wmaraci reklam

Child tema kullanımı hk.

8 Mesajlar 795 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

coder45 coder45 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 142
  • Beğeniler 36 / 29
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar,
child tema kullanımında style.css ve function.php üzerindeki değişiklikler child tema üzerinde yapacağız güncelleme geldiğinde ana temamıza sıkıntı olmadan güncellenecek. ancak kafama takılan misal page-my-account.php dosyası var kullanıcı işlemleri ile ilgili kodlar var ve ingilizce bunların çevirisini nasıl yapmamız doğru olur child tema kullanımında?

Ya da bir dosyaya dinamik değiştirilebilir resim ekleyeceğiz kod müdahalesi yapmak gerekiyor bu müdahaleyi direkt dosyadan yaptık diyelim tema güncellemesi geldiğinde eskiye dönebilir burada nasıl bir çözüm yoluna gitmeliyiz acaba?

Tavsiyelerinize çok ihtiyacım var teşekkürler iyi çalışmalar

wmaraci
reklam

mxaksoy mxaksoy Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1359
  • Beğeniler 482 / 344
  • Ticaret 3, (%100)
Child tema zaten ana temayı çağırır.

• Üyelik 23.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 142
  • Beğeniler 36 / 29
  • Ticaret 0, (%0)
mxaksoy hocam dediğinizi anladım ama kafamdaki soruya tam karşılık gelmedi. mesela tema dosyalarından page-my-account.php de değişiklik yapmamız gerekmekte ancak bunun üzerinde değişiklik yaparsak güncelleme geldiğinde değişiklik kaybolabilir. burada child tema işlemini nasıl kullanmam gerekir?

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Merhaba,

Eğer tema çevirisinden bahsediyorsanız, bunun için için Loco Translate eklentisini kullanabilirsiniz. Fakat bu Loco eklentisiyle çeviri yaptıktan sonra, .po ve .mo dosyalarının yedeğini her ihtimale karşı almayı unutmayın, bazen güncellemeden sonra kaybolabiliyor. Bu durumda hemen .po ve .mo dosyalarını languages klasörüne yükleyerek çeviriyi tekrar getirebilirsiniz.

Sadece çeviri değil, kodlarda da değişiklik yapacağım diyorsanız eğer; biraz kod bilgisi gerekiyor bunun için. Mesela header.php 'ye bir şey eklemek için, bu kodu belli komutlarla functions.php 'ye eklemeniz gerekiyor. Sunucunuz otomatik olarak o kodu header.php 'ye aktarıyor.
Veya kod düzenleme eklentileri var, eğer bulamazsanız bakabilirim sizin için. Bu eklentiler ise direk tema ve eklentilerde düzenleme yapabilmenizi sağlıyor ve güncellemede de değişikliklerinizi koruyor. Fakat eklenti kullanımı sunucunuza yük bindirebilir bunu da belirteyim.

Üçüncü olarak, hiç child theme kullanmadan da functions.php 'ye değişiklikler uygulayabilirsiniz. Bunları uygulayabilmek için Code Snippet eklentisi yüklemeniz gerekiyor. Hafif bir eklenti ben bir zararını görmedim. Olumlu yanı; eklediğiniz kodları tek tek isimlendirebiliyorsunuz sonradan hatırlayabilmek için.

Alternatifleriyle anlatmaya çalıştım umarım sorunuza yanıt olmuştur.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

mxaksoy mxaksoy Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1359
  • Beğeniler 482 / 344
  • Ticaret 3, (%100)
coder45 hocam bildiğim kadarıyla güncelleme sonrası bazı özellikler gitmez ama değiştirdiğiniz kodları yedekleyin güncelleme ile değiştirin.

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Birde bazı php dosyaların aynısını child temaya olduğu gibi kopyalayıp değişiklik yapabilirsiniz. Böylece child temaya kopyaladığınız dosya ana temadaki dosyanın üzerine yazılmış olacak diye biliyorum.

Bu yöntemi hiç denemedim ama olduğunu biliyorum. Ama bunu yaparsanız tema güncellenince, orjinal dosyada değişiklik olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Pek bir anlamı kalmıyor yani.

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
mxaksoy bu sefer güncelleme o dosyayı da etkilerse, yani tema geliştiricisi o dosyayı değiştirdiyse arkadaş üzerine yazarsa bu sefer temada bozukluklar olabilir hocam :) İlk başta ben de o yöntemi kullanıyordum ama elimde patlamıştı :)
mxaksoy

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 23.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 142
  • Beğeniler 36 / 29
  • Ticaret 0, (%0)
kocakserdar7 mxaksoy değerli yorumlarınız için çok teşekkürler :) sorularıma cevap buldum sayenizde iyi çalışmalar dilerim :)
mxaksoy

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al