wmaraci reklam

Yasal Olarak Geçerli Elektronik Sözleşme

8 Mesajlar 1.490 Okunma
wmaraci reklam

sosyaloyuncu sosyaloyuncu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci,Web Developer
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 157
  • Beğeniler 13 / 52
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba,

Forumda avukat bulunduğunu da bildiğim için konu hakkında bilgilerinizi almak istedim. https://www.hellosign.com/ adresli bir girişim var. Sözleşmenizi hazırlıyorsunuz, buraya upload edip, hangi sayfalarda nereler imzalanacak belirliyorsunuz. Ardından imzalayacak kişilere mail gidiyor ve linke tıklayarak sözleşmeyi herkes elektronik olarak imzalıyor.

Yasallık sayfası şurada: https://www.hellosign.com/info/legal

Yazdığına göre uluslararası standartlarda yasal geçerliliği bulunuyor yapılan imzalamaların. Peki herhangi bir anlaşmazlıkta Türk mahkemelerinin sözleşmeyi kabul edeceğine emin olabilir miyiz? Bu konu hakkında bilginiz var mı?

Ayrıca sistemin güzel yanı ayda belirli sözleşme sayısına ücretsiz izin vermesi.

Coder on the Road | https://twitter.com/coderontheroad
wmaraci
reklam

bbking bbking WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 1065
  • Beğeniler 228 / 227
  • Ticaret 0, (%0)
Elektronik olarak nasıl imzalanıyor * yani İmza atan ben değilim ki ? Elektronik veya Islak imza kişiye özel.
Başka firma /kişi adına olmaz.

Ek :

Siteye baktım Türkiye'de hiç bir mahkeme bunu geçerli saymaz. Dünyada geçerli olduğunuda sanmıyorum.

Üyelik sırasında onayladığınız sözleşme geçerlidir. Ancak "Sözleşme zayıf tarafı korur" kuralı gereği adil olmayan sözleşmelerde kullanıcı haklı olur

www.Hizliisler.com

msdselim msdselim tryemek.net Kullanıcı
  • Üyelik 15.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 2046
  • Beğeniler 493 / 197
  • Ticaret 28, (%100)

bbking adlı üyeden alıntı

Elektronik olarak nasıl imzalanıyor * yani İmza atan ben değilim ki ? Elektronik veya Islak imza kişiye özel.

Ek :

Siteye baktım Türkiye'de hiç bir mahkeme bunu geçerli saymaz. Dünyada geçerli olduğunuda sanmıyorum.

Üyelik sırasında onayladığınız sözleşme geçerlidir. Ancak "Sözleşme zayıf tarafı korur" kuralı gereği adil olmayan sözleşmelerde kullanıcı haklı olur

aynen hocam ben zorla imzalatırım birine bunu zor değilki ende geçerli olcağını sanmıyorum

• Üyelik 19.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 1065
  • Beğeniler 228 / 227
  • Ticaret 0, (%0)
Bu işi amacı ne olabilirken aklıma gelen ilk sebep:

Üye olursunuz ve bir süre sonra mailinize "Sözleşme gereği X TL borç" diye yazı gelir ve bilmeyen biri paşa paşa parayı öder.

www.Hizliisler.com
wmaraci

sosyaloyuncu sosyaloyuncu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci,Web Developer
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 157
  • Beğeniler 13 / 52
  • Ticaret 0, (%0)

bbking adlı üyeden alıntı

Ek :

Biraz kişisel düşüncelerinizi belirtmişsiniz gibi geldi. Konu hakkında kesin bilginiz var mı? Daha önce elektronik imzalama üstüne bir çalışmanız/araştırmanız oldu mu?

