wmaraci reklam

Kaç eklenti kullanıyorsunuz?

8 Mesajlar 787 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Selamun aleykum, wordpress geliştiricileri dahil olmak üzere herkes az sayıda eklenti kullanmak gerektiğini söylüyor. Fakat ne hikmetse en küçük, minicik bir modifikasyon için bile herkes eklenti öneriyor. Eklentisiz bir şey yapabilmek çok zor, iyi derece geliştirici olmak gerekiyor sıfırdan yazmak için.

Mesela ssl gibi htaccess dosyasına 2 satır kod eklemeyle halledilecek bir şey için SSL eklentisi öneriyorlar. 301 yönlendirmesi de aynı şekilde eklenti öneriyorlar. SEO araçlarında sitemap dahil olmasına rağmen yeni bir eklenti öneriyorlar. Bu şekilde eklenti mezarlığına dönüyor site.

Zaten olmazsa olmaz eklentiler yüzünden en az 5-6 tane eklenti kurmak gerekiyor. Bunun üstüne bazı yenilikler için tekrar tekrar eklenti eklemeyi tavsiye ediyor herkes. Sonra aman eklenti kullanmayın, sayısını düşük tutun diyorlar. Bu ne yaman çelişki?

Sürekli eklentileri azaltmakta uğraşıyorum. En iyi yol nasıl yapılır diye ama şuanda bile en az 10 eklenti var. Bütün ek özellikleri kapatmama rağmen yine de çok fazla geliyor bana.

Cache, smtp, AMP, Sosyal paylaşım, SEO ve güvenlik eklentileri olmazsa olmaz. Şimdiden bu 6 eklenti olmadan düzgün bir site olmaz. Ekstra özelliklerle 10-20 lere kadar çıkıyor.

Siz sitelerinizde kaç tane eklenti kullanıyorsunuz? Ve bunun yan etkilerini farkediyor musunuz?
proxyminee

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

mavisutv mavisutv Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Çorum
  • Ad Soyad Y** B**
  • Mesajlar 110
  • Beğeniler 6 / 10
  • Ticaret 0, (%0)
20 Tane kullanıyorum ve sitede kasma, yavaşlama olmadı şuana dek. Ve yani kullandığım eklentilerinde hepsi lazım olan eklentiler Kötü yanı şu eklentiyi silsende Veritabanında kalıntısı kalıyo o yani
Mfa

kişi bu mesajı beğendi.

Mertcan Mertcan Hayat kısa, kuşlar uçuyor Kullanıcı
  • Üyelik 05.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Yatırım
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 5426
  • Beğeniler 39 / 1529
  • Ticaret 38, (%100)
18 etkin, 3 devredışı eklenti var. Bazı ihtiyaçlarda etkinleştirip kullanıyorum.

Tomurcuk derdinde olmayan ağaç, odundur.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Eklenti kullanımına karşı değilim. Sadece belli başlı işlemleri eklentisiz yapabilmek varken eklenti kullanılmamalı diye düşünüyorum. Mesela Gutenberg'i kapatıp Klasik editör kullanacaksanız bu eklentisiz yapılabilir. Ama siz wp-login.php yolunu değiştirme işlemini eklentisiz yapmaya çalışıyorsanız sistem sağlığı açısından bunu önermem. Bu durumda eklenti kullanmak çok daha iyidir.

Kullanılan eklenti sayısından daha çok, eklentilerin ne kadar kaynak tükettiği önemlidir. Birisi size 15 eklenti kullanıyorsunuz bu çok fazla diyorsa aldırış etmeyin. Fakat 25-30-40 eklenti kullanıyorsanız ve bu eklentilerin pek çoğu ağır eklentilerse eğer ciddi sorunlar oluşturabilir. En azından bu kadar çok eklentinin tamamının birbiriyle uyumlu olmaması bile muhtemelen başınıza dert açar. Yine örnekle açıklayacak olursak Wordfence güvenlik eklentisini sistemi yorduğunu düşünerek kullanmayı tercih etmiyorum. Wordfence kullanmadım diye bugüne kadar bir güvenlik riski de yaşamadım açıkcası. Wordpress güvenliğini yine bir WordPress eklentisi kullanarak sağlamak bence çok sağlıklı değil zaten.

