freelance iş ilanları

Kosgeb den devlet teşviği alıp iş kuran var mı aramızda ?

16 Mesajlar 2.057 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Worlddown Worlddown WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 54
  • Beğeniler 5 / 16
  • Ticaret 3, (%100)
Paranız olsa da gereksiz bir uygulama.

Uygulamalı girişimcilik kursu bitiyorsunuz, burada kısmen işletme eğitimi veriliyor.
İşletmeyi açıp Kosgeb veritabanına kaydoluyorsunuz, az önce yazdığım belge olmadan, ticari kayıt açmamalısınız, buna kira kontratı dahil.
Kosgeb veritabanına kaydolduktan sonra, siz yada ücretli bir danışman (danışmanı kosgeb birimlerinden de, kurs aldığınız yerden de tedarik edebiliyorsunuz) iş planınızı hazırlıyor.
İş yerini açıyorsunuz, kosgeb 3000 tl civarında evrak parası ödüyor, vergi kaydı vs. ödemesi
Bu süreçlere kadar gerekli demirbaşları sağlamış oluyorsunuz, genellikle kredi kartı veya havale/eft ödemeli almalısınız, yani başlangıçta para yok.
İşyeri faaliyete girdikten sonra, daha önceden hazırladığınız iş planını Kosgeb e sunuyorsunuz. Kurul a göre geri ödemelerinizin periyodlarını aylara bölerek hesabınıza yatırıyorlar.

2015 bazında konuşuyorum
Evrak ücreti : 3000 TL (mali kayıtlar, oda kayıtları)
Hizmetli ücreti : 12000 TL (personel gideri)
Demirbaş ücreti : 15000 TL (masa sandalye, bilgisayar, cart curt)

Ve 3 sene boyunca kayda giren bir kalem dahi, işletmenizden eksilemiyor. Öyle birşey olursa aldığınız bütün hibeyi güncel faiziyle geri ödüyorsunuz.

İlk mali yılınız tamamlanınca, herhangi bir bankadan teminat mektubu alabiliyorsanız, faizsiz 2 sene ödemesiz, 4 sene toplam geri ödemeli kredi yi alıyorsunuz. Şahsen ilk etapta, bankadan 100.000 TL teminat mektubu alacak ticari sicilim olsa, bankadan teminat mektubu almam, direk bankanın kredisini kullanırım, bu kadar maceraya atılmam (=

AMA

İlk hibe yi alana kadar bakıyorsunuz, herşeyi yapmışsınız, artık çalışıp kendi paranızı kazanıyorsunuz.. Kosgeb iş planınızın geçmesi zaten o kadar basit değil 2-3 defa revizeye dönebilir, dönmese bile, hali hazırda firmanız oluşmuşken, kosgeb in hibesini alıp, bu kadar macera yaşayıp birde 3 sene boyunca kosgeb e zorunlu kalmak.. Pek mantıklı değil bence. Ticaret bu, bir anda tepe takla olma ihtimali minimum %50

Süreci yaşayıp, iş planını sunmaktan son anda vazgeçmiş biri olarak, tecrübeyle sabit..

İyi forumlar
KralFx

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

KralFx KralFx WM Aracı E-Mail Onaysız
  • Üyelik 02.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek tasarımcı
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 2408
  • Beğeniler 815 / 525
  • Ticaret 105, (%100)
Worlddown detaylı acıklama ıcın tesekkurler hocam

Ek Olarak: @[Worlddown](userid:66271) detaylı acıklama ıcın tesekkurler hocam
Worlddown

kişi bu mesajı beğendi.

TolgaYilmaz TolgaYilmaz Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 29.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Wordpress Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** Y**
  • Mesajlar 909
  • Beğeniler 394 / 399
  • Ticaret 3, (%100)
Harcanan paranın tamamını vermiyorlar. %60'a kadarını veriyor.

ermaneray ermaneray proje danışmanlığı Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek satınalma/proje danışmanlık
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 2627
  • Beğeniler 77 / 644
  • Ticaret 12, (%100)
Sıralaman şu olmalı
Kosgeb girişimcilik sertifikası eğitimine katıl
Cafe ni aç açılış yaparken tüm ürünleri demesekte kosgeb tarafından desteklenenleri faturası ile ibraz et ve sakla (masa sandalye tezgah vs)
Sonrası zaten iş planı ile başvur ve bekle
Çok başvuru var ve herkese vermiyorlar o nedenle acele dönüş alamazsın ama işkurdan personel istihdamı alabilirsen sgk masraflarından kurtulursun

Cafe riskli iş yer çok önemli unutmamak gerekiyor

wmaraci
wmaraci

Mertcan Mertcan Hayat kısa, kuşlar uçuyor Kullanıcı
  • Üyelik 05.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Yatırım
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 5426
  • Beğeniler 39 / 1529
  • Ticaret 38, (%100)
Harcamanı yapıyorsun, 1 ay içinde geri paranı alıyorsun. Sen işlemlerini ne kadar hızlı halledersen paranı da o kadar hızlı alırsın uzun sürmez.

Tomurcuk derdinde olmayan ağaç, odundur.

dogandeniz dogandeniz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Computer Programming
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** Ç**
  • Mesajlar 681
  • Beğeniler 171 / 178
  • Ticaret 4, (%100)
Ben gittim koskebe eğitim aldım. Gayet iyi bir şey.

En azından batmaman için iyi

Uzun hikaye ya biraz anlaman için gidip kursa katılmanı tavsiye ederim

Uykusuzum kısaca sıralayım

Kurs >> Şirket Kur >> Koskebe Başvur (veri tabanı kayıt+ proje gönder) >> Faturalarını Topla Koskebe Götür >> Beklee >> Onay gelirse paran gelir onay gelmezse projende düzenleme istenir.

Yararlanacağın miktar harcamanın %60'ı
Yani Ofis malzemesi + kira+ şirket kuruluş masrafları + çalışan maaşı + pc (alet edavat v.s)
Belirli bir sınırları var bunların önce harcamanı yapıyosun sonra %60ı geri ödüyorlar.

Karıştı biraz ama uykulu kafayla iyiydi yine. Hadi uyudum ben by by :-)

Bir de önceden alırım malzemeyi sonra devlet verir olayı yok.
Banka hesabından havale , kredi kartı v.s kendi adına ödeme yapıyosun. Hem banka dekontu hemde aldığın malzeme dekontu istiyorlar
Tabi projen kabul olduktan sonra müfettiş gelip aldığın malzemeye bakıyor. Parayı vermeden önce.
Atıyorum sen video yapıyosun (reklam şirketi kurdun) 2 binlik pc aldın adam sana der mi bunun la faceyemi gircen :-)

🇹🇷🇹🇷🇹🇷
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al