wmaraci reklam

Wordpress'e Tema Yapmak İstiyorum

7 Mesajlar 1.247 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

qkhnsmsk qkhnsmsk WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.01.2021
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek İşsiz
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad G** Ş**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 6 / 6
  • Ticaret 0, (%0)

Merhabalar,

Wordpresste çok yeniyim tema yapmak istiyorum çok kompleks bir yapısı var. Tema yapmak için bildiğiniz detaylı anlatımlı kaynakları olan varsa yazabilirse çok sevinirim. Udemy gibi ücretli platformlarda olur ama gerçekten denediğiniz eğitimleri atın. 

Boostrap, CSS, JavaScript biliyorum. PHP bilmiyorum ama kolay gibi geldi bazı yerlerde karmaşık gibi gözüksede genel olarak bilmek yeterliymiş gibi gözüyor ve zaten şimdiye kadar aratırdığım yerlerde bilmemenin çok dezantajı olacağı söylenmiyor.

Birde Gutenberg mi yok Klasik Editör mü tercih etmem gerekir çünkü izlediğim eğitimlerde pek sevilmediğini gördüm. Yeni olduğum için eskiyle hiç kafamı karıştırmak istemem ama eğer piyasada eskiye hala çok fazla ilgi varsa ikisinide uyumlu birşey yapmaya çalışabilirim. 

Tabi bu alanlada bir bilgisi olmayıpta bir wordpress kullanıcı olarak temalarda yaşadıkları problemleri, isteklerini yazarlasa sevinirim.

Yani her konuda tavsiyelerinizi söyleyebilirsiniz.

Şimdiden ilgi gösteren herkese teşekkürler 🥰

Mesaj 2 defa düzenlendi. Son düzenleyen: qkhnsmsk (11.05.2022 00:02)

wmaraci
reklam

webloggi webloggi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web & Medya
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** H**
  • Mesajlar 2165
  • Beğeniler 925 / 926
  • Ticaret 12, (%100)

Wordpress teması oluşturabilmek için çok çok temel düzeyde kod yapılarına hakim olmanız yeterli aslında. Elbette kapsamlı bir şey oluşturmak için yetmez ancak, basit kurumsal tarzı temalar için çok muazzam bilgilere ihtiyacınız yok.

Maalesef bu konuda detaylı anlatım bildiğim kadarıyla yok. Bir framework seçip, framework üzerinden eğitimlere bakabilirsiniz. Tr kaynak zaten çok kısıtlı, youtube a yazın yabancı dilde bile olsa yapılanları takip ederek mantığını çözersiniz. Mantığı anladıktan sonra zaten gerisi kurcalamaktan ibaret olacak.

Gutenberg veya klasik editörün oluşturduğunuz tema ile bir ilgisi bulunmamakta. Yine de normal kullanım için soruyorsanız elbette gutenberg daha iyidir, özellikle az bilgiye sahip kullanıcılar klasik editörde hata yapmaya daha yatkın oluyor.

wmgtasarim wmgtasarim wmg.com.tr Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım | Web Tasarım
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 1893
  • Beğeniler 545 / 550
  • Ticaret 8, (%100)

İlk önce html nin dilini %30 oranında öğrenmeniz gerekir öğrendikten sonra veritabanı bağlantısını öğrenmeniz lazım öğrendikten sonra tema düzenleme videolarını izleyip ilerlemen lazım ilerledikten sonra izlediğin videolarda ne yaptı ne yapmak istedi hangi dosya hangi işlevi görüyor anlaman lazım çünkü kodda en ufak bir rakam veya virgül nokta eksik olsa bile çalıştırtmaz bozar tasarımı sonra anladıklarını 1 2 ay üzerinde çalışıp aklında tutup tam anlaman lazım sonra tekrar % leri geçen gerekir basit bir tema bile %20 oranında bilgi ister bir tema yapman için sorunsuz sıkıntısız yeni başlayanların öğrenme çabalamasına göre değişir minimum tam beyin anlama yolunda ilerlemeye hevesliyse 2 3 ayda bazı kısımlarını öğrenir diğer beyni fazla öğrenmeye hevesli değil ise birşey yaptığında sabırsız duruma düşerse minimum 1 2 yılda öğrenir veya öğrenmeden bırakır bu işi sizin yapmak istediğiniz konuya gelicek olursakta html PHP js vb SQL MySQL gibi altyapısı nı öğrenmeniz olacaktır bunların %15 %20 ini öğrenmeseniz tema işleyiniz yürümez tabi bunlarda öğrenmeniz için ilk başta ingilizceyi tam kapsamlı olmasa bile kelimeleri öğrenmeniz lazım renk kodlarını ingilizce 1 2 3 4 seviye öğrenmeniz bile sizi %10 yönünde ilerletir şimdi şimdilik https://youtu.be/nLCveeY8CAE bu kısımdan ve ingilizce dil yönünde ilerleyin

