Sizce İngilizce'ye mi yönelmeliyim Türkçe'ye mi?

12 Mesajlar 1.382 Okunma
smmexpress

restome1 restome1 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Danışman
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 280
  • Beğeniler 35 / 35
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar yeni bir soru cevap, fikir alışverişi tarzında bir site kurmayı düşünüyorum.

Bol anketli, soru cevaplı ve üyelik sistemli bir site olacak. Fakat İngilizcem çok iyi bir derecede olmadığı için üyelerle iletişim, işin yasal yükümlükleri ve site kuralları düzenlemede, ilk içerikleri kendim ekleme ve eklenen içerikleri denetleme konusunda sorunlar yaşaya bileceğimi düşünüyorum (tabiki bu sorunlar sitenin gelişmesiyle ortadan kalkacak ve profesyonel bir hizmet alacağım.)

Sizce buna rağmen yavaş ve emin adımlarla ilerleyerek İngilizce yani Global bir sitemi kurmam daha iyi olur yada şansımı zorlamadan Türkçe bir site mi kurmam daha iyi olur.

Fikirlerini beyan eden fikir veren herkese şimdiden teşekkürler. Bu konu netlik kazandıktan sonra isim önerisiyle ilgilide bir post açacağım :D

wmaraci
reklam

mertcanyildirim mertcanyildirim WM Aracı Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.10.2019
  • Yaş/Cinsiyet 16 / E
  • Meslek DIJITAL PAZARLAMA VE SEO UZMAN
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 186
  • Beğeniler 387 / 29
  • Ticaret 1, (%0)
Bence , ilk olarak bu olaya niş bakmalısın.

Ne kadar kısa ve dar alanda olursan, o kadar iyi markalasir ve pazarlama kabiliyetleriniz sonuç göstermeye başlar.

Ilk başka az bir kitleniz olacak ama bu kitle sizi en üstlere taşıyacak. O az sayida kitle bir sure sonra yuzlerce ve onbinlercesiyle size gelecek.

selcuksofta selcuksofta Bronz Üye
  • Üyelik 15.04.2017
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek blogger
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 1272
  • Beğeniler 444 / 443
  • Ticaret 61, (%100)
Hepimiz ingilizcemi Tüekçemi deriz ama bence anadil gibi ingilizce yoksa, hele ki soru cevapsa bence zor. Ama derseniz amacım çokta para kazanmak değil, soru cevapla ingilizcemi geliştirmek o ayrı. Burada insanlar site kuruyor, translate ile yayınlıyor. İngiliz okuyup ne gülüyordur halimize. Sonra bak ingilizce site kurdum o da tutmadı diyorlar. Yani o site ingilizce değil ki tarzanca..;) iyi forumlsr.

• Üyelik 25.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Danışman
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 280
  • Beğeniler 35 / 35
  • Ticaret 0, (%0)

mertcanyildirim adlı üyeden alıntı

Bence , ilk olarak bu olaya niş bakmalısın.

Ne kadar kısa ve dar alanda olursan, o kadar iyi markalasir ve pazarlama kabiliyetleriniz sonuç göstermeye başlar.

Ilk başka az bir kitleniz olacak ama bu kitle sizi en üstlere taşıyacak. O az sayida kitle bir sure sonra yuzlerce ve onbinlercesiyle size gelecek.

Fikriniz için teşekkürler söyledikleriniz başlagıçta site yönetimi için çok önemli

selcuksofta adlı üyeden alıntı

Hepimiz ingilizcemi Tüekçemi deriz ama bence anadil gibi ingilizce yoksa, hele ki soru cevapsa bence zor. Ama derseniz amacım çokta para kazanmak değil, soru cevapla ingilizcemi geliştirmek o ayrı. Burada insanlar site kuruyor, translate ile yayınlıyor. İngiliz okuyup ne gülüyordur halimize. Sonra bak ingilizce site kurdum o da tutmadı diyorlar. Yani o site ingilizce değil ki tarzanca..;) iyi forumlsr.

