wmaraci reklam

[Anket] Sizce Hangi Cache Eklentisi Tercih Edilmeli?

18 Mesajlar 1.808 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Gukuk Gukuk Hukukçu Kullanıcı
    • Üyelik 22.08.2016
    • Yaş/Cinsiyet 27 / E
    • Meslek Lisans / Hukuk
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad T** A**
    • Mesajlar 336
    • Beğeniler 67 / 124
    • Ticaret 3, (%100)
    WordPress için pek çok cache eklentisi bulunuyor. Sizce hangi uygulama kullanılmalı, neden?

Ben LiteSpeed Cache ve WP Fastest Cache arasında kararsız kaldım :confused:

wmaraci
    reklam

sworks sworks WordPress Kullanıcı
    • Üyelik 28.02.2018
    • Yaş/Cinsiyet 28 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad A** K**
    • Mesajlar 3292
    • Beğeniler 1797 / 1799
    • Ticaret 20, (%100)
    Oyumu W3 Total Cache olarak verdim çünkü hepsinden daha gelişmiş opsiyonlar sunması ve framework olması ön plana çıkmasına sebep oluyor. Ayarlarını yapmaktan iyi anlıyorsanız ve Litespeed web server dışında bir VPS kullanıyorsanız eğer, hiçbir eklenti sitenizi W3 Total Cache kadar hızlandıramaz. Hatta ücretli eklentilerin tamamından bile açık ara daha sağlamdır.

Server Litespeed ise = Litespeed Cache
    Apache web server için = WP Fastest Cache
    VPS veya nginx web server ise = W3 Total Cache

W3TC için ayarlama yapmaktan bahsederken, internetteki hazır anlatımlardan bahsetmiyorum. Tüm eklentileri tek tek denemiş birisi olarak, internetteki kaynaklardan bakarak ayarlama yapacaksanız WP Fastest cache kullanın daha iyi.

Ayrıca yine VPS için olan Nginx cache eklentisi de en iyilerden birisidir. Doğrudan php'yi devre dışı bırakarak sunucu bazlı önbellek hazırlar. Buda minimum kaynak tüketimi demektir.
    HakikatTR yilmaz70 CihatOzgen

kişi bu mesajı beğendi.

Gukuk Gukuk Hukukçu Kullanıcı
    • Üyelik 22.08.2016
    • Yaş/Cinsiyet 27 / E
    • Meslek Lisans / Hukuk
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad T** A**
    • Mesajlar 336
    • Beğeniler 67 / 124
    • Ticaret 3, (%100)
    Teşekkürler hocam, aydınlatıcı yorumunuz için.

CihatOzgen CihatOzgen Özgen Medya Kullanıcı
    • Üyelik 22.01.2018
    • Yaş/Cinsiyet 39 / E
    • Meslek Mühabir
    • Konum Antalya
    • Ad Soyad C** Ö**
    • Mesajlar 200
    • Beğeniler 63 / 65
    • Ticaret 6, (%100)

sworks adlı üyeden alıntı

Oyumu W3 Total Cache olarak verdim çünkü hepsinden daha gelişmiş opsiyonlar sunması ve framework olması ön plana çıkmasına sebep oluyor. Ayarlarını yapmaktan iyi anlıyorsanız ve Litespeed web server dışında bir VPS kullanıyorsanız eğer, hiçbir eklenti sitenizi W3 Total Cache kadar hızlandıramaz. Hatta ücretli eklentilerin tamamından bile açık ara daha sağlamdır.

Server Litespeed ise = Litespeed Cache
    Apache web server için = WP Fastest Cache
    VPS veya nginx web server ise = W3 Total Cache

W3TC için ayarlama yapmaktan bahsederken, internetteki hazır anlatımlardan bahsetmiyorum. Tüm eklentileri tek tek denemiş birisi olarak, internetteki kaynaklardan bakarak ayarlama yapacaksanız WP Fastest cache kullanın daha iyi.

Ayrıca yine VPS için olan Nginx cache eklentisi de en iyilerden birisidir. Doğrudan php'yi devre dışı bırakarak sunucu bazlı önbellek hazırlar. Buda minimum kaynak tüketimi demektir.

hocam peki VPS LiteSpeed Cache yoksa biz wordpress tabanlı sitemize LiteSpeed Cache Eklentisi kura bilirmiyiz

Sen Emek vereceksin ki Emeğinin Karşılığını Alacaksın
    wmaraci
    Mersin evden eve nakliyat

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
    • Üyelik 06.09.2013
    • Yaş/Cinsiyet 31 / E
    • Meslek Cyber Sec & Project Manager
    • Konum Ankara
    • Ad Soyad M** G**
    • Mesajlar 3356
    • Beğeniler 481 / 1986
    • Ticaret 10, (%100)
    Benim gözümde en iyi diye bir şey yok, kullanım alışkanlıklarım ve deneme yanılmalarım var. Buna göre yorum yapacak olursam;

W3 Total Cache kullanıyorum, Redis ve Nginx cache ile birleştirdiğim için sayfa oluşturma hızı VPS gözünde 0.190 ms buna ek cloudflare cachesini ekledim 563 ms de bütün site yükleniyor. Anlık 22k kişi siteye girdiğinde CPU kullanımı 0.1 Disk kullanımı 60k iops idi

Bunun dışında kullanım kolaylığı arayanlar yok ben uğraşamam diyenler hosting de kullanacaklar Fastest ve LSCache kullanıp geçsin, ama VPS varsa iş değişiyor o vakit.

