wmaraci reklam

Özel bir şirkete, Alan adlarına benzer bir alanadı hakkında satlık maili attım . Dava Açıldı! Suç Şantaj

150 Mesajlar 14.101 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

wpuzman wpuzman WordPress Developer Kullanıcı
  • Üyelik 13.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad B** M**
  • Mesajlar 2773
  • Beğeniler 293 / 949
  • Ticaret 33, (%100)
Madem ilk gelen alır mantığı var, ziraat.com nasıl alındı şahsın birinden?
https://m.wmaraci.com/forum/alan-adi-bilgi-alisverisi/ziraat-bankasi-ziraat-comu-tescil-eden-kisinin-elinden-alan-adini-dava-acarak-aldi-471920.html

wmaraci
reklam

Bayro Bayro Opencart e-ticaret PRO Kullanıcı
  • Üyelik 02.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek e-ticaret
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** D**
  • Mesajlar 1084
  • Beğeniler 305 / 304
  • Ticaret 27, (%100)

novatasarim adlı üyeden alıntı

Tahminimce birşey olmaz arkadaşların dediği gibi domain alanındır ortada şantaj da yok. Kimseyi zorlamadin bilgi mail i attın basit bitti Bu kadar.

Temennimiz bu yönde bizde arkadaş arkadaş en az zararla bu sıkıntılı durumu atlatsın diye elimden geldiğince bir şeyler yazdım.

İNŞAALLAH arkadaşların dediği gibi olur da biz yanlış çıkarız.

berkaykrx berkaykrx WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek PHP Developer
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 974
  • Beğeniler 269 / 229
  • Ticaret 17, (%100)
Böyle bir saçmalık olmaz..

kozmoreklam kozmoreklam creative agency* Kullanıcı
  • Üyelik 23.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Reklam Ajansı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 123
  • Beğeniler 1 / 47
  • Ticaret 2, (%100)

emrshn adlı üyeden alıntı

hocam görüşleriniz benim için çok önemli notlarımı alıyorum . ayrıca biir başka benzer firmanın alan adı da bende serinceçiğköfte.com firma bana fiyat olarak teklifini yaptı . kabul etmedim alan adları hala bende . tarafıma herhangi bir dava açmadılar . böyle bir suç olsa , bu firmanında bana dava acması gerekmez mi ?

Hocam böyle bir konuda dava açma hakkı zaten yok. Her vatandaşın hukuksal hakkı olarak tüzel, tekel, bireysel ya kurumsal farketmez şikayet etme hakkı vardır. Fakat şikayet savcının önüne gittiğinde savcı yasayı inceler ve şikayet yersiz ise kovuşturmaya gerek görmez. Yani ICANN kurallarınca domain ilk gelenindir bu isterse Trump olsun, isterse dünyanın en tanınmış markası olsun. Yanıltıcı olmadığı sürece hiç bir sorun olmaz.

Paris Marka Sözleşmesi'nde büyük markalara istisna gösterilmiştir. Örneğin: coca-cola.com alırsan bu problem arz eder zira PMS kapsamında dünyaya mal olmuş markadır. Fakat coca-cola-kampanyalari.com acarsan hiç bir şey olmaz. Marka ancak sen o markanın logosunu, sloganını, tescilli bilgilerini kullanarak bir site oluşturup markayı rencide edici, tüketiciyi yanıltıcı şekilde hareket edersen hak iddia edebilir onun dışında domain ilk gelenindir.

Kişiler diledikleri domaini reg edebilir ve diledikleri fiyattan al-sat yapabilir. Gerek yurtiçi, gerek yurtdışında binlerce gıda, turizm, avm, eğitim kurumları, spor kulüpleri vs. domain ticaretinde kayıt edilir ve satılır.

.COM isteyen herkesindir, önce gelen alır. Markalar şayet büyük bir markaysa tüm resmi evrak ve tescil belgeleriyle bunu Türkiye'de .com.tr olarak kaydederler. Yine büyük markalar, şirketler, kurumsal firmalar vs. Rusya'da com.ru, Japonya'da .com.jp İngiltere'de .com.uk olarak o ülkenin resmi uzantısıyla kayıt ederler.

