wmaraci reklam
lidertakipci

Uçak Bileti Sitesi Açmak

17 Mesajlar 8.763 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

hatuu hatuu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Turizm
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad T** T**
  • Mesajlar 323
  • Beğeniler 31 / 29
  • Ticaret 17, (%100)

foximus adlı üyeden alıntı

Şimdi farkettim de internet alemi oldukça küçükmüş :) Daha önce epey mailleşmiştik karşılıklı. t**e**dat**er@gmail.com değil mi mailiniz? :)

API'lerin yani XML'lerin fiyatları sorgu sayısına göre değişir. Bunun için paketler bulunuyor. Örnek olarak aylık 100.000 sorgu için 2000$ gibi bir fiyatı olması lazım. Limit arttıkça fiyatta artar. Bu minimum fiyatı olsa gerek. Ancak çok emin değilim, sadece fiyatının buna yakın bir şey olduğunu duymuştum müşteriden.

Iframe ise kısmen daha ucuzdur çünkü onların sunucusunda bulunan bu sayfalar, gerektiği gibi optimize edilmiştir. Yani gerekli cache'lemeler vs. yapıldığı için daha az sorgu çalıştırır.

Skyscanner'ın sağladığı ise ücretsiz olması lazım ancak satıştan belli oranda komisyon alırlar. Tabi skyscanner her önüne gelene API'sini vermez. Sonuçta sektörde onların API'sini kullanan çok sayıda büyük ve global şirket var. Orası biraz zor.

Tüm bunların dışında tavsiye vermek gerekirse; eğer uçak bileti satmak istiyorsanız çok iyi düşünmenizi öneririm. Çünkü onun altyapısı ve yazılımı oldukça meşakkatli bir iş. Biz 3 kişi 4 ay uğraşmıştık.

evet hocam benim :) ama ben çıkartamadım sizi. Bir proje için görüşmüştük büyük ihtimalle diye düşünüyorum projedende eminim ama bilemedim tam olarakta tabi :)

şuan değil ama ileride bu sektöre girmek en büyük isteklerimden birisi o zamanlarda yine görüşürüz belkide :) bana bir hatırlatma maili atın siz yada pmden skype verin en güzeli.

wmaraci
reklam

foximus foximus WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanlığı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ş** D**
  • Mesajlar 91
  • Beğeniler 10 / 33
  • Ticaret 0, (%0)

hatuu adlı üyeden alıntı

evet hocam benim :) ama ben çıkartamadım sizi. Bir proje için görüşmüştük büyük ihtimalle diye düşünüyorum projedende eminim ama bilemedim tam olarakta tabi :)

şuan değil ama ileride bu sektöre girmek en büyük isteklerimden birisi o zamanlarda yine görüşürüz belkide :) bana bir hatırlatma maili atın siz yada pmden skype verin en güzeli.

Siz ve konuyu okuyan başka arkadaşlara yardımcı olabilmek için bir tavsiye vereyim. Online uçak bileti satış sitesi yapmak/yaptırmak istiyorsanız bu iş kolay değil. Yani forumda satılan 10-20 liralık botlara benzemez bunun API'si. Yaptım mı sağlam ve çalışır bir şey yapmak gerekir ki aynı anda 3-5 kişi arama yapınca uçuş sonuçları 20 saniyede ekrana gelmesin ve bu veriler tutarlı olsun. Çünkü bu tarz apiler epey gelişmiş ve karmaşıklardır.

Kendi içerisinde fiyat hesaplamaları (yetişkin/çocuk, vergiler, ajans komisyonu vb.) gibi şeyler, süre hesaplamaları (aktarma bekleme süreleri, toplam uçuş süresi) gibi hesaplamalar, promosyonlar (ekonomi, business, promo vb.), "operated by" ifadesi (örn: THY'nin sitesinden bilet alırsınız ancak bineceğiniz uçak Portekiz Havayolları'nın olabilir) gibi çok fazla değişkeni var. Üstelik bunların hepsi API'den istediğiniz bir şekilde gelmez. Yani gelen veriyi aynen alıp ekrana basamazsınız, bunların hepsini kendiniz hesaplarsınız (ve niceleri)..

Kısaca bu işe girecekseniz çok iyi bir bütçeniz ve bu işi daha önce yapmış uzman kişilerle çalışmanız gerekir. Bizim yaptığımız işin bütçesi 50.000 TL'idi örneğin.

