wmaraci reklam

Litespeed Cache image webp Sorunu

9 Mesajlar 1.895 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

ciplakyazar ciplakyazar .com Kullanıcı
  • Üyelik 27.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Satın Alma
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 729
  • Beğeniler 318 / 317
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar,

Son üç aydır image optimizasyonu webp formatına ayarlı. Remove Original Backups seçeneğini de aktif hale getirmiştim.

Bu değişiklik sonucunda cpanelde disk alanımın dolmaya yakın olduğunu dosyaları indirip incelediğimde de sebebinin görseller olduğunu fark ettim.

Görsel:

Görselde de anlayacağınız üzere, her fotoğraf sitede kullanılan ölçüler dışında +webp formatında oluşmuş durumda.

Ancak blogumdaki görselleri incelediğimde bazı görseller webp iken aynı görselin kategori ya da benzer yazılarda çıkan hali .jpg olarak gözüküyor. Dolayısıyla fotoğrafın orijinalini silip sadece webp formatını bırakamıyorum.

Litespeed image Optimize sayfasından görsellerin orijinal halini de kaldırmayı denedim.

Ancak yüklediğim ve webp formatında olan görselleri cpanelden kontrol ettiğimde orijinallerinin silinmediğini fark ettim. Ki silinmesi de ayrı bir sıkıntı oluşturucak.

Bu sorunu nasıl çözeceğimi bilmiyorum.

Bir akıl webp formatını iptal edip yazılardaki görselleri yeniden yükle diyor ama oldukça zahmetli bir iş olacak. Ayrıca belirli sayfalarda da olmuyor bu sorun. Mesela bir görsel benzer yazılarda webp iken, kategori sayfasında .jpg şeklinde. Başka bir görsel hem kategori de, hem de benzer yazılarda webp.

Yani aslında blogun her sayfasında o görsel webp olarak gözükse hiçbir sorun olmayacak. Diğer ayarlar ise şu şekilde.

Ciplakyazar.com | Kişisel Blog ve Öyküler
wmaraci
reklam

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
yilmaz70 bir fikir versin diyecektim ki onunda konuyu okuduğunu gördüm. Yüzeysel olarak webp yerine jpg olarak kullanmanız yeterli olur. Wordpress ve bazı eklentilerin halen webp destek sorunu var.
ciplakyazar webloggi

kişi bu mesajı beğendi.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Eğer disk alanı resimler nedeni ile çok dolu ise görsellerin optimize edilmeden yüklenmesi sonucu olduğunu düşünüyorum.

webp formatı; doğru ebatlandırma ve optimize edilmiş resimler için faydalıdır. Ve enerjiveguc dediği gibi halen bazı problemlere neden olmaktadır. Bu yüzden ben kullanılmasını tavsiye etmiyorum.

Çözüme gelirsek; biraz uzun bir yol olur ancak Litespeed üzerinde webp OFF konumuna getirilir, sunucuda yer alan webp formatlı resimler silinir. Bu sayede orjinal resimler kalır sadece.

Sonrasında ise misal öne çıkan görseller 1000 x 600 gibi ebatlandırılmış ise 1000 olan genişlik 600 gibi düzenlenirse hem resim ağırlığı azalır hem de açılışta rahatlar site. Ama ebatlandırma ile birlikte resimlerin manuel olarak optimize edilerek siteye yüklenmesi gereklidir.

Derseniz ki ben bunlarla uğraşmayayım, o zaman vds geçiş yaparsınız. Ancak Litespeed masraflı olacağından Nginx kullanmalısınız bu sefer. Veya disk alanı sınırsız olan bir hosting paketine geçiş yaparsınız. İnode sınırı kolay kolay bitmez zaten.

Kolay gelsin :)
yk22 enerjiveguc webloggi

kişi bu mesajı beğendi.

webloggi webloggi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web & Medya
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** H**
  • Mesajlar 2165
  • Beğeniler 925 / 926
  • Ticaret 12, (%100)
Her tarayıcı webp desteklemez jpg ya da png sürümlerin bulunması gerekir. Örneğin tüm resimleriniz webp olursa iphone da resimlerinizi kullanıcı göremez bu, ciddi bir sorun oluşturur.

Yılmaz abinin tavsiyelerine uymak şuan en faydalı çözüm olacaktır.

Ancak ben webp kullanılmasını destekliyorum. Bahsedilen eklenti ve tema uyumsuzluk sorunlarını webp express eklentisi ile tek tıkla çözmekte mümkün. Bana kalırsa resimlerini optimize edin ve hala gerekiyorsa daha yüksek bir pakete geçin.