Paylaştığım yasallık sayfasında hangi standartlara bağlı kalarak sistemin işlediği açıkca anlatılmış. Amerika ve avrupada tamamen geçerli bir imzalama sistemi sunuyor. Değil elektronik imza, aklınıza gelebilecek tüm fiziki işlemler zorla yaptırılabilir zaten, bu tür durumlarda standart yasal işleyiş neyse aynı şekilde yine işler. Fiziki olarak ıslak imzayı zorla attırmak imkansız mı sanıyorsunuz?

Ne için kullanılacağına gelirsek ben kişisel olarak freelance işlerimde kullanmak istiyorum. Farklı şehirlerden sözleşme yaparken defalarca kargoyla uğraşmak yerine kolayca buradan halledebiliriz sözleşmeyi.

Ayrıca yasada Elektronik imza kanunu diye birşey var bundanda haberiniz olduğunu sanmıyorum. https://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5070.html

Coder on the Road | https://twitter.com/coderontheroad

• Üyelik 19.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 1065
  • Beğeniler 228 / 227
  • Ticaret 0, (%0)
evet kişisel fikrim doğal olarak hakim olmadığım ve bu davaya bakmadığım için ancak kişisel fikrim olur.

Bilmeniz gereken temel bilgiler.
E-imza kişi veya kuruma tahsis edilir.
Başkasına ait e-imza kullanmak suçtur.

Zor kullanmaya gerek yok site FB ve Gamil üyeliği kabul ediyor şifresini çaldıran ayvayı yedi yani ?

Sitenize koyacağınız sözleşme veya veya mail onayı yeterli. Sizin yaptığınız ıslak imza noter onayı olmadan farklı değil. İtiraz anında gene uğraşırsınız.

Şimdi özel olarak size cevap vereyim :

Site sizin mi veya alakanız var mı ? değilse neden hararetli bir şekilde benim söylediklerimi çürütmeye çalışıyorsunuz ?

Israrla Ab ve ABD diyorsunuz ama burası Türkiye Ab ülkelerinde bu tür bir imza sistemi geçerli değil kesin olarak biliyorum.

ABD için eyalete göre değişir bazı yerlerde söz vermek yeterli mesela.

Bence sizin kafanız Dijital sertifika ile E-imza arasında karşmış

Açıkça söylüyorum bu site **************lık amaçlı.

www.Hizliisler.com

ssyazilim ssyazilim I'm retired from the NET! Kullanıcı
  • Üyelik 28.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Industry Engineering
  • Konum Isparta
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 734
  • Beğeniler 106 / 213
  • Ticaret 8, (%100)
Size dijital sözleşmenin tek geçerli olduğu portalı söyliyeyim , PAYPAL.

Paypalda dijital alışveriş yaparken kullanıcıya İP adresi yazan bir form sunun. Kullanıcı bu formu onaylayıp sizden hizmeti alırsa paypal sizi korur. Herhangi bir chargeback olayında kullanıcının kabul ettiği sözleşmeyi ip adresiyle paypala itiraz olarak sunun. o ip adresinin kullanan kişi aynı anda paypalada gireceği için paypal sizi haklı bulacak.

Chargeback cilere karşı on numara bir çözümdür.
bbking

kişi bu mesajı beğendi.

kobeumut kobeumut WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Mobil Developer
  • Konum Elazığ
  • Ad Soyad U** A**
  • Mesajlar 30
  • Beğeniler 2 / 3
  • Ticaret 0, (%0)

Konuyu hortlatmak istedim çünkü hala net bir cevap yok. Ben çalıştığım Amerika merkezli firmada imzalama için bunu kullanıyorduk yani orada yasal olarak geçerli diye biliyorum ki bu sitenin arkasında köklü ve büyük bir firma var. Türkiye'de kullanılan e-imza sistemi herkes için kullanılabilir değil. Hatta hello sign daha güvenli olabilir çünkü ıslak imzada nasıl tespit yapılıyorsa hellosignda da yapılabilir diye düşünüyorum. Konu hakkında bilgisi olan özellikle avukat bir arkadaş varsa bizi bilgilendirsin lütfen.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al