wmaraci reklam
lidertakipci

Makale nedir? Bir makalede olmazsa olmazlar ???

15 Mesajlar 2.569 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

ekberali ekberali WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.04.2017
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek İşçi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** E**
  • Mesajlar 62
  • Beğeniler 26 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
Evet arkadaşlar belki buda sorulur mu diyeceksiniz fakat acemilik zor :)
Konuyu forumda arattım ama çok açıklayıcı bir şekilde bulamadım.
Bir Makale yazdırmaktır gidiyor o halde bunu sadece yazmak adına değilde sitemizde yayınlayacağımız bir makalenin kalitesini anlama adına da önemli buluyorum.
Makale nedir?
Bir makale de dikkat edilecek şeyler nelerdir ?
"Başlık, alt başlık, uzunluk, konuda resim olmalı mı olursa nasıl olmalı vs vs " gibi Google amcanın seveceği bir makale hakkında görüşlerinizi merak ediyorum dostlar...

facebook.com/AvkoliK
wmaraci
reklam

eneskamis eneskamis WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisliği Öğrencisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 921
  • Beğeniler 42 / 246
  • Ticaret 27, (%96)
Dikkat çekici bir başlık olması gerekir. 2 ile 5 kelime arasında olursa iyi olur. Alt başlık mutlaka bulunması gerekir, sayısı da konunun türü ve anlatımına göre değişkenlik gösterir.
Makalenin uzunluğu için en azından 200 250 kelime olursa iyi olur ancak şimdi sırf kelime sınırı aşmak için falan makale yazılmaz o yüzden anlatılmak istenen şeyi en net biçimde aktarmaya bakılır.
Konuda resim olmazsa olmazdır. Çünkü resim olmazsa okur konudan dağılabilir, dikkat çekici bir resim konuya devamı ve sitede kalma süresini arttırır.
Aynı zamanda makale bir konu üzerine yani bir hedef üzerine yazılır, hedef ile ilgili anahtar kelime de makale içerisinde geçirilmesi gerekir. Özellikle ilk 60 kelimede bir adet anahtar kelime kullanmak faydalı olacaktır.
ekberali

kişi bu mesajı beğendi.

eneskamis.com

ekberali ekberali WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.04.2017
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek İşçi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** E**
  • Mesajlar 62
  • Beğeniler 26 / 11
  • Ticaret 0, (%0)

masteyen adlı üyeden alıntı

Dikkat çekici bir başlık olması gerekir. 2 ile 5 kelime arasında olursa iyi olur. Alt başlık mutlaka bulunması gerekir, sayısı da konunun türü ve anlatımına göre değişkenlik gösterir.
Makalenin uzunluğu için en azından 200 250 kelime olursa iyi olur ancak şimdi sırf kelime sınırı aşmak için falan makale yazılmaz o yüzden anlatılmak istenen şeyi en net biçimde aktarmaya bakılır.
Konuda resim olmazsa olmazdır. Çünkü resim olmazsa okur konudan dağılabilir, dikkat çekici bir resim konuya devamı ve sitede kalma süresini arttırır.
Aynı zamanda makale bir konu üzerine yani bir hedef üzerine yazılır, hedef ile ilgili anahtar kelime de makale içerisinde geçirilmesi gerekir. Özellikle ilk 60 kelimede bir adet anahtar kelime kullanmak faydalı olacaktır.

Eyvallah usta. Peki eklenen resimde dikkat edilmesi gereken neler var

facebook.com/AvkoliK

eneskamis eneskamis WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisliği Öğrencisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 921
  • Beğeniler 42 / 246
  • Ticaret 27, (%96)
ekberali Görsel SEO gibi konulara girmeyeceğim bunlarla ilgili sitemde uzun açıkladığım paylaşımlarım var onlara bakabilirsiniz.

