wmaraci reklam

Hangi Programlama Dili Borsasına Yatırım Yapıyorsunuz?

6 Mesajlar 931 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

mutlutekin mutlutekin Grafik Tasarım Kullanıcı
  • Üyelik 27.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Programer
  • Konum Azerbeycan
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 37
  • Beğeniler 5 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Aramızda herkes bir veya bir kaç programlama dili biliyor.
Yeni programlama dili öğreneyim kendimi güncelleyeyim diyene kadar sıkıntı yok.
Başlıyorsun yeni bir dil araştırmaya.

Bir bakıyorsun google yeni bir dil çıkarmış. Altınada yazmışlar "Google Destek veriyormuş agaaaa çok iyi dilmiş. "

Tam öğreniyorsun aradan 2-3 ay geçmiş Bir haber görüyorsun google aynı platform için başka bir dil çıkarmış ve desteklemeye başlamış.

Millet başlıyor yine "agaaaa cok iyi dil google, filanca destekliyor vb."

Artık bir programlama diline emek harcamak saçma sapan kripto paralara yatırım yapmaktan farksız hale geldi. Hisse senedine yatırım yapar gibi dil öğreniyoruz.

Siz hangi programlama dili borsasına yatırım yapmayı düşünüyorsunuz ?

wmaraci
reklam

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Google'ın destek verdiği binlerce proje var, bu projeleri Google amaç değil araç olarak kullanıyor. Yani bugün A otobüsü ile yoluna devam ederken, yarın bir bakmışsın B otobüsüne binmiş. Haliyle A otobüsündekiler sap gibi ortada kalıyor. Google'a güvenip yola çıkılmayacağına ben yakın zamanda kesin kanaat getirdim.

Yakın ve büyük bir kaç örnek vereyim:
URL kısaltma aracı projesini sonlandırdılar.
Google+ yakında sonlanacak.
Hangouts yakında gidiyor.

Tahminlerim:
Android sallantıda bir kaç yıla durdurulursa hiç şaşırmam.
Blogger'in geleceğini hiç parlak görmüyorum.
Daha arka planda şimdilik devam eden fakat geleceği meçhul olan yüzlerce proje var.

Gelelim dil konusuna.
Dil konusunda google basitliği ve uygulanabilirliği tercih ediyor galiba. Bu gün A dilini destekler yarın B bilini destekler. Google destekliyor diye tek bir dile yatırım yapmak çok saçma olur. Bence yapılması gereken öncelikle Temel dilleri öğrenmektir. Böylece hem serbest piyasada hemde Google çevresinde inşa edilmiş piyasada önünüz açık olacaktır.

Örnek Java öğrenen bir insan bugün Android'in fişi çekilse bile o dil ile her halükarda yürür gider. Çünkü bir bağımlılığı yok. Bir projeye özgü üretilmiş bir şey değil. Evrensel bir dil yani. Başka örnekler: Python, C ve türevleri,Shell, Perl, Javascript, HTML, XML gibi.

Ayrıca bu temel dilleri öğrenen bir insan zaten yeni çıkan dillere çok çabuk alışır ve öğrenir diye düşünüyorum.
mutlutekin

kişi bu mesajı beğendi.

xsafa xsafa Developer Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar Müh. Öğr.
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 1534
  • Beğeniler 1234 / 463
  • Ticaret 19, (%100)
Büyük şirketler hangi dile destek verirse versin bundan 2-3 yıl sonra bu kararlarını gözden geçirmek zorunda kalıcaklar. Örneğin şuan php 'nin değeri git gide azalıyor her ne kadar güzel fonksiyonlar eklenip yeni versiyonlarda sistem güzel iş çıkarsalar da diğer programlama dillerinin yanında sönük kalmaya başlıyor.

Öğrenmek istediğiniz programlama dilinden önce bir alan belirlemeniz en güzeli olur örneğin ben mobil sektöründe yürüyüp gitmek istiyorum veya web geliştiricisi olmak istiyorum derseniz seçenekler arasında daha kolay seçim yapabilirsiniz. Web geliştiricisi olmak size daha mâkul geliyor ise HTML , js , php(veya asp) ve css de belirli bir seviyeye gelmek zorundasınız. Bu zorunlu dillerde belirli seviyeye geldiyseniz bunların yanında bir de python ve Django gibi yan dillerde de kendinizi geliştirirseniz çok güzel işlere imza atabilirsiniz.

** edit html ve css programlama dili değildir <3

**edit2: şuanda python öğrenmeye çalışıyorum nedeni ise makine öğrenmesi ile ilgili kafamda bir kaç proje olması.

Yazılım işleriniz için -> contact@safayasar.com

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec &amp; Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
İstediğin dili öğren, istediğin uygulamayı istediğin şekilde geliştir. Ortaya bir şeyler çıksın da gerisi boş...
kelebek IbrahimCY

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

IbrahimCY IbrahimCY Ibo Originals Kullanıcı
  • Üyelik 22.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad I** C**
  • Mesajlar 446
  • Beğeniler 64 / 76
  • Ticaret 6, (%83)
Mrtcn hocama katılıyorum. Ortaya bir şey çıkarabilmek mesele olmalı..

Founder & CEO of Pikide Limited.

kelebek kelebek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 3142
  • Beğeniler 60 / 764
  • Ticaret 5, (%100)

Mrtcn adlı üyeden alıntı

İstediğin dili öğren, istediğin uygulamayı istediğin şekilde geliştir. Ortaya bir şeyler çıksın da gerisi boş...

Hocamın dediğine katılıyorum. Ayriyeten dil öğrenmek büyük bir olay değildir. Dillerin %80'i birbirine benzer bir yapıda olduğu için hızlıca öğrenilebiliyor. Tavsiyem dil değil algoritma ve yapı öğrenin, bunları belli bir derece ilerletince gerisi çorap söküğü gibi gelir.

Not: telefon üzerinden yazdığım için hatalar olabilir kusura bakmayın. :)

Not: illaha tavsiye isteyeceksen javascriptin 3-5 sena daha gideri var gibi görünüyor.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al