wmgtasarim wmgtasarim wmg.com.tr Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım | Web Tasarım
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 1893
  • Beğeniler 545 / 550
  • Ticaret 8, (%100)

Diğer kısımda ise gutenberg vs gibi eklentilerin olumsuz gibi vs yorumları ise tasarımcı arkadaşların kod ve bilgi yetersizliğinden ötürü alır tabi bazı kısımlar ise bu eklenti geliştiricileri bazen eklentilerde hata yapabilir hatasız kul olmaz yani olumsuz yorumlara takılmayın siz öğrenme gibi anlam gibi kavramda yürüyün 

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 25.01.2021
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek İşsiz
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad G** Ş**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 6 / 6
  • Ticaret 0, (%0)

wmgtasarim adlı üyeden alıntı

İlk önce html nin dilini %30 oranında öğrenmeniz gerekir öğrendikten sonra veritabanı bağlantısını öğrenmeniz lazım öğrendikten sonra tema düzenleme videolarını izleyip ilerlemen lazım ilerledikten sonra izlediğin videolarda ne yaptı ne yapmak istedi hangi dosya hangi işlevi görüyor anlaman lazım çünkü kodda en ufak bir rakam veya virgül nokta eksik olsa bile çalıştırtmaz bozar tasarımı sonra anladıklarını 1 2 ay üzerinde çalışıp aklında tutup tam anlaman lazım sonra tekrar % leri geçen gerekir basit bir tema bile %20 oranında bilgi ister bir tema yapman için sorunsuz sıkıntısız yeni başlayanların öğrenme çabalamasına göre değişir minimum tam beyin anlama yolunda ilerlemeye hevesliyse 2 3 ayda bazı kısımlarını öğrenir diğer beyni fazla öğrenmeye hevesli değil ise birşey yaptığında sabırsız duruma düşerse minimum 1 2 yılda öğrenir veya öğrenmeden bırakır bu işi sizin yapmak istediğiniz konuya gelicek olursakta html PHP js vb SQL MySQL gibi altyapısı nı öğrenmeniz olacaktır bunların %15 %20 ini öğrenmeseniz tema işleyiniz yürümez tabi bunlarda öğrenmeniz için ilk başta ingilizceyi tam kapsamlı olmasa bile kelimeleri öğrenmeniz lazım renk kodlarını ingilizce 1 2 3 4 seviye öğrenmeniz bile sizi %10 yönünde ilerletir şimdi şimdilik https://youtu.be/nLCveeY8CAE bu kısımdan ve ingilizce dil yönünde ilerleyin

Hocam bu HTML/CSS/JAVASCRIPT biliyorum. Hatta boostrap ile basit düzeyde bir tema da yaptım ama genelde bazı soru işaretlerim oluştu ve detaylı kaynak bulamadım. İngilizce var ama onlarda göstererek değil de anlatarak yapıyor , bu da beni çok yavaşlatıyor o yüzden türkçe kaynakları araştırdım ama ya bir çoğu çalışmıyor yada GITHUB ' da buluduğum temalarda bu yöntemler kullanılmıyor.  Sonuç itibariyle bir tema çıkarmış olsam dahi temiz kod yazıp yazmadığım konusunda endişeleniyorum. Yani öğrenmişken temiz ve kolay kullanışlı bir tema yazmayı istiyorum. Başlangıç olarak blog tasarımları daha sonrada daha çok hangi temalara ilgi gösterildiğise  benzer konseplerde tema yaparım diye düşünüyorum. 

