wmaraci reklam

Tasarım Lisanslama hk.

11 Mesajlar 1.703 Okunma
wmaraci reklam

xFeyz xFeyz creative solutions Kullanıcı
  • Üyelik 05.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek developer
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad F** Ö**
  • Mesajlar 704
  • Beğeniler 195 / 222
  • Ticaret 8, (%100)
Merhaba arkadaşlar. PSD'leri dahi elimizde olan, özel seri bir MyBB tasarımımız var. 2 kişiye satıldı. Tasarımın olduğu sitelerden birisi SM saldırısına maruz kaldı sitenin backup çekildi haliyle tema da kullanıcıya geçti. Ve diğer müşteriye karşı da zor durumdayız. Tescilimiz falan yok. Fakat PSD'lerine, kodlama kayıtlarına kadar her şey elimizde var. Ayrıca bu art niyetli kişinin de IP adresi, adı soyadı da var. Şimdi ne yapmamız gerekmekte, tasarım tescili vs. gerekli midir, gerekliyse bize ne kadara patlar vs.. Konu hakkında bilgi sahibi olanların yardımını beklemekteyim, bizim için çok önemli.

EFSANE! | omerbeyoglu.me
wmaraci
reklam

KerimYaman KerimYaman Fikir Doktoru Kullanıcı
  • Üyelik 29.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** Y**
  • Mesajlar 1868
  • Beğeniler 105 / 291
  • Ticaret 9, (%100)
Tescil olmaması çok kötü...

27207 27207 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)
yazılım tescil 96 tl. telifhaklari.gov.tr den incele. ama yasal hakkın olmaz. sadece yazılımı üretenin belirlenmesi için kullanılır.
tema çalınınca mahkemede yasal hakkın olmasını istiyorsan, telif hakkı tescili yaptırman gerek. 1600 ile 6000 arası değişir.
bu dediğim işlemlerin hepsini devlet yapıyor. nette dolaşan sitelere dolandırılma.
girip bakacağın yer:

www.telifhaklari.gov.tr

BertugErdem BertugErdem Eski Nick: KingStar Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Creative Director
  • Konum İngiltere
  • Ad Soyad B** E**
  • Mesajlar 2665
  • Beğeniler 418 / 579
  • Ticaret 113, (%100)
Noter onaylat yeter. :)

wmaraci
wmaraci

27207 27207 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)
http://www.telifhaklari.gov.tr/ana/sayfa.asp?id=395

Telif Hakkı Nasıl Korunur?
Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunan eserler, eserin yaratıldığı andan başlayan doğal bir korumadan yararlanır. Eserin herhangi bir kuruma kayıt (tescil) ettirilmesine ya da onaylattırılmasına gerek yoktur.
Ancak eser üzerindeki hakların korunması ve özellikle hak sahipliklerinin belirlenmesinde ispat kolaylığı sağlanması amacıyla bazı işlemlerin yapılması mümkündür.

· İsteğe bağlı kayıt- tescil
Eser sahibinin yani eseri meydana getiren kişi ya da kişilerin belirlenmesinde ispat kolaylığı sağlayan ve isteğe bağlı olarak yapılan bir işlemdir. Bu işlem beyana dayalı bir işlem olup hak kurucu niteliğe sahip değildir. Fikirler soyut halleriyle kayıt- tescil edilememekle birlikte ancak somutlaştırılıp şekillendirilmeleri (eser haline getirilmeleri) halinde kayıt –tescil edilmeleri mümkündür.

İsteğe bağlı kayıt- tescil başvurusu sonucunda, başvuru sahibine yapılan işleme ilişkin olarak esere, eser sahibine ait bilgileri içeren bir belge tanzim edilerek verilir.
İsteğe bağlı kayıt- tescili yapılan eserin dava konusu olması halinde mahkeme tarafından talep edilmesi halinde kayıt- tescil belgesinin bir örneği ve başvurusu sırasında sunulan belgeler Genel Müdürlüğümüzce mahkemeye sunulur.

İsteğe bağlı kayıt- tescil başvurusu için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

· Noter tarafından düzenlenen ya da onaylanan hak sahipliği belgeleri
Kişinin söz konusu eseri kendisinin meydana getirdiğini ve bu eser üzerindeki tüm hakların kendisine ait olduğunu içeren beyanının noter tarafından düzenlenmesi ya da onaylanması mümkündür.

siteden alıntı.

Ek Olarak:

KingStar adlı üyeden alıntı

Noter onaylat yeter. :)

ilk önce tescil sonra noter.
tescil işleminde yazılımın ilk 25 ve son 25 sayfasının kodlarını, genel görünümünün basılı şeklinide beyan ediyorsun.

• Üyelik 05.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek developer
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad F** Ö**
  • Mesajlar 704
  • Beğeniler 195 / 222
  • Ticaret 8, (%100)
MyBB'nin tema yapısı WP gibi değil. XML olarak içerisinde css ve şablonları barındırır, ve assets dosyası vardır her temada olduğu gibi.