Gerçek bir örnekle satmak amacıyla oluşturduğum flo rent a car markasıyla www. flo. com.tr'yi satın aldım. Daha sonra ayakkabı markası olan FLO bunu benden almak istedi. İstediğim ücreti ödemeyi kabul ettiler ve sattım. Bu aşamada mahkemeye gitseler dahi o domain bana aitti ve hiç bir şey olmazdı. Zira onu daha önce ben aldım ve firma adıma .com.tr olarak kaydettim. Yine adını vermek istemediğim İstanbul'da ki bir belediye başkanının adını satın aldım. Site "for sale/satılık" ibaresiyle satılıktı. Süper zeka adımı kullanıyor diye beni 2 avukatla mahkemeye verdi. Savcılık kovuşturmaya gerek görmedi. Savcılık "bir isim bir çok kişi tarafından kullanabileceği" gerekçesiyle şikayeti direkt reddetti. Aynı gün siteye orta parmak görseli koyarak 1 ay öyle bıraktım.

Özetle sen markayı kullanmadığın sürece sorun yoktur. Domain alıp satmak bir ticaret türüdür. Site kurup içerikte kişiyi, ürünü, hizmeti, markayı rencide edecek bir şey varsa o zamanda site sahibini mahkemeye verirler domaini değil. Satmak istersem satarım, almak istersem alırım. Burası dağ başı değil. Endişe edeceğin hiç bir şey yok. Yerinde olsam indexe bir incir koyar İncirler Olana Kadar şarkısını arkaya embed olarak ekler işime koyulurdum.
Mahmut54

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Snews Snews Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Seo Uzmani
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** S**
  • Mesajlar 703
  • Beğeniler 10 / 146
  • Ticaret 3, (%100)
Simdi herkesin yazdigini tek tek okudum bir arkadas demis helva sat inciroglu tek bi otomotivde degil gidada ve bircok istede marka yerine koyun kendinizi yillarca emek verip sirketi buyutun biri gelsin domaini alsin bna fiyat versin zaten ticari kuralda com.tr almis comu almasi onemli olsa alinirdi ozaman sunu diyim sizin isminizi kullanip is edip dursun veya markanizi size satsinlar nediyceksiniz yanlis anlamayinda adamlarin bu konuda hakki var marka tescil ve patent kurallarinda dava acma hakki dogar bayro arkadasin dedigi gibi anlasmaya varmsasi tek cozum

kozmoreklam kozmoreklam creative agency* Kullanıcı
  • Üyelik 23.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Reklam Ajansı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 123
  • Beğeniler 1 / 47
  • Ticaret 2, (%100)
Dostum bilişim hukuku konusunda bilgisi olmayan bir çok insan var. Seni gereksiz endişeye, yönelime ve bilgiye yönelteceklerdir. Sen beni dinle + bir avukat tut. Benzeri olayları yaşamış ve yaşan bir çok kişiyle konuşmuş biri olarak hiç bir şey çıkmayacağını bildiğim için sen bu boş şikayet yerine iftira suçundan yüklü tazminat davası açmak için şimdiden kolları sıva. Kolay gelsin.

burakcansrn burakcansrn OSMANLI TORUNU Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Graphic Designer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** Ş**
  • Mesajlar 352
  • Beğeniler 36 / 93
  • Ticaret 9, (%78)
kozmoreklam Hocam dediklerinde tamamı ile haklı siz markayı rencide edici ve onları kullanıcılar gözünde düşürmeye çalışmadığınız sürece istedikleri kadar dava açsınlar hepsinde dava düşer ve kuruluş sizden alan adını ya ücretli olarak talep etmeyi dener ya da olayın peşini kovalamaktan vazgeçer.

emrshn emrshn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek otomasyon
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad E** Ş**
  • Mesajlar 425
  • Beğeniler 9 / 51
  • Ticaret 0, (%0)
kozmoreklam dediğinizi uygulayacagım birazdan , site içerisine . incir koyayım . incirler şarkısını ekleyeyım .

hocam dava açın demıssınız , gercekten acmam gerekır mı ?

• Üyelik 05.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek otomasyon
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad E** Ş**
  • Mesajlar 425
  • Beğeniler 9 / 51
  • Ticaret 0, (%0)
Snews hocam kozmoreklam hocamız konuya cok farklı bakıyor , siz çok farklı

• Üyelik 05.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek otomasyon
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad E** Ş**
  • Mesajlar 425
  • Beğeniler 9 / 51
  • Ticaret 0, (%0)

berkaykrx adlı üyeden alıntı

Eğer haklıysan Haber kanallarının whatsapp hattına bunu bildir zaten isimleri karalanma korkusuyla bu şikayeti geri çekeceklerdir. Böyle bir saçmalık olmaz..

Bu tarz bir işe kalksam nasıl olur sonucu ne olur ?

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al