Disk'i tüketen tek şey resimler değildir, video, gif, mp3 veya benzer büyük çaplı başka dosyalar varsa kurtulmak doğru olacaktır. Bir web sayfasına kullanıcı giriş yaptığında sayfada ki tüm içeriği indirir bu büyük dosyaların sadece diski tüketmesi anlamına gelmez. Aynı zamanda daha yavaş bir siteniz ve daha çok bant genişliği kullanacağınız anlamına gelir. Kısacası boyutu büyük olan her şeyden kurtulun.
yk22 yilmaz70 ciplakyazar

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
Disk usage limit sorunu aynı zamanda sunucuya yüklenip kaldırılan tema kalıntı dosyalarından da kaynaklı olabilir. Eğer birçok kez farklı kurup kaldırdıysanız cPanel üzerinde Dİsk Usage tıklayın ve açılan sayfanın aly jısmında uploads klasöründe bulunan dosyaları inceleyin. Temanız ile alakası olmayanları silmeniz yine rahatlama sağlayacaktır.

https://www.oxopage.com/sunucularda-asiri-disk-kullanimi-cozumu/Şu makale belki fikir verir.
ciplakyazar webloggi

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 27.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Satın Alma
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 729
  • Beğeniler 318 / 317
  • Ticaret 0, (%0)

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

Çözüme gelirsek; biraz uzun bir yol olur ancak Litespeed üzerinde webp OFF konumuna getirilir, sunucuda yer alan webp formatlı resimler silinir. Bu sayede orjinal resimler kalır sadece.

Bana da şimdilik en mantıklı yöntem bu gibi geldi. Her şeyin yedeğini aldım o konuda sıkıntı yok. Ancak beni endişelendiren şu an görsel adresi webp olarak tanımlı olan içeriklerdeki görsellerin kaybolması. Acaba webp kaldırıldığı ve litespeed üzerinden off hale getirilirse resimler orijinal .jpg uzantısına mı döner, yoksa webp de kalıp resimler gözükmez mi?

• Üyelik 27.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Satın Alma
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 729
  • Beğeniler 318 / 317
  • Ticaret 0, (%0)

tolhur adlı üyeden alıntı

Her tarayıcı webp desteklemez jpg ya da png sürümlerin bulunması gerekir. Örneğin tüm resimleriniz webp olursa iphone da resimlerinizi kullanıcı göremez bu, ciddi bir sorun oluşturur.

Yılmaz abinin tavsiyelerine uymak şuan en faydalı çözüm olacaktır.

Ancak ben webp kullanılmasını destekliyorum. Bahsedilen eklenti ve tema uyumsuzluk sorunlarını webp express eklentisi ile tek tıkla çözmekte mümkün. Bana kalırsa resimlerini optimize edin ve hala gerekiyorsa daha yüksek bir pakete geçin.

Disk'i tüketen tek şey resimler değildir, video, gif, mp3 veya benzer büyük çaplı başka dosyalar varsa kurtulmak doğru olacaktır. Bir web sayfasına kullanıcı giriş yaptığında sayfada ki tüm içeriği indirir bu büyük dosyaların sadece diski tüketmesi anlamına gelmez. Aynı zamanda daha yavaş bir siteniz ve daha çok bant genişliği kullanacağınız anlamına gelir. Kısacası boyutu büyük olan her şeyden kurtulun.

Sorun görsellerden kaynaklı. Dosyları tek tek incelediğimde 690 mb disk kullanım alanın 450 mb lik bir kısmını sadece uploads klasöründeki görseller oluşturuyor.

• Üyelik 27.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Satın Alma
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 729
  • Beğeniler 318 / 317
  • Ticaret 0, (%0)

enerjiveguc adlı üyeden alıntı

Disk usage limit sorunu aynı zamanda sunucuya yüklenip kaldırılan tema kalıntı dosyalarından da kaynaklı olabilir. Eğer birçok kez farklı kurup kaldırdıysanız cPanel üzerinde Dİsk Usage tıklayın ve açılan sayfanın aly jısmında uploads klasöründe bulunan dosyaları inceleyin. Temanız ile alakası olmayanları silmeniz yine rahatlama sağlayacaktır.

https://www.oxopage.com/sunucularda-asiri-disk-kullanimi-cozumu/Şu makale belki fikir verir.

Kalıntı bir şey yok hocam inceledim. Hatta temaya tanımlı 15-20 adet .zip olan eklentileri bile siliyordum her güncelleme yaptığımda. İhtiyacım olan zaten kurulu olduğu için tema içinde zip olarak durmasına gerek yok.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

ciplakyazar adlı üyeden alıntı

Bana da şimdilik en mantıklı yöntem bu gibi geldi. Her şeyin yedeğini aldım o konuda sıkıntı yok. Ancak beni endişelendiren şu an görsel adresi webp olarak tanımlı olan içeriklerdeki görsellerin kaybolması. Acaba webp kaldırıldığı ve litespeed üzerinden off hale getirilirse resimler orijinal .jpg uzantısına mı döner, yoksa webp de kalıp resimler gözükmez mi?

Yedek var diyorsunuz zaten :) Dolayısı ile bu tarz denemeleri yapmaktan çekinmeyin derim. Hepsi birer tecrübedir.

jpg formatına dönüyor gerçi görseller. webp formatında kalma durumu olursa cache kaynaklıdır.

Burada en önemli husus cache. Site admin panelde Litespeed Purge All yaptığınız halde bazı problemlerle karşılaşıyorsanız o zaman cPanel üzerinde dosya yöneticisine girdiğinizde ''lscache'' alanı vardır. Bu alana gelerek tümünü seç yapın ve silin. Bu şekilde tüm cachelerden temizlenmiş olursunuz. Bu arada tarayıcı cache temizlemeyi de ihmal etmeyin.
ciplakyazar

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al