wmaraci reklam

Tek kodlama diliyle her şeyi yapmak

4 Mesajlar 658 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Selamun aleykum, her zaman çok kararsızdım hâlâ da bir şey değişmedi. Acaba web tasarıma mı yoğunlaşsam, web programlama mı, mobil oyun mu yapsam, mobil uygulama mı diye gidiyor. Hepsinde az buçuk bilgim var ama sürekli alan değiştirince (hobi) hiç birinde ilerleyemedim.

Her uğraş alanında öğrenilmesi gereken 5-6 dil oluyor. Her birinde ustalaşmak gerekiyor. Yani karar verdikten sonra iş bitmiyor, bir de dilleri öğrenmek gerekiyor. Her zaman acaba tek bir dille bunların hepsini yapmak mümkün olamaz mı? Diye araştırıp durdum. İnşallah geliştirirler ne diyeyim.

Yıllar önce kotlin diye bir dil çıkarmıştı Google. O zamanlar duyup önemsememiştim ama şimdi tekrar denk geldi. Java dan çok daha kolaymış deniliyor. Javanın çalıştığı her yerde çalışıyormuş. Bildiğim kadarıyla makinalarda bile Java kullanılıyor yani kotlin öğrenince makinaları da kodlayabiliyor muyuz bilmiyorum.

Mobil uygulama ve basit oyunlar için (android studio) zaten destekliyor.

JavaScript ile de kıyaslanmış resmi sitede. Javascriptin yerini de mi alıyor tam anlamadım.

Yani Java ve javascriptin olduğu her yerde çalışıyormuş. İnsan diline yakın ve az kodla çok iş diye kıyaslamalar var.

Simdii sadece bu dili öğrenmeyi önerir misiniz? Vakti olmayan birisi için. Yani mesela hem web hem mobil uygulama hem de makina kodlama için bu dil tek başına yetiyor mu gerçekten? Geleceği var mı emin değilim arkasında Google var ama belli olmaz gibi.

Yani kısaca şöyle sorayım. sadece bir dilde ilerleme imkanı olup bir çok alanda bir şeyler yapmak isteyen birisi için hangi dili önerirsiniz? Kotlin bu şartlar için uygun mu?

Edit: Bir de hiç Java bilmeden kotlin öğrenmeye başlamak zor mu olur? Java öğrenip sonra kotline mi başlamak lazım

wmaraci
reklam

SiyahAdam SiyahAdam Yakın Gelecek Kullanıcı
  • Üyelik 28.08.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad C** D**
  • Mesajlar 74
  • Beğeniler 13 / 19
  • Ticaret 1, (%100)
Sana tavsiyem direkt olarak mobil oyun önerisi olacak. Öğrenmen gereken tek dil de tavsiyem C# olur ki istediğin zaman hem türkçe hem de ingilizce çok fazla kaynak bulabiliyorsun. Neden mobil oyun dersen kendimden örnek vereceğim. Bir yazılımcıyım ve uzun zaman önce hem web sitesi hem mobil uygulama hem de robitik yazılım üzerine her şeyi yapmak istedim fakat kötü bir şekilde hepsinin aynı anda olmayacağını gördüm. Daha sonrasında da dedim ki ben gene hepsini yapmak istiyorum ama bunlardan önce bir kazanca sermayeye ihtiyacım var. Bir araştırma yaptıktan sonra da gördüm ki mobil oyun gerçekten farklı güzel bir şey yaratır ilgi çekersen güzel bir kazanç sağlıyor. Hatta oyunun tutma ihtimalinde hayal edilemeyecek meblalar dönüyor. Mesela Clash Royale gibi herkesin bildiği bir oyun geçtiğimiz yıl 1 milyar dolar kazandığını açıkladı. Daha fazla uzatmadan demek istediğimi belirteyim. Ne yapmak istiyorsan her şeyi bir kenara ayır ilk olarak seni besleyecek en doğru şeyi yap. Ardından rahat bir yaşama sahip olunca da sırasıyla istediğin projeleri hayata geçirebilirsin. Ama hepsini yapmayı düşünme belirli bir yere odaklan tek seferde ondan sonrasına o zaman bakarsın.

Her şey olabilir, her an.

Ripped Ripped Serçe Development Kimlik Onayı
  • Üyelik 20.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek SEO & Software
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 372
  • Beğeniler 94 / 94
  • Ticaret 11, (%100)
Yeni başlayacaksan ve her detayına kadar öğreneceksen, ingilizcen de okuyup anlama düzeyinde varsa .net core öğren, xamarin kullanarak çok rahat cross platform yazabilirsin.

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
SiyahAdam hocam daha önce mobil oyun yazıyordum. Dediğim gibi bu zamana kadar sayısız alana girip çıktım. Mobil oyun için unity C# ile yazdım 2 yıl. Tabi onbinlerce satırlık kodum olan proje yedeklerken silindi kurtaramadım sinirlenip bırakmıştım bundan 5 yıl önce. Hâlâ içimde var ama kodlama yapısını da unuttum. Ve aşırı derecede vakit alan bir uğraştı. Açıkçası alanım yazılım değil, kendi alanımda da gelişmek istiyorum bunlar daha çok hobi, meşgale gibi ikinci duzeyde. Yapmak istediğim şeye karar veremiyorum hepsini de istiyorum bir yandan.

Yani benim için tam olarak gerekli olan şey, bir çok alanı kapsayacak bir dil öğrenip kendimi geliştirip bu dil ile yapılabilecek her alanda bir şeyler ortaya koymak. Hani tamam sıfırdan projeyi bitirene kadar tek bir dil yeterli olmayacaktır hiç bir sektörde. Fakat her yerde ise yarayacak hatta projelerin büyük bir kısmını halledebilecek bir dil arıyorum. Yapmak istediğim çok şey var en azından hepsinde katkım olsun. Böyle bir dil yok mu acaba?

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al