wmaraci reklam
lidertakipci

Tekil mi Çoğul Hit mi Sorusuna Bir Cevap

5 Mesajlar 1.584 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

HiddeNKinG HiddeNKinG MIUI Türkiye Kullanıcı
  • Üyelik 08.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Uçak Müh.
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad H** Ö**
  • Mesajlar 329
  • Beğeniler 48 / 48
  • Ticaret 54, (%100)
Bir çoğumuz sitelerimizde sayaç servislerini mutlaka kullanıyoruzdur diye düşünüyorum. Bu sayaç servislerin de bazı önemli yerler vardır.

Örneğin en önemlileri "Günlük Tekil Hit" " Ziyaretçi Kaynağı "

Günlük Tekil Ziyaretçi nedir açıklayacak olursak, farklı IP'ler üzerinden sitemizi bir gün yani 24 Saat içinde ziyaret eden kişi sayısıdır. Birde Çoğul Ziyaretçi vardır. Peki nedir bu çoğul ziyaretçi onuda söyleyelim. Bir gün içinde aynı yada farklı IP'ler üzerinden sitemizin kaç kere ziyaret aldığıdır.

Şimdi sizlere bir düşüncemi sormak istiyorum. Tekil ziyaretçi demek sitemize bir kere girildiğini ama tekrar aynı kişinin ziyaret etmediği anlamına gelir. Bu da şu anlama gelmez mi? Ziyaretçi sitemize baktı beğenmedi ve tekrar da gelmedi. Kısacası sitemizi beğenmedi bu da kalitemizin düşük olduğu anlamına gelmez mi?

Cevabı sizlere bırakıyorum.

İkinci önemli olan Ziyaretçi Kaynağı, Ziyaretçi kaynağında herkes Google tarafından arama ile gelen ziyaretçi yüzdesine bakar ve herkes neredeyse bu oranın %100 olmasını ister. Peki şimdi size yine bir düşüncemi soruyorum.

Eğer bir kişi sitemizi Google ile buluyorsa bu sadece işi düştü geçerken uğradığı anlamına gelmez mi? Birde geri gelen ziyaretçi vardır yada direk gelen ziyaretçi bu da şu anlama gelmez mi? Ziyaretçi sitemizi seviyor ve sürekli takipte ara ara gelip ne var ne yok bakıyor anlamına gelmez?

Cevabı sizlere bırakıyorum.

Kısacası sizlere burada sitenizin ne kadar sevilen ve ne kadar kaliteli olduğunu nasıl anlayabileceğiniz hakkında bir kaç bilgi vermeye çalıştım. Düşüncelerim doğru yada yanlış olabilir. Yargı tamamen size aittir.

Kaynak : http://www.uzmaneditor.org/2013/06/sitem-ne-kadar-kaliteli-nasl-anlarm.html
spinabifida

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

spinabifida spinabifida Sms Onayı Gerekli Kullanıcı
  • Üyelik 17.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 440
  • Beğeniler 46 / 89
  • Ticaret 0, (%0)
http://gtmetrix.com/ çok ayrıntılı rapor sunuyor. faydalanabilirsiniz.
HiddeNKinG

kişi bu mesajı beğendi.

myenes myenes $php = new PHP(); Kullanıcı
  • Üyelik 28.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Back-end Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 1051
  • Beğeniler 253 / 258
  • Ticaret 5, (%100)
Kalite kişiden kişiye değişir bana göre kaliteli olan bir site belki sana göre değişir illa tasarım yada elimde ki sayısal veriler değil, içerikte benim için bir kalite göstergesidir.

Her hiti olan site kalitelidir diyemeyiz neden ? Çünkü +18 sitelerin hiti, oyun ve film sitelerin hitlerini hepimiz biliyoruz. O yüzden kriterimiz sadece hit olamaz. Ancak bu şu demek değil hitin hiç bir önemi yok, önemi var ancak sitenin bulunduğu kategoriye göre önemi var sen bir genel blog sitesiyle haber sitesinin hit durumuna göre karşılaştırma yaparsan yanılırsın.

Sitenin sadece görselliği kaliteyi göstermez neden çünkü içerik boştur tasarımla ben bir bilgi edinemem o siteden yada bir yorum yaptığımda o siteden bana bir cevap gelmiyor ise ben bir soru sorduğumda oradan bana cevap gelmiyorsa isterse tasarım ödülü alsın neye yaradı ?

Sitenizde içerik vardır eyvallah, hitin vardır sordun mu cevabını alırsın ancak sağdan soldan fışkıran pop-up, yada ne bileyim garip garip html tablo kodlaması falan böyle bir sitede mi rahat edersin yoksa sana görselliği ile bir kolaylık ve estetik kazandıran bir sitede mi vakit geçirmek istersin karar sizin.

Yani toplayacak olursak bütün bu unsurları toplayıp ortalamayı almak lazım tabi ortalama kişiden kişiye değişir belki bu kriterlerde kişiden kişiye değişir ancak en başta belirttiğim gibi bunlar benim düşündüğüm yorumlardır..
HiddeNKinG

kişi bu mesajı beğendi.

HiddeNKinG HiddeNKinG MIUI Türkiye Kullanıcı
  • Üyelik 08.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Uçak Müh.
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad H** Ö**
  • Mesajlar 329
  • Beğeniler 48 / 48
  • Ticaret 54, (%100)

spina bifida adlı üyeden alıntı

Hocam ben sadece sayaç sistemleri ile ilgili olarak bir makale yazdım.

Ek Olarak:

myenes adlı üyeden alıntı

Kalite kişiden kişiye değişir bana göre kaliteli olan bir site belki sana göre değişir illa tasarım yada elimde ki sayısal veriler değil, içerikte benim için bir kalite göstergesidir........................

Kesinlikle söylediklerinize katılıyorum hocam. Birde başlığın yanlış anlaşıldığını düşünerek küçük bir düzeltme yaptım.

wmaraci
wmaraci

mesuttt mesuttt WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Webmarter
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 382
  • Beğeniler 24 / 42
  • Ticaret 0, (%0)
Bir sitenin kaliteli bir site olduğunu nasıl anlarım ?

1) içerik makale yazılmak için mi yazılmış yoksa gerçekten benim ihtiyacım olan şeyi kısa ve öz bir şekilde mi anlatmış ona bakarım. (Webmaster olduğumuz için bunu anlamak fazla zor olmuyor.)

2) Sitede tanıtım yazısı link vb reklam satışı var mı ona bakarım yoksa temiz sitedir varsa o site gitgide google gözünden düşmeye mahkumdur.

3) Ziyaretçi dostu tasarıma sahipse o site kaliteli sitedir, ama yok sırf reklam ihtiyacından dolayı bir tema seçimi yapmışsa ve herhangi bir ziyaretçi sitede kolayca dolaşamıyorsa o site kalitelidir diyemem.

Şu an aklıma gelenler bunlar dahada gelirse ekleme yapabilirim :)

Ek Olarak:

spina bifida adlı üyeden alıntı

Google'ın kendi servisi varken başkasını kullanmaya gerek yok bence :)

Bknz : https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights
spinabifida

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al