freelance iş ilanları

Kozmetik e-ticaret sitesi açmayı düşünüyorum, fikirleriniz?

17 Mesajlar 2.056 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

ramazanyaldiz ramazanyaldiz Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / K
  • Meslek hukuk
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** Y**
  • Mesajlar 112
  • Beğeniler 9 / 19
  • Ticaret 4, (%100)

OzanP adlı üyeden alıntı

Sadece parfüm-kozmetik için değil. Genel olarak ticaret tavsiyesi olsun benim vereceğim.

Risk analizinizi, maliyet hesabınızı iyi yapın. %20 net kâr bırakmayan hiçbir işe başlamayın. Bir malı x liraya getirip, 3x liraya satarsanız; 2x lira kâr etmiş olmayacağınızı bilin. KDV farkını, daim giderleri, beklenmeyen maliyetleri iyi hesap edin. Pazardaki 100 mağazanın 10000000 liralık satışları sizi yanıltmasın. Bu pazardan ne kadar pay alabileceğinizi iyi araştırın.

Tesekkur ederim hocam. Bilgileriniz icin
OzanP

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

mettug mettug WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek e-ticaret
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 2
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba. Kozmetik ve saç bakım ürünleri sağlaya bilirim düşünürseniz.

halilozcevik halilozcevik WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Genel Müdür
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad H** Ö**
  • Mesajlar 270
  • Beğeniler 233 / 60
  • Ticaret 20, (%100)

impjix adlı üyeden alıntı

E-ticaret yasasına göre artık iadelerdeki kargo ücretinide satıcı ödemek zorunda. Bilginize. halilozcevik

Ben sitemi kapattim oyuzden guncel konulari bilmiyorum

www.kadinsalyasam.com

EmirTAS EmirTAS Yazarım! Kullanıcı
  • Üyelik 25.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazar, çizer, biçer!
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 661
  • Beğeniler 24 / 189
  • Ticaret 8, (%100)
Bu tarz projelerde önemli nokta tanıtım ve pazarlamadır.
E-Ticaret konusun'da ürünün kalitesi 2.Plana düşüyor. Siz ürünü nasıl pazarlarsanız, insanların bilinç altına nasıl yerleştirirseniz hep öyle kalır. Tabii ki çokta sınıfının altında ürünler " şikayet var " gibi sitelerin sizin hakkınızda ki sayfaları doldurmasına sebep olur. Ürünleri iyi tanıtmak, sosyal medyayı ve görselleri iyi kullanmak çok önemli. Bunun içinde sağlam firmalarla çalışmanız gerekiyor. Fikir güzel ve e-ticaret'de kozmetiğin avantajları çok fazla. Bir müşterimden biliyorum kendisi Çanta-Takı işi ile uğraşıyor ve satışları çok iyi. Yani ben duysam inanmazdım fakat haftada en az 100 kalem ürün çıkartıyorlar. Ürün başı minimum kârları ise 15 TL'den başlıyor. Gerisini siz düşünün :) Fakat dediğim gibi, takipçi olmak gerekir.

Gökten deniz yağsa, aramızdan su sızmamalı.
wmaraci
wmaraci

trabuya trabuya WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Satınalma
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Z** Y**
  • Mesajlar 126
  • Beğeniler 5 / 39
  • Ticaret 21, (%95)
Yazdıklarımı kesinlikle hevesinizi kırma olarak görmeyin. Ama işin arka planlarında yaşanacak sorunları az buçuk tahmin ve iş bilgime dayanarak yazmak istedim.

1: Müşteri kitleniz %95 bayanlardan oluşacağı için en tehlikeli müşteri portföyüne hitap edeceksiniz.

2: Ürün gamınızı ayarlamak hem maddi hemde tedarik konusunda sıkıntı oluşturacaktır.

3: Yaptığınız satışda yüksek kar marjını sağlamak zorunda olduğunuzdan dolayı 1 adet rol-on almak istediğinizde şilingi 6 adet olan üründen almak zorundasınız. Tekleme ürün aldığınızda kar marjınız %10 bile olamaz.

4: Ürün yelpazesi geniş olan bir kategoriden bahsediyorsunuz. Kısaca ürün grupları ve çeşitlilik sağlama konusunda sıkıntı yaşayacaksınız.