Diğer konuya gelirsek, benim blog sitem var. Orada tanıtım yazısı yayınlatmak istemiştiniz ve o şekilde epey mailleşmiştik. *****fx@gmail.com benim mail adresim. Bulgaristan vizesi falan desem hatırlarsınız ama :rolleyes:
hatuu

kişi bu mesajı beğendi.

hatuu hatuu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Turizm
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad T** T**
  • Mesajlar 323
  • Beğeniler 31 / 29
  • Ticaret 17, (%100)

foximus adlı üyeden alıntı

Siz ve konuyu okuyan başka arkadaşlara yardımcı olabilmek için bir tavsiye vereyim. Online uçak bileti satış sitesi yapmak/yaptırmak istiyorsanız bu iş kolay değil. Yani forumda satılan 10-20 liralık botlara benzemez bunun API'si. Yaptım mı sağlam ve çalışır bir şey yapmak gerekir ki aynı anda 3-5 kişi arama yapınca uçuş sonuçları 20 saniyede ekrana gelmesin ve bu veriler tutarlı olsun. Çünkü bu tarz apiler epey gelişmiş ve karmaşıklardır.

Kendi içerisinde fiyat hesaplamaları (yetişkin/çocuk, vergiler, ajans komisyonu vb.) gibi şeyler, süre hesaplamaları (aktarma bekleme süreleri, toplam uçuş süresi) gibi hesaplamalar, promosyonlar (ekonomi, business, promo vb.), "operated by" ifadesi (örn: THY'nin sitesinden bilet alırsınız ancak bineceğiniz uçak Portekiz Havayolları'nın olabilir) gibi çok fazla değişkeni var. Üstelik bunların hepsi API'den istediğiniz bir şekilde gelmez. Yani gelen veriyi aynen alıp ekrana basamazsınız, bunların hepsini kendiniz hesaplarsınız (ve niceleri)..

Kısaca bu işe girecekseniz çok iyi bir bütçeniz ve bu işi daha önce yapmış uzman kişilerle çalışmanız gerekir. Bizim yaptığımız işin bütçesi 50.000 TL'idi örneğin.

Diğer konuya gelirsek, benim blog sitem var. Orada tanıtım yazısı yayınlatmak istemiştiniz ve o şekilde epey mailleşmiştik. *****fx@gmail.com benim mail adresim. Bulgaristan vizesi falan desem hatırlarsınız ama :rolleyes:

Detaylı cevabınız için çok teşekkürler hocam öncelikle. Sizide hatırladım tabikide :)
foximus

kişi bu mesajı beğendi.

samini samini Seo - Web Tasarım Kullanıcı
  • Üyelik 01.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Seo, Web tasarım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** A**
  • Mesajlar 322
  • Beğeniler 185 / 95
  • Ticaret 104, (%100)
İframe kullanılan sitede bilet sorgulama,listeleme ve satın alma sayfalarının tasarımı tek tiptir. Ve buna müdahale etme imkanınız bulunmuyor. Bu örnekten bakabilirsiniz. https://www.3havalimanı.com/ucak-bileti

Xml de ise bilet sorgulama,listeleme ve satın alma sayfalarının tamamını kendinize özgü bir tasarım ile yazdırabilirsiniz. Elbette daha kullanışlıdır ve tasarım size özeldir.

1 ay kadar önce biletall ile anlaşma yaparak xml aldık ve şu an yazılım devam ediyor. Hazır olunca buradan paylaşırım.

wmaraci
wmaraci

turkojen34 turkojen34 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 1500
  • Beğeniler 459 / 444
  • Ticaret 53, (%100)
Hocam hiçbir fikrim yok fakat acenta kayıtlı uçak bileti satış sitesi konuma göz atabilirsiniz isterseniz

quantum58 quantum58 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek freelance web
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad C** N**
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 0 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
İframe site kurdum ama acente değilim. e-biletim.com u geçen hafta açtım ama şu anda seo vs yapılmadı. Görünümü üzerinde biraz daha çalışacağım. Uçak, otobüs, İdo, Tren Biletinizi satabilirim. Düşünürseniz mesaj bekliyorum.

muhunal muhunal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.12.2018
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Girişimci / Yazılımcı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** Ü**
  • Mesajlar 1
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Iframe başka bir servisi alıp olduğu gibi safyanın içine koyulmasıyla oluyor size bir katkısı olmaz ileriye yönelik bir proje yapayım diyorsanız markalaşacağım diyorsanız XML i tercih etmek gerekir.

Tasarımı ve kontrolü elinizde değildir.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al