Görsel kullanımında öncelikle dediğim gibi konuyla ilgili ve dikkat çekici olması gerekir. Özellikle öne çıkan görsel kullanımında kullanıcıya o konu hakkında çağrışım yapan görseller kullanılması faydalı olacaktır. Diğer resimler ise kullanacağınız başlığı açıklama da ve o başlık hakkında anlatmak istediğiniz fikri destekler nitelikte olması gerekir.
Ancak kısaca bahsetmek gerekirse kullandığınız resim boyutlarını sıkıştırıp yüklemenizi ve resim tag kurallarını, özellikle resim alt yazısını kullanmanız gerekir ki arama motorları daha fazla indexlesin.
ekberali

kişi bu mesajı beğendi.

eneskamis.com
wmaraci
wmaraci

Dorebar Dorebar ⇐⇐ Horror Story Kullanıcı
  • Üyelik 14.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Yatırımcı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad T** L**
  • Mesajlar 1895
  • Beğeniler 1159 / 1158
  • Ticaret 51, (%100)
Çabuk Being gelmeden :)
Being

kişi bu mesajı beğendi.

[Firma Rehberlerine Ekleme Hizmeti] TAM 500 Rehber!

Being Being İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Metin Yazarı/Editörü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
Gönül ister ki çok şey anlatayım. Yalnız o kadar çok detay var ki işin içerisinde bunları oturup yazmaya ben, oturup okumaya da sen üşenirsin :D

Ben işin özüyle başlayayım; makale dediğimiz şey edebiyatta bir yazı türüdür. Genellikle bilimsel, akademik olan ve düşünce yapısı açısından okuyana bir şeyi kabul ettirme kaygısı taşıyan düz yazılardır.

İnsanların kütür kütür sattığı, aldığı, yayınladığı yazılar makale değil, içeriktir. (blog yazısı da denebilir.) . Biri çıkıp ortaya bir şey atmış, diğerleri de onu takip etmiş. İlk olarak kim bu içeriklere makale demeyi akıl etmiş bilmiyorum. Yalnız bilsin ki, diğer tarafta iki elim yakasındadır! :D
otisabi Since1912 miyondemli

kişi bu mesajı beğendi.

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir. Bir de hiçbir şeyi çalamayacak olanlar vardır.

metapak metapak WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1052
  • Beğeniler 134 / 491
  • Ticaret 19, (%100)

Being adlı üyeden alıntı

Gönül ister ki çok şey anlatayım. Yalnız o kadar çok detay var ki işin içerisinde bunları oturup yazmaya ben, oturup okumaya da sen üşenirsin :D

Ben işin özüyle başlayayım; makale dediğimiz şey edebiyatta bir yazı türüdür. Genellikle bilimsel, akademik olan ve düşünce yapısı açısından okuyana bir şeyi kabul ettirme kaygısı taşıyan düz yazılardır.

İnsanların kütür kütür sattığı, aldığı, yayınladığı yazılar makale değil, içeriktir. (blog yazısı da denebilir.) . Biri çıkıp ortaya bir şey atmış, diğerleri de onu takip etmiş. İlk olarak kim bu içeriklere makale demeyi akıl etmiş bilmiyorum. Yalnız bilsin ki, diğer tarafta iki elim yakasındadır! :D

Sonunda bir babayiğit çıkıp içerik dedi be :D
Hz. Meryem gibi taşlanmamak için konu başlıklarına "Makale" yazıyorum bıktım yahu.
Ben kendimi metin yazarı ürettiklerimi ise içerik olarak nitelendiriyorum genelde
Being

kişi bu mesajı beğendi.

Being Being İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Metin Yazarı/Editörü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
JonnedRyan belki tam olarak metin yazarı sayılmayabilirsiniz. O da tıpkı makale gibi devşirilmiş, hörselenmiş bir sözcük. Misal; metin yazarı dediğimiz kişi internet içerikleri üreten kişi değildir. Gazete, dergi ve basılı ürünler için içerik üreten kişiler metin yazarı oluyormuş.