Rol-On, Deodorant, Parfüm, Saç Bakım, Cilt Bakımı, Ağız Bakım, Kremler, Şampuanlar, Duş Jeli, daha belirtmediğim ürün gruplarında marka ve çeşitlilik olarak en kötü 1200-1800 adet ürün grubuna hakim olmanız gerekmekte.

5: Profilinizde İstanbul yazıyor. İstoçda 3-4 tane büyük kozmetikçi toptancısı var. Ürün al, sat getir götür olayları sıkıntı. Bayilerle çalışma şansınız ilk başlarda değil çalışmak, emin şirketten içeri almazlar.

6: Şahıs şirketi olarak işe başlayacağınızı varsayarak yazıyorum e-ticaret olayında şahsen ben güvenilir bulmadığımdan dolayı şahıs firması üzerine kayıt yapılmış olan sitelerden kesinlikle alışveriş yapmıyorum.

7: Opencart veya proticaret gibi ücretsiz scriplerden yola çıkacaksanız diye düşünüyorum. Sanalpos olayını alma süreci çok uğraştıracak. Payu vb. gibi komisyoncu noktalardan alacağınız pos durumlarına vereceğiniz komisyon sizin kazancınızı daha da aşağı çekecektir.

Aklıma gelenler ilk etapda bunlar.

Şimdiden cevap vereyim. Hayır böyle bir işe girişmedim. İşim gereği bahsettiğiniz ürün grubunda 8 yıllık satınalma tecrübem var. Ya gerçekten çok paranız var yada deli cesareti :) Umarım kafanızdaki düşünceleri aydınlatabilmişimdir.
impjix

kişi bu mesajı beğendi.

Wulcan Wulcan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Test ve Yazılım Mühendisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 150
  • Beğeniler 24 / 29
  • Ticaret 4, (%100)
Arkadaşlar olmaz öyle diye girmişsiniz. E ticaret sitelerine dijital pazarlama uzmanı olarak danışmanlık veriyorum. Şans bu ya hali hazırda danışmanlık verdigim kozmetik e ticaret 2 adet var :)
Olur çok da güzel yaparsın kardeşim. Adam akıllı düşünüp girersen ufak paralar ile başlayıp çok saglam kazanmaya başlarsın. Başta stoksuz başlarsın. 1 ay sonra hangi maldan elinde bulunması gerektigini anlayacaksın zaten. Parfüm ile başlama derim keza çok zorlanırsın. Onun yerine bakım ürünlerine giriş. Saç bakım cilt bakım cart bakım curt bakım bak alayı gidiyor. Ama makyaj parfüm o iş yaş. Malzeme pahalı ve hassas. Acemlik sırasında o kargolar patlayacak kargocu pislik yapacak bunlar hep olan şeyler. Acemlikde bu sorunlar seni batırır o yüzden daha saglam malzemelerde kal derim.

400-500 ürün söz konusu olacaktır 1500 2000 gibi rakamlara ulaşman oldukça zor. Ulaşsanda o iş başlangıç aşamasında degil ortalama 1 2 yıllık iyi kazanan bir şirket oldugunda olur. Reklam seo tasarım danışmanlık gibi masrafları karşılayabiliyorsan eger 2 3 ay sonra yürürsün. Ama yok ben ufak ufak gidecegim dersen 6 7 ay sonra yürürsün.

September September WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Sağlık
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 204
  • Beğeniler 65 / 35
  • Ticaret 25, (%100)
Hocam ali'den takılar mevcut elimde. İstersen elimdekileri aldığım $ üzerine %8 $ ekleyerek satabilirim. Hem 1-2 ay bekleme derdin olmaz hem kargo kaybolma derdin olmaz. Ali'den alırken şunuda göz önünde bulundur, kırmızı renk istiyorsan sana mavide gönderebiliyorlar. Neden satıyorsun diye soracaksan, eşim çevresine satsın diye sipariş geçmiştim. Biraz çevresine sattı fakat daha satıcak çevresi kalmadı :) çünkü çevresi az. sahibinden ve gittigidiyor sitelerine koymak istedim. Zaten %50 fiyatla satıyorum, bu sitelerde %12 komisyon kendilerine alıyor. Bu yüzden eklemekle uğraşmak istemedim. Vakit bulunca forumda toplu olarak satarım diye düşündüm üşengeçlikten hala konu açıcam :rolleyes:

Benimde ek bir sorum olucak, çalışan bir kişinin üzerine şirketin ilk masrafı ve diğer aylara ait masrafı ne kadar oluyor?

wmaraci
Konuyu toplam 4 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 4 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al