Hemen Çıkma Oranı Çılgın Yüksek :)

18 Mesajlar 1.793 Okunma
smmexpress

otto8823 otto8823 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek blogger
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 123
  • Beğeniler 52 / 22
  • Ticaret 0, (%0)

duzur85 adlı üyeden alıntı

Eğer hiti Google bağladıysanız 85 bandı ve üzeri bence iyi izlenim vermez ve trafik gelmez Google üzerinden yok trafiği sosyal medya ve diğer şeyler üzerinden alıyorsanız size katılıyorum hemen çıkma oranının pek önemi olmaz. yanlışım varsa lütfen düzeltin.

google'dan geliyor. örneğin bugün şu ana dek google'dan 30 arama gelmiş. sayfa görüntülemesi ise 31. durum böyle. google'da alt sıralara düşme sebebi olmuyor mu hemen çıkma oranı yüksekliği?

wmaraci
reklam

hsntngr hsntngr Kontör at Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Full Stack Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 1155
  • Beğeniler 99 / 327
  • Ticaret 3, (%100)

BakalimBilelim adlı üyeden alıntı

HEMEN ÇIKMA ORANI denilen kavram, webmaster dünyasında en efsane ve işe yaramaz değerlerden biridir(bana göre). Tecrübeyle sabit olup temaya göre çok kolay değişen bir orandır. Bir temada %80 iken başka bir temada %20'ye düştüğüne şahit oldum defalarca. Özetle asla takılmayın bu değere, takılanı da takmayın. Şahsi tavsiyem bunlar...

Hocam daha fazla reklam gösterimi sağlamıyor muyuz ? nasıl takılmayalım :?

BakalimBilelim BakalimBilelim Beni bilen bilir... Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek serbest meslek
  • Konum Tunceli
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 2181
  • Beğeniler 521 / 572
  • Ticaret 50, (%100)
hsntngr

Ben bir sayfaya girdim, bir kaç saniye durup öteki sayfaya girdim ve 10-15 saniye sonra çıktım. Bunu mu istersin?

yoksa...

Ben bir sayfaya girdim o sayfada 1 dakika durdum ve çıktım.
Bunu mu?

Burada kastettiğim olay hemen çıkma oranının tek başına asla site kalitesine dair bir sinyal aracı olmayacağıdır. Ha diğer değerlerle birlikte değerlendirmeye alınırsa o zaman anlam ifade eder.

hsntngr hsntngr Kontör at Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Full Stack Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 1155
  • Beğeniler 99 / 327
  • Ticaret 3, (%100)
BakalimBilelim hocam kullanıcı sitede geziyor demekki sitede adamın ilgisini çekecek şeyler ile karşılaşıyor. Mesela iphone kapak resmi değiştirme yazısına girdi adam daha sonra yazının altına girdiğinde ise iphone telefonları yavaşlatıyor diye bir yazı gördü ve ona girdi. Böylece site de dolaştı ve daha fazla reklam gördü..

Sizin dediğiniz gibi neden bir kullanıcı sayfaya girsin ve 10 15 saniye durur durmaz başka sayfalara geçsin ki ? Genel olarak bu şekilde hareket ediyorlar.

Evet, sizin de dediğiniz gibi tek başına önemli değildir hemen çıkma oranı, hız önemlidir, içeriğin kalitesi önemlidir, kullanılan resimler, içeriğin özgünlüğü, oturum süresi vs seo ya etki eden bir çok şey var.. O yüzden her husus da ayrı ayrı dikkat etmek lazım .

wmaraci
wmaraci

duzur85 duzur85 Kafa Nereye Bizz Oraya Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Bankacı, Gezgin, Hayalperest
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad U** G**
  • Mesajlar 447
  • Beğeniler 72 / 133
  • Ticaret 1, (%100)

otto8823 adlı üyeden alıntı

google'dan geliyor. örneğin bugün şu ana dek google'dan 30 arama gelmiş. sayfa görüntülemesi ise 31. durum böyle. google'da alt sıralara düşme sebebi olmuyor mu hemen çıkma oranı yüksekliği?

hocam en etkili maddelerden birisi Google için . Benim mesela 2000 kelimelik bir makalemi ele alalım. yaklaşık okuma süresi 2-3 dakikadır. Google bakıyor ki kullanıcı 15. saniyede çıkıyor. Google bu yazıyı yararsız ve boş kelimeli bir makale olarak görüyor. Bundan dolayı da sıralama da çok üstlere vermiyor. Fakat kullanıcı 3 dakika bir yazıda harcadıktan sonra başka bir yazını da okumak için tıklıyor Google diyor ki çok iyi hem sayfada tuttu hem de başka yazılara yönlendi demek ki yararlı bir yazı diyip yükseklere taşıyor. Kısacası hemen çıkma oranı önemlidir. Bunu seo uzmanlarından da duydum kendi bloğumda da test ettim.

www.gezelim.me

BakalimBilelim BakalimBilelim Beni bilen bilir... Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek serbest meslek
  • Konum Tunceli
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 2181
  • Beğeniler 521 / 572
  • Ticaret 50, (%100)
hsntngr

Misal haber sitelerinde bir haberi merak edip içeriğini okumaya başladığımda bildiğim bişeyse kenarda gördüğüm başka haberi tıklar okurum. Onun da kayda değer bir şey olmadığını anlayınca direkt çıkarım. Toplamda 2 sayfa görüntülemesi vardır ama 15 saniye durmamışımdır. Bu şekilde oluşan reklam görüntüleme sayısının esprisi nedir ki? Tıklama oranını düşük göstermekten başka hiçbir şeye yaramaz(tabi devasa hiti olmayan siteler için).

Konuyu açan arkadaşın sitede kalma süresi değerleri düşük(1 dk ve altı) değilse sıkıntı oluşturan bir şey değil.

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)

otto8823 adlı üyeden alıntı

ASametYildirim hocam her gün bakıyorum hemen hemen. karl marx yazıp geliyor mesela bunun gibi ekonomist vs adını yazarak gelenler var, sonra uluslararası ilişkiler bölümü ile ilgili bir takım kavramlar var onları yazıp geliyor veya tarihi bir antlaşmanın adını mesela. genelde bu tarz.

Hocam şimdi ben kendimden örnek vereyim. Ben teknoloji sitem için yeni bir teknolojik cihazın özelliklerini yazdım. Sonra hemen çıkma oranı yükseldi. Search console den kontrol ettiğimde çoğu kişi bu teknolojik aletin ne zaman geleceğini arayarak konuyu gelmiş. Bende konuya eklemeler yaptım ve ziyaretçiler daha uzun süre sitede durdular. :)

halitaga halitaga WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek işsiz
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad H** B**
  • Mesajlar 840
  • Beğeniler 351 / 212
  • Ticaret 1, (%100)
Google Chrome'da bi uzantı var. SimilarWeb diye bununla rakiplerinin "hemen çıkma oranını" görebilirsin.

Genel Blog sitemin hemen çıkma oranı %65, hem sürekli bilgiustam'a bakıyorum %75 ile %90 arasında değişiyor.

imzam yok
wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al