wmaraci reklam

Özel bir şirkete, Alan adlarına benzer bir alanadı hakkında satlık maili attım . Dava Açıldı! Suç Şantaj

150 Mesajlar 14.097 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

asinan asinan ... Kullanıcı
  • Üyelik 15.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Web
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 153
  • Beğeniler 14 / 51
  • Ticaret 0, (%0)
Şimdi tescilli markanın domainini satın almak suç değil satmak suç oluyor(Adına ne derseniz diyin. Şantaj, kürtaj). Peki bu domaini tescil eden domain firması aynı şekilde bu domaini tescil ettirerek suç işlemiş olmuyor mu?

Bu arkadaş ben sadece alan adı satıyorum diyor.

Tescil eden firma da ben sadece tescil ediyorum diyecek.

Neyse beni boşverin bu konulardan anlayan biri değilim :)

wmaraci
reklam

emrshn emrshn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek otomasyon
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad E** Ş**
  • Mesajlar 425
  • Beğeniler 9 / 51
  • Ticaret 0, (%0)
asinan Yaklaşımın çok güzel , Mahkemeye daha var üzerinde çalışmaya başladığımda buna benzer çok şey çıkacak :)

• Üyelik 05.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek otomasyon
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad E** Ş**
  • Mesajlar 425
  • Beğeniler 9 / 51
  • Ticaret 0, (%0)
asinan hocam onu bırak bana kalırsa hatta bu alan adının alınmasına şantajı kürtajı varsa sebeb olan firmanın ta kendisidir . Hırsızlığın bile yasada çeşitleri var , Sen hırsızı çalmak için teşvik ettin mi diye . O alan adının boş olması benim o alan adını almam için bir teşviktir .

kozmoreklam kozmoreklam creative agency* Kullanıcı
  • Üyelik 23.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Reklam Ajansı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 123
  • Beğeniler 1 / 47
  • Ticaret 2, (%100)
Sevgili emrshn Dostum hiç bir şey olmaz diyorum içini ferah tut. Hakim karşısına falanda çıkmazsın. Hakim karşısına çıkman için savcının kovuşturmaya gerek görmesi ve yasada böyle bir suç varsa buna istinaden iddianame hazırlayarak mahkeme sürecini başlatması lazım. Böyle bir konuda savcılık kovuşturma falan açmaz ve iddianameye gerek görmez çünkü ortada suç yok. Sen pazardaki bir markayı bir mağazada görüp "Aa ne kadar pahalı!" diyebilir misin? Ya da takım elbise satan iki firmanın ceket fiyatları birbirinden tamamen farklıyken "Ama orası şu kadara satıyor." diyebilir misin? Kalite, marka gücü, ticaret hacmi, segment farkı vs. bir çok etken vardır. Aynı şekilde domain ticareti de serbest sektördür. İster 1TL'den satarsın ister 1K'dan ister 1M'den. Savcıya ifadeye vermeye gittiğinde ben webmasterım arama hacmi yüksek domainleri alırım ve satarım demen dahi yeterlidir.

ICANN yasalarında alan adı tahkim usulu vardır. Bir avukata ait, tam senin konunu anlatan bir blog yazısı buldum. https://www.serhatkoc.com/82/ Burada alenen görüleceği üzere

"Icann Tahkim Usulü

“Domain Grabbing” ya da “Cybersquatting” olarak adlandırılan domain tescilinde bulunan kişinin, bir başkasına ait marka, isim veya ticaret ünvanı, işletme adı vb. ibarelerin tescili sonucunda ileride gerçek hak sahibine çok yüklü meblağlar karşılığında satmak amacıyla, ilgili alan adını kendi adına tescilini sağlamasıdır. Kendi alan adını tescil ettirmeyi ihmal eden bu tür kuruluşların ellerinde iki seçenek vardır: ya istenilen meblağı ödeyip alan adlarına kavuşacaklar ya da hukuki yollara başvuracaklardır.

Bu hususta Icann’in sunduğu çözüm yolu olan tahkim usulünde, cins ve meslek isimlerinin alan adı olarak tescili halinde, bu isim tanınmış bir marka olmadıkça, bu cins veya meslek ismini marka veya işletme adı, ticaret unvanı olarak kullanan işletme, alan adını tescil ettirene karşı hukuki korumadan yoksun bırakılmıştır.
Bu konudaki bir karar için bkz. http://arbiter. wipo.int/domains/decisions/html/2000/d2000-0407.html(cityutilities.com). Bu noktada en azından, alan adını tescil ettirenin, bu alan adı altında ticari faaliyette bulunup bulunmadığı ayrımının yapılması daha uygun olurdu. Eğer bir cins veya meslek ismini alan adı olarak tescil ettiren, bu alan adı altında herhangi bir faaliyette bulunmayıp sırf bu alan adını ilgilenenlere satmayı amaçlıyorsa bu halde dahi ICANN tahkim usulü uygulanabilmelidir."

Açıkça burada uluslarası kural belirtiliyor. Avukatın bunların Türkçe metinlerini savcıya versin. Şikayet düştükten sonrada kişilik haklarına saldırıdan hemen manevi tazminat davası aç.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

zizanet zizanet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek güvenlikçi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** A**
  • Mesajlar 501
  • Beğeniler 159 / 159
  • Ticaret 3, (%100)
Alanadını almak, tescil etmek suç değil. Bu alanadını kendi için kullanmak da sorun olmaz.
Konu da bu değil zaten.
Ancak alanadını aldım, size satayım diye çok kişiye email atmak sıkıntı.
Bu ayrıntıyı gözden kaçırmayın diyorum.

ziza.net | tennar.com | Türk Mantar mantarsatis.com | Gübre gubreler.com | Ziraat zirai.org

yigitcankus yigitcankus balonsatis.com Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Balon İmalat & Üretim
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 824
  • Beğeniler 634 / 145
  • Ticaret 12, (%100)
kardeş rahat ol. Şantaj felan yok patentli marka ise elinden alırlar ve adama verirler. Yazmış babam yazmış.

Balon İmalat & Üretimi
www.balonsatis.com

• Üyelik 05.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek otomasyon
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad E** Ş**
  • Mesajlar 425
  • Beğeniler 9 / 51
  • Ticaret 0, (%0)
kozmoreklam ICANN kurallarına göre satabilir diyor öyle mi hocam ?
zizanet email ile bilgilendirme de herhangi bir suç var mı işte ? oda var
yigitcankus Patentli marka vs de, alan adını benden niye alacaklar ki . Hangi hakka ?

yigitcankus yigitcankus balonsatis.com Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Balon İmalat & Üretim
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 824
  • Beğeniler 634 / 145
  • Ticaret 12, (%100)
@emrshn patentin anlamıını araştırmanı öneririm.

Balon İmalat & Üretimi
www.balonsatis.com

OSYM OSYM Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Ögretmen
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad Y** S**
  • Mesajlar 28
  • Beğeniler 10 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadasım hıc birsey olmaz yahu Bende osym.com.tr var bir sorun yok seve seve sizden guzellikle satın almak isteyecekler boyle yaptıkları için 2-3 0 fazla koy :d

• Üyelik 05.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek otomasyon
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad E** Ş**
  • Mesajlar 425
  • Beğeniler 9 / 51
  • Ticaret 0, (%0)
yigitcankus şu dakikadan sonra yapacagım resmi işler aldatma kandırmaya girer .
ÖSYM umarım öyle olur hocam

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al