wmaraci reklam
lidertakipci

Telif hakkı konusunda yardım.

6 Mesajlar 652 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

caglark caglark caglarkeskin.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 01.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 1125
  • Beğeniler 59 / 243
  • Ticaret 48, (%100)
Merhabalar ,

İnternet üzerinden küçük bir ürün satmak istiyoruz. Bu üründe büyük sitelerin logoları , filmlerin dizinlerin karakterlerinin resimleri vs. olabilir. Bu ürünlerin satışında telif hakkı ihlali yapmış olur muyuz? ve eğer telif hakkı ihlali yapıyorsak bunu nasıl çözebiliriz? veya telif hakkı ödemelerini nereye yapacağız gibi.

Yardımcı olabilecek bilgili arkadaşlar konu altına yazarlarsa sevinirim. Ürünün tam olarak ne olduğunu buradan açıklamak istemiyorum. İşin gizliliğini korumak adına. Şimdiden herkese teşekkürler.

wmaraci
reklam

Ergin Ergin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek müzisyen/webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 431
  • Beğeniler 47 / 219
  • Ticaret 3, (%100)
Evet ihlale girer. İlgili tüm firmalardan izin alman gerekir. Bu konularda bildiğim kadarıyla müzikteki gibi telif ücretlerini toplayıp hak sahiplerine dağıtmakla yükümlü belirli bir merkez yok.

Bir tanıdığıma t-shirt üzerindeki bir baskı yüzünden uyarı gelmişti t-shirt'ü satıştan çekmek zorunda kaldı.

• Üyelik 01.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 1125
  • Beğeniler 59 / 243
  • Ticaret 48, (%100)
Ergin anladım. Tek tek nasıl yapacağız ki bu işi. Peki tasarımları biz yapsak. Tasarımlar bize özel olsa o zamanda mı telif hakkını ihlal etmiş oluruz?

Engin07 Engin07 Engin ÖZTÜRK Kullanıcı
  • Üyelik 20.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 1965
  • Beğeniler 700 / 560
  • Ticaret 36, (%100)
Çağlar , örneğin x firmasının logosunu olduğu kullanmak yerine onu kendiniz tasarlayarak yaparsanız sorun olmaz. Ama olduğu gibi logoyu alıp boyutlarını değiştir veya başka bir görselle birleştirilirse girer. Örneğin Facebook yazacaksınız bunu kendiniz tasarlayarak istediğiniz gibi yazarsanız sıkıntı olmuyor diye biliyorum. (Kesin değil, zamanında bir dizi fan sitesinde dizinin logosunu kullanmak istemiştim benzer bir durum olmuştu birisine yeni logo hazırlattım dizinin adının yazdığı ama özgün tasarımdı)

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 01.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 1125
  • Beğeniler 59 / 243
  • Ticaret 48, (%100)
Engin07 anladım. Tasarımları kendimiz yaparsak sıkıntı çıkmıyor diyebilir miyiz? Kesin bir şey söyleyebilen olursa çok sevinirim.

Ergin Ergin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek müzisyen/webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 431
  • Beğeniler 47 / 219
  • Ticaret 3, (%100)
Kendin de tasarlasan direk kopyalasan da fark etmez. Her türlü ihlale girer. Örneğin sen bir kupa yaptın üzerine Sony yazdın olur mu yani? Logoyu istediğin kadar değiştir sen adamların marka hakkını ihlal ediyorsun. Telif hakkı hem tasarımı hem isim hakkını içerir.

Hatta Sony yerine Soony yazsan yine davalık olursun. Geçenler de trendyol sitesine açılan davayı duymuşsundur belki:

http://www.hurriyet.com.tr/merterli-nova-dava-acti-trendyol-millayi-kaybetti-40055088

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al