İnternet içeriği yazanlar haliyle kendilerini editör veya içerik editörü olarak adlandırarak en doğru tanımı yapabilirler ama öyle alışılagelmiş metin yazarı olarak da kullanılıyor işte. Emmmmeean makale yazarı olmayın da ne olursanız olun yiaa :D
metapak

kişi bu mesajı beğendi.

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir. Bir de hiçbir şeyi çalamayacak olanlar vardır.

Dorebar Dorebar ⇐⇐ Horror Story Kullanıcı
  • Üyelik 14.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Yatırımcı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad T** L**
  • Mesajlar 1895
  • Beğeniler 1159 / 1158
  • Ticaret 51, (%100)
Aslında benim de son zamanlarda araştırdım bir konu. İçerik yazma konusunda pek yetenekli olduğum söylenemez. Kendim yazmaya başladığım zaman bir bakıyorum saatler geçmiş. Yani bir editör edasında çabucak bir şekilde üretemiyorum fakat saatlerce yazmaya çalıştığım içerik bitince bir bakıyorum ben de kendime şaşırıyorum.

Bikdiklerim ve uyguladıklarıma gelecek olursam, bende 500 kelime takıntısı var ve bağlaçları saymadan. Ama biliyorum ki en az 350 olması gerekiyor. 500 kelime içerikte 4 alt başlık kullanıyorum ve bu alt başlıkları çoğu zaman ana başlığı hedefleyen varyasyon kelimelerden üretiyorum. Anahtar kelime birebir olarak 2 kez, anahtar kelimenin varyasyonları da 3 kez geçiyor içeriklerimde. Eğer 1 adet görsel ekleyeceksem mutlaka görseli yüklemeden önce adını konu başlığı ile bir yapıyorum örneğin başlık Makale Nasıl Yazılır ise resmin adı da makale-nasil-yazilir.jpg şeklinde oluyor. Eğer birden fazla görsel yüklemem gerekiyorsa yukarıda da söyledim gibi anahtar kelimemin varyasyonları ile resmi adlandırıyorum.
metapak

kişi bu mesajı beğendi.

[Firma Rehberlerine Ekleme Hizmeti] TAM 500 Rehber!

metapak metapak WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1052
  • Beğeniler 134 / 491
  • Ticaret 19, (%100)

Dorebar adlı üyeden alıntı

Aslında benim de son zamanlarda araştırdım bir konu. İçerik yazma konusunda pek yetenekli olduğum söylenemez. Kendim yazmaya başladığım zaman bir bakıyorum saatler geçmiş. Yani bir editör edasında çabucak bir şekilde üretemiyorum fakat saatlerce yazmaya çalıştığım içerik bitince bir bakıyorum ben de kendime şaşırıyorum.

Bikdiklerim ve uyguladıklarıma gelecek olursam, bende 500 kelime takıntısı var ve bağlaçları saymadan. Ama biliyorum ki en az 350 olması gerekiyor. 500 kelime içerikte 4 alt başlık kullanıyorum ve bu alt başlıkları çoğu zaman ana başlığı hedefleyen varyasyon kelimelerden üretiyorum. Anahtar kelime birebir olarak 2 kez, anahtar kelimenin varyasyonları da 3 kez geçiyor içeriklerimde. Eğer 1 adet görsel ekleyeceksem mutlaka görseli yüklemeden önce adını konu başlığı ile bir yapıyorum örneğin başlık Makale Nasıl Yazılır ise resmin adı da makale-nasil-yazilir.jpg şeklinde oluyor. Eğer birden fazla görsel yüklemem gerekiyorsa yukarıda da söyledim gibi anahtar kelimemin varyasyonları ile resmi adlandırıyorum.

Abi bunları yazdın ama dikkat et pusuya düşürmesinler :D Bu yazdıkların SEO MASTERLARIN özel sırrı
Bildiklerin ve uyguladıkların tam olarak "makale" yazımı için seo kuralı oluyor tam anlamıyla.
Beyler iyi okuyun bu yazıyı Doruk abi iç seo nasıl yapılır anlattı.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al