Tema Görseli:

Mesaj 2 defa düzenlendi. Son düzenleyen: qkhnsmsk (16.05.2022 19:13)

• Üyelik 25.01.2021
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek İşsiz
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad G** Ş**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 6 / 6
  • Ticaret 0, (%0)

tolhur adlı üyeden alıntı

Wordpress teması oluşturabilmek için çok çok temel düzeyde kod yapılarına hakim olmanız yeterli aslında. Elbette kapsamlı bir şey oluşturmak için yetmez ancak, basit kurumsal tarzı temalar için çok muazzam bilgilere ihtiyacınız yok.

Maalesef bu konuda detaylı anlatım bildiğim kadarıyla yok. Bir framework seçip, framework üzerinden eğitimlere bakabilirsiniz. Tr kaynak zaten çok kısıtlı, youtube a yazın yabancı dilde bile olsa yapılanları takip ederek mantığını çözersiniz. Mantığı anladıktan sonra zaten gerisi kurcalamaktan ibaret olacak.

Gutenberg veya klasik editörün oluşturduğunuz tema ile bir ilgisi bulunmamakta. Yine de normal kullanım için soruyorsanız elbette gutenberg daha iyidir, özellikle az bilgiye sahip kullanıcılar klasik editörde hata yapmaya daha yatkın oluyor.

Wordpress yapısıyla ilgili çok fazla soru işaretim oluştu ve araştırken ingilizce kaynaklar bile  çözümler ulaştırmadı beni. Atıyorum style.css çekmek istiyorum ama functions.php eklemem gerekiyor (Aslında düşünce makul ve mantıklı geliyor ama yinede işi zorlaştırdığını düşünüyorum) ve style.css küçük değişiklik yapıyorum ama wordpres bunu görmüyor. Bu sorunları çözdüm ama bu tip sorunlar bile benim yarım saat 1 saat zamanım aldı. 

Gutenberg de konu girmeden ziyade site düzenleme kısmı ve widget(bileşenler)  kısmı çok karmaşık geldi. Biraz kurcalayarak çözdüm ama iş sadece yazı yazmak olan insanların bu tip şeyleri öğrenmek isteyecekleri pek zanetmiyorum. Tabi bu bir tahmin wordpress kullanmadığım için  yanlış da olabilir  diye düşünüyorum ve etrafımda da böyle insanlar olamadığı için bu özellikleri kullanıp kulanmadıkları merak ediyorum. 

Nisan Nisan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Turizmci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** A**
  • Mesajlar 122
  • Beğeniler 37 / 39
  • Ticaret 5, (%100)

Wordpress tema yapmak oldukça kolaydır. Zor olan, Themeforest'ta satılabilecek tema yapmaktır.

Yaptığınız tema zaten olayı çözdüğünüzü anlatıyor. Wordpress, hazır bir php ve mysql yapısıdır. Tema ise basitleştirilmiş kodlar sayesinde, yazılımdaki php kodlara ulaşarak veritabanından gerekli verileri çekmeye yarar. Örneğin Wp'de, site başlığını veritabanına yazan php kodlar vardır. Temaya eklenilen kodla bu veri, veritabanından çekilir. Normalde onlarca kod yazmak gerekirken, basit bir wp_title ile başlığı getiririz. Yaptığınız temada bu kodları kullanmışsınız. Olay bundan ibaret zaten.

