım hakkına sahipmisiniz? Yani siz bu görseli Google'dan bulup, düzenlediyseniz sizin yaptığınız da hırsızlığa giriyor. Çünkü bu fotoğrafı çeken siz değilsiniz, belki de fotoğraf anonim'de değil. Yani demem o ki insanlara görsel hırsızı derken bir daha düşünün. Çünkü sizin yaptığınız da aynı kategoriye giriyor. Fakat dediğim gibi görsel de kullanılan fotoğrafların hepsini kendiniz çektiyseniz, düzenlediyseniz o zaman 'hırsızlığa' girer.

Hadsbecs Hadsbecs Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 24.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Kars
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 19 / 20
  • Ticaret 0, (%0)

Zaten haberi benden 2 gün sonra yayınlamışlar dostum. Onu geç, logom var yahu sağ altta :D

Hoş bu durum şu an hoşuma gitti, site kısa zamanda bir yere geldi ve bunu bu tarz şeylerde de görebiliyorum da. Orta ve uzun vadede sinir bozucu bir hal alabilir. Sizlere danışmak istedim neler yapılabileceğine dair sadece.

logo küçük hocam hiç farkedilmiyor şöyle saydam arkaplana tam ekran yapabilirsiniz.
Ozzyfb

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 05.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 277 / 210
  • Ticaret 2, (%100)

sezeryildiz adlı üyeden alıntı

Şimdi olaya şu açıdan bakmalısınız; Kullandığınız görsellerin kullanım hakkına sahipmisiniz? Yani siz bu görseli Google'dan bulup, düzenlediyseniz sizin yaptığınız da hırsızlığa giriyor. Çünkü bu fotoğrafı çeken siz değilsiniz, belki de fotoğraf anonim'de değil. Yani demem o ki insanlara görsel hırsızı derken bir daha düşünün. Çünkü sizin yaptığınız da aynı kategoriye giriyor. Fakat dediğim gibi görsel de kullanılan fotoğrafların hepsini kendiniz çektiyseniz, düzenlediyseniz o zaman 'hırsızlığa' girer.

Hırsızlık kelimesi için özür dilemiştim zaten. Başlık bulamadım, aklıma kelime gelmedi yani. Zaten şu an derdim bu da değil. Başıma daha önce de gelmişti. %100 kendi oluşturduğum resmi bir site kullanmıştı. Benim cevap aradığım soru sadece bu durumlarda hak nasıl korunuyor. İllaki DMCA ya her ay para mı bayılmak gerekiyor.

Ek Olarak:

Hadsbecs adlı üyeden alıntı

logo küçük hocam hiç farkedilmiyor şöyle saydam arkaplana tam ekran yapabilirsiniz.

Dostum tek başıma o kadar çok şeyle uğraşıyorum ki. Uğraşacak çok şey var :) Çalacak adam da zaten filigran da yapsan, büyük saydam da yapsan gene çalar. Uğraştığınla kalırsın. Baksana adam sağ alt köşedeki logomu silmeye tenezzül bile etmemiş alırken, var mı ötesi :)

43699 43699 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 04.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 210
  • Beğeniler 9 / 38
  • Ticaret 2, (%100)

Hırsızlık kelimesi için özür dilemiştim zaten. Başlık bulamadım, aklıma kelime gelmedi yani. Zaten şu an derdim bu da değil. Başıma daha önce de gelmişti. %100 kendi oluşturduğum resmi bir site kullanmıştı. Benim cevap aradığım soru sadece bu durumlarda hak nasıl korunuyor. İllaki DMCA ya her ay para mı bayılmak gerekiyor.

Eğer resmi iseniz http://www.telifhaklari.gov.tr/ana/default.asp değilseniz, yapacak bir şey yok. Çünkü DMCA kaç kere 'kendime' ait olan, daha doğrusu kendi çekimim olan görselleri kaldırtmak için başvuru yaptım, hiç birinde sonuç alamadım. DMCA bu kadar gözünüz de yükseltmeyin derim.

Buna alternatif olarak şöyle bir önlem alabilirsiniz; Tam resim boyutun da, saydam bir logo'yu resminize gömerek bir nevi silinmesini, ya da görselin değiştirilmesini önleyebilirsiniz.
Ozzyfb

kişi bu mesajı beğendi.

brkltprmk brkltprmk WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Pöh
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 875
  • Beğeniler 67 / 163
  • Ticaret 11, (%100)
kare fotograflar da size aitse olabilr fakat. Kare fotografları da siz aşırdıysanız normal yani birşey yapamazsınız
Ozzyfb

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al