Değerli fikriniz için teşekkürler hocam, öncelikle site üyelik sistemli sitede kişilerin bazı konularla fikir alışverişi yaptığı, öneri aldığı veya düşüncelerini sorduğu bir platform olacak yani ben sadece site duyulana kadar içerik gireceğim
selcuksofta

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

selcuksofta selcuksofta Bronz Üye
  • Üyelik 15.04.2017
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek blogger
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 1272
  • Beğeniler 444 / 443
  • Ticaret 61, (%100)

restome1 adlı üyeden alıntı

Fikriniz için teşekkürler söyledikleriniz başlagıçta site yönetimi için çok önemli

Değerli fikriniz için teşekkürler hocam, öncelikle site üyelik sistemli sitede kişilerin bazı konularla fikir alışverişi yaptığı, öneri aldığı veya düşüncelerini sorduğu bir platform olacak yani ben sadece site duyulana kadar içerik gireceğim

o zaman kesin ingilizce, Türk canlarımız ile hiç bir şey olmaz, hatta siten büyüdükçe spam atar :) bence direk ingilizce o zaman, şimdiden hayırlı olsun

ArchLarch ArchLarch WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.04.2020
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Mimar
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 82
  • Beğeniler 21 / 27
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam projenizin aynısı (ingilizce)mevcut. Burayı inceleyip fikir edinebilirsiniz :)
restome1

kişi bu mesajı beğendi.

EngnCn EngnCn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.09.2019
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Tasarımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** D**
  • Mesajlar 294
  • Beğeniler 7 / 75
  • Ticaret 0, (%0)
ingilizce içerikte kendinize güveniyorsanız kesinlikle ingilizce derim adsense gelirleri türkçe siteye göre oldukça fazla
restome1

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 25.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Danışman
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 280
  • Beğeniler 35 / 35
  • Ticaret 0, (%0)

ArchLarch adlı üyeden alıntı

Hocam projenizin aynısı (ingilizce)mevcut. Burayı inceleyip fikir edinebilirsiniz :)

Teşekkürler hocam şuan siteyi tam inceleyemedim(mobildeyim) fakat göz gezdireceğim benim düşündüğüm sitede soru yapısı şu şekilde olacak “Iphone 8 plus hakkında ne düşünüyorsunuz?” veya en basit örneği ben burada size danıştığım fikri orada yazacağım ve bu konuyla ilgili fikri olanlar oraya yazacak. Belirttiğiniz kaynak için çok teşekkürler

• Üyelik 25.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Danışman
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 280
  • Beğeniler 35 / 35
  • Ticaret 0, (%0)

ArchLarch adlı üyeden alıntı

EngnCn adlı üyeden alıntı

ingilizce içerikte kendinize güveniyorsanız kesinlikle ingilizce derim adsense gelirleri türkçe siteye göre oldukça fazla

Sadece İngilizce değil hocam ilerleyen süreçte global bir platform düşünüyorum örneğin; Almanca, İngilizce, Fransızca gibi bir çok dilde içerik paylaşan buzzfeed gibi tabiki bu ilerleyen süreçte İngilizcenin global bir dil olması ile farklı ülkelerdede popülerleşme ile olacak.

DMBYazilim DMBYazilim DMBYazılım & Adsizy Kullanıcı
  • Üyelik 15.05.2020
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi & SEO Dan
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** B**
  • Mesajlar 98
  • Beğeniler 4 / 44
  • Ticaret 5, (%100)
Eğer imkan ve zamanınız var ise kesinlikle İngilizce'ye odaklanmalısınız. Belirttiğiniz tarzda bir sitenin TR'deki tbm değeri 20-30 kuruşun üstüne zor çıkar. Fakat İngilizce'de böyle olmaz.
restome1

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al