İkinci aşama hayal etmek. WP bir blog yazılımı aslında. Ama bir video sitesi yapmak da mümkün. Yeter ki temada kullanılacak kodları bilelim. Mesela video sitesinin anasayfasında video resimleri olmalı. Bunu Wp, thumbnails ile sağlıyor. Yazıya eklenen bir resmi istediğimiz boyutlarda keserek sunucuda saklıyabiliyoruz. Mesela anasayfada 120*120 boyutunda resimler göstereceksek, funcstions.php'ye eklenecek bir kodla yüklenen her resmin 120*120 boyutundaki halinin de saklanmasını sağlayabiliyoruz. Ama bu kodu nereden bulacağız? Wp ile ilgili milyonlarca sorunun cevabı var İnternet'te. Stackoverflow bu konuda artık lider. Binlerce blog da var. Akla gelebilecek her sorunun cevabı var. Mesela aratalım: "wordpress thumbnail sizes" diye arattık. Birçok cevap çıktı. Öğrendik ki, functions.php dosyasına bir kod ekleniyormuş. Bu kod ile resmin boyutu belirleniyormuş. Sonra bir kodla da resmi temada çağırıyormuşuz. İngilizce bilmek lazım tabii. Ama translate kullanarak da cevaplara ulaşmak mümkün.

Ben tema yapmayı, Wp'nin temel teması olan "default" temayı inceleyerek öğrenmiştim. Temadaki dosyalara baktım. style.css'deki kodlar değişince görsellik değişiyor, php dosyalarda üst, alt, anasayfa gibi alanlar varmış. Sonra php dosyalardaki php kodlara baktım. Basit kodlarla başlık, içerik, tarih, vs çağrılıyormuş. İlk temamı 2-3 günde yapmıştım bu sayede. Başlarken sıfır css ve php bilgim vardı. Kopyala yapıştırla tema yapmak mümkün.

"Default" temanın yerine şimdiki temalar geldi. Default tema olağanüstü basitti. 2 saatte tema yapmayı öğreniyordu insan. Şimdi Twenty Twenty-Two gibi karışık temaları kullanıyor. Aslında alt yapı aynı ama Twenty Twenty-Two'ya bakarak tema yapmayı öğrenmek çok kolay değil. Yine de en iyi kaynak bunlar.

Tema yapımı video izleyerek ya da okuyarak olmaz. Bir tema tasarlayıp, onu yapmaya çalışmalısınız. Takıldığınız yerde araştırma yapmanız lazım. Şimdi 1 saat alır, 1 ay sonra 15 dakikada bulursunuz cevabı. Ama bazen 2,5 saat uğraşırsınız. Bu iş böyle. Hiçkimse, hiç bir Udemy kursu, hiçbir video size, işinize yarabilecek tüm kodları veremez. Mesela, "Bir oyun temasında, bir oyunun yer aldığı post'un sidebar'ında, bulunan posttan önce eklenmiş 3 post'u ve sonra yazılmış 3 post'u resimleriyle göster". Cevabı forumlarda var.

Siz o aşamayı geçmişsiniz ama yeni başlayanlar için şu aşamaları takip etmek faydalı olacaktır:

1- Wordpress Default temayı indirin (Wordpress 4 ve önceki sürümlerde vardı sanırım. Adı "Default"). Bu temadaki style.css ve php dosyalarını inceleyince bir temanın ne olduğu anlaşılır.

2- Güncel, basit bir tema indirilir. "Simple Wordpress Themes" gibi bir aramayla. 2 kolonlu bir tema yeterli. Basit bir blog teması olmalı. Bu tema incelenir. Kodlar değiştirilir, vs.

3- Twenty Twenty-Two teması incelenir.

4- Bir oyun teması yapmaya çalışılır. Karşılaşılan her sorunun cevabı İnternet'te var.

Css, js ve php bilginiz artınca, Themeforest'ta yer alabilecek tema yapmanız da mümkün. Bu temaları ben sevmiyorum ama temadan para kazanmak için mecburen böyle temalar yapmak lazım. Bu temaların özelliği, binlerce ıvır zıvır özelliğe sahip olmaları. Wp'nin çekirdek yapısında yer almayan yeni fonksiyonlar eklemeleri. Aslında Wp'ye ek php kodlar ekliyorlar.

Kendinize tema yapmak istiyorsanız, söylediğim Default temayı öğrenmeniz işinizi görür. Tabii bazı kodlar değişti ama işin mantığını anlayınca istediğiniz her siteyi yapabilirsiniz. Hele de Bootstrap biliyorsanız, işiniz çok kolaylaşır. Mesela ben Twenty tema serisini hiç incelemedim. Hala temel kodlarla istediğim siteyi yapabiliyorum.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al