Yani arkadaşlar, sonuç olarak benim şu anda yasal haklarımı kullanmam için en iyi ihtimalle ne yapmam gerekir. Yani mesela ben diyelim marka tescil üstüne tasarım tescil yaptım, 500 TL falan diye biliyorum. Veya 1000 TL çıktı cebimden diyelim. Bana döner değil mi, yani neler yapmam gerekli şu anda vs. yardımcı olursanız sevinirim. Avukat dostlarım da var sağolsunlar. O konuda sorun olmaz

Ek Olarak:

Tek Sınıflı Marka Başvuru Ücreti 160 TL
Tasarım Tescil Başvuru Ücreti 120 TL
.com.tr Domain 30 TL

Toplam 310 TL

Form yollaması vs. de 15 TL desen, düz 330 TL'ye tescil yapabilir miyim. Ayrıca sitede İlave Her Tasarım İçin Tasarım Tescil Başvuru Ücreti 50 TL yazıyor. İlk temamı 120 TL'ye, sonraki her temamı 50 TL'ye mi tescilliyorum yani.

http://www.tpe.gov.tr/portal/default2.jsp?sayfa=261
http://www.tpe.gov.tr/portal/default2.jsp?sayfa=360

EFSANE! | omerbeyoglu.me

grafen grafen WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 962
  • Beğeniler 23 / 181
  • Ticaret 17, (%100)

xFeyz adlı üyeden alıntı

MyBB'nin tema yapısı WP gibi değil. XML olarak içerisinde css ve şablonları barındırır, ve assets dosyası vardır her temada olduğu gibi.

Yani arkadaşlar, sonuç olarak benim şu anda yasal haklarımı kullanmam için en iyi ihtimalle ne yapmam gerekir. Yani mesela ben diyelim marka tescil üstüne tasarım tescil yaptım, 500 TL falan diye biliyorum. Veya 1000 TL çıktı cebimden diyelim. Bana döner değil mi, yani neler yapmam gerekli şu anda vs. yardımcı olursanız sevinirim. Avukat dostlarım da var sağolsunlar. O konuda sorun olmaz

Ek Olarak:

.com.tr Domain 30 TL

Toplam 310 TL

Form yollaması vs. de 15 TL desen, düz 330 TL'ye tescil yapabilir miyim. Ayrıca sitede İlave Her Tasarım İçin Tasarım Tescil Başvuru Ücreti 50 TL yazıyor. İlk temamı 120 TL'ye, sonraki her temamı 50 TL'ye mi tescilliyorum yani.

Hocam tasarım tescilde söyle oluyor dosyadaki ilk resim 150 tl ondan sonraki resimler 50 tl oluyor 4 resim olduğunu varsayarsak cebinizden o Temanın tasarımı tescili için 300 tl çıkar

Isterseniz dosya hazırlama konusunda yardımcı olabilirim

Ek Olarak:

xFeyz adlı üyeden alıntı

Ek Olarak:

.com.tr Domain 30 TL

Toplam 310 TL

Hocam tasarım tescilde söyle oluyor dosyadaki ilk resim 150 tl ondan sonraki resimler 50 tl oluyor 4 resim olduğunu varsayarsak cebinizden o Temanın tasarımı tescili için 300 tl çıkar

• Üyelik 05.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek developer
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad F** Ö**
  • Mesajlar 704
  • Beğeniler 195 / 222
  • Ticaret 8, (%100)

grafen adlı üyeden alıntı

Ek Olarak:

İletisim adresimi PM ile iletiyorum.

EFSANE! | omerbeyoglu.me

bjlkl bjlkl WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** C**
  • Mesajlar 1843
  • Beğeniler 269 / 263
  • Ticaret 1, (%100)
yahu bu kadar masraf var soygun değil mi kazanacağımız bir satıştan 50-200tl arası. sanki o harcadığımız tescil parasını karşılıycaz 1000tlden fazla masraf var

DahiPatent DahiPatent WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 48 / E
  • Meslek Marka Patent Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 19
  • Beğeniler 7 / 3
  • Ticaret 2, (%100)
Arkadaşlar Genel olarak konuyu şöyle toparlamak gerekir;
Marka tescil koruması 10 yıl ve sonra yenileme ile devam etme durumu var
Tasarım Tescil koruması 5 yıl ve yenileme ile 25 yıla kadar korunuyor
Telif hakları isteğe bağlı tescil veya yazılım tescil olarak mümkün

Burada önemli olan nokta neyi korumak ve niçin korumak sorularını cevaplamalısınız. Uzun süreli ve kalıcı bir çözüm arıyorsanız maliyet olarak sizi etkilemeyecektir. Kısa süreli çözümler arıyorsanız sizin için bunlar tamamen masraf olarak değerlendirilebilir.

Başvuruyu kendiniz yapabilirsiniz. Buradaki sıkıntı hatalarınız ve beklediğiniz sonuca ulaşamamak olabilir. Örneklemek gerekirse sadece com.tr almak için yapılan marka başvurularında sınıflandırmayı doğru yapsanız bile marka analizi ve değerlendirme hataları yapıldığından markanın red olması ile ilk başta aldığınız com.tr adresinizide itiraz olması halinde kaybetmeniz olacaktır. Uzman bir destek almış olursanız bu riski en başta görebilir ve risk taşımayan ek bir sınıf ile enazından domaini kaybetme riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Tasarım tescil de ve yazılım tescilde durum yine aynıdır. Konuya bir uzman kadar hakimseniz sıkıntı yok ama değilseniz hata yapmamanız veya istediğiniz sonuca ulaşamamanız muhtemeldir. Tıpkı bir Ahçı gibi yaptığı yemek çok lezzetli ve memnuniyet verici olur. Aynı malzemelerle yemeği siz yaptığınızda beklenenden daha uzak ve lezzetsiz bir durum ortaya çıkabilir.

Size para kazandırmayacak veya kısa dönemli işler için böyle bir başvuru yapmanızı tavsiye etmem. Korunması gereken, para kazandıracak ve uzun vadeli işler için klavuza ihtiyacınız varsa çekinmeden irtibata geçebilirsiniz. Selamlar,
xFeyz

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al