• Üyelik 28.02.2018
    • Yaş/Cinsiyet 28 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad A** K**
    • Mesajlar 3292
    • Beğeniler 1797 / 1799
    • Ticaret 20, (%100)

CihatÖzgen adlı üyeden alıntı

hocam peki VPS LiteSpeed Cache yoksa biz wordpress tabanlı sitemize LiteSpeed Cache Eklentisi kura bilirmiyiz

Litespeed web server yoksa yine de kurabilirisniz fakat cache işlevini yerine getirmez. Sadece css&js küçültme gibi işlemleri yapar o da mantıksız olur.

• Üyelik 28.02.2018
    • Yaş/Cinsiyet 28 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad A** K**
    • Mesajlar 3292
    • Beğeniler 1797 / 1799
    • Ticaret 20, (%100)
    Mrtcn W3TC nginx ile tam uyumlu değil hocam. Yani ekstra ayarlamalar yapmak gerekiyor belki gözünüzden kaçmıştır. Şimdiye kadar 3-5 tane bug buldum raporladım. Bir kısmını düzelttiler bir kısmını da önümüzdeki güncelleme ile düzeltecekler. Özellikle browser cache özelliği ve minify tam randımanlı bir şekilde çalışmıyor.

Bugları raporlarken adamlardan söz de aldım :) Gelecek güncellemelerde W3TC eklentilerine FastCGI cache görevi de ekleyecekler. Tek tuşla ayarlanabilecek. :)

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
    • Üyelik 06.09.2013
    • Yaş/Cinsiyet 31 / E
    • Meslek Cyber Sec & Project Manager
    • Konum Ankara
    • Ad Soyad M** G**
    • Mesajlar 3356
    • Beğeniler 481 / 1986
    • Ticaret 10, (%100)

sworks adlı üyeden alıntı

Mrtcn W3TC nginx ile tam uyumlu değil hocam. Yani ekstra ayarlamalar yapmak gerekiyor belki gözünüzden kaçmıştır. Şimdiye kadar 3-5 tane bug buldum raporladım. Bir kısmını düzelttiler bir kısmını da önümüzdeki güncelleme ile düzeltecekler. Özellikle browser cache özelliği ve minify tam randımanlı bir şekilde çalışmıyor.

Bugları raporlarken adamlardan söz de aldım :) Gelecek güncellemelerde W3TC eklentilerine FastCGI cache görevi de ekleyecekler. Tek tuşla ayarlanabilecek. :)

Ne gibi bir sorundan bahsettiğinize göre değişir, çünkü önemsiz bir kaç tane denk geldim ama zaten raporlandığı için üstünde durmamıştım.

HanVincenzoo HanVincenzoo WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 28.02.2019
    • Yaş/Cinsiyet 34 / E
    • Meslek Serbest
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad T** D**
    • Mesajlar 72
    • Beğeniler 2 / 9
    • Ticaret 1, (%100)
    Benim hostingde en verimli calisan litespeed

• Üyelik 28.02.2018
    • Yaş/Cinsiyet 28 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad A** K**
    • Mesajlar 3292
    • Beğeniler 1797 / 1799
    • Ticaret 20, (%100)
    Mrtcn Sitenizdeki HTTP Header'ları kontrol edin. Genellikle header'ları etkiliyor. Nginx konfigürasyonları biraz sorunlu. Düzeltilecek.

https://wordpress.org/support/topic/browser-cache-for-svg-images-dont-work/
    https://wordpress.org/support/topic/bug-diskenhanced/

Bunu düzelttiler:
    https://wordpress.org/support/topic/duplicated-max-age-issue/

Bu ise düzelttik demelerine rağmen çalışmıyor, pek de üzerinde durmadım o yüzden:
    https://wordpress.org/support/topic/memcached-extension/

Son olarak object cache açık ise kapattığınız an site 500 hatası veriyor dikkat edin:
    https://wordpress.org/support/topic/object-cache-issue-may-be-bug/
    yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
    Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
    Site Ayarları
    • Tema Seçeneği
    • Site Sesleri
    • Bildirimler
    • Özel Mesaj Al