wmaraci reklam

Tek Tuşla Nginx Web Server Üzerine WP Kurulumu - SSL, Güvenlik, Cache, HTTPS HERŞEY Dahil!

3 Mesajlar 560 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Merhabalar,

Son zamanlarda bir çok arkadaşın sitesini Vultr firmasının VPS'lerine taşıdık. Güvenleri için buradan bir kez daha teşekkür ederim ve performans anlamında aldığım geri dönüşler muazzamdı.

WordPress optimizasyonlarına müdahale etmememe rağmen sadece VPS'ye taşıdıktan sonra 9 saniye açılış süreleri 2-3 saniyeye kadar indiğini söyleyenler bile oldu. Tabi bunun altında nginx 'in Apache'ye oranla kat ve kat hızlı olması da yatıyor.

Lafı fazla uzatmadan, şu an bir proje üzerinde çalışıyorum. Yüzde 50'sini tamamladım. Özetle projeyi anlatmak gerekirse, yaptığımız uygulama tek tuşla;

• Sunucunuza gerekli olan tüm yazılımları kuracak.

• Sunucu yönetmeyi bilmeseniz bile sizin için güvenlik güncelleştirmelerini kendisi arka planda yapacak.

• SSL sertifikası yükleyecek ve bu sertifikayı yine kendi kendine düzenli olarak takip edip, sizin yerinize yenileyecek.

• Sunucunun, PHP'nin ve WordPress'in güvenlik ayarlarını sizin yerinize yapacak.

• WP kurulumu için veritabanı şifrelerini random olarak belirleyek ve bu sadece size özgü olan şifreleri en son not almanız için size gönderecek.

• WordPress kurulumunu da tamamen sizin yerinize yapacak.

• HTTPS yönlendirmesini (301) kalıcı olarak kendi kendine yapacak.

• WordPress dizinini ve veritabanı yedeğini günlük olarak sizin yerinize alacak.

Bunların hepsi 5-10 dakika arka planda yapılacak. Siz hiçbir şey yapmayacaksınız sadece site adını yazıp enter'a basacaksınız. Sürekli de geliştirmeye devam etmeyi düşünüyorum yayınladıktan sonra.

Kısacası WP site kurmak, Cpanel'i olan paylaşımlı hostingden bile çok daha kolay olacak. Ve tabi [COLOR="DarkRed"]en az 3-4 kat daha hızlı olacak.[/COLOR]

Önerisi olan arkadaşlar varsa memnuniyetle değerlendirmek isterim. İhtiyaç-ilgi durumuna göre herkese açık şekilde yayınlamayı düşünüyorum.
onurkaplan

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
Load balancing, Multisite, Functionality Proxy, SSL Gateway
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Mrtcn Hocam öneriniz için çok teşekkür ederim.

Load Balancing ile ilgili pek deneyimim yok fakat PHP7.2-FPM FastCGI cache eklemeyi düşünüyorum sunucu bazlı.

Multisite dediğiniz eğer WP multi site özelliğiyse ayrı bir uygulama olarak çıkartacağım. Yok bahsettiğiniz şey sonradan Nginx'e ikinci siteyi eklemek ise o da mantıklı ilerleyen versionlarında. :)

Diğer önerilerinizi de inceleyeceğim eğer yapmayı başarabilirsem.

Bunların dışında son olarak Fail2ban 'ı da ekledim. wp-login, ssh ve wp-admin path'ında bulunan tüm php dosyaları üzerinde aktif koruma sağlayacak şekilde.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al