Olmazsa olmaz diyebileceğimiz sadece iki eklenti vardır. Bunlar ise cache ve SEO eklentileridir. Bunun dışındaki tüm eklentiler tamamen ihtiyaca göre şekillenebilir. İletişim formuna ihtiyacınız varsa iletişim formu eklentisi yüklersiniz. Ki kurumsal pek çok sitede bile iletişim formu kullanılmadığını gördüm bugüne kadar. Bu bir zorunluluk değil tercih meselesi. İletişim sayfanıza e-posta adresini yazıp öylece bırakan pek çok site var.

Şunu da özellikle uyarı şeklinde not düşeyim, SSL için Really Simple SSL eklentisini kullanmamalısınız! Really Simple SSL sadece http sitesini https'ye geçirmek isteyenler ve çok link bulunduğu için eklentisiz bu işlemi yapmakta zorlananlar içindir. Kısacası geçici bir çözümdür. Eklenti sahiplerinin de işine geliyor ister istemez. Çünkü eklentiyi kapattığınız an linkinizi http'ye çeviriyor ve sanki bu eklentiyi kullanmak zorundaymışsınız gibi bir izlenim yaratıyorlar. Amaç tamamen premiuma çekmek.

Gördüğüm kadarıyla siteyi ilk kuran kişiler direk olarak bu eklentiyi yükleyerek hata yapıyorlar. Site kurulurken zaten https üzerinden kurduğunuzda SSL hazır halde kuruluyor. Yapmanız gereken tek işlem iki satırlık htaccess kodu ile http-https yönlendirmelerini yapmanız.
AhmetCakmak34 yilmaz70 robertokim

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

officialseo officialseo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.10.2018
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek öğretmen
  • Konum Diyarbakır
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 307
  • Beğeniler 13 / 88
  • Ticaret 6, (%100)
Her eklentinin bir amacı bulunur ancak tavsiyem sadece yoast seo

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Cache eklentisi mutlaka kullanılmalıdır, bunu es geçemeyiz. Kullanılmadığında first byte time süresi iyi netice vermeyecektir maalesef.

Litespeed Web server alt yapısında Litespeed Cache işinizi görecektir rahatlıkla.

Ancak ben eklentilerden ziyade tema seçiminin önemli olduğunu vurgulamak isterim.

Cache ve seo ile mail eklentisi dışında; temaya ait olan eklentiler kullanılır doğal olarak.

Güvenlik için asla bir eklenti kullanmam mesela. İnanın daha çok sorun çıkartıyor. Admin yolunun değiştirilmesi de pek tavsiye ettiğim yöntem değildir. Önemli olan iyi bir şifre kullanımı ve captcha ilave etmektir.

Mesela akismet daha çok spama neden olur, asla tavsiye etmiyorum tecrübe ile sabittir.

Jetpack her sunucuda aynı performansı sağlamadığı gibi yüksek Cpu nedenidir.

Kısacası mecbur kalmadıkça fazla eklenti kullanmamalıyız. Ve mutlaka güncellemelere dikkat etmeliyiz. Bir çok eklenti güncellenmediğinde güvenlik açıklarına neden olur.
sworks Mfa

kişi bu mesajı beğendi.

lastpavel lastpavel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek E-Ticaret
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad P** A**
  • Mesajlar 1146
  • Beğeniler 339 / 339
  • Ticaret 2, (%100)
ne kadar az o kadar iyi ama bazı eklentilerin varlığını pek hissetmezsin. önemli olansa, gerçekten bu eklentiye ihtiyacın varmı sorusudur. genel olarak seo ve cache eklenti yetertir. cache için toptan optimizasyon sunan wp rocket yada sunucunuz litespeed ise litespeed cachedir.
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

118baran 118baran WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 21 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 471
  • Beğeniler 127 / 126
  • Ticaret 9, (%100)
Bende elimden geldiğim kadar az eklenti kullanmaya çalışıyorum. Kendim php geliştirici olduğumdan çoğu eklentinin işini kendim hallediyorum ama yaptığım coğu müşterimin isteği üzerinde basit kullanmaları için eklenti kuruyorum. Genel min 5 max 20yi buluyor.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al